W Siedlisku Zakucie poczujesz urok spokojnego życia w Beskidzie Niskim
Siedlisko Zakucie – klimatyczna agroturystyka w Beskidzie Niskim
Motto – zanurzyć się w przyrodzie i spokoju, delektując się miodem prosto z pasieki
Olimpia i Dariusz od dziesięciu lat zapraszają wszystkich, dla których najlepszym wypoczynkiem jest błogi spokój, cisza, dzika przyroda na wyciągnięcie ręki, niezatłoczone górskie szlaki i duch historii co krok.
Siedlisko Zakucie zaistniało dzięki zamianie dużego gospodarstwa w agroturystykę.
Zamianie uległo jedynie przeznaczenie budynku – świadomość zdrowego, opartego na własnych płodach pożywienia pozostała, o czym przekona się każdy, kto skorzysta z opcji wypoczynku połączonej z wyżywieniem.
Potrawy gotowane na prawdziwym ogniu, to już coraz rzadziej spotykane „zjawisko” – a tutaj duszą kuchni jest murowany z cegły, prawdziwy piec.
A kontakt ze zwierzętami? Jak najbardziej! W Siedlisku Zakucie hodują daniele i koniki polskie.
Gospodarze, mocno związani z historycznym przesłaniem ziemi, nazwali swój dom dla turystów Zakucie, co w języku ich przodków – Łemków – znaczy zakątek, miejsce zaciszne. Nazwa adekwatna do miejsca .
Galeria
Komu polecam to miejsce
Świetnie odnajdą się tutaj osoby lubiące zatopić się w ciszy, chcące zwolnić nieco tempo życia, a jednocześnie wypoczywać w przyjemnych wnętrzach.
Książka na leżaku nad strumykiem, obserwacja życia pszczół, śniadanie rozciągane do godzin południowych, rowerowe, piesze wycieczki lub narciarskie wyprawy.
Łemkowskie, opuszczone wioski i liczne cerkwie wabią nie tylko miłośników historii, ale i osoby, które chciałyby zapoznać się nieco z tragiczną przeszłością tych ziem.
Raj dla dzieci. Miejsca do biegania, zabaw wszelakich, a do tego kontakt z żywymi zwierzętami: daniele, króliki, pies – zapewnią im sielskie wakacje.
Najważniejsze informacje
1. Kiedy czynne.
- Cały rok, także w Święta Bożego Narodzenia, Wielkanocne i Sylwestra
2. Lokalizacja.
- Beskid Niski wioska Daliowa leżąca w gminie Jaśliska. Bardziej znane miejscowości w pobliżu to Rymanów – Zdrój i Iwonicz – Zdrój.
3. Informacja o pokojach.
- W Zakuciu może zatrzymać się jednorazowo 20 osób, które mają do dyspozycji: 3 apartamenty cztero – osobowe, 1 apartament pięcio – osobowy, 1 pokój trzy osobowy i 1 pokój dwuosobowy.
4. Wyżywienie
- Gospodarze oferują znakomite posiłki, wzbogacone plonami z własnego ogrodu warzywno – ziołowego.
I co nie jest jeszcze tak często spotykane w tego typu miejscach wypoczynkowych, zarówno weganie jak i wegetarianie zostaną tutaj ugoszczeni.
Zauroczysz się regionalnymi daniami i serami – „proziaków” z masłem z czosnkiem niedźwiedzim nie zapomnisz – gwarantuję! Własne przetwory i miód z domowej pasieki – takich smaków się nie zapomina.
5. Inne przydatne informacje
- W całym domu nie ma TV – takie jest założenie gospodarzy, którzy od kilkunastu lat nie korzystają z TV – więc znalezienie w sobie wewnętrznej ciszy i spokoju będzie jeszcze łatwiejsze.
- Do dyspozycji gości są dwie kuchnie, z których można korzystać przez cały czas.
- Duży teren wokół domu daje możliwość rozkoszowania się ciszą i wszechobecną zielenią.
- Dzieci będą zadowolone z placu zabaw.
- Każdy, kto lubi kontakt ze zwierzętami będzie zachwycony możliwością obcowania hodowanymi przez gospodarzy danielami.
- Wieczory przy ognisku – kto z nas nie lubi takiego klimaciku?
- Po uzgodnieniu można zabrać pieska.
Atrakcje w okolicy
Siedlisko Zakucie położone jest co prawda w Beskidzie Niskim, ale niemal u stóp Bieszczad. Tak, że przebywając w jednym miejscu, można wędrować po dwóch górskich krainach. W pobliżu znajdziemy wiele kapliczek i pozostałości po wioskach łemkowskich. Niektóre z nich są odnawiane i oznaczone, niektóre nadal zarośnięte i ukryte wśród leśnych ostępów.
Propozycje spędzenia wolnego czasu – bliżej lub nieco dalej
- Wioska leży na Węgierskim Trakcie – przez jej teren przebiega ścieżka historyczna: Jaśliska – Daliowa – Szklary.
- Poza tym liczne szlaki rowerowe i piesze zapraszają na włóczęgę po okolicznych, tchnących spokojem, nie oblężonych przez turystów górach.
- Zimą dobrze utrzymane trasy biegowe i skiturowe, na które wychodzi się praktycznie spod domu.
- Jaśliska – niezwykła miejscowość, z bardzo bogatą i znaczącą przeszłością, o której obecnie niewiele świadczy. Niegdyś bardzo ważny punkt graniczny z Węgrami ( w XIV wieku) na szlaku winnym, z licznymi piwnicami przeznaczonych na skład win. Niektóre z nich – a rozprzestrzeniają się pod całym rynkiem – są obecnie odrestaurowane i udostępnione do zwiedzania. Miejscowy klimat został ujęty w kręconym tutaj filmie Wino Truskawkowe z Maciejem Stuhrem, fragmentach filmu Twarz Małgorzaty Szumowskiej.
- Pobliskie uzdrowiska Rymanów – Zdrój i nieco dalej Iwonicz -Zdrój z licznymi zabiegami i leczniczymi wodami zapraszają na chociaż krótką wizytę.
- W Daliowej kapliczka „Najświętszej Marii Panny” z XX wieku przy drodze do Tylawy zwraca uwagę baniastą kopułą z prawosławnym krzyżem i ciekawą kolorystyką wykończenia.
- Zabytkowa drewniana cerkiew greckokatolicka po wezwaniem św. Paraskewy z 1933 w stylu ukraińskim – nietypowym dla Łemkowszczyzny.
- Liczne cerkwie w okolicy
- W odległych o trzy kilometry Szklarach czeka do zdobycia góra Bania, na którą zawędrował przemierzając szlaki Beskidu Niskiego w 2005 lat papież Jan Paweł II, o czym informuje stosowna tablica. Bania trud wspinaczki wynagrodzi widokami.
- Także w Szklarach, za będącymi w ruinie budynkami dawnego PGR, znajdziecie odnowiony przez gminę Jaśliska dawny cmentarz Łemkowski i pozostałości po łemkowskiej wiosce. Uwaga! Zarośnięte piwnice i studnie mogą być niebezpieczne – należy uważnie patrzeć pod nogi.
- We wsi Lipowiec – sześć kilometrów od Daliowej – w Ostoja Lipowiec jazda konna zarówno dla początkujących, jak i zaawansowanych. Dla chętnych nieco innych wrażeń właściciele organizują paintball w ruinach dawnego PGR.
- Po drodze z Jaślisk do Lipowca natkniecie się na pozostałości kolejnej wioski łemkowskiej i mały cmentarz – także osób, które zmarły poza granicami kraju i zapragnęły chociaż po śmierci wrócić w ukochane tereny.
- Mniej więcej w połowie drogi pomiędzy Jaśliskami a Lipowcem – po prawej stronie drogi – bacznie wypatrując zauważycie nietypowy krzyż – symbioza natury ze świętością.
Ciekawostki
- W Siedlisku Zakucie organizują warsztaty rękodzieła artystycznego, takie jak: bibułkarstwo, batik, pieśni łemkowskie, pisanka łemkowska.
- Miłośnicy kultury łemkowskiej będą mieli możliwość uczestnictwa w klimatycznym wieczorze pieśni łemkowskich.
- Od 2012 roku „Siedlisko Zakucie” znajduje się w Ogólnopolskiej Sieci Zagród Edukacyjnych www.zagrodaedukacyjna.pl i organizuje warsztaty tematyczne związane z profilem gospodarstwa.
- Warsztaty yogi – cyklicznie.
- Rodzinna pasieka znajduje się około 1,5 km od gospodarstwa. W niej uczestniczyłam w najlepszej jaką mogłabym sobie wyobrazić pogadance połączonej z prezentacji prowadzoną przez gospodarza seniora. Pasjonata i hodowcy pszczół, który od dziesiątek lat z miłością i pietyzmem opowiada o pszczołach, ich zwyczajach oraz o produkcji miodu. A miód w kooperacji ze swoimi pszczołami robi znakomity!
- Miód do kupienie na miejscu.
Gdzie znajdę i zarezerwuję
Kliknij na link, które zaprowadzi Cię bezpośrednio do Twojego miejsca w Beskidzie Niskim w Daliowej.
Sprawdź czy są wolne miejsca w Daliowej lub Jaśliskach – skorzystaj z poniższej wyszukiwarki.
ps. Wkrótce na blogu zamieszczę artykuł o niezwykle ciekawym miejscu, obecnie praktycznie nieznanym, a w przeszłości mającym ogromne znaczenie – o Jaśliskach i o całej gminie. Dzięki materiałom i spotkaniu z panem Piotrem uzyskałam mnóstwo ciekawych informacji, którymi bardzo chcę z Wami się podzielić.
ps.2 Wspomniane wyżej artykuły „pojawiły się” w końcu. Oto linki do ich:
Tajemnicza Bania, kapliczkowy trakt i miodowy zakątek – poznaj gminę Jaśliska
Jaśliska – miasto królewskie, w którym poczujesz tchnienie wina
Zagubione miejsca Beskidu Niskiego – Lipowiec i Szklary
Otrzymuj powiadomienia o nowych wpisach!
Wypełnij formularz, zapisz się na listę, a otrzymasz regularnie informacje o nowych przepisach i relacjach z podróży!