Żyworódka – właściwości lecznicze

0
0
zyworodka rolsina
Żyworódka

Żyworódka to dość enigmatycznie brzmiąca nazwa rośliny. Warto byłoby dowiedzieć się czegoś na jej temat, bo słynie ona z licznych właściwości zdrowotnych.

Dobrze byłoby także mieć świadomość tego, w jaki sposób można korzystać z żyworódki, aby można było mówić o satysfakcjonujących efektach kuracji. 

Żyworódka pierzasta – za co warto ją docenić?

Pod pojęciem żyworódki kryje się wiele odmian tej wyjątkowej rośliny. Nie można jednak zaprzeczyć temu, że najbardziej godna uwagi jest żyworódka pierzasta. Charakteryzuje ją szereg właściwości, za które z całą pewnością powinna zostać doceniona.

Roślina ta wykorzystywana jest zarówno w medycynie naturalnej, jak i w kosmetyce. Przede wszystkim, wykazuje ona działanie przeciwzapalne. Przyspiesza więc gojenie się zarówno wewnętrznych, jak i zewnętrznych stanów zapalnych. Okaże się przydatna w walce z trądzikiem, egzemą, jak również z zapaleniem dziąseł.

Żyworódka wykazuje także zdolność do zabijania wirusów. Na tym nadal nie koniec. Zwalcza ona bowiem nie tylko wirusy, ale również i chorobotwórcze grzyby. Dzięki żyworódce pierzastej skutecznie można złagodzić podrażnienia skórne, jak również oparzenia czy odczyny alergiczne po ukąszeniach komarów.

Jak korzystać z żyworódki pierzastej?

Z żyworódki pierzastej można korzystać na wiele różnego rodzaju sposobów. Jak już zaznaczono wyżej, idealnie sprawdzi się ona stosowana wewnętrznie, jak i zewnętrznie. Wewnętrznie można spożywać ją chociażby w postaci soku.

Jeżeli chodzi zaś o stosowanie zewnętrzne, można wykorzystać zarówno zmiażdżony świeży liść, jak i maść na bazie tej dobroczynnej rośliny. Wszystko zależy tak naprawdę od naszych potrzeb oraz preferencji.

Bardzo ważne jest to, aby żyworódka była stosowana z należytą regularnością. Niekiedy wystarczy jedynie jej doraźne zastosowanie. Dotyczy to chociażby ukąszeń owadów. Jeśli jednak mamy problem z nieżytem żołądka bądź też z zapaleniem dziąseł, konieczne może okazać się dłuższe korzystanie z żyworódki.

Jak uprawiać żyworódkę i gdzie ją zdobyć?

Wiele osób zastanawia się nad tym, w jaki sposób uprawiać żyworódkę oraz jak właściwie można ją zdobyć. Otóż roślinę tę można kupić w kwiaciarniach, jak również na targach roślin. Jej uprawa nie jest jakoś szczególnie skomplikowana.

Z tego też względu, żyworódka pierzasta może być z powodzeniem hodowana przez początkujących ogrodników. Najważniejsze jest to, aby miała ona dostęp do rozproszonego światła, zwłaszcza zimą. Latem z powodzeniem możemy wystawić ją na balkon.

Żyworódka pierzasta musi być umiarkowanie podlewana. Jeżeli będziemy podlewać ja zbyt często, może dojść do gnicia korzeni. To z kolei może skutkować nawet obumarciem rośliny. Jeżeli pomimo starań nie udaje nam się utrzymać żyworódki przy życiu, zawsze możemy sięgnąć po gotowe produkty lecznicze oraz kosmetyczne na jej bazie. Mowa tu o maściach, kremach, żelach czy sokach, które z powodzeniem można zakupić w aptekach. Znajdziemy je także w niektórych drogeriach, zarówno internetowych, jak i stacjonarnych.

Artykuł przygotowany przez partnera serwisu.

Oceń artykuł
[Głosów: 1 Średnia: 5]

Otrzymuj powiadomienia o nowych wpisach!

Wypełnij formularz, zapisz się na listę, a otrzymasz regularnie informacje o nowych przepisach i relacjach z podróży!