kościółek na wyspie na jeziorze o turkusowym kolorze

Podróże Słowenia Świat

Bled jezioro i kościółek na wyspie. Największa atrakcja Słowenii

Danuta Walter - Urych Danuta Walter - Urych 23 lipca 2022

Jezioro Bled w Słowenii. Turkusowo – niebieskie jezioro z przejrzystą wodą, na środku wysepka z barokowym kościółkiem, w tle zamek wznoszący się na stromej ścianie, świetnie prezentujące się w oprawie wznoszących się majestatycznie pasm alpejskich.

Landszafcik powiecie? Tak, prawdziwy! Wielu przyjeżdża do Słowenii tylko dla tego widoku, a charakterystyczny kościółek na wyspie jest niemal symbolem narodowym.

Wpisz w wyszukiwarkę „Słowenia”, kliknij grafikę a zobaczysz to, czym słynie kraj. Czyli jezioro Bled! Nie flaga, mapa, ani inne narodowe symbole, tylko ten wyjątkowy obrazek powielony wiele razy.

Prawda jest taka, że jest tutaj bardzo pięknie, co Bled zawdzięcza naturze, czyli kombinacji koloru wody i położenia w kotlinie wśród wysokich, alpejskich szczytów.

Spis treści

Jezioro Bled co zobaczyć

Jezioro Bled słynie nie tylko z oszałamiającego koloru wody i położenia wśród alpejskich szczytów, ale przede wszystkim z barokowego kościółka znajdującego się na skale (Blejski otok) pośrodku jeziora.

Kościółek na wyspie powstał w miejscu, w którym znajdowała się prastara słowiańska świątynia bogini Živy, która uległa zniszczeniu w czasie walk pomiędzy poganami a chrześcijanami.

Na wyspę można dostać się z kilku miejsc z brzegu jeziora z przystani z łódkami. Można skorzystać z przewozu kilkuosobową łódką (jak ja zrobiłam), wynająć łódkę i samemu wiosłować, wypożyczyć deskę SUP, popłynąć swoim sprzętem (kajak, łódka dmuchana) lub nawet …wpław. Co kto woli, na co ma ochotę i siłę.

Wokół wyspy rozmieszczone są wypożyczalnie sprzętu pływającego i łódki z przewoźnikami, tak, że nie ma problemu, żeby w dowolnym momencie wsiąść na łódkę.

Z ciekawostek łódkowych. Jeśli skorzystasz z łódki obsługiwanej (zwanej Pletna) przez człowieka zauważ jak on wiosłuje. Aż się wierzyć nie chce, że nie ma gdzieś pod pokładem ukrytego silnika!

Na wyspę popłyń. Koniecznie. Bowiem na wyspie czeka wiele niespodzianek…

wieża kościoła na wyspie Bled

Symbol narodowy Słowenii – Bled i kościółek na wyspie na jeziorze

zamek na skale nad jeziorem

Zamek Bled na skale nad jeziorem

Wyspa Bled i kościółek, w którym  spełniają się marzenia

Oczywiście za sprawą kościółka. Pierwotny wystrój został zniszczony wskutek pożaru i trzęsienia ziemi, a obecny zadziwia barokowym wnętrzem i dzwonem.

To właśnie dzwon jest wspomnianą niespodziankę. Wystarczy bowiem uderzyć w dzwon (ciągnąc za sznur we wnętrzu kościoła – każdy może uczynić to maksymalnie trzy razy), aby spełniło się życzenie dzwoniącego. Dlatego też spacerując wokół jeziora czy płynąc łódką raz po raz słyszmy dźwięk dzwonu niosącego radość, bo spełniającego marzenia.

Wejście do kościoła kosztuje 10 € od osoby i obejmuje także dzwonienie. Dla chętnych wspinaczki udostępniona jest również wieża kościelna, z której rozpościera się przedni widok na jezioro i okolicę.

Kościółek od wielu lat cieszy się także niesłabnącym – a w ostatnich latach coraz większym głównie wśród angielskich turystów – zainteresowaniem młodych par. Pierwszym sprawdzianem dla pana młodego, i to jeszcze przed ślubem, jest wniesienie oblubienicy po schodach od przystani pod kościółek. A schodów jest 99!

mężczyzna dzwoni dzwonem w kościele

Dzwon w kościele na wyspie Bled pomaga w spełnianiu marzeń

Bled historia – co ciekawego mówi legenda

Legenda. Ale czy na pewno tylko legenda?  Biorąc pod uwagę sielskość okolicy, może jest w niej więcej niż ziarenko prawdy??

Oficjalnie doniesienia mówią, że Bled jest jeziorem polodowcowym, powstałym kiedy cofający się lodowiec pogłębił istniejące już rozpadlisko tektoniczne, które następnie wypełniło się wodą. Tyle geomorfologia.

Natomiast – jak mówi legenda – tysiące lat temu w kotlinie pomiędzy górami była wiecznie zielona, porośnięta miękką trawą łąka, na której lubiły tańczyć w księżycowe noce górskie wróżki. Pląsały na zielonym parkiecie wokół wystającej z ziemi, na środku polany, skały.

Niestety, również okoliczne owce upodobały sobie tę łąkę i zaczęły wyjadać trawę. Wróżki poprosiły pasterzy o ogrodzenie terenu dla owiec, aby zwierzęta nie wyjadały im trawy. Na takie dictum pasterze tylko się roześmiali i nie potraktowali prośby poważnie.

Kiedy jedna z pląsających wróżek zwichnęła nogę na twardym, pozbawionym trawy gruncie, zdenerwowane wróżki zemściły się na nieposłusznych pasterzach. Z pobliskich gór przywołały wodę, która wpłynęła do doliny i zalała ją, pozostawiając jedynie wzgórze ze skałą. Czyli wysepką, na której dzisiaj stoi wspomniany wyżej kościółek, a na której nimfy dalej spokojnie tańczyły.

Wybierz wersję, która bardzie Ci pasuje ??.

łódki na brzegu jeziora

Taką łódką możesz popłynąć na wyspę Bled, na które tańczyły wróżki

łódka na jeziorze i mężczyzna

Rejs łódką na jeziorze Bled na czysta przyjemność

Bled punkt widokowy na jezioro

  • Zamek Bled (Blejski grad). Jeden z najstarszych zamków na Słowenii, majestatycznie górujący na szczycie skały tuż przy jeziorze. Można wejść pod sam zamek. Trasa ciut męcząca, ale w zamian dostaniecie darmową porcję widoków. Powiem krótko – warto pomęczyć się nieco wspinaczką na tę 130 metrową skałę.

Zamek Bled pięknie prezentuje się także z poziomu jeziora – szczególnie wieczorem, gdy oświetla go zachodzące słońce. W zamku  znajduje się muzeum, a godziny otwarcia i inne informacje znajdziesz na stronie zamku Bled.

  • Punkt widokowy Ojstrica  (20 m minut od campingu) miejsce z charakterystyczną ławeczką, a nieco dalej kolejne szczyty z widokami: Mala Osojnica (45 minut na 685 m. n.p.m.) oraz Vielka Osojnica (kolejne 20 minut na jeszcze wyższy punkt bo 756 m. n.p.m.).

Na te punkty prowadzą oznaczone ścieżki znad jeziora – wypatruj tabliczek z informacjami, które doprowadzą Cię do punktów widokowych nad jeziorem Bled.

Z kolei na wschodnim brzegu znajdziesz klimatyczne miejsce na pamiątkową fotkę. Serduszko na pomoście na tle turkusowego jeziora i gór robi niesamowite wrażenie.

serduszko na pomoście na wyspie Bled

Z miłości do natury nad jeziorem Bled Słowenia

Bled i okolice atrakcje. Spacer z wizytą w Vili Tito

Jezioro Bled można przejść wkoło podczas niemęczącego spaceru (także z dzieckiem), zatrzymując się na plażowanie, zjedzenie czegoś w jakiejś knajpce, których tutaj dość sporo i spróbowaniu lokalnego specjału czyli słoweńskiej wersji kremówki, znanej jako Kremna rezina. Spacer wokół jezioro to około 11 kilometrów.

Oficjalnie nad jeziorem Bled jest tylko jedna plaża, tuż przy campingu na zachodnim brzegu jeziora. Ale wokół jeziora znajduje się sporo przyjemnych, trawiastych mini plaż – miejsc idealnych do kąpieli.

Spacerując wokół jeziora Bled na pewno zwrócisz uwagę na nieco dziwne zabudowania nad brzegiem jeziora. To dawny, letni dom generała Tito, prawdziwy relikt przeszłości. To w nim ówczesny prezydent Jugosławii Joseph Broz Tito przyjmował światowych przywódców i znanych aktorów.

Dla miłośników przeszłości to doskonały i dobrze zachowany kawałek historii. Willa otoczona jest ogromnym parkiem, w którym Tito zwykł polować ze swoimi znamienitymi gośćmi. Mówiono, że willa została tak zbudowana, aby jednocześnie zaimponować i zastraszać. Naprawdę robi wrażenie! Wygląda tak, jakby czas się zatrzymał i Tito wraz z gośćmi spacerowali gdzieś po rozległym parku.

Willa Tito oczywiście została zmodernizowana, ale z zachowaniem ogólnego charakteru budynku. W jadalni znajduje się ciekawy mural przedstawiający II wojnę światową w Jugosławii od początku do wyzwolenia. Kiedy wchodzisz do środka, czujesz się jakbyś cofnął się w czasie. Od mebli, przez wystrój w tym nawet porcelanę, wszystko pochodzi z innego wieku.

Kolejnym ciekawym budynkiem w parku jest Pawilon Belvedere postawiony na 30-o metrowych, betonowych filarach. Za czasów Tito używany był jako miejsce spotkań i przyjęć herbacianych. Obecnie mieści się w nim kawiarnia z jednym z najpiękniejszych widoków na jezioro Bled, wyspę i zamek.

W willi Tito możesz zatrzymać się na nocleg, ale jeśli planujesz znaleźć nocleg w Bled w innym hotelu, to koniecznie zajdź do kawiarni na kawę i Kremna Rezina z widokiem. Nie pożałujesz!

ciasto kremówka nad jeziorem z wodą o turkusowym kolorze

Kremówka (Kremna Rezina) nad jeziorem Bled

Bled darmowy parking

Parkowanie za darmo nad jeziorem Bled było możliwe tylko nieopodal willi Tito – warto wykorzystać to miejsce i stamtąd udać się spacerkiem na zwiedzanie jezioro Bled i okolic. Ja o tym dowiedziałam się – niestety – po fakcie, uboższa o 30 €.

Bled gdzie zaparkować? W sezonie napewno będzie problem ze znalezieniem wolnego miejsca. Dwa dość spore parkingu i miejsca przy drodze wokół jeziora szybko się zapełniają, ale nie pozostaje Ci nic innego niż szukać wolnego miejsca, bez zakazu parkowania. Nie radzę parkować na zakazie, bo w moment pojawiają się odpowiednie służby, co nieźle może kosztować- wiem, bo sama doświadczyłam takiej „przyjemności”.

Z ciekawostek, wartych polecenie, to przy jeziorze, w różnych miejscach, znajduje się sporo „poidełek” z darmową, pyszną wodą źródlaną.

poidełka z darmową, źródlaną wodą

Darmowa, źródlana woda nad jeziorem Bled

Noclegi nad jeziorem Bled w Willi Tito

Wokół jeziora i w okolicy znajduje się sporo hoteli i pensjonatów, w których można znaleźć nocleg. Planując przyjazd w sezonie, koniecznie zarezerwuj wcześniej – nie ma szans na znalezienia czegoś na miejscu.

My zatrzymalismy się w dość oryginalnym miejscu, we wspomnianej wyżej wilii Bled, która niegdyś  – jako letnia rezydencja prezydenta Tito – była niedostępna dla szarego człowieka.  Willa położona jest na wzniesieniu nad brzegiem jeziora i roztacza się z niej niesamowity widok.

Do tego oferuje możliwość skorzystania z łodzi na prywatne wycieczki i posiada prywatną plażę nad jeziorem Bled. Klimat miejsca, w tym fotografie i inne obiekty w pobliżu willi tworzą niepowtarzalny, nie do podrobienia klimat. To najlepszy hotel w Bled, jeśli chcesz spędzić relaksujące, eleganckie i pasjonujące, z nutką historii i czarem dawnych czasów wakacje.

budynek z napisem na trawie Bled

Jeden z hoteli nad jeziorem Bled

Lubisz podróże na południe Europy?

W Słowenii zatrzymałam się na kilka dni podczas podróży do Chorwacji. O jeziorze Bled, Alpach Julijskich, wąwozie Vintgar opowiadała mi moja koleżanka Słowenka, którą poznałam podczas wakacji z jogą na chorwackiej wyspie Pasman. A kontynuacją tej podróży był pobyt na lawendowej wyspie Hvar w Chorwacji. Przy okazji planowania wakacji zerknij do mego przydatnego poradnika „Co zabrać na wakacje”.


? ?    Szukasz noclegu w Bled lub okolicy? 

Cieszę się, że zawitałaś/zawitałeś na mój blog. Jeśli moje artykuły są dla Ciebie interesujące, a zawarte w nich porady przydatne miło mi będzie jeśli, planując rezerwację noclegu w Słowenii lub gdziekolwiek w świecie, skorzystasz z linku polecającego booking.com.

Dla Ciebie cena nie ulegnie zmianie, a ze mną booking.com podzieli się swoją prowizją, co będzie dla mnie bardzo pomocne w utrzymaniu bloga.

Napisz w komentarzu pod artykułem, jeśli masz jakieś pytania dotyczące wyjazdu – chętnie pomogę.

Dziękuję serdecznie 🙂 Dana/jaWagabundaBooking.com

Oceń artykuł
[Głosów: 2 Średnia: 5]

Otrzymuj powiadomienia o nowych wpisach!

Wypełnij formularz, zapisz się na listę, a otrzymasz regularnie informacje o nowych przepisach i relacjach z podróży!

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments