W Andaluzji zwykła droga obfituje w niespodzianki…

0
495
Andaluzja

W Andaluzji zaskakuje wiele ciekawostek. Na autostradzie przed maską samochodu niespodziewanie „wyskakują” wagoniki kolejki linowej zmierzające w górę wzgórza Calamorro.

andaluzja, malaga kolejka gondolowa nad droga
Benalmadena- kolejka gondolowa

Zawrót głowy murowany

Nieplanowany przystanek na drodze za Malagą. Bo jak nie zainteresować się czymś, co niespodziewanie wyrasta Ci na drodze przed maską samochodu?

Wagoniki kolejki linowej – ( hiszp.Teleférico ) – wywiozą chętnych z położonej trzy km od morza Arroyo de la Miel. Trafimy tam bez problemu dzięki licznie rozmieszczonym znakom drogowym na drodze A -7 prowadzącej  z Malagi w kierunki Marbelli.

Trzykilometrowa podróż kolejką trwa około piętnaście minut. Osobom z lękiem wysokości może być nieco „łyso”. Bo oczywiście wagoniki są bezpieczne, ale wyjazd z poziomu „zero” na 770 m n.p.m. dostarcza niezłych emocji.

Ale – jak to często bywa: „coś za coś” –  także  oszałamiających widoków na wybrzeże Costa del Sol od Malagi aż po Marbellę. A przy sprzyjającej  pogodzie jeszcze jeszcze dodatkowy pakiet w postaci widoku na Afrykę i marokańskie szczyty.

W szponach ptaków

Po wyjściu z wagonika i ochłonięciu trzeba napajać i rozkoszować się widokami  i wdychając rześkie powietrze postanowić co robić dalej. Bo wyjazd na Calamorro może być dopiero początkiem ciekawie spędzonego dnia.

Dla ciekawych przyrody nie lada gratką będzie spotkanie z ptakami drapieżnymi w Dolinie Orłów (Valle de las Aguilas). Rezydują tutaj między innymi orły, sępy, puchacze, myszołowy.

Z reguły dwa razy dziennie (na tablicach zamieszczone są informacje z podaną godziną), organizowane są specjalne pokazy z ich udziałem.

Oglądając ptaki w ich naturalnym środowisku i podziwiając loty na tle niekończącego się błękitu nieba dozujemy sobie naprawdę niesamowite przeżycia.

Majestatyczny lot orłów, czy sprawność i zwinność sępów wzbudzają powszechny zachwyt.

Duże wrażenie na uczestnikach wywiera  także kontakt z ptakami, które znajdują się ,,na wyciągnięcie ręki”, albowiem  niektóre z nich można dotknąć, a nawet potrzymać na ręce. W czasie pokazu oglądamy poszczególne ptaki, sokolnicy opowiadają o nich, uczą nas je rozpoznawać i przybliżają tajniki sztuki sokolniczej.

Warto pamiętać, żeby podczas show nie wstawać i postępować według wskazówek prowadzącego – to oczywiście dla naszego bezpieczeństwa.

Pokaz prowadzony jest w języku hiszpańskim i angielskim.

Andaluzja

Miradore

Miradore – to słowo koniecznie trzeba znać zwiedzając Hiszpanię.

Chłonąc nadal piękno przyrody znajdujące się na wyciągnięcie ręki, warto  pochodzić oznaczonymi ścieżkami znajdującymi się na szczycie. To w sumie około trzech km szlaków, które łączą trzy miradores (punkty widokowe) z widokiem na Gibraltar, Sierra Nevada i afrykańskie wybrzeże.

Dla lubiących górskie wędrówki wzgórze także ma kilka propozycji. Ze szczytu i na szczyt Calamorro wiedzie kilka szlaków oferujących nie tylko widoki, ale także możliwość poznania środowiska naturalnego tej części Andaluzji.

Informacje praktyczne:
  • Bilety można nabyć w kasach albo online ( taniej) na stronie: http://telefericobenalmadena.com/
  • Bilet w 2 strony 13,90€ (on line 11,90€).
  • Dojazd. Zjeżdżamy z autostrady w kierunku Benalmadeny i stamtąd kierując się znakami docieramy do dolnej stacji kolejki.

Zanurz się razem ze mą w uroki Andaluzji. Kliknij w linki zamieszczone poniżej, a przeniesiesz się do cudownej krainy:

  1. Trasa z Malaga do Ronda

 Malaga – pierwszy łyk andaluzyjskiego powietrza 

 Wąwóz El Chorro – mekką dla lubiących mocne wrażenia

 Kolejką na wzgórze Calamorro

 Marbella – idealne miejsce dla bogatych turystów na Costa del Sol

 Mijas Pueblo – urocze białe miasteczko

 Ronda – andaluzyjskie miasto na pół

2. Trasa z Ronda do Jerez de la Frontera

 Kadyks (Cádiz) – najstarsze miasto Europy

 Jerez de la Frontera – sherry i tańczące konie

3. Trasa z Jerez de la Frontera do Sewilla

 Tragiczna miłość w Sewilli nieopodal Hiszpańskiego Placu

 Klimatyczna Sewilla, jej legendarny symbol NO8DO i ślad pomarańczy

4. Trasa z Sewilla do Kordoba

 Katedra – Mezquita w Kordobie jeden z najbardziej imponujących budynków na świecie

5. Trasa z Kordoba do Granada

 Granada – klejnot Andaluzji, gdzie śpisz w jaskini i zatapiasz się w flamenco

 Czerwona staję się o zachodzie słońca. Ja – Alhambra w Granadzie

6. Trasa z Granada do Nerja

 Nerja – urok nadmorskiego miasteczka na Costa del Sol

Plan samodzielnego zwiedzanie Andaluzji – dzień po dniu wraz z ilością km do przejechania, dokładne opisy miejsc wartych odwiedzenia, kulinarną odsłonę regionu, fascynującą historię flamenco, przydatne podpowiedzi w języku hiszpańskim i wiele innych, bardzo pomocnych informacji znajdziesz w poniższym artykule.

Andaluzja – plan zwiedzania

Znajdź swoje miejsce na nocleg w pobliżuBooking.com

Otrzymuj powiadomienia o nowych wpisach!

Wypełnij formularz, zapisz się na listę, a otrzymasz regularnie informacje o nowych przepisach i relacjach z podróży!