Janosikove Diery w Małej Fatrze

0
1236

Diery – egzotycznie brzmiąca nazwa, znaczy po prostu „dziury”. I takie są doliny w Małej Fatrze: wąskie, kręte wąwozy, głęboko wycięte w wapiennych skałach. Obfitujące w dziury, strumyki, półki skalne i wodospady.

A co je łączy z Janosikiem? Głównie pobliska miejscowość Terchova, gdzie się urodził, i wiele nazw w okolicy nosi przydomek”janosikowe”. A może i kiedyś pomykał po tych skałkach? Kto wie czy nie moczył nóg w lodowatym Dierovym Potoku, spływającym spod przełęczy Medzirozsutce (1200 m) między Wielkim a Małym Rozsutce, po zejściu z gór?

drewniane pomosty do przejścia nad potokami w górach
Janosikowe Diery – na trasie

 Wspinaczka na Janosikowych Dierach

Kolejne Janosikowe ścieżki to Diery: wijące się wśród skał pomiędzy Štefanová, a Białym Potokiem (Terchova – Biely Potok przy hotelu Diery).
Szlaki oznaczone jako Dolne, Nowe i Górne prowadzą pomiędzy bogatymi formacjami skalnymi, strumykami, wodospadami i różnorodną roślinnością. Czytając opisy w internecie, dowiaduję się, że są to łatwe i przyjemne trasy, niemalże dla dzieci.
wodospad w Janosikowych Dierach
Janosikowe Diery – woda i przyroda
Że przyjemne, to się zgodzę, ale że takie łatwe – to już nie!
Jeśli w dodatku, ktoś ma lęk przestrzeni (jak ja!), to niektóre miejsca mogą być niezłym wyzwaniem!
wąwóz wymyty przez górski potok
Janosikowe Diery – wąwóz wymyty przez górski potok

Dobrze jest iść trasą zgodnie z zaznaczonym kierunkiem przejścia:na Górnych i Dolnych Dierach zalecany jest ruch jednokierunkowy.

mapa z trasami
Janosikove Diery – trasy zaznaczone na mapie
 Dolne Diery (słowackie: Dolne Dziury) są pierwszymi, które napotykam na trasie. Początek absolutnie „lajtowy”, dopiero później zaczyna się robić coraz bardziej ciekawie.
Pierwsze metalowe mostki z „przeźroczystymi” stopniami na oswojenie się, z czasem przechodzą w coraz bardziej strome podesty i drabiny.
drabina na górskim szlaku
Janosikove Diery -po prostu drabina
Chodząc po Dolnych, a następnie Novych Dierach i wspinając się po okratowanych, śliskich stopniach powtarzam w myślach cytat ze Shreka:
” Nie patrz w dół… Nie patrz w dół… Nie zatrzymuj się i nie patrz w dół…”
drabina górska nad przepaścią wokół skały
Janosikove Diery – zdecydowanie bardziej wolę trasę w górę niż, w dół

Ostatnie Diery, jakimi przeszłam są Górne. Znacznie trudniejsze, niż dwaj poprzedni „bracia”. Do licznych drabin i podestów, dochodzą jeszcze klamry powbijane w skały i liczne łańcuchy, na których trzeba się podciągać na skałach.

Dzisiaj, niestety, mocno śliskich od padającego od czasu do czasu deszczu. Schodząc w dół  korzystam zaznaczonych punktów widokowych, z których jest wgląd w głąb wąwozu – na kolorowe kropki ludzi!
skała w kształcie ludzkiej twarzy
Janosikove Diery – z punktu widokowego
Trasa przejścia
ŠtefanováPolana z Kolibą Podžiar – Dolne Diery – Nove Diery – Górne Diery – Polana Podžiar.

Akcent Poniedziałku Wielkanocnego

Mój pobyt w Małej Fatrze przypadł na czas Świąt Wielkanocnych. Na Słowacji w poniedziałek, podobnie jak u nas, kultywowana jest tradycja oblewania wodą.

Ale nie tylko – wspomożona jest przez okładanie panien po nogach, skręconymi z  brzozowych lub z leszczynowych witków, przyozdobionymi na końcach kolorowymi wstążeczkami.

chłopcy polewają dziewczynę wodą
Dolina Vratna – poniedziałku wielkanocnego słowackie zwyczaje
Pomocne info

Dolina Vratna znajduje się we wschodniej części Małej Fatry (w tzw. Małej Fatrze Krywiańskiej) w Centralnych Karpatach Zachodnich. Wjeżdża się do niej w miejscowości Terchová.  Pierwszy odcinek tej doliny to wąski i głęboki wąwóz Tiesňavy pomiędzy wapiennymi formacjami skalnymi.

Wyżej dolina i szosa rozgałęziają się – na lewo idzie odnoga do Štefanowej (Nová dolina). Główny ciąg doliny to Stará dolina. Jest w nim duży ośrodek narciarski i turystyczny o nazwie Starý dvor (wyciągi narciarskie Pasieki). Tutaj znów dolina rozgałęzia się – na prawo biegnie Dolina za Kraviarskym, a główny ciąg doliny dochodzi do miejsca o nazwie Vrátna, gdzie znajduja sie Chata Vratna i początek kolejki gondolowej pod Chleb. 

Odległość z Katowic do Terchovej: około 170 km, do przejechania w niecałe 3 godziny.

mapa gór i napis Vratna
Dolina Vratna – nawet na mapie wygląda zachęcająco
Do polecenia

Strona  mapa szlaków turystycznych gdzie zaplanujesz przejścia górskich tras Polski i ościennych.

Zatrzymałam się w małym pensjonacie Starek, z dobrym jedzeniem… i znakomitym piwem, tuż przy szlaku. Ale jeśli tam nie będzie miejsc, proponuję inne (hotele i pensjonaty), równie interesujące miejsca noclegowe.

 Janosikove Diery w Małej Fatrze to tylko część z ciekawych tras. Przeczytaj o Dolinie Vratna, Zbójnickiej Trasie i potężnej  lawinie sprzed trzech lat.

 Dolina Vratna w Małej Fatrze

Otrzymuj powiadomienia o nowych wpisach!

Wypełnij formularz, zapisz się na listę, a otrzymasz regularnie informacje o nowych przepisach i relacjach z podróży!