Kolorowe Jeziorka na Dolnym Śląsku. Jeden z 7 cudów Polski
Cztery stawy z kolorową wodą położone w Rudawach Janowickich kilka lat temu zostały nazwane przez National Geographic Traveler jednym z siedmiu nowych cudów Polski. Zasłużenie!
Co to są Kolorowe Jeziorka?
Kolorowe Jeziorka to jedno z najpiękniejszych miejsc Rudawskiego Parku Krajobrazowego. Położone są w pobliżu wioski Wieściszowice na północnym zboczu góry Wielka Kopa.
Kolorowe Jeziorka w Rudawach Janowickich znane było miejscowym i ich gościom od lat. Tchnęło urokiem i spokojem. I było ulubionym miejscem na pikniki i spacery.
Wszystko zmieniło się w 2011 roku kiedy to National Geographic Traveler umieścił jeziorka na liście „7 nowych cudów Polski”.
Zaczęły przybywać tłumy ludzi spragnione podziwiać ten cud natury powstały przy mocnym udziale ludzkiej aktywności przemysłowej, a przed wejściem do jeziorek urządzono kilka parkingów.
A jak powstały Kolorowe Jeziorka? Niezwykły urok tego miejsca zawdzięczamy działającym na tym terenie kopalniom, w których w XVIII wieku wydobywano łupki pirytonośne. Pozyskiwany z niego piryt, tak bardzo podobny do złota, że nazywano go „złotem głupców” służył do produkcji prochu strzelniczego, który produkowany był w oddalonej o 50 km Szklarskiej Porębie.
Na początku XX wieku kiedy to – z powodu wyczerpania złoża i nieopłacalności wydobycia – zamknięto kopalnie do kopalnianych wyrobisk wpłynęła woda tworząc urokliwe, kolorowe jeziorka, którym barwy nadają różnorodne minerały.
Czy warto odwiedzić Kolorowe Jeziorka? Moim zdaniem zdecydowanie tak. Szczególnie dla urody dwóch z nich: Purpurowego i Błękitnego oraz otaczającej je przyrody.
Trasa wsród Kolorowych Jeziorek
Trasa wokół jeziorek oznaczona jest szlakiem w kolorze zielonym i rozpoczyna się w wiosce Wieściszowice.
Po wejściu na teren rezerwatu pierwszym napotkanym jeziorkiem jest Purpurowe Jeziorko. Siarka i żelazo wspólnie stworzyły taką kompozycję koloru na terenie dawnej kopalni Nadzieja. Dodatkowego uroku mocno czerwonej wodzie dodają kontrastujące, ostro wznoszące się ponad jezioro żółto – rdzawe zbocza skał.
W nich wykuto urokliwy tunel, którym przechodzi się do Żółtego Jeziorka. Nie ma ono tak intensywnego koloru jak jego sąsiad, a podczas suchych okresów poziom wody znacznie spada.
Następnie trasa prowadzi do przez las do kolejnego jeziora – Jeziorka Szmaragdowego, zwane też Lazurowym lub Błękitnem. Powstało ono na terenie dawnego wyrobiska Nowe Szczęście, a swój urokliwy kolor zawdzięcza związkom miedzi. W zależności od warunków hydrologicznych, pogody i oświetlenia przybiera ono różne odcienie błękitu i zieleni dodatkowo wspomagany przez zieloną ścianę lasu.
Wokół jeziorka znajduje się kilka ławeczek, gdzie można w ciszy i spokoju odpocząć oraz bar o nazwie – a jakżeby inaczej – Kolorowe Jeziorka, w którym można się posilić i napić.
Nawet jeśli nie wybieramy się na dalszą wędrówkę w kierunku Kopy i ostatniego jeziorka, warto podejść nieco w górę, aby podziwiać jeziorko ” z lotu ptaka”.
Uwaga: Przez pomyłkę skręciłam nieco w prawo i od Purpurowego Jeziorko do Szmaragdowego doszłam poza szlakiem bardzo urokliwym kanionem wśród skał. Nie polecam tej trasy, jedynie wspominam o niej, bowiem część zdjęć obejmuje ten właśnie odcinek.
Trasa do ostatniego jeziorka, pozostałości po kopalni Gustaw, prowadzi szeroką, leśną drogą i zajmuje około 20 minut. Samo jeziorko nie robi specjalnego wrażenia: małe, położone w głębokiej rozpadlinie, nie zachwyca kolorami. Przypomina nieco większą, mocno błotnistą, szaroburą kałużę. Bez śladu zieleni. A w czasie suszy zanika całkowicie.
Polecam jednak skręcić w prawo tuż obok tablicy informacyjnej umieszczonej przed jeziorkiem i na skraju lasu popatrzeć na najbardziej charakterystyczny widok sąsiednich Rudawom Gór Kaczawskich – kamieniołom Połom w Wojcieszowie. Wygląda jak ugryziona przez wielkoluda góra.
Szlak prowadzi dalej na szczyt góry. Można kontynuować spacer lub wrócić na początek trasy.
Sprawdź pozostałe atrakcje na weekend na Dolnym Śląsku
Jak dojechać do Kolorowych Jeziorek
Kolorowe Jeziorka znajdują się we wsi Wieściszowice na Dolnym Śląsku, niedaleko Marciszowa i Kamiennej Góry. Leżą na terenie Rudaw Janowickich, w bezpośrednim sąsiedztwie Krainy Wygasłych Wulkanów.
Samochód można zostawić na jednym z pięciu monitorowanych parkingów. Niektóre z nich są oddalone od wejścia do Kolorowych Jeziorek o ponad kilometr. Warto podjechać do ostatniego parkingu usytuowanego tuż przed samym wejściem, którego położenie jest niezwykłe, a wjeżdża się do niego mini – wąwozem.
W przypadku braku miejsca zostaniemy przekierowani na inny dostępny parking.
Kolorowe Jeziorka opis i informacje
Ścieżka prowadząca wokół jeziorek nie jest specjalnie męcząca, a suma podejść to zaledwie około 200 metrów. Jednak nie jest to miejsce na spacer z wózkiem dziecięcym.
W weekendy, w tzw. długie weekendy tłok w Kolorowych Jeziorkach jest naprawdę spory. W 2020 roku w czasie wakacji, w ciągu tygodnia, także sporo ludzi tutaj przyjeżdża. Nieco mniejsze tłumy są popołudniową porą – warto rozważyć ten czas na odwiedziny, aby móc cieszyć się widokiem w znacznie mniejszym gronie zwiedzających.
Kolorowe Jeziorka najpiękniej prezentują się późną wiosną, latem i jesienią po kilkudniowych opadach. A i słońce dodaje im uroku.
Kolorowe Jeziorka ile czasu na zwiedzanie i inne, przydatne informacje:
- Trasa wokół jeziorek ma niewiele ponad 3,5 km.
- Czas zwiedzania Kolorowych Jeziorek zależy od tego, na jak długo zatrzymamy się przy poszczególnych jeziorkach. Samo przejście trasy zajmuje około 1,5 godziny.
- Wstęp na teren Kolorowych Jeziorek jest darmowy.
- Na terenie rezerwatu znajdują się bezpłatne toalety.
- Strefy grillowe i piknikowe.
- Plac zabaw dla dzieci.
- W jeziorkach nie można się kąpać.
- Pole namiotowe i campingowe z toaletą i umywalkami.
- Specjalna strefa dla motocyklistów, w której mogą pozostawić swój pojazd, odzież i kask.
- Można spacerować z psami. Pies powinien być prowadzony na smyczy.
- Można wypożyczyć rowery – Mateusz Wernicki – mwernicki86@gmail.com; +48 502-510-258).
- Ślubna sesja w Kolorowych Jeziorkach jest możliwa po uprzednim uzgodnieniu z zarządcą terenu. Koszt w 2020 roku wynosi 100 złotych (kontakt@kolorowejeziorka.pl).
- Możliwość zwiedzania Kolorowych Jeziorek z przewodnikiem: Mateuszem Wernickim (+48 502-510-258; mwernicki86@gmail.com) oraz Stanisławem Wańczykiem (+48 600-017-968).
Gdzie zjeść w pobliżu Kolorowych Jeziorek?
Jak wcześniej wspomniałam na terenie rezerwatu znajduje się bar, w którym można zjeść posiłek. A w pobliskiej, leżącej około 10 km Karczma Podgórzanka w Kaczorowie warto zatrzymać się na przepyszny posiłek. Spory wybór wyśmienitych dań dla lubiących mięso, ale i wegetarianie znajdą w menu coś dla siebie.
Gdzie są Kolorowe Jeziorka?
Warto zapamiętać adres Kolorowych Jeziorek, aby wybrać się tam na urokliwą wycieczkę.
Kolorowe Jeziorka koło Jeleniej Góry (w pobliżu Marciszowa) na Dolnym Śląsku.
Kolorowe Jeziorka kamera
Chcesz zobaczyć jak wyglądają kolorowe jeziorka zimą lub na przykład w marcu czy lipcu? Zerknij do kamery umieszczonej nad purpurowym jeziorkiem.
Przy okazji pobytu w tej części Dolnego Śląska odwiedź Browar Miedzianka i wybierz się w góry na izerskie szlaki.
A głowę do poduszki możesz przyłożyć w którymś z klimatycznych, okolicznych hoteli w górach lub gospodarstw agroturystycznych.
Lubisz wypoczywać w górach? Zobacz inne moje propozycje gdzie wyjechać na weekend w góry i zanocować w spokojnym, klimatycznym i komfortowym miejscu.
Otrzymuj powiadomienia o nowych wpisach!
Wypełnij formularz, zapisz się na listę, a otrzymasz regularnie informacje o nowych przepisach i relacjach z podróży!