Zacznij biegać, ale z głową!

0
0
bieg
Biegacze w lesie

Bieganie jest modne. Ciężko zaprzeczyć obserwując to, jak wielkie tłumy gromadzą największe maratony na świecie.

Biegaczy widać nie tylko na imprezach czy bieżniach stadionów podczas codziennych treningów, ale również w parkach, lasach a nawet górach. Dlatego jeśli jeszcze zastawiasz się, czy bieganie jest też dla ciebie, koniecznie musisz spróbować!

biegacze w terenie
Zacznij biegać ale z głową

Czy każdy może uprawiać bieganie? Jeśli tylko nie masz żadnych przeciwwskazań medycznych do uprawiania biegów, swoją przygodę z tym sportem możesz zaczynać choćby dziś. Warto jednak do wszystkiego podchodzić z głową i nie rzucać się od razu na głęboką wodę. Na początku nie trzeba biegać w zawodach czy przebiec maratonu. Wręcz nie jest to wskazane.

Przygodę z bieganiem najlepiej zaczynać stopniowo. Szczególnie jeśli nie uprawiamy innych sportów i krucho u nas z formą. Wtedy warto zacząć od spacerów przeplatanych odcinkami na których będziemy truchtać. Dopiero kiedy nasz organizm przyzwyczai się do zwiększonego wysiłku warto przedłużać trucht. Jeśli naszym celem jest tylko utrzymanie dobrej kondycji, często wystarczy kilka wyjść na krótki jogging w tygodniu, aby znacząco poprawić wydolność.

Jeśli jednak bieganie wciągnie nas mocniej, z pewnością będziemy chcieli zmierzyć się z innymi w rywalizacji czy też pokonać w końcu wymarzony dystans. Najczęściej jest nim maraton, ale wiele osób po jego pokonaniu stawia sobie jeszcze trudniejsze do zrealizowania cele.

Obecnie coraz więcej klubów i organizacji organizuje wspólne spotkania biegowe i treningi. Już od samego początku warto zasięgnąć porad specjalistów w tej dziedzinie, aby nie utrwalać złych nawyków. W skrajnych przypadkach mogę one doprowadzić nawet do kontuzji i przymusowej przerwy w treningach.

buty do biegania
Dobre buty do biegania to podstawa

Nie zapominajmy o sprzęcie

Choć biegać można w zwykłych trampkach, to jednak znacznie lepiej, nawet na początku, spiszą się specjalne buty biegowe. To w zasadzie najbardziej podstawowy element wyposażenia każdego biegacza.

Obuwie biegowe znacząco odróżnia się bowiem od modeli górskich, turystycznych czy tych używanych na co dzień. Buty do biegania męskie i damskie posiadają inaczej wyprofilowaną podeszwę, która jest bardziej zaokrąglona niż w zwykłych butach. Pomaga to podczas szybkiego stawiania kolejnych kroków i pozwala zaoszczędzić siły.

Ta wyjątkowa podeszwa jest najczęściej wyposażona w dość grubą warstwę pianki. Jej zadaniem jest amortyzacja uderzeń. W czasie biegu lądujemy bowiem na nodze z bardzo dużą siłą, co obciąża nasze stawy i mięśnie. Stąd też minimalizacja tych uderzeń jest bardzo ważna. Firmy produkujące obuwie prześcigają się w nowych rozwiązaniach, stosując różny typy pianek, paneli wypełnionych specjalnym żelem czy nawet powietrzem. Właściwości amortyzacyjne butów najczęściej dopasowuje się do podłoża i dystansu. Im twardsze jest nawierzchnia i im dłuższe dystanse pokonujemy, tym lepszą amortyzację powinniśmy zapewnić naszym nogom.

Kolejnym elementem wyróżniającym buty do biegania jest cholewka. Z jednej strony musi ona zapewniać maksymalną przewiewność, aby stopy miały zagwarantowaną wentylację w czasie intensywnego wysiłku. Jest to szczególnie ważne latem. Stąd też siateczkowe panele w tego typu butach. Z drugiej strony obuwie musi oferować dobrą stabilizację. Wzmocnienia cholewki w kluczowych strefach, które pozwalają dobrze zasznurować całość. Ważne też, aby buty były idealnie dopasowane do stóp.

Stąd też wszyscy czołowi producenci obuwia biegowego posiadają w swojej ofercie buty do biegania damskie. Są one zaprojektowane z uwzględnieniem anatomii damskiej stopy, co przekłada się na maksymalny komfort. Jeśli mamy już idealnie dobrane buty warto pomyśleć też o stroju. Klasyczny bawełniany T-shirt nie będzie dobrym wyborem. Bawełna chłonie wodę, przez co staje się ciężka i wychładza organizm. Dlatego biegacze najczęściej ubierają lekką odzież syntetyczną, która znakomicie radzi siebie z odprowadzaniem wilgoci na zewnątrz.

bieganie w górach
Bieganie to nie tylko asfalt, ale także góry

Bieganie to nie tylko asfalt, ale także góry

Jeśli wciągniemy się w bieganie z pewnością dostrzeżemy, że poza bieganiem po asfalcie i innych utwardzonych nawierzchniach istnieją też biegi terenowe i górskie. W tych aktywnościach niezwykle ważne są również inne umiejętności. Przede wszystkim musimy perfekcyjnie opanować technikę zbiegania.

Szybkie zbieganie po kamienistych szlakach wymaga nie tylko mocnych nóg, ale przed wszystkim dużego doświadczenia i umiejętności, których nabywa się na kolejnych treningach w górach. W czasie dłuższych biegów górskich na podbiegach używa się kijów biegowych. Wyczucie odpowiedniego rytmu oraz ich efektywne wykorzystanie również wymaga odpowiednich ćwiczeń.

Bieganie po górach wymaga również nieco innego obuwia, w którym jeszcze ważniejszą rolę pełni podeszwa o bardzo agresywnym bieżniku, czy cholewka, która musi zapewnić dodatkową stabilizację w terenie. Stąd też wszystkie czołowe marki posiadają w swojej ofercie obuwie biegania w terenie, które sprawdzi się na zróżnicowanym podłożu.

Artykuł przygotowany przez partnera serwisu.

Oceń artykuł
[Głosów: 2 Średnia: 5]

Otrzymuj powiadomienia o nowych wpisach!

Wypełnij formularz, zapisz się na listę, a otrzymasz regularnie informacje o nowych przepisach i relacjach z podróży!