2019 Daty Podróże Słowenia Świat
Ptuj Słowenia – atrakcje i urok miasta
Ptuj – jedno z najstarszych, słoweńskich miast położone nad leniwie płynącą Drawą, z charakterystyczną sylwetką zamku górującego nad miastem i okolicą. Urocze i warte poznania.
Gdzie spać w drodze do Chorwacji? W Ptuj Ptuj
Czarowne miasto Ptuj, noszące za czasów rzymskich poetycznie brzmiącą nazwę Poetovio – leży w północno – wschodniej Słowenii.
Może być celem podróży samym w sobie na krótki pobyt, jednym z miejsc na trasie rowerowej wzdłuż Drawy i winnych wzgórz, odrywaniem Słowenii jako kraju lub znakomitym pomysłem na przystanek w drodze do lub z Chorwacji.
Kilka lat temu właśnie w czasie podróży na południe Chorwacji zatrzymałam się w na nocleg w Ptuj – wybór był absolutnie przypadkowy.
Nie wiedziałam, jakie atrakcje czekają na turystę w Ptuj. Ponieważ było już dosyć późno, nie zdążyłam za wiele zobaczyć. Zachwyciłam się Hotelem Šilak., w którym zamieszkałam, co nieco zobaczyłam następnego poranka i postanowiłam wrócić. Co uczyniłam we wrześniu 2019 roku.
Już wiesz gdzie nocować jadąc do Chorwacji? 🙂
Historia Ptuj
W 2019 roku miasto świętuje 1950 lat od roku, w którym po raz pierwszy pojawiła się pisemna notatka o Ptuj w dziele Historiae. Autor dzieła – Tacyt, wspomniał wówczas o osadzie nad Drawą.
Przeprowadzone badania świadczą jednak o tym, że już znacznie wcześniej, bo w epoce kamiennej zamieszkiwały tutaj wędrowne ludy, a w kolejnych wiekach obrończa moc wzgórza nad rzeką została wykorzystywana do budowy najpierw fortecy, a później zamku.
Rzymianie, którzy najpierw zagościli nad rzeką ze swoimi legionami, ściągnęli także ludność cywilną i Poetovio ( jak wówczas nazywał się Ptuj) urosło w siłę potężnego, liczącego ponad 40 tysięcy ludzi miasta. Ptuj zawdzięczał swoje bogactwo rzece Drawie, która była doskonałym szlakiem handlowym.
W kolejnych wiekach Ptuj opierał się licznym atakom najeźdźców, aż w końcu znacznie osłabiły go zagrożenia ze strony Turków i liczne pożary w XVI i XVII wieku.
W XVI wieku Ptuj został włączony do Królestwa Styrii, która była własnością dynastii Habsburgów. Kiedy po 1918 roku Królestwo zostało podzielone, Ptuj znalazł się na terenie nowo powstałego państwa – Królestwa Serbów, Chorwatów i Słoweńców ( późniejszej Jugosławii).
Atrakcje starówki w Ptuj
Na zwiedzenie miasta, zabudowanego średniowieczną, zwartą zabudową w zasadzie wystarczy kilka godzin.
Chodząc po brukowanych uliczkach i wypolerowanych przez setki stóp schodach, koniecznie trzeba zadzierać głowę w górę i uważnie rozglądać się na boki. Tam bowiem, na wiekowych murach znajdziemy wiele ciekawostek architektonicznych, zdobiących ściany od wieków.
Fakt, nie wszystkie budynki są odnowione, często przechodząc obok niektórych z nich, wyraźnie czuć zapach stęchlizny, ale ta niedogodność zapachowa w niczym nie przeszkadza w odkrywaniu co ciekawego szykuje dla nas Ptuj.
Nierzadkim widokiem są dwa budynki, położone obok siebie, lub nawet połączone jedną wspólną ścianą, przy czym jeden jest ładnie odnowiony, drugi zaś przedstawia koszmarną ruinę.
Tak jest na przykład w przypadku hotelu, w którym się zatrzymuję. Hotel Šilak, obecnie jedno z najładniejszych i tanich noclegów w Ptuj, jeszcze niedawno również było ruiną.
Po drugiej wojnie światowej dom został zabrany rodzinie, która mogła pozostać jako lokatorzy w małej klitce mieszkalnej. Pozostałe pokoje zostały zasiedlone przypływową ludnością i przez kolejne lata systematycznie dewastowane.
Kiedy w 1994 roku właścicielom oddano ich własność, budynek przedstawiał obraz „nędzy i rozpaczy”. Kompletna ruina – widziałam zdjęcia z tego okresu. Obecny właściciel hotelu, który wyremontował i rozbudował budynek, stworzył ciekawe miejsce, w duchu dawnych czasów.
Miejsce, które przeniesie nas w lata wstecz, ale we współczesnym wydaniu. Śniadanie – przepyszne i bardzo urozmaicone – w sali z łukowatym sklepieniem, czy kawa filiżanka kawy wypita na patio, które niegdyś było…miejscem postoju zaprzęgów konnych, tworzą pozytywny początek dnia.
Zarówno „mój” hotel, jak i wiele innych domów zamiast zwykłych drzwi, mają szerokie, półokrągłe wejścia do domów – to bramy wjazdowe do zaprzęgów konnych, którymi transportowano towary wszelakie, a przede wszystkim wino.
Wiek wielu z budynków nie jest znany, z powodu pożarów i powodzi, które niszczyły kilkakrotnie miasto w XVII i XVIII wiekach. Częściowo niszczone, odbudowywane lub rozbudowane liczą obecnie po kilkaset lat.
Późno gotycki budynek ( ulica Presernova 1) z charakterystyczną maską na fasadzie pochodzącą z 1400 roku, charakterystyczne dla miasta, lekko wystające ponad mury zabudowane balkony, liczne ozdoby i malowidła ścienne. To one tworzą klimat miasta i powoduję, że wzrok biega nieustannie wokół głowy.
Co warto zobaczyć
- Zamek Ptuj
Góruje nad miastem – szczególnie urokliwie prezentuje się z pieszej kładki nad Drawą – i oferuje wspaniałe widoki na miasto i okolicę, na urocze ceglane dachy i kręte brukowane uliczki najstarszego słoweńskiego miasta.
Zamek, na przestrzeni lat rozbudowywany i dekorowany zgodnie z kolejnymi trendami architektonicznymi, dzisiaj można zwiedzać, podziwiając bogatą kolekcję dzieł sztuki, broni, mebli i instrumentów muzycznych ( największe zbiory w Słowenii) zgromadzoną w miejscowym muzeum, a będące w znacznej części własnością ostatnich właścicieli zamku, austriackich hrabiów – rodziny Herberstein.
Herbersteinowie gruntownie odnowili zamek w 1912 roku, ale nie nacieszyli się zbyt długo mieszkaniem w nowych wnętrzach, bowiem w ramach nacjonalizacji zamku w 1945 zostali zmuszenie do jego opuszczenia, a zamek został włączony do Muzeum Ptuj.
- Wieża miasta
Widoczna z każdego zakątka starego miasta, za sprawą kopuły jako żywo przypominającą kształt… czerwonej cebuli.
Koniecznie trzeba podejść nieco bliżej, aby zobaczyć ciekawe ściany wieży, pokryte rzymskimi płaskorzeźbami i wbudowanymi nagrobkami.
Ale także zadrzeć głowę w górę, aby zobaczyć nietypowe zwieńczenie tuż pod kopułą. Wieża bowiem, pomimo że ma cztery strony, tylko na trzech z nich zamontowany jest zegar. Stało się tak, jako że właściciele zamku nie zgodzili się partycypować w kosztach budowy wieży, więc mieszczanie za karę i ku pamięci braki ich hojności nie umieścili zegara od strony zamku.
- Teatr Miejski Ptuj
Przycupnięty tuż obok wieży, jeden z najmniejszych w Słowenii teatrów. Pierwszy drewniany teatr został zastąpiony w XIX wieku przez murowany, urządzony w neoklasycznym stylu. Sztuki wystawiane przez teatr w Ptuj cieszą się sukcesem zarówno w kraju, jak i zagranicą.
- Pomnik Orfeusza
Marmurowy posąg, który został został wzniesiony dla Marcusa Valeriusa Verusa – burmistrza ówczesnego Poetovio w II wieku. Ten pięciometrowy pomnik nadal stoi w miejscu, w którym został postawiony wieki temu. W czasach Średniowiecza przy monumencie wykonywane były publiczne kary chłosty.
- Ratusz
Jeden z najbardziej reprezentacyjnych budynków w Ptuj został wybudowany na początku XX wieku, według projektu austriackiego architekta Maxa Ferstla. Każdego roku setki młodych par bierze ślub w jego wnętrzu. Ślubne procesje są lokalną atrakcją w sobotnie poranki dla turystów i mieszkańców, którzy podziwiają barwne widowiska, delektując się filiżanką kawy w jednej z licznych kawiarni.
Polecam znakomitą kawę i przepyszne słodkości, którymi poczęstuje nas ciocia Frida w znajdującej się vis a vis ratusza kawiarni Teta Frida.
- Piwnica winna
Ptuj szczyci się najstarszą piwnicą z winami i najstarszym słoweńskim winem, jest prawdziwym odkryciem dla miłośników wina i smakoszy. Winne początki sięgają 1239 roku, kiedy Minoryci ( katolicka wspólnota zakonna ) zbudowali piwnicę z winami pod klasztorem.
Oprócz bogatej kolekcji win archiwalnych w piwnicy Ptuj znajduje się również specjalny skarb wina – Golden Vine z 1917 roku, uważany za najstarsze wino słoweńskie.
A to już Rzymianie dostrzegli olbrzymi potencjał wyjątkowych miejsc do uprawy winorośli w okolicach Ptuj, dzieki czemu wielu mieszkańców miasteczka zajmującego się winiarstwem wzbogaciło się na handlu winem i jego produkcji.
Bogata tradycja winiarska znajduje dzisiaj odzwierciedlenie w wyborze piwnic i winiarni Ptuj.
Winna piwnica jest do zwiedzania w okresie letnim codziennie o godzinie 13.00. Na zwiedzanie połączone z degustacją konieczne są zapisy. Szczegóły na stronie Winna piwnica w Ptuj
- Miasto festiwali
Nie tylko latem, ale przez cały rok w Ptuj organizowane są festiwale. Różnorodne, niejednokrotnie o bardzo zaskakującej tematyce.
Coroczny czas festiwali otwiera Kurentovanje. Obyczaj związany jest karnawałem i trwa przez 10 dni aż do wtorku przed Popielcem. Ludzie poprzebierani w owcze skóry i maski z rogami, chodzą w korowodach po domach i dzwoniąc dzwoneczkami odstraszają złe duchy i wyganiają z domostw zimę. A to wszystko przy głośnym akompaniamencie regionalnej muzyki.
Nieco późniejszą wiosną startuje winno – kulinarne spotkanie Salon Savognion, latem kilka festiwali muzycznych, których zwieńczeniem są organizowane zawsze w ostatni tydzień sierpnia Dni poezji i wina.
Głównym miejscem jest Muzikafe ( Vrazov trg 1 ). Budynek, w którym mieści się restauracja i hotel, przyozdobiony jest kolorowymi planszami, na których można przeczytać fragmenty prezentowanej przez poetów z całego świata poezji. Wśród nich znajdują się także polskie nazwiska.
Jesienna pora to czas na przeniesienie się do rzymskich i średniowiecznych czasów, kolejne kosztowanie win z regionu, aż po bajkowe, świąteczne kiermasze w grudniu.
Nie ma życia bez wody – termy Ptuj
Sercem życia miasta jest Drawa oraz termalne źródła. Chociaż raz, w czasie pobytu w okolicy, warto skoczyć do termalnych basenów lub zrelaksować się w Ptuj Terme zatrzymując się w którymś z hoteli lub pensjonatów, a dla spragnionych bliższego kontaktu z naturą zanocować na terenie Camping Ptuj – oczywiście również z dostępem do basenów termalnych.
Ptujsko jezero, będące sztucznym zbiornikiem na rzece Drava na południowy wschód od miasta Ptuj, jest największym zbiornikiem w Słowenii powstałym w 1978 roku, kiedy to na Drawie zbudowano zaporę dla elektrowni wodnej i kolejną wodną pokusą.
Jezioro nadal jest wykorzystywany jako zbiornik dla elektrowni, ale również jako popularne miejsce do sportów wodnych, wędkowania, obserwacji ptaków i wycieczek rowerowych lub pieszych wokół jego brzegów.
Ptuj gdzie zjeść
Zaskoczyła mnie ilość kawiarni i restauracji w mieście. Niemal w każdej uliczce, na każdym placu znajduje się przynajmniej jedna pokusa kulinarno – drinkowa.
Ponieważ jest to moja kolejna wizyta w mieście, zdecydowałam się pójść na wieczorny posiłek do mojej ulubionej, położonej tuż nad Drawą restauracji Gostilna Ribič ( telefon +386 2 749 06 35 – warto zarezerwować stolik), która przez miejscowych smakoszy, polecana jest jako jedna z najlepszych.
Na całe szczęście w Ptuj można jeszcze dobrze zjeść w kilku innych miejscach, bo Ribič niestety – była całkowicie pełna.
Tym razem zatem skorzystałam z kulinarnych umiejętności szefa kuchni w restauracji Gostilna Rozika. Pysznie, miło i klimatycznie. Szczególnie polecam – jeśli tylko pogoda sprzyja – zajęcie miejsca przy stoliku na górnym tarasie. Chociaż wystój wystrój – bardzo klimatyczny – sprzyja miłemu biesiadowaniu.
Trzecią, polecaną przez właściciela hotel Šilak w którym się zatrzymałam, jest Gostilna Amadeus. Wnętrze przyjemne, ładnie pachnie jedzeniem.
Poranna kawa najlepiej smakuje w Tata Frida. Popijając filiżankę kawy można podziwiać wychodzące z ratusza orszaki ślubne. Chociaż wnętrze ratusza robi raczej ponure wrażenie, to sam budynek jak i jego otoczenie, przyciągają pary na ślubny kobierzec i sprawiają, ze rocznie odbywają się tutaj setki ślubów.
Muzycznie, poetycko i ciekawie – ale też co nieco dla żołądka się znajdzie – zaskoczy nas – wspomniana już wyżej – knajpka Muzikafe. Bardzo przypomina mi toruńskie kluby w których bywałam lata temu.
Nie tylko jedzeniem słynie Ptuj. Prawie miejscowe słoweńskie wino, bo pochodzące z pobliskiego regionu winiarskiego Haloze, jest także niezłym pretekstem do zajęcia miejsca w jednej z licznych knajpek. Z tego regionu dobrze smakuje białe wino Laski Rizling.
Dojazd i noclegi Ptuj
Tani nocleg w Ptuj najłatwiej znaleźć w okolicznych wioskach korzystając z booking. Ja mogę polecić hotel w Ptuj, w którym zawsze się zatrzymuję – Hotel Šilak.
Inne atrakcje i przydatne linki Ptuj
- Strona miasta strona miasta Ptuj, na której znajdziesz sporo informacji na temat zabytków i imprez – w języku słoweńskim i angielskim. Tutaj także możesz umówić się na zwiedzanie miasta z przewodnikiem – niestety wśród kilku języków nie ma języka polskiego.
W letnim programie trakcji dla turystów, znajdziesz także rejs rzeką z widokiem na miasto i pobliskie wzgórza, wizytę na pobliskiej farmie połączoną z degustacją produktów, film w jednym z najstarszych kin na świecie i wiele innych.
Szczegółowe informacje – co, kiedy i gdzie – otrzymasz w informacji turystycznej, mieszczącej się na Slovenski trg 5, na podanej wyżej stronie oraz na broszurach znajdujących się w hotelach i restauracjach, o które warto zapytać.
Ptuj i okolice ( wspomniałam już wyżej o trasie wokół Ptujske Jezero) świetnie sprawdzą się także jako miejsce na wakacje rowerem w Słowenii.
Przez Ptuj przebiega trasa Drauradweg oraz Drava Bike. Rowerem, przez malownicze tereny, do Mariboru jest 31 km, a do chorwackiego Varażdin 60 km. Po drodze zaś znajduje się kilka innych, malowniczych wiosek.
- Oprócz dojazdu samochodem – z Lublany około 140 km, z Mariboru – 30 km, do Ptuj dotrzesz także pociągiem i autobusem.
Dopisek specjalny
Pomimo, że od lat jeżdżę przez Słowenię, dopiero pierwszy raz w tym roku zdecydowałam się zwiedzić ten kraj.
Wkrótce na stronie pojawią się kolejne artykuły o ciekawych miejscach w Słowenii. A póki co – fotek kilka z okolic Kranjska Gora.
Otrzymuj powiadomienia o nowych wpisach!
Wypełnij formularz, zapisz się na listę, a otrzymasz regularnie informacje o nowych przepisach i relacjach z podróży!
Ciekawe miejsce / w przyszłym roku zatrzymam się tam s drodze do Chorwacji