Białe tło i wytłoczony kształt kościoła

2023 Daty Podróże Polska

Kościół Pokoju w Świdnicy. Ukryty skarb Dolnego Śląska

Danuta Walter - Urych Danuta Walter - Urych 11 grudnia 2023

W sercu Świdnicy kryje się niezwykła perełka – Kościół Pokoju, wpisany z dumą na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Ten wyjątkowy obiekt sakralny zaskakuje nie tylko pięknem, lecz także historią, która sięga XVII wieku.

Spis treści

Kościół Pokoju w Świdnicy historia

Kościół Pokoju w Świdnicy został wzniesiony w latach 1656-1657 w trudnym okresie wojen śląskich. Pomimo trudnych czasów, ówczesna społeczność postanowiła stworzyć miejsce kultu, które jednocześnie pełniłoby funkcję miejsca zgromadzeń dla wszystkich wyznań.

Kościół Pokoju im. Trójcy Świętej w Świdnicy to największa drewniana barokowa świątynia w Europie, zabytkowy budynek sakralny wybudowany na mocy porozumień traktatu westfalskiego zawartego w 1648 i kończącego wojnę trzydziestoletnią.

Oryginalna koncepcja architektoniczna oraz niezwykłe rozwiązania konstrukcyjne sprawiają, że Kościół Pokoju to unikatowy zabytek na skalę światową.

Kościół jest wyjątkowy, także wskutek zarządzeń obowiązujących wówczas w Europie. Ewangelickich kościołów nie wolno było budować z trwałych materiałów, a więc możliwe było użycie tylko gliny, słomy, drewna i piasku.

Poza tym budynek musiał być umiejscowiony poza centrum miasta czy osady i nie wolno było postawić w jego pobliżu ani szkoły, ani dzwonnicy. Koszty budowy, która musiała być ukończona w ciągu roku od jej rozpoczęcia, zobowiązana była ponieść społeczność kościelna.

Na początku powstania kościół miał skromne wnętrze, co było uwarunkowane zbyt małymi środkami pieniężnymi, w stosunku do terminu zakończenia budowy.

Największa barokowa świątynia na świecie

Dopiero w ciągu następnych kilku lat wnętrze zostało przyozdobione zgodnie z duchem baroku. Malowidła i ozdoby zawierają ornamenty roślinne, odwzorowania śląskich herbów oraz sceny z życia miejscowej szlachty i sceny biblijne. Malowidła, rzeźby i zdobienia robią niesamowite wrażenie.

I tak powstał jeden z największych kościołów drewnianych na świecie, mogących pomieścić – na kilku poziomach – około 7 tysięcy osób.

Wyjątkowe drzwi

Zwróć uwagę na mnogość drzwi wejściowych do kościoła. Oprócz pięknie zdobionych dużych, głównych drzwi, zauważysz małe, również kolorowe drzwi.

Prowadziły one bezpośrednio do ławek w lożach dla bogatych fundatorów kościoła.

Organy niezwykłe w Kościele Pokoju

W kościele znajdują się Wielkie Symfoniczne Organy, wyprodukowane przez firmę Schlag&Söhne w 1909 roku i stanowią serce tego wyjątkowego miejsca. Ponad 4 000 piszczałek, ułożonych w kilkadziesiąt głosów, w tym skrzypce, wiolonczela, kontrabas, flet, róg, puzon, a także barokowe anioły grające na dwóch bębnach, wprawiają w zdumienie wszystkich odwiedzających.

Od roku 2000 organizowany jest tam corocznie festiwal muzyki skomponowanej przez Jana Sebastiana Bacha – „Międzynarodowy Festiwal Bachowski” i koncerty muzyki organowej.

Dlatego planując zwiedzenie Kościoła Pokoju sprawdź na stronie kościoła kiedy odbywają się tam wydarzenia muzyczne.

Byłam i polecam. Wrażenie niesamowite! Roznoszące się dźwięki w drewnianym, akustycznym wnętrzu powodują prawdziwe wzruszenie.

Cmentarz wokół kościoła

Wieki drzemią nie tylko w murach kościelnych, ale także na przykościelnym cmentarzu.

Nagrobki sprzed wieków, potężna epitafia przy murach kościoła powodują nie tylko zadumę, ale potęgują smutek.

Zaniedbane, opuszczone, tylko czasem z okazji Święta Zmarłych płoną na grobach znicze.

Hotel na cmentarzu

Wieżę, na której zamontowano dzwon, pozwolono postawić dopiero na początku XVIII wieku. W tym czasie wybudowano również szkołę, w które dzisiaj można przenocować, bo mieści się w niej – wyjątkowy – pensjonat.

Z przestronnymi pokojami ze zdobieniami z epoki, ręcznie malowanymi kaflami w łazienkach.

A śniadanie przeciąga się w nieskończoność w klimatycznym wnętrzu, w towarzystwie ksiąg, aniołów i gadżetów z epoki.

Tablice zdobiące wejście do pensjonatu to kamienne epitafia Johanna Christiana Leubschera, pierwszego rektora i Georga Johanna Aßmanna, pierwszego prorektora szkoły. Jedną z tablic ufundowaną w XVIII wieku dla nauczycieli przez uczniów zdobi motyw kuli ziemskiej oplecionej wężem (symbol grzechu) i motyla (dusza ulatująca do nieba).

Niesamowity jest widok z okna. W zależności od pokoju, możesz podziwiać zieleń wokół budynku, kościół pokoju lub stary cmentarz, albowiem hotel w Świdnicy w zasadzie położony jest na terenie przykościelnym, a jednocześnie przycmentarnym.

Polecam to miejsce na nocleg w Świdnicy – niesamowity klimat, znakomite śniadanie i dodatkowo darmowe zwiedzanie kościoła.

Zwiedzanie Kościoła Pokoju w Świdnicy

  • Kwiecień – październik

poniedziałek – sobota: 9.00-18.00 / niedziela i święta: 12.00-18.00

  • Listopad

poniedziałek – sobota: 9.00 – 16.30 / niedziela i święta: 12.00 – 16.30

  • Grudzień – marzec

poniedziałek – sobota: 10.00 – 15.00 / niedziela i święta: 12.00 – 15.00

W trakcie zwiedzania warto skorzystać z przewodnika i wysłuchać opowieści o historii kościoła i anegnotach z nim związanych.

W Domu Dzwonnika znajduje się bezpłatna wystawa, z którą warto się zapoznać.

Posiłek w niebie

A na koniec zwiedzanie koniecznie zajrzyj do nieba.

To wyjątkowe miejsce na mapie kulinarnej miasta. Nie tylko ze względu na znakomite jedzenie, ale i wystrój będący w ścisłej korelacji z nazwą.

„7 Niebo” mieści się w dawnym domu stróża, a ugoszczą nas w nim smakami od lokalnych wytwórców z regionu. Pysznie i klimatycznie!

Kościół Pokoju w Świdnicy msze

Nabożeństwa odbywają się w niedziele i święta o godzinie 10.00, a w święta przypadające w tygodniu o 17.30.

Lubisz odkrywać ciekawe miejsca w Polsce? Zapraszam do odwiedzenia Miedzianki, która zapadła się pod ziemię, poznaj ze mną perełkę na Górnym Śląsku Nikiszowiec i zamek Krzyżtopór z akwarium zamiast sufitu.

Świdnica noclegi

Świdnica mnie zachwyciła!. Dlatego polecam zatrzymać się w mieście chociaż na jedną noc i spędzić uroczy wieczór włócząc się uliczkami i po rynku tego niezwykłego, a dla wielu nieznanego miejsca. Zdecydowanie wartego odkrycia!

Kliknij na hotel w Świdnicy i znajdź dla siebie propozycję.

Oceń artykuł
[Głosów: 2 Średnia: 4]

Otrzymuj powiadomienia o nowych wpisach!

Wypełnij formularz, zapisz się na listę, a otrzymasz regularnie informacje o nowych przepisach i relacjach z podróży!

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments