Miłorząb japoński (Gingo biloba) – piękne i lecznicze drzewo

0
0
żółty liść Miłorzębu Japońskiegoo
Miłorząb Japoński

Miłorząb japoński to niezwykłe drzewo. Niby liściaste, a jednak iglaste. Dobroczynne dla ludzi, a jednocześnie oporne na szkodliwe wpływy środowiska.

Spis Treści
Zwiń
Rozwiń

Miłorząb japoński drzewo

Miłorząb japoński ( Miłorząb dwuklapowy) jest niezwykłym drzewem, także za sprawą …igieł w kształcie liści.

Nazwany przez Darwina „żywą skamieliną” – najstarsze na świecie okazy mają prawie 3 tysiące lat – do Europy przywędrował  z Japonii dopiero w XVIII wieku.

Jego kolebką są Chiny ( skąd nazwa „japoński” zatem?), gdzie cieszył się wielką estymą – sadzono go w ogrodach przyklasztornych i pałacowych. Miłorząb świetnie sobie radzi z różnymi drobnoustrojami i zanieczyszczeniami, dzięki czemu przetrwał miliony lat.

W Chinach odkryto zawarte w nim alkaloidy o leczniczym działaniu i zaczęła się dla miłorzębu „kariera w medycynie”.

Miłorząb japoński działanie

Miłorząb japoński – liście, które leczą. Całe dobro Gingo Biloba zawarte jest w liściach. Przez całe lato są zielone, zdobiące ogród, ale dopiero jesienią pokazuje się prawdziwe piękno drzewa, za sprawą mocnych odcieni żółci, które cieszą oko aż do połowy października.

Preparaty z produkowane z liści Ginkgo biloba są jednym z najczęściej stosowanych na świecie preparatów roślinnych.

Polecane są dla osób, które mają problemy z  szumami w uszach, zaburzeniami równowagi, osłabieniem pamięci, zaburzeniami obwodowego krążenia krwi oraz pomocniczo w zaburzeniach ukrwienia mózgu, potencją. Zmniejszają ryzyko wystąpienia cukrzycy i nowotworów, poprawiają kondycję skóry. Taki preparat na „wieczną młodość”.

W aptekach w sprzedaży jest sporo preparatów z miłorzębem japońskim. Jako, że jestem szczęśliwą posiadaczką miłorzębu w ogrodzie,  przyrządzam z jego liści nalewkę i napar.

Nalewka z Miłorzębu japońskiego

Do przygotowania nalewki najbardziej nadają się żółte liście, kiedy opadają  z drzewa, Wtedy bowiem aktywne składniki zawarte w liściach, są najbardziej wartościowe.

Przygotowanie nalewki jest niezwykle proste.

Zalewamy czyste, opłukane liście miłorzębu japońskiego alkoholem w proporcji na 100 gram liści 0,5 litra alkoholu 40 procentowego. Odstawić na około trzy tygodnie w ciemne miejsce. Po tym czasie nalewkę przecedzić i przelać do butelek. Przyjmować po łyżeczce nalewki raz lu dwa razy dziennie.

Napar z liści Miłorzębu japońskiego

Liście Miłorzębu japońskiego mogą być przygotowane zarówno jako samodzielny napar lub jako dodatek do czarnej lub zielonej herbaty.

Napar: zalać 1 łyżkę pokruszonych liści z miłorzębu szklanką gorącej wody, przykryć i odstawić na kilkanaście minut, aż napar dobrze zaparzy się.

Napar z miłorzębu spożywać 1 do 2 razy dziennie, a jego mdły smak można wzbogacić sokiem, cytryną lub miodem.

Najstarszy Miłorząb japoński w Polsce

W Polsce, w Lipnie ( okolice Tułowic)  – w Parku Krajobrazowym w województwie opolskim – rośnie najstarszy w Polsce, ponad 200 letni okaz, sprowadzony przez hrabiego Jana Praschmę. Obecnie Miłorząb japoński można kupić w większości szkółek ogrodniczych, ale wieki temu rośliny te stanowiły ogromną rzadkość, a sadzonki były bardzo kosztowne.

Do mojego ogrodu miłorząb japoński zawitał jako kilkuletni okaz i stanowi cudowny, kolorystyczny akcent.

Zobacz, jakie to piękne drzewo

Źródło: Lipno Najpiękniejszy Park Opolszczyzny 

Oceń artykuł
[Głosów: 5 Średnia: 4.6]

Otrzymuj powiadomienia o nowych wpisach!

Wypełnij formularz, zapisz się na listę, a otrzymasz regularnie informacje o nowych przepisach i relacjach z podróży!