Strona główna Lifestyle Hit zimy – skitury. Na skitury nie tylko do Szczyrku

Hit zimy – skitury. Na skitury nie tylko do Szczyrku

0
0
narty skitury i nogi narciarza w butach narciarskich
Na skitury do Szczyrku, alternatywa dla zjazdowych nart.

Skitury to kolejny pomysł na aktywne spędzenie czasu. Nawet jeśli nie mamy w pobliżu wyciągów narciarskich lub są pozamykane, to nie musimy rezygnować z białego szaleństwa.

Spis Treści
Zwiń
Rozwiń

Co to jest skituring?

W tym roku pora na skituring – tak postanowiłam. Nie mam aż tak dobrej kondycji żeby chodzić i zjeżdżać po ostrych stokach, ale w polskich górach można znaleźć także sporo łagodnych stoków.Takich w sam raz dla mnie.

Skituring to takie dwa w jednym: narciarstwo zjazdowe połączone z chodzeniem po górach. Na specjalnych nartach wyposażonych w antypoślizgowe foki i dobranych do nich butach wchodzi się pod górkę, a następnie zjeżdża w dół. Narty wyposażone są w wiązania narciarskie, przeznaczone zarówno do podchodzenie jak i do zjazdu. W zależności od tego czy wchodzisz, czy zjeżdżasz, zmieniasz sposób przepięcia wiązań.

Nie potrzebne są do tego wyratrakowane trasy. Skiturowcy zjeżdżają poza wyciągami, po puszystym śniegu na dziewiczych stokach.

narciarze na skiturach w górach obok zamkniętego wyciągu
Nieczynne wyciągi narciarskie nie ograniczają skiturowców.

Dla kogo jest skituring?

Dla osób jeżdżących na nartach zjazdowych skitirowa przygoda nie będzie większym wyzwaniem. To po prostu nieco inny sposób jazdy po górach. Ale i tak warto – dla swojego bezpieczeństwa – rozpocząć skituring od lekcji z instruktorem.

Jaki sprzęt na skituring?

Dobre narty, wiązania i buty to podstawa dla swojego bezpieczeństwa i przyjemności z późniejszych zjazdów. Nie tylko narty, ale i buty muszą być zupełnie inne niż do narciarstwa zjazdowego.

I tutaj masz dwie możliwości: albo w specjalistycznym sklepie kupisz sprzęt dla siebie (to w sytuacji, kiedy jesteś pewna/pewien, że skituring jest sportem dla Ciebie), albo na pierwszy raz czy na pierwsze razy wypożyczysz skitury i po przekonaniu się, że lubisz ten sport, kupisz narty albo nadal pozostaniesz przy wypożyczaniu.

Jak się ubrać?

Wychodząc na skituring w zasadzie trzeba mieć ze sobą dwa rodzaje odzieży. Pierwsza do podchodzenia, druga do zjazdów. Bielizna termoaktywna plus kurtka do wędrówek i spodnie. A do plecaka warto wrzucić dodatkowy softshell czy polar. Wiadomo, podchodząc nieźle się spocimy, a z kolei przy zjeździe mogłoby nam być nieco zimno. Obowiązkowo rękawice i kask.

dwie osoby podchodzą pod górkę na skiturach i dwa psy
Na skitury są doskonałe trasy w Szczyrku i w Beskidach.W drodze na Halę Skrzyczeńską w Szczyrku

Gdzie na narty skituringowe w Polcce?

W Polsce do uprawianie skiturowego narciarstwa jest mnóstwo terenów. Praktycznie wszystkie góry południa Polski plus pagórki w całej Polsce. Jedynym warunkiem jest śnieg. I bezpieczeństwo oczywiście. W wyższe czy bardziej niebezpieczne partie gór wybierają się tylko osoby doświadczone w uprawianiu skituringu.

A Tatry na skituring? Jak najbardziej, ale to dla bardzo zaawansowanych narciarzy (więc na pewno nigdy dla mnie). W takim przypadku będą ważne nie tylko  umiejętności, świetna kondycja, ale wiedza dotycząca zagrożeń wiążących się z górami wysokimi w okresie zimowym.

Zresztą wiedza na temat lawin i sposobu zachowania się w przypadku zagrożenia lawinowego na pewno przyda się każdemu uprawiającemu skituring.

Jak zacząć skituring?

Z instruktorem. To najlepsze rozwiązanie. Dowiesz się w jaki sposób dobrać narty i jak na nich jeździć.

W Szczyrku na przykład wypożyczenie sprzętu na cały dzień kosztuje około 80 do 100 złotych. Wynajęcie instruktora – niezależnie od wielkości grupy – to rząd około 100 złotych za godzinę. Minimalny czas szkolenia dla początkujących to 2 godziny, aczkolwiek warto pomyśleć o nieco dłuższym czasie z instruktorem na stoku.

W innej szkółce znajdziemy ofertę za 250 zł obejmującą wyjście w góry z instruktorem na około 3,5 godziny ze sprzętem w cenie.

Sport zimą

To tyle o mojej nowej aktywności narciarskiej. Ale zima to nie tylko narty. To także – robiące niemal furorę w sezonie 2020/2021 morsowanie czy chodzenie boso po śniegu dla hartowania organizmu. I slow jogging, który uwielbiam. Mogę go uprawiać wszędzie i o każdej porze roku. I każdej porze dnia.

A gdzie na narty w Polsce? Zjazdowe. Proponuję także Szczyrk i nowy ośrodek Szczyrk Mountain Resort.

A Ty? Gdzie lubisz szusować w Polsce? W których ośrodkach lub na jakich stokach? Podziel się swoją narciarską aktywnością w komentarzu.

Oceń artykuł
[Głosów: 1 Średnia: 5]

Otrzymuj powiadomienia o nowych wpisach!

Wypełnij formularz, zapisz się na listę, a otrzymasz regularnie informacje o nowych przepisach i relacjach z podróży!