geranium, anginka, cytrynka

Natura dla zdrowia

Geranium (anginka) – właściwości lecznicze

Danuta Walter - Urych Danuta Walter - Urych 17 marca 2020

Szczególna to roślinka, kiedyś bardzo popularna, więc chciałabym poświęcić jej nieco miejsca na moim blogu i zaprosić jak najwięcej osób do zaprzyjaźnienia się z nią.

Jak wyjątkowa jest to roślina potwierdza każdy, kto ją poznał. Kiedyś zdobiły każdy babciny parapet, teraz moda na nią zaczyna powracać i anginka ponownie pojawia się w domach, restauracjach i innych miejscach publicznych. Moda – jakże cudowna – na parapetowe ogródki także sprzyja angince – często towarzyszy ona pomidorom w donicy i ziołom, które uprawiamy na parapetach i balkonach w pojemnikach.

Spis treści

Geranium, anginka, anginowiec, cytrynka czy pelargonia pachnąca ?

Kilka nazw, a roślinka jedna. Nie tylko ozdobna, ale i pożyteczna. Wystarczy musnąć listki rośliny, aby pomieszczenie zostało wypełnione cytrynowo – różanym, orzeźwiającym zapachem. Geranium to po prostu jedna z odmian pelargonii, która charakteryzuje się mocnym aromatem pochodzącym z liści.

Dobrze jej będzie w zasadzie wszędzie. Zarówno na parapecie kuchennym, w ozdobnej donicy w sypialni czy salonie, jak i w wazoniku.

Jest jedną z roślin, która zawsze gościła w domach naszych babć, na parapetach i – latem – w ogrodach. Babcie wiedziały, że geranium posiada “moc uzdrawiania” dzięki aromatom drzemiącym w liściach oraz działa przeciwbakteryjnie i przeciw wirusowo.

anginka roślina na kuchennym parapecie

U mnie gości na kuchenny parapecie

Cytrynka jak stosować ?

  • Świeże lub suszone listki używać do aromatyzowania herbaty. W tym celu wystarczy wrzucić liść do zaparzania dowolnego gatunki herbatki i gotowe. Dodając geranium do zwykłej, czarnej herbaty, uwalnia się aromat i smak zbliżony do Earl Grey.
  • Latem wrzucamy listki geranium do dzbanka lub szklanki z wodą. Można go połączyć z plasterkiem cytryny.
  • Geranium do ucha. Listek anginki włożony do ucha pomaga przy zwalczaniu niewielkich bólach uszu. Wkłada się do ucha świeży liść- lekko pognieciony liść  lub wacik z olejkiem z geranium.
  • Olejki z geranium działają łagodząco na skórę. I nawet jeśli nie mamy żadnych dolegliwości skórnych, to i tak warto dodać je do kąpieli. W tym celu najlepiej jest przygotować napar ze świeżych lub suszonych liści i wlać do wanny z wodą. Lub “zakropić” wodę w wannie olejkiem eterycznym.
  • Świetnie aromatyzuje pościel czy ręczniki. W tym celu wystarczy włożyć wysuszone liście do płóciennego woreczka, który umieścimy w szafie. Podobnie jak robimy z lawendą przywożoną z wakacji na południu Europy.
  • Można stworzyć sobie aromatyzowany cukier. W tym celu na spodzie jakiegoś pojemnika lub cukiernicy należy wsypać cienką warstwę cukru ( dowolnego: białego, trzcinowego lub brzozowego – ja używam brzozowego), na nią listek anginki i tak kilka warstw na przemian. Na górze powinien znaleźć się cukier. Po kilku dniach otrzymamy aromatyzowany cukier – listki można usunąć.
  • Listek lub dwa dodane do szarlotki lub jakiejkolwiek potrawy z jabłkami – nawet do porannej owsianki lub kompotu z jabłek – dodaje daniom dodatkowego, specyficznego aromatu.

Zielona herbata z listkiem geranium

Geranium jak uprawiać ?

  • Geranium lubi przepuszczalne, lekko wilgotne podłoże, ale nie toleruje przelania.
  • Sadzonki robimy z oderwanych pędów z liśćmi włożonych do wody lub od razu do ziemi.
  • W czasie wzrostu koniecznie trzeba uszczykiwać wierzchołek wzrostu, co zmusi roślinę do zakrzewienia się. Można to robić kilkakrotnie, roślina nie tylko nie osłabi się, ale zyska ładniejszy kształt.
  • Regularnie podlewać i dać jej dostęp do słońca. W zasadzie ma się dobrze z każdej strony świata, z tym że rosnąc na północnym parapecie będzie nieco rachityczna i mniej aromatyczna.
  • Dobrze rośnie w towarzystwie ziół na balkonie, ale posadzone w osobnej donicy, bowiem może zdominować uprawę ziół będących z nią w jednym pojemniku.
  • Wiosną dobrze jest anginowiec “odmłodzić” zostawiając tylko kilka pędów nisko nad ziemią. Z obciętych porobić nowe sadzonki i … obdarować nimi znajomych i sąsiadów.
  • Latem anginka ma się znakomicie w ogrodzie. Lubi słońce nie prażące bezpośrednio, ale i na południowym tarasie rozrasta się w ciągu kilku miesięcy do niezłego krzaczka. U mnie tak urosła, że nie znalazłam dla niej miejsca w domu – pościnałam więc listki, które zasuszyłam, a z kilku zrobiłam nowe sadzonki.
  • Uprawiając anginkę z przeznaczeniem do korzystania w celach prozdrowotnych nie wolno nawozić jej żadnymi preparatami, przeznaczonymi do zasilania roślin ozdobnych. Najbardziej odpowiednim nawozem będzie naturalna odżywka – biohumus.

Anginka jak zrobić olejek?

Prawdziwy olejek z geranium otrzymuje się w warunkach laboratoryjnych w procesie destylacji. W domowych warunkach możemy przygotować jego namiastkę. Przygotowanie własnego olejku z geranium jest bardzo proste. W tym celu należy zerwać świeże gałązki i  dobrze opłukać z kurzu. Następnie listki zmiażdżyć – tłuczkiem lub w moździerzu – żeby puściły sok. Listki wraz z sokiem zalać dobrą oliwą i zostawić na około 2 tygodnie. Przecedzić – polecam zrobić to przez papierowy filtr do kawy – i przelać do wyparzonych, szklanych buteleczek.

Kwiaty doniczkowe nie tylko dodają uroku

Rośliny doniczkowe, które oczyszczą powietrze w Twoim domu

Żyworódka pierzasta – łatwa w uprawie roślina lecznicza

Ogród w domu – oryginalne roślinne aranżacje we wnętrzach

Cytrusy z własnej donicy? Możesz je mieć w domowej uprawie.

Oceń artykuł
[Głosów: 23 Średnia: 4.2]

 

Otrzymuj powiadomienia o nowych wpisach!

Wypełnij formularz, zapisz się na listę, a otrzymasz regularnie informacje o nowych przepisach i relacjach z podróży!

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments