Lwówek Śląski słynie z agatów i piwa warzonego od wieków.
Lwówek Śląski położony na Dolnym Śląsku, jest jednym z najstarszych polskich miast.
Zaistniał jako polskie miasto, aby przechodząc przez ręce czeskie, pruskie i niemieckie, po II wojnie światowej ponownie wrócić do Polski.
Co Lwówek Śląski zawdzięcza browarowi ?
Lwówek Śląski, będący jednym z najstarszych miast w Polsce – prawa miejsce uzyskał w 1217 roku – to miejsce o wyjątkowo bogatej historii. Na jego rozwój ogromny wpływ miało nadanie prawa do warzenia piwo i prawo mili, co znaczyło monopol na sprzedaż złocistego trunku w promieniu jednej mili od browaru.
Browarnicze tradycje lwóweckiego piwa są kontynuowane do dzisiaj. W zmodernizowanym, wybudowanym pod koniec XIX wieku browarze, waży się znakomite piwo, opierając się na dawnych recepturach. Browar można zwiedzić, zapoznać się z jego historią, a przy okazji niejako degustować.
A jak Lwówek Śląski, to zwiedzanie browaru. Szczegóły znajdziesz w Muzeum browarnictwa.
Mały Lwówek
W czasach średniowiecza Lwówek Ślaski był jednym z największych miast na Śląsku, wielkością ustępując jedynie Wrocławiowi. Podobnie jak nieznane szerzej Jaśliska w Beskidzie Niskim, był miastem królewskim z wieloma przywilejami – organizacją targów, handlu, biciem własnej monety.
Miasto wielokrotnie zmieniało nazwę ( raz należało do Niemiec, raz do Czech), aby ostatecznie za sprawą przesiedleńców po II wojnie światowej z okolic Lwowa, przyjąć nazwę „mały Lwów” – czyli Lwówek. A że położony jest na Dolnym Śląsku – więc i w nazwie pojawił się przymiotnik: „śląski”.
Atrakcje Lwówka Śląskiego
W czasie działań wojennych Lwówek Śląski bardzo ucierpiał, ale i dzisiaj możemy podziwiać ratusz, pozostałości podwójnych murów obronnych otaczających miasto, trzy dobrze zachowane baszty ( Bolesławiecka, Złotoryjska oraz Lubańska) oraz „Czarną Wieżę”.
Górująca nad miastem wieża to pozostałość kościoła protestanckiego, który nie został zniszczony w czasie wojny. Opuszczony i rozgrabiony w następnych latach, został wysadzony w latach 70 – ych ubiegłego wieku, za wyjątkiem wieży, której zburzenie groziło pobliskim budynkom.
Piaskowa wieża, zabrudzona dymem z kominów pobliskiego browaru z czasem zmieniła barwę z piaskowej na czarną i tak też zaczęto ją nazywać. Obecnie mieści się w niej hotel Czarna Wieża.
Poszukiwanie ukrytych skarbów w ziemi
Okolice Lwówka Śląskiego, a konkretnie część wsi Płóczki Górne, obfitują w pola agatowe. Ba, nawet logo wsi przedstawia kopacza agatów.
Agaty nadal drzemią w swoich gniazdach – kulach w ziemi – i są stosunkowo łatwe do znalezienia. Jednak poszukanie ich nie jest powszechnie możliwe, jak to dzieje się na warsztatach geologicznych w Dobkowie, gdzie można samodzielnie znaleźć agat i go oszlifować.
Tutejsze agatonośne pola są we władaniu Agencji Nieruchomości Rolnych i zabronione jest samodzielne poszukiwanie agatów za wyjątkiem okresu, kiedy organizowane jest Lwóweckie Lato Agatowe i Lwówecki Sejmik Mineralogiczny. Podczas tych letnich dni – zazwyczaj w lipcu – można w zorganizowanych grupach zagłębić się w ziemi w poszukiwaniu minerałów.
Lwóweckie Lato Agatowe (święto poszukiwaczy skarbów Ziemi) to plenerowa, międzynarodowa giełda minerałów i wyrobów jubilerskich, na której znajdziemy ponad 200 stoisk (w tym ponad 80 prezentujących wyłącznie minerały i skamieniałości ) – kilka stanowisk z prezentacjami cięcia i szlifowania kamieni ozdobnych, stoisko z bezpłatną wyceną oszlifowanych kamieni jubilerskich obsługiwane przez członków Wysokiej Rady Diamentów w Antwerpii, strefę „geolandii” dla dzieci z wyrobiskiem agatowym oraz strefę przyrodniczą z miejscową fauną i florą. W tym czasie organizowane są także grupy do poszukiwania minerałów na polach agatowych w w pobliskich Płóczkach Górnych.
Tegoroczne, XIII Lwóweckie Lato Agatowe, znane określane jako „Najlepsza mineralogiczna impreza w Polsce”, odwiedzana przez tysiące turystów, zostało przeniesione na 16 do 18 lipca 2021 roku.
Na rynku, pomiędzy Agatową Kamienicą ( wybudowany w XV wieku, dawny dom burmistrza, w którym obecnie mieści się sklep z kamieniami i minerałami), a ratuszem, każdy może usiąść na jedynym w swoim rodzaju krześle z wtopionymi w siedzisko wyszlifowanymi agatami.
Szwajcaria Lwówecka
Zwietrzałe, piaskowe skały usytuowane na obrzeżach miasta tuż przy głównej drodze prowadzącej z Lwówka Śląskiego do Jeleniej Góry, przypominające nieco polskie Góry Stołowe, nazwą zawiązują do podobnych tworów w Saskiej Szwajcarii w Niemczech.
Szwajcaria Lwówecka położona jest na terenie Parku Krajobrazowego Doliny Bobru. Samochód lub rower można zostawić na parkingu przy drodze i ruszyć w górę.
Na parkingu, aby uczcić pracę górników w pobliskich kopalniach wapienia, postawiono wagonik, przy drodze zaś bystre oko wypatrzy pozostałości po dawnej, poniemieckiej gospodzie.
Po częściowo wykutych w skałach stopniach ( śliskich, gdy jest mokro, o czym miałam okazję przekonać się osobiście), a częściowo po wytyczonych ścieżkach wspinamy się w górę. Warto wejść na górę i podziwiać panoramę z lotu ptaka.
To przyjemności. A co odstrasza? Wyryte – co kawałek – w miękkim piaskowcu napisy. Kto tu był, kiedy, z kim i o co myśli o świecie. Wkurza mnie taki wandalizm, no ale cóż, nie zmienisz myślenia takich niby – turystów.
Pałac w Brunowie i jego niesławna historia
Jedną z atrakcji w okolicy Lwówka Śląskiego jest pięknie położony pałac w Brunowie. Posiadłość zachwyca wnętrzami i ogrodem, aczkolwiek nie może pochwalić się zbyt przeszłością, bowiem w jego murach mieściła się szkoła sportowa Hitlerjugend.
Piękne miejsce na wyjazd na weekend, rodzinną uroczystość lub chociaż na przystanek kawowy.
Lwówek Śląski – agroturystyka na nocleg
W pobliżu Lwówka Śląskiego znajdziecie kilka ciekawych miejsc na nocleg. Jednym z moich ulubionych jest położony w pobliżu Dom Gościnny Pokrzywnik 11 prowadzony przez Anetkę i Stefanka Gieysztor – wspaniałych ludzi z pasją.
Dla wielu z nas miejsce, gdzie warto zatrzymać się na nocleg jest bardzo ważne. Podczas moich podróży po Polsce poznałam interesujące miejsca noclegowe nad jeziorami jak i noclegi w górach. Jeśli szukasz nietypowego noclegi to radzę Ci zajrzeć do glampingu – zdziwisz się jak komfortowy może być, wydawałoby się, że zwykły namiot.
Chcesz coś dodać do artykułu?
Znasz więcej ciekawostek o Lwówku Śląskim lub pragniesz dopytać? Pisz w komentarzu, chętnie odpowiem.
Otrzymuj powiadomienia o nowych wpisach!
Wypełnij formularz, zapisz się na listę, a otrzymasz regularnie informacje o nowych przepisach i relacjach z podróży!