stary, odrestaurowany dom w otoczeniu zieleni oglądany z perspektywy pomiędzy konarami drzew - niczym w ramce

Miejsca z klimatem Polska

Villa Greta. Klimatyczny odpoczynek w magicznym miejscu na Dolnym Śląsku

Danuta Walter - Urych Danuta Walter - Urych 12 kwietnia 2021

Villa Greta Dobków niczym magnes przyciąga spragnionych wypoczynku wśród przyrody, znakomitego jedzenia i romantycznych historii w tle.

 ….postanowiliśmy wykorzystać nasze doświadczenie i stworzyć miejsce, w którym człowiek czuje bliskość przyrody, owładnięty magią miejsca, magią tradycji…

I udało im się stworzyć takie właśnie miejsce. Do którego przybywszy raz, chętnie się wraca.

Człowiek powraca zauroczony miejscem, ludźmi którzy go stworzyli i prowadzą, jedzeniem. Atmosferą sprzyjającą wypoczynkowi w rytmie slow.

wioska położona w dolinie wśród zielonych łąk i pół

Otoczenia Villi Greta sprzyja „złapaniu oddechu” – wioska Dobków

Spis treści

W wyjątkowej agroturystyce slow – food w sercu Gór Kaczawskich

Villa Greta to typowe gospodarstwo niemieckich, bogatych gospodarzy. Cztery budynki, w których mieszkali ludzie i zwierzęta, przechowywano maszyny i plony. Miało to szczęście, że po II Wojnie Światowej zostało w rękach rodziny i nie obróciło się w niwecz, jak wiele tego typu zabudowań na Dolnym Śląsku.

Budynki zachowały stary klimat, zostały jedynie unowocześnione, aby sprostać wymaganiom gości i zapewnić im komfortowy wypoczynek.

Restauracja Villa Greta mieści się w dawnej oborze, w której stało kilka krów i jeden koń. W kącie pomieszczenia, na suficie zostawiono cztery obręcze, które służyły do podwieszania konia i odciążeniu nóg zwierzęcia po ciężkim dniu pracy. Zarówno ceglane sklepienie jak i granitowe słupy pochodzą z czasów budowy domu.

Z ceglanej ściany na gości patrzą – ujęci na ślubnym portrecie – babcia Greta i dziadek Jan, a tuż obok wisi w ramce welon prababci Agnes Wittwer (przed erą fotografii tak właśnie upamiętniano dzień ślubu).

Towarzystwa dotrzymuje im …obraz. Niezwykły :). Jelenie na rykowisku, do których można strzelać (rzucać) lotkami.

U góry – w dawnych pokojach rodziny – urządzono klimatyczne pokoje dla gości. Z zachowanym oryginalnym, szachulcowym belkowaniem, drzwiami i zamkami.

Drugi mieszkalny budynek zwany jest domem Arnolda. A dlaczego tak właśnie? Przeczytasz poniżej.

tonący w kwiatach budynek agroturystyki pięknie odrestaurowany

Urokliwe otoczenie Villi Greta wzmacnia pozytywne emocje tej wyjątkowej agroturystyki

jeleń na rykowisku na obrazie

Bezkrwawe łowy? W Villi Greta …strzelasz do obrazu 🙂

Strzał amora – niezwykła historia Villi Greta 

Serce ma ogromne znaczenie w tej historii. Bowiem właśnie miłość przyczyniła się do powstania Villi Greta.

Ale po kolei. Historia sięga końca XIX wieku kiedy to rodzina Wittwerów kupiła spore gospodarstwo w Klein Helmsdorf czyli dzisiejszym Dobkowie. Gospodarzyli w nim przez długie lata, aż II Wojna Światowa przerwała ich spokojne życie.

Wraz z dziećmi (a dochowali się dwanaściorga potomstwa) zostali wysiedleni do Niemiec. Jednak nie wszyscy wyjechali, gdyż strzał amora połączył jedną z dziewczyn Margaretę i Janka Kowalskiego. Sybiraka, który dostał przydział – wraz z drugą rodziną, jak to robiono w tamtych czasach – na dom i gospodarstwo Wittwerów.

Zakochany Janek ukrywszy uprzednio dziewczynę w sąsiedniej wiosce pojechał do Warszawy „zdobyć” pozwolenie na ślub z Niemką. Wyjazd zakończył się sukcesem i tak Greta została Małgorzatą Kowalską.

Krzysztof Rozpędowski, który wraz z żoną Eweliną prowadzi Villę Greta, jest jednym z ich wnuków. Zanim jednak osiadł w rodzinnym domu spędził wiele lat w podróży, szukając wraz z Eweliną (poznaną w dalekim świecie) swojego miejsca na ziemi. Po śmierci ukochanej babci Grety znaleźli je właśnie tutaj. W miejscu, w którym Krzysztof spędził część swojego dzieciństwa, w którym na zawsze pozostało wspomnienie dziadków.

Ewelina i Krzysztof włożyli nie tylko mnóstwo serca tworząc Villę Greta, ale i pracy. Zabudowania bowiem nie były w najlepszej kondycji, nie miały instalacji, łazienek. Urządzili pokoje zachowując w nich przedwojenny styl i wyposażenie, nazwami nawiązując do przyrody i historii domu.

Nie mogło więc zabraknąć pokoju Grety. Ja mieszkałam w pokoju Janowym, w którym w ogromnej łazience funkcję toaletki pełni maszyna do szycia. Zapewne ku pamięci krawca Jana, samotnego członka rodziny, który w czasie prac polowych stracił nogę. Mieszkał w Domu Arnolda. A kim był Arnold? To kolejna historia napisana przez życie.

Nie wszyscy mieszkańcy wioski zostali zmuszeni do jej opuszczenia zaraz po wojnie. Niektórzy, jak na przykład elektryk Arnold, pozostał w wiosce, aby pomagać przybyłej ludności w obsłudze urządzeń, w tym elektryczności, która była dla nich absolutną nowością. Mieszkał w mieszkaniu nad spiżarnią, w domu razem z drugą parą małżeńską, współwłaścicielami gospodarstwa.

Na początku lat 50-ych ubiegłego wieku Arnold wyjechał do Niemiec, ale nazwa domu pozostała.

Najpierw Greta posyłała dzieci po cebulę czy czosnek do Arnolda, później wnuki. Dzisiaj w domu Arnolda znajdują się sala do ćwiczeń i pokoje zabaw dla dzieci i kilka apartamentów.

Więcej o historii Dobkowa na Dolnym Śląsku przeczytasz w artykule Dobków w Krainie Wygasłych Wulkanów.

wianek ślubny oprawiony w drewnianą ramkę i powieszony na ścianie jako pamiatka slubu

Wianek ślubny oprawiano w ramki zamiast portretu – jako pamiątka ślubu zdobi restaurację w Villi Greta

kobieta i mężczyzna na portrecie ślubnym oprawionym w drewnianą ramkę

Portret ślubny babci Grety – imienniczki i dobrego ducha Villi Greta

Fotograficzny spacer po urokach Villi Greta i jej otoczeniu

Komu polecam Villę Greta?

Osobom spragnionym wypoczynku z dala od głośnych, zatłoczonych, bezozsobowych ośrodków wypoczynkowych. W komfortowych, urządzonych „z duszą” pokojach.

Pensjonat Villa Greta to świetne miejsce dla rodzin z dziećmi. Od maluchów do nastolatków. Maluchy zagubią się na długie godziny w piaskownicy, nieco starsi na placu zabaw i 30 metrowej tyrolce, a nastolatkowie ukryją się na leżaku wśród ogrodowej zieleni. A wszyscy sprawdzą swoje umiejętności w …łąkowym labiryncie.

Tutaj dzieci zamiast marudzić przy stole i wgapiać się w komórki czekając na posiłek biegną na plac zabaw lub idą do bawialni.

Restauracja slow – food w Villa Greta to także raj dla podniebienia. Znakomite jedzenie z warzywami z przydomowego ogrodu, przetworami z domowej spiżarni i świeżymi produktami od okolicznych rolników. Zawsze jest coś sezonowego (a to szparagi, a to zupa z bobu czy potrawy z grzybami) i wybór dań dla wegetarian. Nie bez powodu restauracja Villi Greta zdobywa wyróżnienie w przewodniku Gault & Millau.

Villa Greta jest świetnym bazą do eksploracji Krainy Wygasłych Wulkanów. Pieszo lub na rowerze. I udziału w wielu warsztatach organizowanych przez Sudecką Zagrodę Edukacyjną, której mecenasami i jednymi z założycieli są Ewelina i Krzysztof Rozpędowscy.

Wesele w Villi Greta? Osoby, które pragną powiedzieć magiczne „tak” w wyjątkowym miejscu, będą zachwycone propozycją organizacji ślubu na wzgórzu za domem, pod symbolem – jabłonką, z widokiem na pasm Gór Kaczawskich. A później zejść do restauracji Villi Greta na weselne przyjęcie.

kobieta siedzi na ławce na wzgórzu z widokiem na góry

Na wzgórzu za Villą Greta odnajdziesz ciszę i spokój z widokiem na wulkan Ostrzyca

leżaki stojące na łące

Slow life w Villi Greta. Posiłek wsród drzew, relaks na leżaku ….leniwie płynie tutaj czas

Dziecko na zjeżdżalni na placu zabaw, w tle inne urządzenia placu zabaw

Atrakcji dla dzieci wokół Villi Greta jest mnóstwo

dwaj chłopcy w hełmach i z szablami plastikowymi w dłoniach

Inwencja dzieci nie zna granic 🙂 Bitwa o Villę Greta?

Co oferuje Villa Greta?

1. Kiedy czynne

Przez cały rok z wyjątkiem Wielkanocy i od pierwszego poniedziałku grudnia do końca Świąt Bożego Narodzenia.

2. Lokalizacja

Na Dolnym Śląsku, w sercu Gór Kaczawskich w małej, ale niezwykle aktywnej turystycznie wiosce Dobków. Około 35 km od Jeleniej Góry i 90 km od Wrocławia.

3. Rodzaj noclegu 

 • 9 pokoi i 4 apartamenty  z aneksami kuchennymi. W sumie 49 miejsc noclegowych
 • Możliwe jest wynajęcie całego obiektu na wyłączność.
 • Psy nie są akceptowane.

4. Wyżywienie w restauracji Slow-food Villi Greta

 • Śniadanie za dodatkową opłatą.
 • Przez cały dzień goście mogą też skorzystać z restauracji a’la carte dostępnej również dla gości z zewnątrz lub zamówić (dzień wcześniej) obiadokolację składająca się z zupy, drugiego dania, deseru i kompotu w wersji mięsnej lub vege.
 • Posiłki mogą być spożywane – jeśli tylko pogoda dopisze – na terenie ogromnego ogrodu otaczającego restaurację.
 • Przez całą dobę dostępne są herbaty i kawa do własnoręcznego przygotowania.

5. Udogodnienia 

 • Zabudowania Villi Greta otoczone są olbrzymią, bezpieczną przestrzenią. Latem wręcz kapiąca feerią barw z kwitnących kwiatów i krzewów. Ze stołami, ławkami i leżakami porozstawianymi w ogrodzie przy których można spożyć posiłek lub zrelaksować się przy kawie.
 • Labirynt w trawie na wzgórzu za domem – super zabawa. Ja biegałam tam codziennie w ramach mojego porannego slow joggingu.
 • Na parterze domu Arnolda znajdują się dwie sale zabaw dla dzieci. Tutaj także odbywają się cotygodniowe zajęcia jogi, które prowadzi dyplomowany nauczyciel jogi Agnieszka Gil z Pracowni Jogi i Ceramiki w Dobkowie.
 • Jak będziecie mieli szczęście, to traficie na praktykującego na łące jogina Romka Grzeszykowskiego, prywatnie wnuka babci Grety i jednocześnie kuzyna Krzysztofa. Roman także czasem organizuje w Domu Arnolda warsztaty.
 • Miejsce na ognisko.
 • W dawnej stodole kolejny wnuk babci Grety, Dawid, urządził galerię „Przystanek Dobków”, w której można kupić ceramikę i drewniane wyroby (zachwyciło mnie genialne składane krzesło) wykonane w przez miejscowych artystów i spróbować swoich sił strzelaniu z kuszy.
 • W przestrzeni kolejnej stodoły, można zatopić się w cudnym wnętrzu z widokiem na łąki.
 • Bezpłatny dostęp do szybkiego internetu.
 • Można zamówić rowery – także elektryczne.
 • Brak telewizorów – są za to gry planszowe.
 • W sali na parterze – obok restauracji – mnóstwo gier i zabaw dla dzieci, przewodniki i mapy po okolicy.
 • Duży parking przed Villą Greta.
 • I pies! Prawdziwy przyjaciel domu – kochają go wszystkie dzieci!
widok na łąkę przez otwarte drzwi stodoły

Kawa lub posiłek z takim widokiem? Letnią porą z takim widokiem w pensjonacie Villa Greta

ceramika ręcznie wyrabiana i dobkowskie anioły

W galerii Villi Greta, w galerii Przystanek Dobków, ceramiczne cudeńka czekają na chętnych

Atrakcje w pobliżu Villi Greta

 • Wędrówki po Górach Kaczawskich łącznie ze wspinaczką na ( widoczną z pola za domem) wygasły wulkan – Ostrzycę.
 • Gra terenowa „Poznaj  tajemnice Dobkowa” i czekająca na starej studni nagroda – niespodzianka.
 • Warsztaty, spotkania, aktywności wszelakie  – poszukiwanie i szlifowanie agatów, warsztaty ceramiczne i piekarnicze, płukanie złota, warsztaty lawendowe, poznanie żywiołu ognia, koncert na lawendowym polu przy ognisku, joga w domu Arnolda – to tylko kilka z propozycji, których całą listę znajdziecie na stronie Sudeckiej Zagrody Edukacyjnej.
 • Trzy pasieki ze znakomitym miodem.
 • Spacer „Szlakiem Kapliczek” po Dobkowie.
 • Wycieczki rowerowe w tym rewelacyjne, a mało uczęszczane Single Tracki w Górach Kaczawskich.
 • Odwiedzenie pobliskich zamków i pałaców. Z różną historią i w różnym stanie technicznym: zamek i pałace we Wleniu (połączcie ze smakiem szarlotki w pałacowej kawiarni), wieża rycerska w Siedlęcinie, pałac na wodzie i wieża widokowa w Mściwojowie, położony na wulkanie Grodziec, pobliski Wojcieszów z kilkoma pałacami.
 • Targ rolny w Siedlęcinie w każdą sobotę w godzinach od 10.00 do 13.00 – niczym wyjęty z prowansalskich klimatów. Dopisek: targ rolny przeniesiono do Jeleniej Góry. Tutaj znajdziesz nowy adres.
 • Winnice w okolicy – degustacja i niesamowity klimat.
 • Kapliczka na wzgórzu widokowym w Dobkowie z rodzinną historią – do przeczytania na miejscu :).
 • W upalne dni poniemiecki, odnowiony basen w pobliskiej Świerzawie, w pobliżu kolejnych, urokliwych ruin pałacu przeglądającego się w stawie.
łąka i drzewa na jej obrzeżach oświetlone wszystko przez słońce

Relaks na łące? Wokół Villi Greta mnóstwo takich zakątków

Agat znaleziony w górach kaczawskich przecięty na pół

Takie agaty nadal drzemią w skałach Gór Kaczawskich

Gdzie jest Villa Greta i jak zarezerwuję nocleg?

Sprawdź czy są wolne miejsca w interesującym Cię terminie klikając w link  Villa Greta noclegi.

Na mapie znajdziesz dokładne usytuowanie Villi Greta w Dobkowie.

Kliknij w obrazek i odbierz nagrodę

metalowa skrzynia z kłódką i napisem, że w środku znajduje się nagroda

Metalowa skrzynia z nagrodą w środku, którą odbierzesz po grze terenowej

Oceń artykuł
[Głosów: 4 Średnia: 4.3]

Źródło: cytat ze strony Villa Greta

Otrzymuj powiadomienia o nowych wpisach!

Wypełnij formularz, zapisz się na listę, a otrzymasz regularnie informacje o nowych przepisach i relacjach z podróży!

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments