Czechy Podróże

Pradziad góra i urokliwa Karlowa Studanka u jego stóp

Danuta Walter - Urych Danuta Walter - Urych 10 listopada 2022

Karlova Studánka to najwyżej położone uzdrowisko w Czechach. W niej poczuwałam w pełni znaczenie zwrotu Slow life.

To miejsce, gdzie czas się zatrzymał. Zatopiona wśród gór, otoczona zielenią, ozdobiona kilkuset – letnimi, drewnianymi domami tworzy miejsce, w którym żyje się wolniej i spokojniej.

W dodatku przepływający przez miejscowość wartki górski strumień Bílá Opava wraz z okolicznymi kompleksami leśnymi stwarzają wysokie stężenie ujemnych jonów, które wzmacniają odporność organizmu.

Karlova Studánka jest doskonałą bazą wypadową na pobliską górę Pradziad.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Czym słynie Karlowa Studzienka?
  • Skąd wejść na Pradziada?
  • Ile się wchodzi na Pradziada?
  • Jak wjechać na Pradziada?

Spis treści

Karlova Studánka Czechy

Karlova Studanka to urokliwa mała osada, jedna z najmniejszych w Czechach, zamieszkana przez około 200 stałych mieszkańców, położona ponad 800 m n.p.m w czeskim paśmie gór Jesenik, około 30 kilometrów na południe za przejściem granicznym w Głuchołazach.

Czesi mówią, że w Karlovej Studance jest najczystsze powietrze w całej Europie Środkowej, a patrząc jak jest umiejscowiona – w otoczeniu gór i przyrody, bez przemysłu w okolicy – jest to jak najbardziej możliwe.

Wcześniej miejscowość nosiła niemiecką nazwę Hinnewieder, później Bad Karlsbrunn lub Karlsbrunn. Obecną nazwę uzyskała na cześć Karola Ludwika Habsburga, który pobił Napoleona w bitwie pod Aspern.

Zobacz na mapie gdzie jest Karlova Studanka

drewniany, zabytkowy budynek z białymi okiennicami

Każdy budynek to zabytek w Karlova Studanka

rzeźba anioła miedzy oknami

Rzeźby na budynkach w Karlowa Studzienka

Karlowa Studzienka atrakcje

Pierwsze sanatoria w Karlowa Studzienka powstały pod koniec XVIII wieku i wtedy też na zlecenie Zakonu Krzyżackiego rozpoczęto leczenie pacjentów wodą i zdrowym powietrzem. Kolejne budynki stawiano w tym samym stylu architektonicznym, dzięki czemu przechadzając się dzisiaj po wiosce zachwycamy się nie tylko zielenią, założeniami parkowymi, ale i budynkami przecudnej urody.

Przekonałam się, że wzbudzają podziw nie tylko niebieskie okiennice, nieodmienne kojarzące się z greckimi klimatami. Tutaj zastosowano klasyczne połączenie bieli okiennic z czernią budynku. I jest piękne! W ogóle biel przewija się przez wszystkie budowle, w tym najbardziej charakterystyczny budynek pijalni wód.

A górujący nad miasteczkiem budynek sanatorium Śląski Dom (Slezský Dum) czy Dom Zdrojowy z urokliwym wnętrzem i basenem z termalną wodą, po prostu zachwycają.

Mam wrażenie, że przechadzam się po muzeum na wolnym powietrzu, w którym panuje spokój, nostalgia, a w tle czają się historie romansów z dawnych lat.

Telefony komórkowe i komputery wydają się być tutaj nie na miejscu 🙂.

A wracając do przyrody. Jako, że w Karlowej Studzience mnóstwo jest drzew liściastych, to widoki jesienną porą są niesamowite! Pięknie jest także późną wiosną, kiedy kwitną liczne rododendrony rozsiane po calej wiosce.

kolorowe drzewo jesienią i stary zabytkowy dom w tle

Pięknie jesienią jest w Karlova Studanka

rzeźba jeleni

Symbole Pradziada i Jesioników

Karlowa Studzienka wodą słynie

Karlova Studánka, zanim stała się miejscowością uzdrowiskową, była osadą górniczą, w której wydobywano rudy żelaza. Dzisiaj o przemysłowej działalności nikt tutaj nie myśli, delektując się czystszym  i rześkim powietrzem. Jednak ślady rud żelaza pozostały w postaci źródeł mineralnych i są chętnie wykorzystywane przez kuracjuszy, turystów i mieszkańców.

Najbardziej oblegane jest źródełko w pijalni wody mineralnej, znajdujące się w samym centrum przy głównej ulicy.

Po płynącą z czterech kranów wodę, o smaku przypominającym nieco wody z Krynicy (te „nieśmierdzące” jak Jan czy Józef) ze szczypiącymi w język naturalnymi bąbelkami, ustawiają się kolejki ludzi  z butelkami.

Jako, że woda jest bezpłatna i bardzo dobra, to przyjeżdżają tutaj jej fani z kilkunastoma butelkami do napełnienia.

butelki na wodę pod kranem

Zdrowa woda w Karlowa Studzianka

drewniany, zabytkowy budynek

Pijalnia wód w Karlowa Studzianka

chłopczyk nad brzegiem strumienia w górach

Karlowa Studzienka to także potoki spływające z góry Pradziad

dawne malowidło z kąpielą wodną

Kąpiele wodne w Karlova Studanka – niegdyś

Czeskie oblaty w Karlova Studanka 

Spacerując po centrum, co rusz napotykam punkty z pamiątkami z tutejszego regionu. Liczne kamienie mineralne, maści ziołowe, drewniane rzeźby, likiery mniej lub bardziej zdrowotne, a przede wszystkim Lázeňské oplatky o różnych smakach.

Oblaty (od łac. oblatum, niem. Oblate) – rodzaj okrągłych wafli (opłatków) o średnicy 10-20 cm, grubości 1-3 mm, według tradycyjnej receptury o smaku słodkim i waniliowym, współcześnie w różnych smakach

Największy wybór, obowiązkowo z wizerunkiem Karlovej Studanki na opakowaniu, oferuje stoisko przy hotelu Džbán. 

opakowanie wafli oblatów

Czeskie oblaty kupisz w Karlova Studanka

Karlowa Studzienka hotel Dzban

Sam hotel Dzban to kolejna ciekawostka.Ten pochodzący z 1820 roku Budynek Kolumnowy (bo taką onegdaj nosił nazwę), został co prawda zmodernizowany w 1950 roku, ale wnętrze restauracji pozostało niezmienione.

Mieszkałam w hotelu Dzban kilka lat temu, podczas mojego pierwszego tutaj pobytu. Atmosfera niesamowita! Żywcem przeniosłam się w lata osiemdziesiąte ubiegłego wieku, łącznie z dansingiem. Ależ to był wieczór!

W każdy piątek, a czasem także w soboty można poszaleć na parkiecie w towarzystwie rozbawionych Czechów. I przy łyku lub dwóch znakomitego, czeskiego piwa!

drewniany dzban z napisem hotel dzban

Kultowy hotel dzban to niezapomniany nocleg w Karlova Studanka

Karlowa Studzienka basen i sanatoria

W uzdrowisku nie może zabraknąć zabiegów leczniczych. Przy dłuższym pobycie warto je wykupić, natomiast przy krótkim koniecznie należy zanurzyć się w termalne wody basenu o temperaturze 32 – 34°C, znajdującego się w Domu Zdrojowym.

Co leczą w tutejszych sanatoriach? Głównie choroby układu oddechowego, nawet bardzo zaawansowane. Pomoc znajdą także osoby ze schorzeniami układu krążenia, cukrzycą, nowotworami i chorobami psychicznymi.

zabytkowy budynek w górach

Basen termalny w tym budynku w Karlowa Studzienka

Pradziad Dolina Białej Opawy

Karlova Studánka jest doskonałym punktem wyjściowym na pobliską górę Pradziad (Praded) i przepiękny, a zarazem dziki wąwóz rzeczki Bílá Opava (Biała Opawa). 

Uwielbiam tę trasę na Pradziada i już kilkakrotnie nią wchodziłam, zanurzając się w dzikość przyrody otaczającą rzeczkę. Dokładny opis trasy znajdziesz w moim artykule Trasa na Pradziad wzdłuż strumienia.

Nieopodal pijalni, mieszkańców i turystów strzeże rzeźba Praděda, władcy gór, od którego nazwę wzięła górująca w pobliżu Pradziad. Nota bene jest to piąty pod względem wysokości szczyt w Czechach.

drewniany most nad górskim potokiem

Doliną Białej Opawy na Pradziad

Pradziad jak wejść

Trasa przez: Praděd | mapa-turystyczna.pl
drewniana rzeźba władcy gór

Legendarny Pradziad w Karlova Studanka

Wiadomo, że najlepiej planować wyjście w góry w ładną pogodę. W przypadku wędrówki na Pradziad jest to tym bardziej istotne, że po pierwsze z trasy i samej góry roztaczają się cudowne widoki, których szkoda byłoby zaprzepaścić. Po drugie Pradziad to odsłonięty szczyt, na którym często bardzo mocno wieje i temperatura odczuwalna bywa znacznie niższa niż w rzeczywistości.

Warto wziąć to pod uwagę planując wyjście na szlaki Jesioników i sprawdzić pogodę na przykład tutaj Pradziad pogoda – to moja sprawdzona prognoza pogody.

Karlowa Studzienka noclegi

Karlowa Studzienka nie została zabudowana apartamentowcami i nowoczesnymi budynkami, dzięki czemu nie ma tutaj tłoku, ale za to ciężko o znalezienie miejsca na nocleg. Rezerwacje należy robić znacznie wcześniej.A gdzie nocować, żeby wyjść na szczyt Pradziada?

Jeśli mieszkasz na południu Polski, to trasa na Pradziad będzie doskonałą propozycję na jednodniową wycieczkę.

Jeśli jednak mieszkasz nieco dalej lub chętnie spędzisz nieco więcej czasu w urokliwych Jesionikach, to proponuję – jako absolutny numer jeden – nocleg w Karlova Studenka. Jeśli nie będzie miejsca, to poszukaj w najbliższej okolicy.

Propozycje noclegów w Jesionikach znajdziesz klikając na Nocleg Pradziad.

budynek stary wśród drzew

Nocleg w klimatycznym domu w Karlova Studanka


? ?    Szukasz noclegu na wyjazd? 

Cieszę się, że zawitałaś/zawitałeś na mój blog. Jeśli moje artykuły są dla Ciebie interesujące, a zawarte w nich porady przydatne miło mi będzie jeśli, planując rezerwację noclegu, skorzystasz z linku polecającego booking.com  lub z wyszukiwarki poniżej.

Dla Ciebie cena nie ulegnie zmianie, a ze mną booking.com podzieli się swoją prowizją, co będzie dla mnie bardzo pomocne w utrzymaniu bloga.

Napisz w komentarzu pod artykułem, jeśli masz jakieś pytania dotyczące wyjazdu – chętnie pomogę.

Dziękuję serdecznie 🙂 Dana/jaWagabundaBooking.com

Oceń artykuł
[Głosów: 2 Średnia: 5]

Otrzymuj powiadomienia o nowych wpisach!

Wypełnij formularz, zapisz się na listę, a otrzymasz regularnie informacje o nowych przepisach i relacjach z podróży!

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments