Charytatywny Bieg Zeflika – pomóżmy Piotrowi kupić protezę

0
0
kobieta na charytatywnym biegu
Charytatywny bieg Zeflika.

Charytatywny Bieg Zeflika. Pomysł i zapał organizatorów przemieni się w bieg i ruch na świeżym powietrzu. Dołączą do nich kulturalne atrakcje i nagrody do wygrania. A to wszystko aby pomóc Piotrowi.

Wszystkie wpływy z wpłat, licytacji i sprzedaży cegiełek przeznaczone będą na protezę dla Piotra, który w nieszczęśliwym wypadku stracił nogę.

A skąd taka nietypowa nazwa biegu? Otóż w tym samym czasie, kiedy zaplanowano organizację biegu, Stowarzyszenie Wsi Niezdrowice odbudowało zarośnięty, dawny staw kąpielowy. W czasie odmulania natrafiono na nietypowe znalezisko opis legendy.

I jak to bywa z legendami i ludowymi podaniami – intrygują i wprowadzają wątpliwość w racjonalne myślenie ” a może faktycznie tak było”?

Czy Zeflik zamieszkiwał niezdrowicki staw, czy też nie, powiastka o nim dała nazwę charytatywnemu biegowi. Bieg i impreza to dla uczestników możliwość świetnej zabawy i – przede wszystkim – pomoc Piotrowi w zakupie protezy

A co otrzymamy w zamian? Jak zapisano w regulaminie biegu „wdzięczność człowieka w potrzebie”. 

W czasie biegu mile widziane jest Zeflikowe przebranie.

„Pokaż nam swoją wizję Zeflika, a najciekawsze przebrania zostaną zauważone i docenione” – jak mówią organizatorzy biegu.

Spis Treści
Zwiń
Rozwiń

Niezdrowice – bieg po zdrowie i dla zdrowia

Mała, opolska wioska Niezdrowice, położona w gminie Ujazd, która w 2019 roku zdobyła 3 miejsce w konkursie Piękna Wieś Opolska, znowu zabłyśnie na tle sąsiedzkich miejscowości.

A to za sprawą organizacji biegu charytatywnego oraz odnowienia dla mieszkańców dawno zapomnianego, urokliwe położonego w lesie stawu kąpielowego, z którego lata temu korzystali mieszkańcy. Sporo dzisiejszych dorosłych mieszkańców wioski pamięta, że jako dzieci wszystkie ciepłe popołudnia i wakacyjne dni spędzały pluskając się w leśnym stawie, biegając po leśnych ścieżkach i paląc w pobliżu ogniska piekąc w nich ziemniaki.

Ten staw to „Kiesgrube” czyli nieczynna żwirownia. Znowu będzie przyciągała mieszkańców na relaks i wspólne spędzanie wolnego czasu w otoczeniu przyrody.

Patronem biegu został wspomniany już Zeflik, którego legenda nieodłącznie związana jest z tym stawem.

Trasa biegu będzie przebiegała przez urokliwe leśne drogi, wałem Kanału Gliwickiego i oczywiście „zahaczy” o staw Zeflika.

To pierwszy charytatywny bieg, a trzeci już termin. Koronawirus pokrzyżował plany organizatorów. Ani pierwszy termin w marcu, ani kolejny w czerwcu nie odbył się. Jako, że „do trzech razy sztuka” tym razem spotykamy się na biegu w październiku.

Szczegóły biegu

Bieg Zeflika obejmuje kilka aktywności. „Załapią” się na niego zarówno maratończycy, amatorzy biegania, zwolennicy marszu z kijami (Nordic Walking) jak i „biegający w tempie żółwia” czyli slow jogging.

Główny bieg nagrodzony będzie pucharami. Każdy uczestnik Biegu Zeflika otrzyma pamiątkowy medal, piwo bezalkoholowe oraz los umożliwiający udział w losowaniu nagród rzeczowych (rower, nocleg w hotelu, bon do sklepu sportowego i.t.p.).

Każdy uczestnik Biegu Zeflika otrzyma także poczęstunek. Ciepły posiłek oraz pyszne, domowe ciacho będzie także dostępne – za dodatkową opłatą – dla pozostałych uczestników (nie biorących udziału w biegu) imprezy.

Nagrody będzie wręczał Krzysztof „Diablo” Włodarczyk. Nagrodę  specjalną – rękawice bokserskie ufundowane i podpisane przez Krzysztofa oraz Mariusza Wacha i Krzysztofa Głowackiego  – można licytować od poniedziałku 28.09.2020. Wpływy z licytacji oczywiście pomogą w zakupie protezy dla Piotra.

Zapisy na bieg, marsz, slow jogging

 • Zapisy na Bieg Zeflika będą możliwe do 28.09.2020 roku pod linkiem Bieg Zeflika.
 • Opłata cegiełki za udział w biegu lub marszu wynosi 25 zł, płatne na konto organizatora Stowarzyszenia Odnowy i Rozwoju Wsi Niezdrowice. Santander Bank  – numer konta: 15 1090 2183 0000 0001 4152 1771 z dopiskiem Bieg Śladami Zeflika i imię oraz nazwisko zawodnika.
 • Zapisując swój udział, należy zaznaczyć rodzaj aktywności: NW – jako Nordic Walking i Slow Jogging.
 • Opłatę za bieg można także uiścić w dniu zawodów w Biurze Zawodów w godzinach 10:30 do 11:45. Wówczas opłata będzie wynosiła 50 zł.
 • Opłata cegiełki za biegi dziecięce to 1 zł – płatna do puszki przed zawodami.

Program zawodów

Start i meta Biegu Zeflika będą na boisku sportowym w Niezdrowicach.

 • 10.00 do 11.00 – zapisy oraz wydawanie numerów startowych w biurze zawodów     (weryfikacja  zawodników)
 • 11.00 do 12.00  – zapisy dzieci w biurze zawodów
 • 11.15 – wspólna rozgrzewka poprowadzona na terenie płyty boiska przed sceną poprowadzona przez trenera Andrzeja Orzeszka.

Główny bieg rozpoczyna się o godzinie 12.00 wystrzałem z armaty. O godzinie 12.05 – wyruszają uczestnicy slow joggingu i marszu. W tak zwanym „międzyczasie” na boisku będą odbywały się biegi dzieci.

 • Bieg na 7 km
 • Slow jogging – na odcinku 7 km lub na odcinku 3 km – do wyboru
 • Marsz z kijami – na odcinku 3 km
 • Biegi dla dzieci od lat 4 – na odcinkach od 100 metrów do 1 km
Trasa Biegu Zeflika
Trasa biegu Zeflika

Slow jogging – wolnym krokiem do zdrowia

W Slow Joggingu (wolnym bieganiu) odnajdzie się każda osoba. Nawet taka, która na co dzień nie uprawia żadnego sportu.

Dlatego też zachęcam osoby, które do tej pory mówiły „biegi absolutnie nie są dla mnie” – do truchtania. Też tak mówiłam, aż do czasu, gdy rozpoczęłam swoją przygodę z wolnym bieganiem.

Truchtać można wszędzie, o każdej porze i w każdym stroju. Nie potrzeba do niego specjalnych butów – wystarczy zwykłe, płaskie obuwie o miękkiej podeszwie – ani strojów. Więcej o truchtaniu znajdziesz w artykule Slow jogging – bieganie dla każdego.

Jestem animatorem – oraz zwolennikiem i propagatorem – slow joggingu i chętnie pokażę zainteresowanym osobom, jak truchtać. Dla zdrowia, dla lepszej kondycji, dla zrzucenia zbędnych kilogramów, nabrania odporności, dla ciekawych rozmów i uśmiechu od ucha do ucha. Tak, tak. To nie pomyłka! Slow jogging nie tylko poprawia kondycję ciała, ale i pozwala na pogaduchy i śmiechy w czasie truchtania. Bowiem truchtając w tempie żółwia nie męczysz się, a w organizmie samoistnie wyzwalają się endorfiny.

Znajdziesz mnie na biegu w koszulce z napisem „Slow jogging”. Spróbuj – potruchtamy razem przez 3 km, a może – jak i ja – polubisz takie bieganie i będziemy je kontynuować już wspólnie w jesiennych i zimowych miesiącach.

kobiety truchtające slow jogging
Kobiety Slow Jogging na biegu charytatywnym

Atrakcje dodatkowe podczas Biegu Zeflika

Nie samym biegiem będzie żyła impreza. Oprócz wspomnianego już poczęstunku (z pysznym, domowym ciastem) będzie się działo także muzycznie.

Po biegu i wręczeniu nagród około godziny 13.00 pośmiejemy się podczas występu kabaretu, a o godzinie 15.00 w świat „śląskich szlagierów” zabierze nas Bernadeta Kowalska.

Dzieciaki będą miały sposobność zagrać w nogę „1 na 1” z mistrzem Polski, a także pozjeżdżać na dmuchanych zjeżdżalniach i wziąć udział w specjalnie przygotowanych dla nich animacjach.

Regulamin Biegu Zeflika

Regulamin Biegu Zeflika znajdziecie na stronie Maratony Polskie

Oceń artykuł
[Głosów: 4 Średnia: 5]

 

Otrzymuj powiadomienia o nowych wpisach!

Wypełnij formularz, zapisz się na listę, a otrzymasz regularnie informacje o nowych przepisach i relacjach z podróży!