Single Track Góry Kaczawskie – trasy rowerowe dla każdego. Z dawką adrenaliny

0
0
rowerem po ścieżce w lesie
Single track w Górach Kaczawskich

Single Tracki to wąskie ścieżki, mniej więcej odpowiadające szerokości kierownicy roweru.

Przygotowane dla rowerzystów, którzy uwielbiają nieco bardziej wymagającą jazdę.

Spis Treści
Zwiń
Rozwiń

„A rower jest wielce OK”

… jak śpiewa Lech Janerka. Jeździłam więc od wsi do wsi po Górach Kaczawskich, zastanawiając się jak się jeździ po Single Track i czy – ja starsza pani – dałabym radę.

Odważyłam się! Chociaż wcześniej przez myśl mi nie przeszło, że i ja kiedyś spróbuję takiej nieco szalonej jazdy.

jazda terenowa w lesie
Na ścieżce Singletrack Gozdno w Górach Kaczawskich

Single Track – co to jest?

Góry Kaczawskie rowerem. To pomysł doskonały! Podczas pierwszego dnia zwiedzania terenu na rowerze, przejeżdżając przez mały Rzeszów ( bo tak mi się skojarzyła nazwa Rzeszówek), zatrzymałam się na leśnym parkingu.

Zawsze czytam tablice informacyjne, które napotykam po drodze. Nie inaczej było tym razem. Zafrapowała mnie tablica opisująca Single Track w Górach Kaczawskich.

Pan Krzysiek – gospodarz z Villa Greta w Dobkowie, w której zatrzymałam się na kilka dni, pomógł podjąć mi decyzję. Spróbuję nieco innej jazdy na rowerze!

Wybrałam poleconą przez niego trasę Gozdno. Po pierwsze, trasa należy do łatwiejszych ( w kategorii Single Track oczywiście ), a po drugie na szczycie góry znajduje się wieża widokowa Zawodna, z której roztaczają się najpiękniejsze widoki na Góry i Pogórze Kaczawskie. Na wygasłe wulkany z Ostrzycą na czele i majestatyczne Karkonosze na południowym krańcu.

Single Tracki wyznaczone jako kilku kilometrowe odcinki, często poprowadzone jako pętle. Na górzystym lub pagórkowatym terenie. Charakterystyczną cechą Single Track są bowiem zakręty! Dużo i o sporym kącie. Najczęściej 180 stopni, połączone z ostrym zjazdem lub podjazdem.

I chociaż single tracki poprowadzone są w sporej części po leśnych ścieżkach, to ścieżki te zostały mocno przebudowane. A właściwiej byłoby powiedzieć – dobudowane. Kręte, pełne zjazdów i podjazdów, wykorzystujące naturalne ukształtowanie terenu, dodatkowo wspomożone muldami, hopkami i rynnami zjazdowymi. I urozmaicone slalomami. Wszystkie single tracki są jednokierunkowe, więc jadąc nie mamy obawy, że ktoś wyskoczy na nas zza zakrętu.

Single tracki w Górach Kaczawskich zostały tak przygotowane, że może z nich skorzystać każdy rowerzysta, który w miarę pewnie czuje się na siodełku.

Kilka gradacji – od zielonej najłatwiejszej – trudności trasy pozwoli każdemu zainteresowanemu wybrać coś dla siebie.

Oznaczenie Mapa singletrack - trasa Gozdno
Singletrack Gozdno – dokładny opis trasy na słupkach rozmieszczonych na trasie
singletrack - trasa Gozdno
Dodatkowe oznaczenia kaczawskich singletrack – czerwone chorągiewki

Krótki film z Single Track – w wersji light

Kaczawskie ścieżki. Gdzie to jest?

Góry i Pogórze Kaczawskie to pasmo górskie położone w południowo – zachodniej Polsce, na Dolnym Śląsku. Można ten teren opisać jako położone „u stóp Sudetów”, z najbardziej rozpoznawalną miejscowością Złotoryja.

Dodatkową atrakcją tutejszych single track są trzy punkty widokowe w Górach Kaczawskich, położone na trasie przebiegu single track. Wieża widokowa na Zawadnej ( trasa Gozdno 1), punkt widokowy na Górze Dłużek ( trasa Dłużek) i platforma widokowa na Okolu ( trasa Okole).

Z tych miejsc rozpościerają się widoki na panoramę Karkonoszy i Pogórze Kaczawskie. A widok z Zawodnej jest określany jako najpiękniejszy ( przewyższający urokiem nawet najbardziej popularny punkt widokowy Kapella).

Kaczawskie Single Tracki to kilka ścieżek, oddalonych od siebie o 10 – 20 minut jazdy samochodem, o różnym stopniu trudności. Łatwiejsze polecane są nawet dla rodzin z dziećmi, na trudniejsze potrzebne jest nieco doświadczenia i odwagi.

Sposób przejechania tras jest dowolny. Można bardzo szybko,w pełni wykorzystując możliwości poszalenia na trasie, można też nieco wolniej – jak ja. To, o czym należy bezwzględnie pamiętać, to zachowanie ostrożności i posiadanie świadomości – szczególnie zatrzymując się – że ktoś może za nami jechać. I to szybko.

Zaawansowany rowerzysta przemknie ze sporą prędkością, ostrymi zakolami wchodząc w 180 stopniowe zakręty i skacząc po muldach. Inni zaś pokonają trasę gładką przejeżdżając garby i delektując się jazdą, na poziomie „swojego poziomu adrenaliny”.

Opis kaczawskich Single Track i mapa do pobrania

Na całym obszarze znajduje się 10 tras, o długości od 3 do 13 km, o łącznej długości około 70 km. Więc dla dobrych terenowych rowerzystów to doskonała propozycja na weekend.

Dla amatorów – takich jak ja, którzy na trudniejsze tracki nie wybierają się – to znakomite urozmaicenie rowerowego wyjazdu o poszczególne, kilkumilimetrowe Single Tracki.

Trasy są bardzo dobrze oznakowane, a szczegółowe informacje o poszczególnych odcinkach cykliści mogą pobierać skanując kody QR z tablic na parkingach lub z mapy.

Mapa singletrack kaczawskie dostępna jest w Dobkowie w Sudeckiej Zagrodzie Edukacyjnej i w punktach informacji turystycznej.

Punkty startowe singletrack w Górach Kaczawskich: Rzeszówek, Gozdno, Ostrzyca, Wojcieszów, Okole (Chrośnica). W tych miejscowościach, na parkingach znajdziecie mapy ze szczegółami tras.

 Singletrack Kaczawski mapa
Mapa kaczawskich singletrack
singletrack trasa gozdno
Mapa singletrack – trasa Gozdno

Mapę Kaczawskich Single Track pobierzesz, gdy klikniesz  Mapy rowerowe.

Singletrack Gozdno

Początek trasy na parkingu i pierwszy w moim życiu kontakt z kaczawskimi ścieżkami. Gozdno 1 to ciekawa, pełna zakrętów, zjazdów, zaopatrzona w nieco muld i dość sporo ostrych podjazdów trasa. Za to nagrodą za wjazd pod szczyt jest przepiękny widok z wieży widokowej Zawadna. Na którą oczywiście trzeba się wdrapać.

Ale zjazd po zwiedzeniu wieży to już niezła adrenalina – przynajmniej dla kogoś początkującego na single track jak ja.

Porada. Jeśli nie wiesz, czy single track jest dla Ciebie i masz wątpliwości, lub zastawiasz się jak to wygląda, zrób na początek króciutką pętlę Gozdno 1. Po mniej więcej 1 km możesz wrócić kilkusetmetrowym odcinkiem na parking. Odcinek ten obrazuje ogólny zarys tras, jednak musisz mieć świadomość, że w dalszej części jest znacznie bardziej urozmaicony. I tym samym trudniejszy.

A co zrobić jak brak siły lub odwagi pokona nas gdzieś na trasie? Poprowadzić rower! I nic się złego nie stanie. Tym bardziej, że kaczawskie single tracki przeznaczone są także dla pieszych.

Single track kobieta na szczycie góry Zawodna
Mój dowód dotarcia na szczyt Zawadna na trasie singletrack Gozdno
wieża widokowa drewniana w Górach Kaczawskich
Wieża widokowa Zawodna na trasie singletrack Gozdno
widok na pola rzepaku i góry z więzy w Górach Kaczawskich
Pola rzepaku i Kaczawy widoczne z wieży widokowej
widok na wygasły wulkan Ostrzyca w Kaczawach
Widok na Ostrzycę – wygasły wulkan w Górach Kaczawskich

Kaczawskie Singletrack – Dwa wąwozy

Ścieżka rowerowa Pod Grzybkami składa się głównie z dość mocno wijącej się ścieżki, bogatej w garby. Nieźle mnie wytrzęsła! Połączona jest ze ścieżką Dwa wąwozy. Ta druga, chociaż oznaczona jako łatwiejsza, jest nie tylko bardziej męcząca, ale i znacznie ciekawsza. Start z miejscowości Rzeszówek lub z leśnego parkingu za Świerzawą.

 singletrack kaczawy oznaczenie trasy
Początek kaczawskiej singletrack Dwa Wąwozy

Jaki Single Track wybrać?

Decydując się na wybór Single Track należy wziąć przede wszystkim umiejętności kolarza. Nawet te ścieżki, które są oznaczone jako łatwe, są znacznie bardziej wymagające, niż normalne trasy rowerowe. I przede wszystkim są bardzo wąskie.

Nie zawsze będzie zatem możliwość zatrzymania się na trasie, a dla nowicjusza wyprzedzający go z ogromną szybkością inni uczestnicy ścieżek, mogą być – niepotrzebnie – stresującymi doświadczeniami.

Dlatego na początek takiej rowerowej przygody najlepiej wybrać łatwe ścieżki w okolicach Świeradowa – Zdroju lub w Górach Kaczawskich. Te ostatnie nawet w okresach letnich nie są zbyt zatłoczone.

Dolnośląskie singletrack są nie tylko na Pogórzu Kaczawskim, ale i w wielu innych regionach województwa.

Trasa off road rowerowa w górach kaczawskich
Tak wygląda przykładowa ścieżka Single Track w Górach Kaczawskich
ścieżka Single Track w Górach Kaczawskich
Ścieżka Single Track w – na szerokość …koła rowerowego. Tak wąskie też się zdarzają 🙂

Co zabrać na trasę?

W regulaminie zaznaczono, że obowiązkowe są kaski. I – moim zdaniem – koniecznie okulary. Na trasach – nie wiem, czy dlatego, że nie dawno wybudowane i jeszcze podłoże nie związało się należycie, jest sporo luźnych kamyków „strzelających spod kół”.

I na wszelki wypadek jakiś zestaw naprawczy do kół. Woda do bidonu koniecznie – bo punktów z wyżywieniem nie znajdziesz na trasach, a jedynie w mijanych wioskach.

Tak wygląda przykładowa ścieżkaZakręt o 180 stopni Single Track w Górach Kaczawskich
Takie zakręty 180 stopni są bardzo często na kaczawskich Single track

Najpopularniejsze Single tracki w Polsce

Gdzie znaleźć Single tracki w Polsce i który z nich wybrać?

Oprócz Gór Kaczawskich trasy powstały także w innych, górzystych regionach Polski. Budowę terenowych tras rozpoczęto w okolicach Świeradowa – Zdroju, później powstały w Bielsku – Białej (na Kozią Górę i do Cygańskiego Lasu), w Głuchołazach na górze Parkowej, w Kotlinie Kłodzkiej: okolice Srebrnej Góry, Czarnej Góry i Międzygórza.

Budują się także Single Tracki w Bieszczadach oraz w wielu innych miejscach Polski.

kobieta na rowerze, w tle góry
Mój odpoczynek na singletrack Gozdno

Lubisz rowerowe wyprawy?

W Polsce sieć tras rowerowych robi się coraz bardziej gęsta. A jeśli dołożymy do nich leśne trakty, to naprawdę mamy gdzie pojeździć na rowerach.

Do pełni dobrego wypoczynku brakuje tylko przyjaznego miejsca na spędzenie nocy. Przygotowałam zestawienie ciekawych miejsc w różnych regionach Polski, w których odpoczniesz przed rowerowymi eskapadami.

Czy zatrzymasz się na nocleg w górach, czy spędzisz noc w agroturystyce na Mazurach, zawsze znajdziesz w okolicy trasy rowerowe.

I moja „perełka” – czyli wschodnie tereny Polski z Białowieżą i Podlasiem z nocowaniem na Podlasiu.

Oceń artykuł
[Głosów: 1 Średnia: 5]

Otrzymuj powiadomienia o nowych wpisach!

Wypełnij formularz, zapisz się na listę, a otrzymasz regularnie informacje o nowych przepisach i relacjach z podróży!