Kubańskie rytmy i dawne klimaty
Kuba – tropikalna wyspa, na której nie zabraknie gorących rytmów i klimatów dawnych lat.
Na Kubie pewne jest, że nic nie jest pewne.
Kubańczycy Kubańczycy nie przywiązują zbyt dużej wagi do punktualności, więc umawiając się gdzieś na godzinę, trzeba wziąć dużą poprawkę. Nawet jeśli to jest spotkanie z przewodnikiem, który powinien być na czas…
Ale najważniejsze, że dotarł – z uśmiechem na twarzy i wprowadził nas w zakamarki kubańskiej duszy i krainy.
Samochody
- Kubańczycy bardzo dbają o Cadillaki, które zostawili uciekający Amerykanie po rewolucji kubańskiej. Auta, mimo że wiekowe, nadal są w niezłym stanie.
- Bardzo popularne maluchy, nieco ulepszona wersja kosztuje 12.000 €.
Rewolucja kubańska
- Po rewolucji kubańskiej gospodarstwa rozparcelowano, tak aby każda rodzina mogła sama je obrobić, ponieważ nie można było nikogo zatrudnić. Krowy są rządowe, za nielegalne zabicie grozi kara do 15 lat więzienia.
Trzcina cukrowa
- Masowo uprawiana jest trzcina cukrowa, która jest ścinana maczetą XII – IV. Wprawiony „ścinacz” jest w stanie ściąć w ciągu jednego dnia 7 ton, podczas gdy nowicjusz potrafi ściąć tylko 300 kg.Trzcina na dobrych glebach wyrasta do 4,5 metra wysokości.
Podwójna waluta
- Na Kubie obowiązują dwie waluty: peso wymienialne i peso kubańskie. W kantorach jest peso wymienialne. W sklepie nie mogą wydać reszty w peso kubańskich.
Cygara
- Słynne cygara kubańskie. Od wysiania nasion tabaki do sprzedaży gotowych cygar trzeba 4 lat. Zwijanie cygar odbywa się ręcznie – dobra „zwijaczka” potrzebuje na przygotowanie 100 cygar około 8 godzin. Zarobek to 1 peso na godzinę, co jest równowartością 4 złotych.Żeby móc zwijać cygara, trzeba przejść dziewięcio – miesięczne szkolenie. Niesamowite, z jaką dokładnością co do długości i wagi pracownice zwijają cygara. Wszystkie cygara muszą być – po prostu – jednakowe.
Taxi
Popularne Taxi. Na Kubie nie ma szans aby podjechać na stopa.Kierowcy nie wolno zabierać po drodze pasażera, a już szczególnie turysty, bowiem grozi za to kara.
Błogi relaks
- Największe hotele położone są na wyspie Cayo Santa Maria. Są to piętrowe domki rozrzucone na dużej przestrzeni. Wyspa połączona jest z Kubą groblą o długości około 48 km, która była budowana przez 10 lat.
Słone zarośla
- Zatokę pomiędzy Kubą, a Santa Maria porastają mangrowce – zarośla, które jako jedyne rosną w słonej wodzie.
Postscriptum
Niniejszy artykuł to podróż mojej mamy Erny. Jej autorstwa są zdjęcia i teksty – ja tylko je zredagowałam i zamieściłam. Te podróże to dowód, że pomimo osiągnięcia bardzo dojrzałego wieku, z “siódemką” z przodu, można realizować swoje marzenia o podróżowaniu.
“Moim marzeniem było – jeszcze w latach 80 – ch, kiedy podróżowanie poza kraje ościenne plasowało się w sferze abstrakcyjnych marzeń – pojechać do Ziemi Świętej oraz zobaczyć z bliska piramidę w Gizie. W 2009 roku odwiedziłam Ziemię Świętą i moje podróżnicze marzenia zaczęły się realizować. I od tej “podróży roku” zaczęła się moja włóczęga po świecie.” Erna
Jeśli masz ochotę zerknąć do innych podróży mojej mamy, to kliknij na link z rączką, która przeniesie Cię w podróżniczą przestrzeń:
- październik 2009 – Izrael, Jordania, Egipt
czerwiec 2011 – Sankt Petersburg i Moskwa
wrzesień 2011 – Turcja Kapadocja
- luty 2014 – Meksyk
styczeń 2017 – Wietnam, Kambodża i Tajlandia
- czerwiec 2017 – Madera i Portugalia
- styczeń 2018 – RPA
- luty 2019 – Sri Lanka
Otrzymuj powiadomienia o nowych wpisach!
Wypełnij formularz, zapisz się na listę, a otrzymasz regularnie informacje o nowych przepisach i relacjach z podróży!