Łańcut atrakcje. Jak zwiedzać zamek – praktyczne rady
Kolejny raz, po ponad 30 latach, miałam okazję zwiedzić Zamek w Łańcucie, który jest jednym z najpiękniejszych zamków w Polsce. I ponownie mnie zachwycił.
To prawdziwa kapsuła czasu, zawierającą oryginalne meble i wyposażenie, co – jak wiadomo – bardzo rzadko zdarza się w polskich zabytkach. A już w takiej ilości i w tak doskonałym stanie to w ogóle.
Zanurzmy się więc w opowieść o tym niezwykłym zabytku.
Historia Zamku w Łańcucie
Zamek w Łańcucie ma bogatą i fascynującą historię, która sięga XIV wieku. Pierwotnie siedziba „panów na Łańcucie” wzniesiona została jako zamek obronny, który został przekształcony w XVII wieku w rezydencję magnacką przez Stanisława Lubomirskiego.
To właśnie on zlecił rozbudowę zamku w stylu barokowym. W XVIII wieku Łańcut przeszedł w ręce rodziny Potockich, którzy kontynuowali jego modernizację i upiększanie.
Dlaczego zamek nie został rozgrabiony?
Jednym z najciekawszych aspektów historii Zamku w Łańcucie jest fakt, że nie został on rozgrabiony po II Wojnie Światowej, co spotkało wiele innych rezydencji i pałaców.
Stało się tak głównie dzięki staraniom Alfreda Potockiego, ostatniego właściciela zamku, który w 1944 roku, przewidując nadchodzące zmiany polityczne, wywiózł większość cennych przedmiotów i dzieł sztuki na Zachód.
Potocki miał doskonałe kontakty i odpowiednie środki, co pozwoliło mu na zorganizowanie tej operacji. Dzięki temu udało się ocalić wiele cennych eksponatów, które mogłyby zostać zniszczone lub zaginąć.
Poza tym, zarządca zamku, który pozostał na miejscu po opuszczeniu zamku przez właścicieli, wywiesił informację, iż w budynku zostało utworzone muzeum narodu polskiego, co powstrzymało wojska radzieckie przed grabieżą.
A dlaczego Niemcy nie przejęli zabytków i jakie były koleje losu zabytku, dowiesz się podczas zwiedzania.
Zwiedzanie zamku
Z czego słynie zamek w Łańcucie? Czyją własnością jest Zamek Łańcut? Ile czasu na zwiedzanie zamku w Łańcucie?
Na te i wiele innych pytań odpowiedź znajdziesz podczas zwiedzania. Kliknij na Zamek Łańcut zwiedzanie – tam znajdziesz informacje o godzinach otwarcia, trasach zwiedzania i wystawach tymczasowych na zamku. Oprócz zwiedzania I i II piętra zamku warto pomyśleć o odwiedzeniu Łaźni Zamkowych – które pomimo, że są rekonstrukcją – zachwycają.
Warto wiedzieć, że w poniedziałki wstęp na wszystkie stałe wystawy jest bezpłatny, jednak nie ma w tym dniu ani audio-przewodnika, ani rezerwacji.
W pozostałe dni obowiązuje limitowana ilość miejsc. Można zwiedzać zamek korzystając ze słuchawek lub w grupach z przewodnikiem, kiedy to przewodnik prowadzi grupę, ale opowieści słuchamy z głośników.
Na zwiedzanie – w wolnym tempie – całego zamku wraz z podziemiami, stajni, oranżerii i spaceru po parku trzeba przeznaczyć co najmniej 4 godziny.
Architektura i wnętrza
Zamek w Łańcucie zachwyca swoją architekturą i wnętrzami. Wspaniałe komnaty pałacowe pełne są oryginalnych mebli, dzieł sztuki i dekoracji, które przenoszą zwiedzających w czasy, gdy rezydencja tętniła życiem arystokracji.
Warto zwrócić uwagę na Salę Balową, która jest jednym z najpiękniejszych pomieszczeń zamku. Jej bogato zdobione ściany i kryształowe żyrandole robią niesamowite wrażenie.
Zamek w Łańcucie pełni funkcję muzeum, w którym można zobaczyć bogatą kolekcję mebli, obrazów, porcelany oraz innych cennych przedmiotów związanych z historią zamku i jego mieszkańców. Sporych rozmiarów rzeźba wykonana z jednego kawałka alabastru, ponad 120 letnie żaluzje na nieistniejącym oknie dające złudzenie świecącego słońca, czy Big Ben jak prawdziwy – to tylko kilka z ciekawostek, które zobaczysz w zamku.
Muzeum oferuje również wystawy czasowe, które prezentują różnorodne aspekty życia arystokracji oraz sztuki europejskiej.
Stajnie i powozownia
Warto również odwiedzić historyczne stajnie zamkowe, które są jednym z najstarszych i najlepiej zachowanych tego typu obiektów w Polsce.
Różnego rodzaju powozy służące przez lata właścicielom, zajmują takie same miejsca, jak lata temu. I tak możemy zobaczyć powóz podróżniczy, w którym można było swobodnie spać, a wygodna podróż nim do Paryża zajmowała tylko 17 dni!
Wiele ciekawostek dowiecie się podczas zwiedzania powozowni.
Ogród w Łańcucie
Nie można zapomnieć o wspaniałych ogrodach otaczających zamek. Spacer po ogrodach to prawdziwa przyjemność i doskonała okazja do relaksu w pięknym otoczeniu.
W ofercie zamku jest również zwiedzanie ogrodu z przewodnikiem, a także przejażdżka stylowym powozem.
Mnie zachwyciły róże przed zamkiem, a także – już na terenie ogrodu – rośliny znane z mojego dzieciństwa, z tzw. ogrodów wiejskich, tworzące niesamowicie kolorowe kobierce.
Koniecznie zwróć uwagę na miłorząb! To chyba największy okaz w Polsce, tego iglastego drzewa, które wygląda jak liściaste.
W Łańcucie znajduje się jedna z najpiękniejszych oranżerii w Polsce, pełna egzotycznych roślin i kwiatów.
Bilety do zwiedzania
W kasie biletowej kupicie bilety na określoną godzinę, której polecam przestrzegać, bo w przeciwnym razie czeka Was kolejny – niezbyt tani – zakup.
W poniedziałki zwiedzanie stałych wystaw – czyli zamku, powozowni – jest bezpłatne.
Za wejście na teren przyzamkowy i ogród także trzeba zapłacić (automat przy wejściu), ale planując zwiedzanie wnętrz udajcie się od razu do kasy, żeby niepotrzebnie nie płacić podwójnie.
Ceny biletów i godziny otwarcia zamku znajdziesz tutaj.
Łańcut nocleg
Spośród sporej oferty noclegów, każdy coś dla siebie wybierze. Można zarezerwować zarówno hotel Łańcut ze strefą Spa w pobliżu parku zamkowego, jak i jeden z licznych pensjonatów czy apartamentów, które znajdziesz Tutaj.
Jeśli lubisz zwiedzać Polskę i odkrywać ciekawe, niekoniecznie mocno turystyczne miejsca, to zapraszam Cię do odwiedzenia Dolnego Śląska. Zaglądnij do Wojcieszowa, odwiedź zachwycający i niepowtarzalny tego typu obiekt Kościół Pokoju w Świdnicy, wybierz się na poszukiwanie agatów.
I wracaj na mój blog. Pozdrawiam z Łańcuta Danuta (jaWagabunda)
Otrzymuj powiadomienia o nowych wpisach!
Wypełnij formularz, zapisz się na listę, a otrzymasz regularnie informacje o nowych przepisach i relacjach z podróży!