Urlop we Włoszech a koronawirus. O czym musisz wiedzieć przed wyjazdem?

4
6
wyjazdy do Włoch

 Marzą Ci się wakacje w Italii? A może chciałbyś wyskoczyć na weekend do Rzymu albo Wenecji?

Nic nie stoi na przeszkodzie! Po długich miesiącach walki z koronawirusem, Włochy stopniowo wracają do normalności, otwierając się na turystów. Trzeba jednak pamiętać, że przed wyjazdem musisz spełnić odpowiednie warunki. Jakie?

Powszechne szczepienia sprawiają, że cały świat zaczyna się coraz mocniej przyzwyczajać do życia z koronawirusem. Ponownie otwierające się granice kuszą podróżnych, którzy nie powinni jednak zapominać, że szczególnie ważna jest teraz odpowiednia ochrona na czas wyjazdu. Taką zapewnia ubezpieczenie dla turystów (https://mubi.pl/ubezpieczenie-turystyczne/), które gwarantuje, że nieważne, czy przydarzy Ci się choroba, czy wypadek – nie zostaniesz w takiej sytuacji sam z problem i wydatkami na głowie.

wyjazdy do Włoch

 

Czy można jechać do Włoch?

Odpowiedź brzmi: tak, ale pod pewnymi warunkami. Włoskie granice są otwarte dla przyjezdnych z Polski, jednak inne zasady dotyczą osób zaszczepionych, niezaszczepionych lub tych, którzy przeszli COVID-19. Wszyscy bez wyjątku muszą tylko zarejestrować swoją podróż za pomocą unijnego formularza online.

  • Zaszczepieni

Za osobę zaszczepioną uważa się we Włoszech każdego, kto posiada tzw. green pass. To nic innego, jak znany u nas Unijny Certyfikat COVID, nazywany także paszportem covidowym, który trzeba przedstawić w formie papierowej lub elektronicznej. Ale uwaga – certyfikat ma datę ważności! We Włoszech green pass jest ważny:

  • od 14 dni do 6 miesięcy od zakończenia podstawowego cyklu szczepień,
  • bezterminowo po przyjęciu dawki przypominającej szczepionki.

Oznacza to, że nawet jeśli przyjąłeś dwie podstawowe dawki szczepionki (jedną w przypadku szczepionek Johnson&Johnson), ale od tego czasu minęło ponad pół roku, to we Włoszech będziesz uznawany za osobę niezaszczepioną! Dobra wiadomość jest taka, że po przyjęciu dawki przypominającej nie trzeba długo czekać – ważność certyfikatu wydłuża się już następnego dnia.

Jeżeli natomiast wszystko jest w porządku, to po okazaniu green passu możesz swobodnie wjechać na terytorium Włoch. Nie czeka Cię ani obowiązek kwarantanny, ani wykonania testu.

  • Ozdrowieńcy

W przypadku osób, które wyzdrowiały z COVID-19, sprawa wygląda dość podobnie. Muszą więc oni przedstawić Unijny Certyfikat z informacją o przejściu zakażenia, a także jego datą. Jeżeli ta jest starsza niż 6 miesięcy przed przyjazdem do Włoch, taka osoba będzie traktowana jak niezaszczepiona. Co istotne, w przypadku ozdrowieńców wystarczy przejście pełnego cyklu szczepienia, żeby green pass był ważny bezterminowo.

  • Niezaszczepieni

Dla takich osób wjazd do Włoch będzie najbardziej uciążliwy. Jak można przeczytać w artykule “Koronawirus we Włoszech – warunki wjazdu, obostrzenia, ubezpieczenie”, podstawowym warunkiem jest przedstawienie negatywnego wyniku testu wykonanego do 24 godzin wcześniej (test antygenowy) lub do 72 godzin wcześniej (test molekularny). Bez niego ma szans na przekroczenie włoskiej granicy.

Ale nawet jeśli to się uda, pobyt we Włoszech nie będzie łatwy z uwagi na dotyczące niezaszczepionych restrykcje. 

Urlop we Włoszech – na co się przygotować?

Włochy planują stopniowy powrót do stanu sprzed pandemii. Od początku kwietnia 2022 roku w kraju po dwóch latach przestanie obowiązywać stan wyjątkowy, co będzie oznaczało stopniowe znoszenie kolejnych restrykcji. W obowiązku zostają jednak:

  • zasłanianie ust i nosa maseczką w zamkniętych przestrzeniach publicznych i podczas zgromadzeń publicznych;
  • okazywanie green passu przy wejściu do niektórych miejsc (np. restauracji, hoteli, muzeów, instytucji kultury, itp.).

Trzeba też pamiętać o obowiązkowej 5-dniowej kwarantannie dla niezaszczepionych, którzy nie przedstawili wyniku testu przy wjeździe do Włoch. Odbywa się ją na własny koszt.

Jeszcze dłuższa izolacja/kwarantanna czeka we Włoszech tych, którzy sami zachorują lub będą mieć styczność z osobami zakażonymi COVID-19. W zależności od objawów lub ich braku może ona potrwać nawet 10 dni lub dłużej. Aby dowiedzieć się szczegółów, w razie zaobserwowania u siebie objawów grypopodobnych lub kontaktu z osobą zakażoną należy skontaktować się z lokalną infolinią.

Podróż do Włoch a koronawirus – jak się ubezpieczyć?

Na początku wspominaliśmy o ubezpieczeniu turystycznym. Zakup takiej polisy na wyjazd do Włoch to bardzo rozsądny pomysł, nawet jeśli mowa o podstawowej ochronie, która zawiera zazwyczaj:

  • pokrycie kosztów leczenia (w tym również w razie zachorowania na COVID-19),
  • ubezpieczenie NNW,
  • ubezpieczenie OC w życiu prywatnym.

Już ta standardowa ochrona może Cię uchronić przed dużymi wydatkami, jakie z pewnością poniósłbyś w razie konieczności leczenia za granicą. Pamiętaj, że niekoniecznie wystarczy Ci darmowa karta EKUZ, którą możesz wyrobić w oddziałach NFZ. Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego to bardzo przydatny dokument i warto ją wyrobić przed podróżą, ale trzeba sobie zdawać sprawę z jej ograniczeń.

Nie obejmuje ona choćby leczenia prywatnego czy usług wykraczających poza zakres publicznej służby zdrowia danego kraju. Wszelkie dodatkowe koszty (np. zakwaterowania i wyżywienia w razie kwarantanny) musiałbyś zatem opłacić z własnej kieszeni. Wybierając ubezpieczenie podróżne o szerokim zakresie i odpowiednio wysokiej sumie ubezpieczenia, uchronisz się przed takimi wydatkami, a za samą polisę wcale nie zapłacisz dużo – są dostępne już za kilka złotych za dzień ochrony!

Artykuł przygotowany przez partnera serwisu.

Oceń artykuł
[Głosów: 0 Średnia: 0]

Otrzymuj powiadomienia o nowych wpisach!

Wypełnij formularz, zapisz się na listę, a otrzymasz regularnie informacje o nowych przepisach i relacjach z podróży!

Poprzedni artykułJak zrobić flaczki z boczniaka? Wegetariański przepis
Następny artykułTu nagrywali U Pana Boga … Atrakcje Podlasia
Subscribe
Powiadom o
guest
4 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Eko Liga
Eko Liga
4 miesięcy temu

A niebawem nie znoszą większości wymogów we Włoszech?

Kamila
Kamila
3 miesięcy temu

super artykul!

Dana - Jawagabunda. Zapraszam Was do bloga z dojrzałym spojrzeniem na świat, w którym będziemy wspólnie smakować życie ( dosłownie i w przenośni) i odkrywać w sobie zainteresowania. To blog dla nas - którzy mimo posiadania wielu lat - nadal z pasją idą przez siebie.