Islandia – powalająca przyroda, pomalowana … siarką

0
1118
kolorowe góry

Islandia – powalająca przyroda, pomalowana siarką. Wyspa, którą Matka Natura obdarzyła pięknymi widokami, zapadającymi w pamięć na zawsze. I wśród nich Landmannalaugar (Tęczowe Góry) uznawane za miejsce do najpiękniejszych trekkingów na świcie.

widok w górach
Widok z trasy

Kraina ognia i lodu

Poniższy artykuł, a właściwie galeria, nie jest wspomnieniem mojej podróży, a jedynie zachętą do niej.

Zachwyciłam się Islandią od momentu powrotu mojego bratanka Michała ( o którym słów parę w moim „O blogu”) z tej wyprawy i od tamtej pory cały czas chodzi mi po głowie pomysł wtopienia się w dziewiczy świat islandzkich krajobrazów.

Czternastodniowa wyprawa przez Tęczowe Góry położone na południu Islandii, odbyła się w czerwcu 2013 roku, w porze roku, kiedy skały są najbardziej barwne, śniegu pozostają tylko płaty, a gorące źródła – jak zresztą przez cały rok – kuszą…

Najlepsza pora do trekkingu to czas od czerwca do końca września. Lipiec i sierpień to prawdziwe oblężenie szlaków i …gorących źródeł.

Nieco spokojniejsze są czerwiec i wrzesień, ale szczególnie ten drugi miesiąc bywa nieco kapryśny. Sprawdzenie pogody przed wyjściem jest więc konieczne!

Kolorowe góry, „pomalowane” przez siarkę i inne minerały, gdzieniegdzie przyozdobione porostami, bogate w gorące źródła, w pełni zasługują na swoją nazwę.

Landmannalaugar słynie ze szlaków turystycznych. Najpopularniejsze trasy obejmują 2-godzinną wędrówkę przez pole lawy Laugahraun do Mt. Brennisteinsalda („fala siarki”), 1 godzina wędrówki w górę Mt. Bláhnjúkur („Blue Peak”) i 4-godzinna wycieczka do jeziora kraterowego Ljótipollur („Ugly Puddle”). Landmannalaugar może być również punktem wyjścia dla kilku dłuższych szlaków turystycznych, takich jak trasa Hellismannaleið o długości 3-4 dni u podstawy wulkanu Hekla i droga Sprengisandur dla turystów wędrujących przez wulkaniczną pustynię.

Landmannalaugar jest zwykle punktem wyjścia dla czterodniowego szlaku turystycznego Laugavegur , którego nazwa oznacza „The Landmannalaugar Trail”, „Laugar” jest skróconą wersją „Landmannalaugar”. Zwykły czterodniowy szlak kończy się w Þórsmörk , ale można dodać jeden lub dwa dni, trekking aż do Skógar prawie na wybrzeżu przez Fimmvörðuháls między dwoma lodowcami Eyjafjallajökull i Mýrdalsjökull .

 

 

fotografia mężczyzny
Autor zdjęć Michał Walter

Zdjęcia użyte w tekście nie są tworem programu do obróbki zdjęć – zostały namalowane przez samą Matkę Naturę.

źródło:Wikipedia

Otrzymuj powiadomienia o nowych wpisach!

Wypełnij formularz, zapisz się na listę, a otrzymasz regularnie informacje o nowych przepisach i relacjach z podróży!

Poprzedni artykułThe gems of Chester from the Middle Ages
Następny artykułZupa barszcz ukraiński – wegetariański
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Dana - Jawagabunda. Zapraszam Was do bloga z dojrzałym spojrzeniem na świat, w którym będziemy wspólnie smakować życie ( dosłownie i w przenośni) i odkrywać w sobie zainteresowania. To blog dla nas - którzy mimo posiadania wielu lat - nadal z pasją idą przez siebie.