Czym jest poduszka elektryczna i czy warto ją mieć?

0
511
Czym jest poduszka elektryczna?
Jak wybrać najlepszą poduszkę elektryczną?

Jeśli kiepsko znosisz niskie temperatury, chwiejne nastroje pogody i uporczywe wiatry, poduszka eklektyczna może być czymś, czego Ci trzeba. Po powrocie do domu skutecznie się nią ogrzejesz, a do tego zrelaksujesz i poprawisz samopoczucie. Dowiedz się o niej czegoś więcej!

Czym jest i jak działa poduszka elektryczna?

Poduszka elektryczna wyglądem nie różni się od modelu klasycznego. Możesz położyć ją na łóżku, kanapie, fotelu czy innym miejscu, w którym będzie Ci wygodnie z niej korzystać.

Jej działanie jest proste. Połączony z poduszką grzewczą kabel podłączasz do prądu, i gotowe – wystarczy poczekać. W kilka chwil energia elektryczna zostanie rozprowadzona po poduszce za pomocą sieci cieniutkich przewodów, a w efekcie wytworzy się ciepło. Jeśli przyłożysz do niej głowę od razu, odczujesz cały proces – jak powoli się nagrzewa i przekazuje miłe ciepło Twojej skórze.

Kiedy przydaje się poduszka grzewcza?

Podstawowa funkcja poduszki elektrycznej to oczywiście ogrzewanie w przypadku zmarznięcia, a więc po późnojesiennym spacerze, zimowej wyprawie w góry czy długich harcach w śniegu. Nie mniej ważne są jednak dodatkowe korzyści, jakie niesie ze sobą korzystanie z niej. Warto bowiem wiedzieć, że poduszka ma również działanie… terapeutyczne!

Generowane przez nią ciepło sprawia, że mięśnie się odprężają, a ból wynikający ze spięcia ulega załagodzeniu. To dlatego stosowanie poduszki zaleca się w okresie rekonwalescencji po doznaniu różnego rodzaju urazów, np. sportowych. Przykłada się ją miejscowo.

Warto sięgnąć po poduszkę elektryczną przy pierwszych objawach choroby.
Poduszka grzewcza idealnie sprawdza się, gdy dopada Cię grypa.

Poduszka elektryczna świetnie zda egzamin, gdy:

  • cierpisz na przykurcze mięśniowo-stawowe,
  • odczuwasz ból w wyniku stłuczenia tkanek miękkich,
  • zmagasz się z nerwobólami,
  • masz kłopoty z układem krążenia,
  • chorujesz na nieżyt żołądka,
  • dotknęło Cię przewlekle zapalenie jelit,
  • lekarz stwierdził u Ciebie zapalenie zatok lub oskrzeli.

Jeśli przekonała Cię powyższa lista, koniecznie sprawdź poradnik: Na co zwrócić uwagę kupując poduszkę elektryczną?.

Zimne mieszkanie i ciepła poduszka

Z poduszki elektrycznej warto korzystać również w przypadku zamieszkania budynku starego, nieogrzewanego lub nieszczelnego. Tu temperatura w pokojach zawsze będzie niższa niż w budynkach nowych i szczelnych.

Kiedy w środku nocy zrobi się naprawdę nieprzyjemnie, włączysz poduszkę i od razu poczujesz się lepiej. Przy okazji unikniesz przeziębienia czy zachorowania na inną chorobę. Używaj jej regularnie, by zapewnić sobie odpowiednie warunki do relaksu podczas snu.

Sen z poduszką elektryczną będzie lepszy.
Dzięki takiej poduszce będziesz lepiej się wysypiać.

Mało tego, do poduszki elektrycznej możesz dobrać cały komplet urządzeń grzewczych! Do wyboru masz prześcieradło – do rozpostarcia na łóżku, matę – nieco mniejszą i grubszą niż prześcieradło, dopasowaną do wąskich łóżek rekonwalescentów, koc – mięciutki twór niczym nieodbiegający od zwykłego koca.

Korzystna, ale nie zawsze

Niestety istnieją pewne sytuacje, w których korzystanie z poduszki grzewczej może wyrządzić więcej szkody niż pożytku.

Nie powinno się jej stosować przy nadciśnieniu tętniczym 3 stopnia, niewydolności krążenia, padaczce, cukrzycy, gruźlicy, chorobowe nowotworowej i miejscowych stanach zapalnych, owrzodzeniach, wykwitach skórnych. Z kolei jeśli przeszedłeś zawał, przed użyciem poduszki elektrycznej odczekaj co najmniej pół roku. Terapia ciepłem jest uważana za łagodną, jednak lepiej zachować ostrożność.

Artykuł przygotowany przez partnera bloga 

Otrzymuj powiadomienia o nowych wpisach!

Wypełnij formularz, zapisz się na listę, a otrzymasz regularnie informacje o nowych przepisach i relacjach z podróży!