Święto kwitnącej wiśni – Hanami – w Japonii

0
672
kwiat wiśni
Kwiat wiśni

Święto kwitnącej wiśni – Hanami – jest radosnym powitaniem wiosny i zarazem przypomnieniem dla wszystkich, jak życie jest ulotne. Delikatny, wiotki i nietrwały kwiat wiśni jest tego symbolem.

drzewo kwitnącej wiśni
Kawałek widocznego dachu to dowód, że wiśnia z mojego ogrodu 🙂

W ubiegłym roku, w szkole w Chester Kukiko – Japonka, z którą najczęściej chodziłam na lunch w czasie przerw – opowiadała o tym wydarzeniu w swoim kraju. Bowiem jest to wyjątkowy czas dla jej rodaków: drzewa wiśni pokrywają się kwieciem – pełnia kwitnienia przypada zwykle tydzień po pojawieniu się pierwszych kwiatów i oszałamiają swym pięknem tylko przez jeden tydzień.

W dniu największego rozkwitu ogłaszane jest święto Hanami – czyli wspólne czerpanie radości w otoczeniu kwitnących wiśni.

kwiat wiśni
Urocza bezwzględnie

W czasie mojego dzieciństwa – mówiła Kukiko – dziadkowie udawali się pod kwitnące wiśnie na krótkie medytacje, po czym całą rodziną dołączaliśmy do nich.

Obecnie jednak odbywa się to nieco inaczej. Prawie wszystkie firmy – w tym także moja duża, międzynarodowa korporacja – ogłaszają wolny dzień, abyśmy mogli spędzić go wspólnie świętując. Najczęściej w gronie rodziny lub przyjaciół, ale – jako że niektóre firmy urządzają firmowe spotkanie – bywa, że w gronie współpracowników.

Niezależnie z kim, ale zawsze wygląda to tak samo: spotykamy się w parkach, w pobliżu świątyń, rozkładamy na ziemi koce, wyciągamy z koszyków przyniesione specjały i wspólnie cieszymy się. Czasem śpiewamy lub tańczymy. Najcudowniej jest, gdy ktoś z starszych członków rodu śpiewa tradycyjne pieśni.

Hanami jest  ruchomym świętem. „Przychodzi” stopniowo do kolejnych regionów kraju. Na początku – bo już w lutym zagląda do Okinawy, w Tokio bywa na przełomie marca i kwietnia, a kończy na północy Japonii w maju.

Stacje meteorologiczne uważnie śledzą postęp kwitnienia i w mediach są na bieżąco ogłaszane stosowne komunikaty – z uwagą śledzone przez Japończyków – o postępie pojawiania się kwiatów. I – co za tym idzie – święto jest ogłaszane kolejno dla poszczególnych regionów.

Urokiem kwitnących wiśni jest ich gwałtowne pojawienie się i obsypanie gałęzi kwiatami, po czym po kilku dniach – jeszcze zanim zaczną wyrastać liście – opadają.

Oficjalny komunikat Instytutu Meteorologii

Sakura (jap. 桜) – drzewo wiśni, kwiat wiśni – japońska nazwa ozdobnych drzew wiśniowych i ich kwiatów.

Hanami rodzime

W Polsce zauważamy coraz więcej kwitnących wiśni ozdobnych  – zwanych popularnie Wiśnią Japońską – odmiany Wiśnia piłkowana.

W moim ogrodzie od kilku lat rośnie i ma się znakomicie jej odmiana Kanzan. Jakże dodaje uroku w ogrodzie: najpierw kwiatami, a później liśćmi – co zauważam nie tylko ja, ale i sąsiedzi. Zawsze cieszymy się kiedy rozkwita, bo jest dla nas potwierdzeniem końca ponurych dni.

Odkąd poznałam święto Hanami, wszystko stało się jasne: wprowadzimy swoje własne, ogrodowe „świętowanie”.

Moja wiśnia w pełnej krasie

 

źródło:https://sakura.weathermap.jp/en.php

Otrzymuj powiadomienia o nowych wpisach!

Wypełnij formularz, zapisz się na listę, a otrzymasz regularnie informacje o nowych przepisach i relacjach z podróży!