Średniowieczne perełki w Chester

0
1320
ulica w Chester

Chester – piękne, niezwykle klimatyczne miasto, w którym pojęcie ” tchnie historią” ma jak najbardziej uzasadnienie.

Chester jest jedną z klejnotów w koronie Wielkiej Brytanii.

stare budynki w chester
Urok wieków

Założone przez Rzymian około 2000 lat temu, było typowane na główne miasto Cesarstwa Rzymskiego na wyspach.  Rzymianie zajęli miasto w roku 79 n.e. i zbudowali swoją twierdzę (Castra Devana), nazwaną „Deva” od nazwy rzeki Dee.

rzeka Dee i most
Chester nad rzeką Dee

W Średniowieczu stanowiło ważny punkt gospodarczy i polityczny – w mieście kwitło życie, wybudowano katedrę, zamek, bogate, kupieckie domy i mury obronne.

I co niebywałe – większość z tych perełek jest w doskonałym stanie do dnia dzisiejszego. A w XVI wieku w miasto wpadła kolejna gratka – tor wyścigów konnych Racecourse. 

wyścigi konne
Wyścigi konne

Angielski w Chester

Dwa tygodnie spędzone w magicznym miejscu, z nowo poznanymi ludźmi z całego świata i angielskim jako jedynym obowiązkowym językiem. To był mój pomysł na zwiedzanie Anglii połączone z nauką języka w grupie dla ludzi „mocno dorosłych „. Więcej o tym ciekawym sposobie na naukę języka za granicą i nawiązaniu nowych przyjaźni przeczytasz w artykule: angielski dla dorosłych w Chester.

Kilka wartościowych punktów, których nie można pominąć, są oczywiście związane z historią.

Szachownica i krzyż

Średniowieczne ulice zbudowane w „rzędach” są unikalne dla Chester. Cztery ulice spotykają się przy Krzyżu –  miejscu (niczym nasz Mickiewicz w Krakowie), gdzie mieszkańcy i przybysze umawiają się na spotkanie.

ludzie wokół obelisku i człowiek grający na skrzypach
Pod Krzyżem – miejsce na randkę lub chwilę z muzyką

Chester jest jednym z najlepiej zachowanych miast z domami szkieletowymi na Wyspach Brytyjskich. Godnym uwagi jest wygląd domów w zabytkowym centrum miasta: kilkupiętrowe budowle z charakterystyczną cechą: na parterze są zwykle sklepy lub bary, nad nimi jakby taras, a w głębi kolejne sklepy.

wysoka kamienica z charakterystyczną dla budynków średniowiecznych
Typowa kamienica średniowiecznego kupca

Murami wokół miasta

Wędrówkę po średniowiecznych murach, okalających miasto, a  zbudowanych na solidnych rzymskich fundamentach, warto zacząć od najbardziej znanego miejsca w Chester: wejście Eastgate (brama nad Foregate Street), łatwo rozpoznawalne dzięki słynnemu zegarowi.

stare mury a w dole kanał
Walls in Chester

Dwie mile spaceru wokół miasta, najbardziej kompletnymi murami w całej Wielkiej  Brytanii niech będzie sposobem na wczucie się w atmosferę miasta przed jego dalszą eksploracją ( niestety, w 2017 roku część murów jest w remoncie).

Schody szczęścia 

Średniowieczny most Handbridge przerzucony nad rzeką – zachęca do spaceru.

stary most z cegły nad rzeką
Ileż milionów stóp przeszło przez ten most?

Przechodząc na drugą stronę, znajdziemy się w miejscu niezbyt popularnym, ale bardzo ciekawym za sprawą ruin starożytnego kościoła  i niezwykle ciekawego ułożenie skał – niczym w Roussillon z jej ochrowymi skałami.

Tuż  za małym parkiem rozpoczyna się wiejska sielanka: rozciągające się po horyzont pola z pasącymi się krowami i owcami, okryte derkami konie biegające po pastwiskach.

kolorowa skała w barwach ochry
Kolorowe skały kryją fragmenty starego kościoła

Natomiast kontynuując spacer po murach za mostem, natkniemy się na miejsce niezwykłe:owiane legendą, przynoszące szczęście schody. Niewiele trzeba zrobić, a zyskujemy … spełnienie pomyślanych życzeń.

Najpierw należy stanąć przodem do rzeki Dee i patrząc na kaskady, które oddzielają słoną wodę od słodkiej – pomyśleć marzenie. Zamknąć oczy i odwrócić się trzy razy wokół własnej osi. Następnie wbiec i zbiec ze schodów. I czekać na spełnienie życzeń. Ważne jest, aby to były właściwe schody – oznaczone są tabliczką na murze. Nie zaszkodzi spróbować!

tablica z napisem
Pomóżmy szczęściu wypatrując tabliczki na murze

Sława zegara i królowej Wiktorii

Słynna wieża zegarowa w Eastgate została wybudowana na jubileusz brylantowy królowej Wiktorii. Mówi się, że jest to najczęściej fotografowany zegar w Wielkiej Brytanii – po Big Ben w Londynie. Z widoczną z czterech stron godziną i wyróżniającą się datą powstania, góruje nad ulicą i staje się obowiązkowym punktem do zrobienia pamiątkowego zdjęcia.

stary zegar nad przejściem nad ulicą
Zegar widoczny z każdej strony, a poświęcony Królowej Wiktorii

Sława Królowej Wiktorii nie tylko ogranicza się to jednego zegara. Królewskimi odpowiednikami dosłownie naszpikowane jest całe miasto: królewskie budynki, ulice, most, hotel, szkoła.

Jedna z nich usytuowana tuż obok mojej szkoły w Chester  –  Queen’s School  – otwarto w ceglanym budynku, gdzie dawniej mieściło się więzienie i poprawczak.

portret Królowej Wiktorii
Królowa Wiktoria góruje…  nad ulicą

A jak już jest się obok szkoły, to warto przejść piećdziesiąt metrów dalej na Stanley Place – elegancki plac na którego końcu stał the Linen Hall, gdzie Irlandzcy kupcy sprzedawali setki metrów tkanin do późnych lat XVIII w. Sprzedaż była obłożona specjalnym cłem (dwa pensy za sto jardów sukna), które przeznaczono na naprawę murów.

Amfiteatr Rzymski

Liczący ponad 2000 lat Amfiteatr Rzymski, mieszczący  7 000 widzów, największa tego typu budowla w swoim rodzaju w Wielkiej Brytanii.

Czasy rzymskie do dnia dzisiejszego są żywe  w Dewa Roman Experience, które każdego roku odtwarzane są na terenie amfiteatru. Szkoły przyjeżdżają tutaj na żywe lekcje historii, biorąc udział w inscenizacji bitew.

pozostałości największego na wyspach amfiteatru
Pozostałości największego na wyspach amfiteatru

Amfiteatr jest, niestety, niekompletny za sprawą ludzi, którzy rozbierali go po kawałku budując swoje domy, a także pobliski kościół – różowy kamienny kościół św. Jana Chrzciciela, zbudowany przez saksońskiego król Ethelred w 689 – nadal jest (mimo, że częściowo zniszczony), imponującym przykładem architektury normandzkiej.

Do dnia dzisiejszego pomiędzy mocarzami miasta, a stroną kościelną, rozebrane kamienie są kością niezgody.

ruiny kościoła na tle zieleni
Pozostałości kościoła z cegłami z amfiteatru

Na murach miejskich, jakby na tyłach zegara, najbardziej znany malarz w Chester – John Donelly, jak co dzień (od ponad 20 lat)  jest na posterunku.

Nie tylko ozdabia swoimi obrazami stare mury, ale i jest skarbnicą wiedzy w temacie miasta Chester. W bardzo szerokim tego słowa znaczeniu, bowiem John postrzegany jest jako nieoficjalny przewodnik i ambasador miasta.

Kawa i diabeł w katedrze

Pochodzącą z XI wieku Katedra, poświęcona świętej Wernie, patronce Chester, została zbudowana w XI wieku jako kościół  klasztor. Klasztor Benedyktynów została rozwiązany w XVI wieku przez Henryka VIII, kiedy to powstał kościół anglikański i król został zwierzchnikiem kościoła w Zjednoczonym Królestwie. Co zresztą funkcjonuje do dzisiaj, jedyną i najważniejszą głową na Ziemi Kościoła anglikańskiego jest  królowa Elżbieta II.

katedra w Chester
Katedra w Chester w całej okazałości

Katedra zachwyca fantastyczną architekturą, witrażami zmieniającymi wnętrze w kolorową bajkę, gdy tylko zaświeci słońce  i legendą. Stojąc w głównej nawie, przodem do ołtarza w drugim oknie po lewej stronie przycupnął … legendarny diabełek, wodzący – bez powodzenia – na pokuszenie zakonnika. Tak więc The Chester Imp siedzi sobie i z góry upatruje następnych ofiar. A odkryty został kilka lat temu, przez naukowców, którzy wykorzystali drona do odkrywania tajemnic górnych części katedry. 

Smaczku inności kościoła dodają odbywające się tutaj regularnie imprezy i spotkania artystyczne, a także możliwość wypicia kawy czy herbaty z pysznym ciastem marchewkowym w refektarzu. Jest typową cechą kościoła anglikańskiego, że budynki kościoła są wykorzystywane nie tylko do modlitw. Świetnym tego przykładem jest katedra w Liverpool.

Zadziwiającą dla wielu jest to, iż księdzem w kościele anglikańskim może być … kobieta.

Wejście do katedry jest bezpłatne, jak zresztą do większości zabytków i muzeów w Anglii.

Schopping i luksus

W rzeczywistości Chester jest rajem dla miłośników zakupów. Brukowane centrum Watergate Street z wieloma sklepami, podobnie jak uliczki w centrum otoczone sklepami (z bardziej popularnymi markami) to dopiero miejsce na spacer. Poparty pokusami!

w pasazu z drogimi sklepami
W centrum handlowym 🙂

Podobnie jak wnętrze Grosvenor Shopping Centre – jednego z najbardziej imponujących zabytków z dwupoziomowymi galeriami handlowymi, we zabytkach pochodzących z czasów średniowiecza.

Grosvenor to nie tylko zakupy, ale i pięciogwiazdkowy hotel będący jednym z największych zabytków miasta. Ma nagrodzoną gwiazdką Michelin restaurację. Jest idealnym wyborem na – nie tanią, ale jakże klimatycznie angielską – popołudniową herbatą w imponującym otoczeniu.

Duchy miasta

Nocne zwiedzanie miasta dla ludzi o stalowych nerwach. Wędrując z przewodnikiem po mrocznych zakamarkach i uliczkach i wsłuchując się w mrożące krew w żyłach legendy i przekazy, odkrywamy drugie oblicze miasta. Prawdziwe lub nie – są ciekawym pomysłem na spędzenie wieczoru.

chodnik wzdłuż kanału. z boku zabudowania domów i restauracja
Moja droga do szkoły wiedzie wzdłuż kanału- nocą podobno bywają tutaj …. duchy

Clubbing

Obowiązkowy punkt pobytu, nawet dla nielubiących napojów alkoholowych. Ilość pubów, a szczególnie panująca w nich atmosfera jest naprawdę warta poznania. Może za wyjątkiem dni, kiedy odbywają się gonitwy konne.

w angielskim pubie
W jednym z kultowych pubów

To, że bary i restauracje są oblegane, to jedno. Ale ogromna ilość pijanych do utraty przytomności Anglików nie jest przyjemnym towarzystwem. A i przewracające się na ulicy pijane kobiety na nieobosiężnych szpilkach nie należą do rzadkości.

krany z piwem
Wybór olbrzymi…

Chester zoo

Zoo w Chester jest jednym z najbardziej znanych atrakcji w mieście – z ponad 12 000 zwierząt, na  sporym obszarze –  drugie co do wielkości w kraju. Na terenie Zoo zwierzęta żyją w warunkach zbliżonych do naturalnego środowiska, w ciekawej przyrodniczej aranżacji oraz   największy dom małpi w Europie. Dojazd do Zoo Chester bardzo łatwy – na przykład autobusem X8. Godziny otwarcia uzależnione od pory roku – do sprawdzenia na stronie internetowej.

Zdjęcia najlepiej opiszą niezwykłość Chester …

 

zegar z 1897 roku w Chester
Sławny zegar z bliska
Anglia - Chester widziane "od zegara"
Chester widziane „od zegara”
domy z ozdobami
Majstersztyk domów
okno z małymi szybkami i drewniana elewacja domu
Typowe elementy zdobnicze przetrwały wieki: imponująca data budowy domu!!
fragment średniowiecznego domu
Odnowiony w XX wieku, ale maleńkie szybki w cynowych ramach pozostały
cynowe ramy z maleńkimi szybami
Pomimo uroku, nie chciałabym mieć cynowych ram z maleńkimi szybami w domu
godło w kolorze złotym z trzema psami
Godło kupieckie
dwie postacie i tabliczka z napisem
Przesłanie z XIV wieku widoczne na murze kamienicy
zabytkowe domy w Chester
Nagromadzenie zabytków w centrum Chester
budynki średniowieczne
Budynki dawnego przytułku dla biednych
rury z kanalizacji na murach domów
Konieczna ozdoba murów, gdy domy zostały skanalizowane
angielska czarna taksówka na ulicy
I obowiązkowo angielska taksówka
wystawa sklepowa z postacią miniaturowego szewca
Przetrwał taki zawód jak szewc, o wieków w tym samym miejscu
komin starej budowli
Pozostałości dawnego młyna – teraz powstaje tam ekskluzywne osiedle
budynek z pubem na dole
Jeden z bardzo licznych, typowych pubów…
informacja o godzinach otwarcia kościoła i restauracji w kościele
…ale kawę można także wypić w kościele
most a na niej auto
Największe zdziwienie: most z drogą jednokierunkową, podwójnie opatrzony sygnalizacją świetlną w … dwa kierunki
barka na kanale
Cudowne miejsce na spacer nad kanałem
śluza na kanale
Fragment mojej codziennej drogi do szkoły
kładka z żelaza
Lekkość ażurowego mostu w pobliżu rzeki
skrzynka pocztowa w murze domu
Bardzo liczne skrzynki pocztowe – czyż nie dodają uroku?
wystawa sklepu z kapeluszami
Przed „Racecourse w Chester” wybór olbrzymi
metalowy pręt do wycierania butów z błota
Chester – „urządzenie ” do wycierania butów z błota niemal przed każdym domem
tablica leżąca na ziemi z informacją
Trudne jest życie studenta w Chester
knajpa z polskimi pierogami
… a gdy będziemy mieli po dziurki w nosie angielskiego jedzenia, można skoczyć na polskie pierogi

Ciekawostki:

Z Chester pochodzi znany na całym świecie odtwórca roli Jamesa Bonda – Daniel Craig.

 Przydatne informacje:
  • Chester znajduje się 40 minut od lotniska w Liverpool i około godziny od Manchester
  • Informacja turystyczna: Town Hall
    Northgate Street
    Tel: +44 (0) 1244 402 111
  • Bilety na autobus: kupujemy w autobusie. Można kupić tygodniowy, ale ważny będzie tylko u jednego operatora, a w mieście kursuje kilka. Niestety, „wtopiłam” chcąc zaoszczędzić – mój X8 z Liverpool nieustannie się spóźniał, więc jeśli chciałam zdążyć na czas korzystałam z X30. A to już inny operator i kolejny bilet.
  • W Anglii czeka się w kolejce do autobusu – „wpychanie się” jest niemile widziane
  • Nie wracaj z Anglii lotami do Krakowa i – podobno Wrocławia – w piątek wieczorem, jeśli nie chcesz przeżyć horroru – podróży z setką kompletnie pijanych Anglików. Niektórzy nie byli w stanie wejść o własnych siłach do samolotu! A w czasie lotu – jedna wielka impreza. Wrzaski, śpiewy i tańce! A dla załogi – zarówno przy odprawie, jak i na pokładzie – byli przeźroczyści. Mało tego, jeszcze sprzedawano im alkohol. To był najbardziej okropny lot i mam nadzieję, że już się nie powtórzy.
Miejsce na nocleg

Gdzie się zatrzymać podpowie Ci wyszukiwarka ukryta …po zegarem:). Gdy klikniesz na poniższy obrazek z najbardziej charakterystycznym widoczkiem dla miasta, ukaże Ci się lista możliwości noclegowych. Ja mieszkałam w czasie mojego pobytu w szkole u angielskiej rodziny, natomiast jadąc kolejny raz na podobny wyjazd wybrałabym propozycję z poniższej listy ⇒ Noclegi w Chester

chester średniowieczne budowle
Chester

Więcej o klimatach Anglii i Walii, a także szkole angielskiego dla seniorów przeczytasz, gdy klikniesz

Walia: piękne ogrody i potęga zamku Conwy

Jesteś mocno dorosła? Co powiesz na naukę angielskiego w Anglii?

⇒ Rowery na barce, a barka na kanale – wakacyjny trójpak w Chester

⇒ Szczypta hazardu na wyścigach konnych w Chester

Wybierasz się do Chester lub do szkoły językowej? Masz pytania dotyczące wyjazdu? Pisz śmiało w komentarzu, postaram się odpowiedzieć 🙂

Otrzymuj powiadomienia o nowych wpisach!

Wypełnij formularz, zapisz się na listę, a otrzymasz regularnie informacje o nowych przepisach i relacjach z podróży!

Poprzedni artykułKasza gryczana z warzywami
Następny artykułKoncentrat warzywny. Kostki bulionowe.
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Danuta Walter - Urych
Dana - Jawagabunda. Zapraszam Was do bloga z dojrzałym spojrzeniem na świat, w którym będziemy wspólnie smakować życie ( dosłownie i w przenośni) i odkrywać w sobie zainteresowania. To blog dla nas - którzy mimo posiadania wielu lat - nadal z pasją idą przez siebie.