Kolory szlaków w górach, a kolory tras narciarskich – czym się różnią?
Wędrując po górach warto wiedzieć, że kolor szlaku turystycznego – w przeciwieństwie do oznaczeń tras narciarskich – nie ma nic wspólnego z trudnością trasy. Szlaki oznaczone są pięcioma kolorami: czerwonym, niebieskim, żółtym, czarnym i zielonym.
Szlaki w górach – jak są oznaczone
W Polsce ustalone jest oznaczanie szlaku pieszego za pomocą trzech przylegających do siebie poziomych pasków, umieszczanych na drzewach, murach, skałach.
Dwa zewnętrzne paski są barwy białej, natomiast środkowy jest wypełniony jednym z pięciu w/w kolorów.
Co oznaczają kolory szlaków w górach
Kolorem czerwonym oznacza się zazwyczaj szlak główny: Szlak Sudecki, Szlak Beskidzki, Szlak Orlich Gniazd itd. Szlak główny zaprasza do odwiedzenia najciekawszych przyrodniczo i krajobrazowo terenów. Podążając za czerwonymi znakami, można przejść góry od wschodniej granicy Polski do zachodniej. Kolorem czerwonym oznaczone bywają też inne szlaki biegnące w danym terenie niekoniecznie będące szlakiem głównym.
Kolor niebieski wyznacza szlaki pokonujące duże odległości – dalekobieżne. Starano się oznaczać miejsca podmokłe, z ciekami wodnymi, źródłami.
Kolorem żółtym znakuje się krótkie szlaki łącznikowe, czasami też dojściowe, biegnące odkrytymi terenami, łąkami.
Kolorem zielonym oznacza się szlak doprowadzający do charakterystycznych miejsc. Starano się prowadzić go przez lasy, tereny mocno zarośnięte.
Kolor czarny wyznacza krótki szlak dojściowy, będący często łącznikiem pomiędzy szlakami, lub najkrótszym dojściem z miejscowości do szlaków. Z racji tego bywa krótki i niejednokrotnie trudny „mocno pod górę”.
W taki sposób oznaczano szlaku w górach przy ich wyznaczaniu. Obecnie nie zawsze teoria pokrywa się w praktyką, chociażby dlatego, że na przestrzeni lat zmieniła się natura wokół szlaków ( na przykład niegdyś odkryty teren porósł lasem).
Natomiast pewnym jest, że kolor szlaku nie ma nic wspólnego z jego trudnością – jak to jest w przypadku tras narciarskich.
Trasy narciarskie oznaczone są według następującego schematu: niebieski -trasa łatwa, czerwony – trasa o średnim stopniu trudności i czarna – trasa dla ekspertów.
Wirtualna mapa turystyczna do planowania tras
Planując wyjście na szlaki turystyczne – nieważne, czy to będą Bieszczady, Tarty, Karkonosze, Góry Świętokrzyskie czy Beskidy – bardzo pomocna może być aplikacja Mapa turystyczna.
Mobilna mapa turystyczna dobrze sprawdza się także w terenie, jednak pod warunkiem że mamy zasięg na komórce.
Dlatego też wychodząc na trasę w górach, koniecznie należy zabrać mapę turystyczną. Taką zwykłą, papierową, na której zaznaczone są wszystkie szlaki turystyczne.
Przy wyruszeniu na trasę pomocne będą także podane przy szlakach czasy przejść poszczególnych odcinków.
Są rzetelne, oparte na średnich czasach przejść osób o normalnej kondycji. Co znaczy – spokojnym krokiem, bez biegania, ale też nie spacerkiem.
Wyruszając na trasę zawsze należy wziąć pod uwagę panujące warunki atmosferyczne.
Wędrując grzbietami polskich gór napotykamy czeskie i słowackie oznaczenia tras.
Oznaczenia tras jest podobne, ale na tablicach przejścia podane są w kilometrach.
A wiadomo – w górach: kilometr wejścia pod ostry stok, a kilometr zejścia to zupełnie inne czasy! Należy to wziąć to pod uwagę!
Numer ratunkowy GOPR – wbij do komórki
Wybierz się ze mną na górską wędrówkę w Bieszczady i Beskidy
Otrzymuj powiadomienia o nowych wpisach!
Wypełnij formularz, zapisz się na listę, a otrzymasz regularnie informacje o nowych przepisach i relacjach z podróży!