5 wyjątkowych miejscowości nad polskim morzem. Gdzie spędzić urlop?
Wypoczynek nad morzem to idealna propozycja dla tych, którzy chcą odpoczywać na plaży, spacerować w pięknej scenerii, a przy okazji zwiedzać ciekawe miejsca i dobrze się bawić. Jakie miejscowości nad polskim morzem warto odwiedzić? Oto 5 propozycji dla tych, którym marzy się relaks nad Bałtykiem.
1. Karwia
Karwia przyciąga miłośników morskich kąpieli, na których czekaj szeroka plaża, oraz fanów aktywnego wypoczynku, szukających ciekawych tras spacerowych. Wypoczynek w tej miejscowości można sobie umilić wizytą w motylarni lub wycieczkami po najbliższej okolicy.
Gdzie warto się wybrać? Do pobliskiego Władysławowa znanego z dużego lunaparku oraz Muzeum Figur Woskowych, lub do Krokowej — malowniczej miejscowości, na której terenie zachował się zamek von Krockow — Krokowskich. A kto zechce umilić sobie pobyt w Karwi relaksem na łonie natury, ten może odwiedzić Bielawskie Błota — ciekawy skrawek Nadmorskiego Parku Krajobrazowego z dwoma rezerwatami przyrody i ścieżką spacerowo-dydaktyczną.
Hel
Gdzie wyjechać na rodzinne wakacje nad morzem? Do Helu — miasta, które może zaoferować sporo atrakcji dużym i małym gościom.
Piaszczyste plaże i piękne widoki na Zatokę Gdańską i Morze Bałtyckie przyciągają, podobnie jak pozostałości helskich fortyfikacji z czasów II wojny światowej. Urlop w Helu jest dobrą propozycją dla aktywnych osób, jak i dla tych, którzy chcą zapewnić dzieciom udany wypoczynek.
Latarnia morska, fokarium oraz Muzeum Rybołówstwa Morskiego dostarczą wielu emocji małym turystom. A co z przyrodnikami? Na nich czekają okoliczne lasy oraz Park Wydmowy, znany z ciekawej szaty roślinnej. Dla każdego, bez względu na wiek i pasje, ciekawym urozmaiceniem pobytu w Helu będzie przejażdżka kolejką wąskotorową oraz wizyta w Muzeum Kolei Helskich.
Zobacz również: Wczasy nad morzem w wyjątkowych hotelach
3. Sarbinowo
Dla tych, którzy nad morzem szukają przede wszystkim ciszy i spokoju, dobrym miejscem na urlop stanie się Sarbinowo.
Na gości czeka tu piękna plaża oraz promenada, której podstawą jest mur oporowy z 1910 roku. Sarbinowo może się też pochwalić neogotyckim kościołem z XIX wieku oraz tradycyjnymi chałupami, dzięki którym można tu poczuć klimat typowy dla dawnych osad rybackich.
Z Sarbinowa można dotrzeć spacerem do sąsiedniej wsi Chłopy, znanej z tradycyjnej zabudowy, rybackiej przystani oraz ścieżki historycznej, pozwalającej na odbycie niezwykłego spaceru w czasie. Miejsce, w którym przebiega 16 południk geograficzny, molo o długości 90 metrów oraz plaża, przy której nie brak kolorowych kutrów rybackich — oto kolejne atrakcje, na które warto zwrócić uwagę w tej części polskiego wybrzeża.
Poddąbie
Poddąbie leży na skraju Słowińskiego Parku Narodowego, dzięki czemu cieszy się dużą popularnością wśród przyrodników. Dumą letniska jest plaża i kąpielisko, dobre zagospodarowanie oraz malownicza okolica.
Można tu spacerować wzdłuż klifowego wybrzeża, można zwiedzać okoliczne miejscowości (m.in. Ustkę oraz Rowy). Kto spędza tu wczasy z dziećmi, ten może wybrać się na pobliską Farmę Alexa i spędzić czas na zabawach w magicznym ogrodzie lub labiryncie w polu kukurydzy.
Kto woli spacery na łonie natury, ten doceni miejscowe ścieżki spacerowe. Jedną z tych najciekawszych jest ścieżka Zatopione Dzwony, prowadząca do dwóch potężnych głazów ustawionych w miejscu gockiego pochówku.
W pobliżu letniskowej wsi czekają też cenne, choć znane nielicznym, zabytki. Wśród nich miejsce szczególne zajmuje kościół w Wytownie, mogący się pochwalić historią sięgającą XIV wieku, gotycką wieżą oraz ryglową formą.
Jastrzębia Góra
Dobre zagospodarowanie, piękna okolica i moc atrakcji — takie czynniki sprawiają, że Jastrzębia Góra doskonale sprawdza się w roli miejscowości uzdrowiskowej.
Jak można spędzić tu czas? Na plażowaniu i spacerowaniu wzdłuż potężnych klifów, na odkrywaniu piękna Lisiego Jaru oraz na dobrej zabawie w Muzeum Figur Woskowych. W Jastrzębiej Górze warto też odwiedzić Gwiazdę Północy, czyli obelisk ustawiony w najbardziej na północ wysuniętym miejscu Polski, oraz Park Wodny, w którym — bez względu na pogodę — można się dobrze bawić.
A kto chce poznać okoliczne atrakcje, ten powinien odwiedzić słynne Mechowskie Groty oraz Rozewie, znane z latarni morskiej im. Stefana Żeromskiego. Jastrzębia Góra jest jednocześnie świetnym punktem wypadowym na teren Nadmorskiego Parku Krajobrazowego, przez który przebiega kilka ścieżek spacerowych oraz tras nordic walking.
Artykuł przygotowany przez partnera serwisu
Otrzymuj powiadomienia o nowych wpisach!
Wypełnij formularz, zapisz się na listę, a otrzymasz regularnie informacje o nowych przepisach i relacjach z podróży!