Gwiazda Betlejemska tworzy świąteczny klimat

0
918
gwiazda betlejemska

Gwiazda Betlejemska. Roślina, która od jakiegoś czasu kojarzy się ze Świętami Bożego Narodzenia, zdobi domy, sklepy, a w nieco cieplejszych krajach niż nasz, także skwery.

Spis Treści
Zwiń
Rozwiń

Kwiat Gwiazda betlejemska

Gwiazda betlejemska nosi wiele imion: Wilczomlecz nadobny, Wilczomlecz piękny, Poinsecja nadobna, Poinsecja. Jednak pierwsza nazwa jest najbardziej popularna.

Najbardziej kojarzy nas się z czerwonym kolorem ( i taka moim zdaniem jest najpiękniejsza), ale nie brakuje „wydań” w innej barwie.

Zachwycające nas kolorem części to w rzeczywistości nie kwiatostany, tylko tzw. przykwiatki (liście rosnące tuż pod kwiatostanem). Natomiast kwiatostany, pojawiające się na szczycie pędu, są z reguły białe i zupełnie niepozorne.

krzak o czerwonych lisciach Gwiazda Betlejemska
Przed bazyliką Matki Boskiej z Guadalupe w Meksyku

Prezent dla prezydenta

Jej naturalne środowisko to Meksyk i Gwatemala, gdzie ma świetnie się rosnąc jako krzew. Sława gwiazdy betlejemskiej poszła w świat, gdy w XIX wieku ówczesny amerykański ambasador w Meksyku, przywiózł ją jako prezent do Białego Domu. Odtąd roślinka stała się symbolem Świąt Bożego Narodzenia na całym świecie.

Już od początku grudnia poławia się w dekoracjach hoteli, sklepów i domów. Także w polskiej tradycji gości w domach w porze adwentu – staje się symbolem oczekiwania na narodziny Jezusa i towarzyszy świecom adwentowym.

Gwiazda betlejemska jest trująca

Mimo jej piękna – a może właśnie dlatego – należy postępować z nią bardzo ostrożnie.

Poinsecja należy bowiem do rodziny wilczomleczy i – podobnie jak inne rośliny z tej rodziny – zawiera we wszystkich częściach „siebie” trujące mleczko.

Z tego względu należy stawiać ją w miejscu niedostępnym dla dzieci. A każda osoba, która ma bezpośredni kontakt z roślinką powinna bezwzględnie umyć ręce – u osób wrażliwszych od razu wywołuje podrażnienie/zaczerwienienie skóry.

Oczywiście spożycie jakiejkolwiek części kwiatu jest szkodliwe i może nawet wywołać zatrucie.

Jak hodować gwiazdę betlejemską

Gwiazda Betlejemska lubi ciepło i słońce. Kupując roślinę w sklepie, koniecznie trzeba ją zabezpieczyć w czasie transportu do domu – szczególnie, gdy na dworze jest mroźno.

Będzie wdzięczna za wybranie jej nasłonecznionego parapetu lub innego jasnego miejsca. Dobrze czuje się w temperaturze około 22 ℃, więc jeśli stoi na bardzo ciepłym parapecie, może nie rosnąć zbyt dobrze.

Nie można dopuścić do przesuszenia bryły korzeniowej – zacznie zrzucać liście. Nie lubi także mieć korzeni zanurzonych w wodzie – gleba musi być po prostu lekko wilgotna. Nie służą jej też przeciągi, ani zimne powietrze. Gdy zostaje narażona na szkodliwe dla niej warunki, reaguje zwijaniem, a później zrzucaniem liści.

Rada: po przyniesieniu ze sklepu można najlepiej dosypać nieco ogrodniczej ziemi. Ziemia, w której kupujemy roślinę jest mocno torfowa, szybko przepuszcza wodę i wysycha.

Jeśli Poinsecja zadomowi się u nas, możemy wiosną przenieść ją do ogrodu. Skracając przykwiatki do kilkunastu centymetrów zmusimy roślinkę do wypuszczenia nowych, kolorowych liści.

Ciekawostka: na Wyspach Kanaryjskich Gwiazdą Betlejemską na początku grudnia  obsadzają ronda, skwerki i alejki w parkach.

krzewy Gwiazdy Betlejemskiej na rondzie
Gwiazda Betlejemska wokół pomnika – Gran Canaria

Zostań w świątecznym klimacie, klikając na:

Znakomite migdałowe, świąteczne ciasteczka

Prawdziwy list od jak najbardziej prawdziwego Mikołaja

Najlepszy świąteczny prezent

Oceń artykuł
[Głosów: 4 Średnia: 5]

Otrzymuj powiadomienia o nowych wpisach!

Wypełnij formularz, zapisz się na listę, a otrzymasz regularnie informacje o nowych przepisach i relacjach z podróży!

Poprzedni artykułPocałujmy się pod jemiołą
Następny artykułWigilijna zupa grzybowa z suszonych grzybów
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Dana - Jawagabunda. Zapraszam Was do bloga z dojrzałym spojrzeniem na świat, w którym będziemy wspólnie smakować życie ( dosłownie i w przenośni) i odkrywać w sobie zainteresowania. To blog dla nas - którzy mimo posiadania wielu lat - nadal z pasją idą przez siebie.