Czy w Bieszczadach można jeździć rowerem? Trasy rowerowe w Bieszczadach
Ścieżki rowerowe w Bieszczadach to przede wszystkim trasy o różnym stopniu trudności, co pozwala na dobranie odpowiedniego szlaku do swoich umiejętności i kondycji fizycznej.
Na trasach tych można podziwiać piękne widoki, zielone wzgórza, malownicze wioski i miasteczka, a także dziką przyrodę.
Dzięki trasom rowerowym można poznać Bieszczady z zupełnie innej perspektywy i odkryć wiele niesamowitych miejsc, które nie są dostępne samochodem czy pieszo.
Trasa rowerowa Fereczata Majdan – Smerek
Trasa rowerowa Fereczata w Bieszczadach pomiędzy Majdanem a Smerekiem to dwadzieścia dwa kilometry szutrowo – asfaltowej, szerokiej drogi
Trasa została wytyczona po drogach wewnętrznych Nadleśnictwa Cisna, więc trzeba zachować szczególną ostrożność na zakrętach i w miejscach ścinki drzew. Zauważyłam, że sporo wycina się w tym regionie drzew, szczególnie buków. Piękne okazy, aż żal, że znikają z lasu. Ale taka pewnie jest gospodarka leśna.
Na trasie znacznie częściej spotkamy potężne ciężarówki do transportu drewna i sprzęt do jego transportu niż turystów. Tak przynajmniej jest latem 2020 roku. Dlatego należy być uważnym – pojawiająca się na trasie zza zakrętu ciężarówka potrafi nieźle wystraszyć.
Ta bieszczadzka trasa rowerowa nie jest zbyt trudna, aczkolwiek kilka niezłych podjazdów na niej zaliczymy. Jak nas informuje tablica z rozrysowaną trasą: pod górę 11,5 km, w dół 10,5.
Dobrze oznaczona, jedynie zejścia do miejscowości nie są opisane. A poniżej trasy rowerowej drzemią urocze Krzywe, senny Przysłup i Strzebowiska z oszałamiająco pięknymi widokami na połoniny.
Jedynie kierunek do wioski Krzywe jest oznaczony. Namalowany farbą na asfalcie kierunkowskaz wskazuje drogę w lesie, którą dotrzemy do wioski.
Trasa rowerowa Fereczata jest także dobrym miejscem na spacery. Nawet w porze deszczu, kiedy błotniste szlaki w górach płyną, tutaj można w miarę suchą nogą wędrować. Wędrować, zachodząc do wiosek. I podziwiać Bieszczady. Niezależnie od pogody – skąpane w słońcu, mgle czy smagane wiatrem i deszczem – zawsze piękne.
Mniej więcej w połowie trasę przecina żółty szlak prowadzący z Przysłupa na górę Jasło. A na niej jeden z najpiękniejszych widoków w Bieszczadach.
Bieszczady łatwe trasy rowerowe
Wiele jest łatwych tras rowerowych w Bieszczadach. Możesz pojeździć na rowerze przez teren opuszczonych wiosek w Bieszczadach, pojechać na rowerze do rezerwatu Sine Wiry lub do cerkwi w wiosce Łopienka. Fajna trasa rowerowa jest także na drodze do wsi Żubracze oraz w okolicy rezerwatu Wietnam na końcu wioski Smerek.
To tylko jeden z wielu moich artykułów o Bieszczadach. Bieszczady to moja miłość od wielu lat. Uwielbiam łapać w nich oddech i delektować się pięknem, wsłuchując się w naturę i bieszczadzkie legendy.
O Zakapiorach, o duchach z przeszłości, o trudach życia i niełatwej historii tych ziem. Jeśli masz ochotę poczytać nieco o Bieszczadach i spojrzeć na nie razem ze mną, zapraszam do moich artykułów:
Bieszczadzkie Zakapiory – legendy w Bieszczadzie
Bieszczady – pięć niezwykłych miejsc i jedna knajpa, w której znakomicie karmią
Bukowe Berdo – fotorelacja z niezatłoczonej, bieszczadzkiej połoniny
Bieszczady nocleg: hotel czy agroturystka?
Zastanawiasz się gdzie spać w Bieszczadach? Możesz wybrać hotel, ale ja polecam agroturystyczne domy i chaty. W nich naprawdę poczujesz bliskość natury. W kilku spałam, do niektórych tylko zaglądałam w czasie wędrówki. Wpisz datę do poniższej wyszukiwarki i zobacz, co oferują Ci Bieszczady.
Otrzymuj powiadomienia o nowych wpisach!
Wypełnij formularz, zapisz się na listę, a otrzymasz regularnie informacje o nowych przepisach i relacjach z podróży!
”nadal z pasją idą przez siebie..”
Przemyśl to.
Może chodziło Ci że nadal z pasją idą nie przez a przed siebie….
Witaj, dzięki za wyłapanie tzw. czeskiego błędu. Sama jestem pisarzem, redaktorem i korektorem mojego bloga i takie błędy – niestety – trafiają się. Oczywiście, że przed siebie :). Dzięki za uważność czytania. Pozdrawiam serdecznie dana