Średniowieczne perełki w Chester
Chester – piękne, niezwykle klimatyczne miasto, w którym pojęcie ” tchnie historią” ma jak najbardziej uzasadnienie.
Chester jest jedną z klejnotów w koronie Wielkiej Brytanii.
Chester
Chester zostało założone przez Rzymian około 2000 lat temu, było typowane na główne miasto Cesarstwa Rzymskiego na wyspach. Rzymianie zajęli miasto w roku 79 n.e. i zbudowali swoją twierdzę (Castra Devana), nazwaną „Deva” od nazwy rzeki Dee.
W Średniowieczu stanowiło ważny punkt gospodarczy i polityczny – w mieście kwitło życie, wybudowano katedrę, zamek, bogate, kupieckie domy i mury obronne.
I co niebywałe – większość z tych perełek jest w doskonałym stanie do dnia dzisiejszego. A w XVI wieku w miasto wpadła kolejna gratka – tor wyścigów konnych Racecourse.
Kurs języka angielskiego w Chester
Dwa tygodnie spędzone w magicznym miejscu, z nowo poznanymi ludźmi z całego świata i angielskim jako jedynym obowiązkowym językiem.
To był mój pomysł na zwiedzanie Anglii połączone z nauką języka w grupie dla ludzi „mocno dorosłych „. Więcej o tym ciekawym sposobie na naukę języka za granicą i nawiązaniu nowych przyjaźni przeczytasz w artykule szkoła języka angielskiego dla dorosłych.
Kilka wartościowych punktów, których nie można pominąć, są oczywiście związane z historią.
Co łączy szachownicę i krzyż?
Średniowieczne ulice zbudowane w „rzędach” są unikalne dla Chester. Cztery ulice spotykają się przy Krzyżu – miejscu (niczym nasz Mickiewicz w Krakowie), gdzie mieszkańcy i przybysze umawiają się na spotkanie.
Chester jest jednym z najlepiej zachowanych miast z domami szkieletowymi na Wyspach Brytyjskich.
Godnym uwagi jest wygląd domów w zabytkowym centrum miasta: kilkupiętrowe budowle z charakterystyczną cechą: na parterze są zwykle sklepy lub bary, nad nimi jakby taras, a w głębi kolejne sklepy.
Spacer murami wokół miasta
Wędrówkę po średniowiecznych murach, okalających miasto, a zbudowanych na solidnych rzymskich fundamentach, warto zacząć od najbardziej znanego miejsca w Chester.
Wejście Eastgate (brama nad Foregate Street) jest łatwo rozpoznawalne dzięki słynnemu zegarowi.
Dwie mile spaceru wokół miasta, najbardziej kompletnymi murami w całej Wielkiej Brytanii niech będzie sposobem na wczucie się w atmosferę miasta przed jego dalszą eksploracją (niestety, w 2017 roku część murów jest w remoncie).
Schody szczęścia w Chester
Średniowieczny most Handbridge przerzucony nad rzeką – zachęca do spaceru.
Przechodząc na drugą stronę, znajdziemy się w miejscu niezbyt popularnym, ale bardzo ciekawym za sprawą ruin starożytnego kościoła i niezwykle ciekawego ułożenie skał – niczym w Roussillon w Prowansji z jej ochrowymi skałami.
Tuż za małym parkiem rozpoczyna się wiejska sielanka: rozciągające się po horyzont pola z pasącymi się krowami i owcami, okryte derkami konie biegające po pastwiskach.
Natomiast kontynuując spacer po murach za mostem, natkniemy się na miejsce niezwykłe.Owiane legendą, przynoszące szczęście schody. Niewiele trzeba zrobić, a zyskujemy … spełnienie pomyślanych życzeń.
Najpierw należy stanąć przodem do rzeki Dee i patrząc na kaskady, które oddzielają słoną wodę od słodkiej – pomyśleć marzenie.
Zamknąć oczy i odwrócić się trzy razy wokół własnej osi. Następnie wbiec i zbiec ze schodów. I czekać na spełnienie życzeń. Ważne jest, aby to były właściwe schody- oznaczone są tabliczką na murze. Nie zaszkodzi spróbować!
Zegar dla królowej Wiktorii
Słynna wieża zegarowa w Eastgate została wybudowana na jubileusz brylantowy królowej Wiktorii.
Mówi się, że jest to najczęściej fotografowany zegar w Wielkiej Brytanii – po Big Ben w Londynie.
Z widoczną z czterech stron godziną i wyróżniającą się datą powstania, góruje nad ulicą i staje się obowiązkowym punktem do zrobienia pamiątkowego zdjęcia.
Sława Królowej Wiktorii nie tylko ogranicza się do jednego zegara. Królewskimi odpowiednikami dosłownie naszpikowane jest całe miasto: królewskie budynki, ulice, most, hotel, szkoła.
Jedna z nich usytuowana tuż obok mojej szkoły w Chester – Queen’s School – otwarto w ceglanym budynku, gdzie dawniej mieściło się więzienie i poprawczak.
A jak już jest się obok szkoły, to warto przejść pięćdziesiąt metrów dalej na Stanley Place.
To elegancki plac na którego końcu stał the Linen Hall, gdzie Irlandzcy kupcy sprzedawali setki metrów tkanin do późnych lat XVIII wieku. Sprzedaż była obłożona specjalnym cłem (dwa pensy za sto jardów sukna), które przeznaczono na naprawę miejskich murów.
Amfiteatr Rzymski
Liczący ponad 2000 lat Amfiteatr Rzymski, mieszczący 7 000 widzów to największa tego typu budowla w Wielkiej Brytanii.
Czasy rzymskie do dnia dzisiejszego są żywe w Dewa Roman Eperience, które każdego roku odtwarzane są na terenie amfiteatru.
Szkoły przyjeżdżają tutaj na żywe lekcje historii, biorąc udział w inscenizacji bitew.
Amfiteatr jest niekompletny za sprawą ludzi, którzy rozbierali go po kawałku budując swoje domy, a także pobliski kościół – różowy kamienny kościół św. Jana Chrzciciela, zbudowany przez saksońskiego król Ethelred w 689 – nadal jest (mimo, że częściowo zniszczony), imponującym przykładem architektury normandzkiej.
Do dnia dzisiejszego pomiędzy mocarzami miasta, a stroną kościelną, rozebrane kamienie są kością niezgody.
Na murach miejskich, jakby na tyłach zegara, najbardziej znany malarz w Chester – John Donelly, jak co dzień (od ponad 20 lat) jest na posterunku.
Nie tylko ozdabia swoimi obrazami stare mury, ale i jest skarbnicą wiedzy w temacie miasta Chester. W bardzo szerokim tego słowa znaczeniu, bowiem John postrzegany jest jako nieoficjalny przewodnik i ambasador miasta.
Kawa i diabeł w katedrze
Pochodzącą z XI wieku Katedra, poświęcona świętej Wernie, patronce Chester, została zbudowana w XI wieku jako kościół klasztor.
Klasztor Benedyktynów została rozwiązany w XVI wieku przez Henryka VIII, kiedy to powstał kościół anglikański i król został zwierzchnikiem kościoła w Zjednoczonym Królestwie.
Co zresztą funkcjonuje do dzisiaj, jedyną i najważniejszą głową na Ziemi Kościoła anglikańskiego jest królowa Elżbieta II.
Katedra zachwyca fantastyczną architekturą, witrażami zmieniającymi wnętrze w kolorową bajkę, gdy tylko zaświeci słońce i legendą. Stojąc w głównej nawie, przodem do ołtarza w drugim oknie po lewej stronie przycupnął … legendarny diabełek, wodzący – bez powodzenia – na pokuszenie zakonnika.
Tak więc The Chester Imp siedzi sobie i z góry upatruje następnych ofiar. A odkryty został kilka lat temu, przez naukowców, którzy wykorzystali drona do odkrywania tajemnic górnych części katedry.
Smaczku inności kościoła dodają odbywające się tutaj regularnie imprezy i spotkania artystyczne, a także możliwość wypicia kawy czy herbaty z pysznym ciastem marchewkowym w refektarzu. Jest typową cechą kościoła anglikańskiego, że budynki kościoła są wykorzystywane nie tylko do modlitw. Świetnym tego przykładem jest katedra w Liverpool.
Zadziwiającą dla wielu jest to, iż księdzem w kościele anglikańskim może być … kobieta.
Wejście do katedry jest bezpłatne, jak zresztą do większości zabytków i muzeów w Anglii.
Szaleństwo zakupów
W rzeczywistości Chester jest rajem dla miłośników zakupów. Brukowane centrum Watergate Street z wieloma sklepami, podobnie jak uliczki w centrum otoczone sklepami (z bardziej popularnymi markami) to dopiero miejsce na spacer. Poparty pokusami!
Podobnie jak wnętrze Grosvenor Shopping Centre – jednego z najbardziej imponujących zabytków z dwupoziomowymi galeriami handlowymi, we zabytkach pochodzących z czasów średniowiecza.
Grosvenor to nie tylko zakupy, ale i pięciogwiazdkowy hotel będący jednym z największych zabytków miasta. Ma nagrodzoną gwiazdką Michelin restaurację. Jest idealnym wyborem na – nie tanią, ale jakże klimatycznie angielską – popołudniową herbatą w imponującym otoczeniu.
Duchy miasta
Nocne zwiedzanie miasta dla ludzi o stalowych nerwach. Wędrując z przewodnikiem po mrocznych zakamarkach i uliczkach i wsłuchując się w mrożące krew w żyłach legendy i przekazy, odkrywamy drugie oblicze miasta. Prawdziwe lub nie – są ciekawym pomysłem na spędzenie wieczoru.
Clubbing w Chester
Obowiązkowy punkt pobytu, nawet dla nielubiących napojów alkoholowych. Ilość pubów, a szczególnie panująca w nich atmosfera jest naprawdę warta poznania. Może za wyjątkiem dni, kiedy odbywają się gonitwy konne.
To, że bary i restauracje są oblegane, to jedno. Ale ogromna ilość pijanych do utraty przytomności Anglików nie jest przyjemnym towarzystwem. A i przewracające się na ulicy pijane kobiety na nieobosiężnych szpilkach nie należą do rzadkości.
Chester Zoo
Zoo w Chester jest jednym z najbardziej znanych atrakcji w mieście – z ponad 12 000 zwierząt, na sporym obszarze. To drugie co do wielkości Zoo w kraju.
Na terenie Zoo zwierzęta żyją w warunkach zbliżonych do naturalnego środowiska, w ciekawej przyrodniczej aranżacji. Na jego terenie mieści się także największy dom małpi w Europie.
Dojazd do Zoo Chester bardzo łatwy – na przykład autobusem X8. Godziny otwarcia uzależnione są od pory roku – do sprawdzenia na stronie internetowej Zoo Chester.
Urok Chester na fotografiach
Z Chester pochodzi znany na całym świecie odtwórca roli Jamesa Bonda – Daniel Craig
Przydatne informacje
Chester znajduje się 40 minut od lotniska w Liverpool i około godziny od Manchester
Informacja turystyczna: Town Hall
Northgate Street
Tel: +44 (0) 1244 402 111
Bilety na autobus: kupujemy w autobusie. Można kupić tygodniowy, ale ważny będzie tylko u jednego operatora, a w mieście kursuje kilka. Niestety, „wtopiłam” chcąc zaoszczędzić – mój X8 z Liverpool nieustannie się spóźniał, więc jeśli chciałam zdążyć na czas korzystałam z X30. A to już inny operator i kolejny bilet.
W Anglii czeka się w kolejce do autobusu – „wpychanie się” jest niemile widziane
Nie wracaj z Anglii lotami do Krakowa i – podobno Wrocławia – w piątek wieczorem, jeśli nie chcesz przeżyć horroru, podróży z setką kompletnie pijanych Anglików. Niektórzy nie byli w stanie wejść o własnych siłach do samolotu! A w czasie lotu – jedna wielka impreza. Wrzaski, śpiewy i tańce! A dla załogi – zarówno przy odprawie, jak i na pokładzie – byli przeźroczyści. Mało tego, jeszcze sprzedawano im alkohol. To był najbardziej okropny lot w moim życiu i mam nadzieję, że już się nie powtórzy.
Gdzie spać w Chester
Podczas mojego pobytu w szkole językowej mieszkałam u angielskiej rodziny.
Natomiast jadąc kolejny raz na podobny wyjazd wybrałabym propozycję z poniższej listy Noclegi w Chester
Wybierz się ze mną w podróż do Anglii i Walii:
Walia: piękne ogrody i potęga zamku Conwy
Jesteś mocno dorosła? Co powiesz na naukę angielskiego w Anglii?
Rowery na barce, a barka na kanale – wakacyjny trójpak w Chester
Szczypta hazardu na wyścigach konnych w Chester
Wybierasz się do Chester lub do szkoły językowej? Masz pytania dotyczące wyjazdu? Pisz śmiało w komentarzu, postaram się odpowiedzieć 🙂
Otrzymuj powiadomienia o nowych wpisach!
Wypełnij formularz, zapisz się na listę, a otrzymasz regularnie informacje o nowych przepisach i relacjach z podróży!
Pięknie opisane
Witaj moja imienniczko :). Cieszę się, że opis Chester moimi oczami 🙂 widziane i Tobie się spodobało. Pozdrawiam serdecznie dana