port w Kyrenii

Cypr Podróże Świat

Kyrenia co zobaczyć? Atrakcje północnego Cypru

Danuta Walter - Urych Danuta Walter - Urych 3 grudnia 2022

Kyrenia gdzie leży? Na terenie północnego Cypru, czyli tureckiego. To  najbardziej popularna turystyczna miejscowość tej części Cypru. Czy warta odwiedzin?

Moim zdaniem Kyrenia (tur. Girne ) raczej nie. Chyba że chcesz poczuć ducha historii lub masz ochotę pobuszować po sklepach w poszukiwaniu „oryginalnych podróbek”. To wtedy porzuć słodkie leniuchowanie  gdzieś na wybrzeżu i wyrusz do Kyrenii.

Odwiedziłam Kirenię podczas pobytu w oddalonym o pół godziny jazdy hotelu Korineum, w którym spędzałam listopadowe wakacje ucząc się grać w golfa.

Jak świetne to miejsce oraz jak zacząć grać w golfa przeczytasz w artykule Na czym polega gra w golfa?

Spis treści

Kyrenia gdzie dojdziesz promenadą ?

Spacer promenadą nadmorską rozpoczyna się przy pomniku, z charakterystyczną napisem „Peace at home, peace in the world” ( Pokój w domu, pokój na świecie), będące określeniem polityki Republiki Turcji, wypowiedziane przez pierwszego prezydent Republiki Turcji Mustafa Kemala Atatürka.

Mijamy rzeźby symbolizujące zawody miasta (zaklejone usta kobiety to czyjaś niedawna sprawka ) i wzdłuż wiekowego muru będącego ochroną portu przed wzburzonymi falami morza Śródziemnego spacerujmy podziwiając wiekowe mury zamku i łukowato położony dawny port.

rzeźba kobiety i mężczyzny

Rybołóstwo – z tego słynie Kyrenia

Kyrenia zamek i legendy

Zamek broniący dostępu do miasta jest jego największym i bez wątpienia najstarszym symbolem. Został wybudowany w VII wieku, a w kolejnych był rozbudowywany. Przez zamkowe mury, w których kryje się sporo legend i historii, przewinęło się wielu najeźdźców. Twierdzę atakowali: Wenecjanie, Krzyżowcy, Turcy i Brytyjczycy.

Mnie najbardziej spodobała się ta o kontrowersyjnym angielskim królu, którą będąc Francuzem rządził Anglią, nie nauczywszy się nigdy języka swoich poddanych.

Osławiony angielski król Ryszard Lwie Serce (bo o nim mowa), który podczas III Krucjaty podbijając sąsiednie wyspy zupełnie przypadkiem trafił na Cypr, także wpisał się w jego historię.

Przybył na wyspę z pobliskiej wyspy Rodos na ratunek swojej narzeczonej, która wyruszyła mu na spotkanie. Statek, na którym dziewczyna podróżowała przez nieprzychylną pogodę został zepchnięty na Cypr, a dziewczyna została uwieziona przez władającego Cyprem Izaaka Komnena.

Król Ryszard Lwie Serce nie miał wyjścia. Jako, że kochał swoją narzeczoną musiał udać się na Cypr i niejako przy okazji odbicia dziewczyny zdobyć kolejny teren, który będzie mu  służył do finansowania swoich wojnach.

To właśnie podczas powrotu z III Krucjaty Ryszard Lwie Serce został pojmany i uwięziony w Dürnstein, o czym przeczytasz w moim artykule o przepięknej austriackiej Dolinie Wachau.

Mury obronne zamku

Mury obronne zamku Kyrenia

zatoka przy murach obronnych zamku

Wiekowy zamek Kyrenia na tle gór i nowego miasta

Kyrenia atrakcje – spacer po twierdzy i wrak sprzed wieków

Spacer po zamkowych murach jest bardzo przyjemny, bo pozwala cieszyć się widokami na morze i pobliskie pasma górskie, w które wkomponowuje się Kyrenia.

Jak zwiedzać zamek w Kyreni? Spacerować, zaglądając w liczne zaułki i przejścia. Koniecznie zajrzyj do dolnego części zamku, w którym mieści się muzeum i odkrywki archeologiczne sprzed wieków oraz opisy życia tutejszych ludów.

W jednej z części muzeum znajduje się wrak starożytnego żaglowca zatopionego przez sztorm ponad 2300 lat temu (jego wiek określono na 300 lat p.n.e)!

To naprawdę robi niesamowite wrażenie! Wrak odnaleziony został w 1960 roku i po kilku latach prac złożony w całość. W 1974 roku udostępniono go do zwiedzania.

Zadziwiły mnie naczynia – amfory, w których przewożono oliwę i zboże. Na statku, oprócz amfor wypełnionych towarami, znajdowały się także młyńskie koła służące jednocześnie jako balast. Poszczególne towary i naczynia do ich przewożenia pochodzą z wysp Samos, Kos i Rodos co pozwoliło badaczom nakreślić przypuszczalny kierunek rejsu statku.

Tablice informacyjne umieszczone przy poszczególnych elementach prowadzą zwiedzającego przez wieki historii.

Wstęp na zamek jest płatny (liry tureckie lub karta kredytowa). Planując zwiedzanie załóż wygodne, koniecznie płaskie buty, bo czeka Cię sporo chodzenia po kamieniach i nierównościach.

wewnątrz zamku w Kyrenia

Zamkowe mury obronne w Kyrenia

otwór drzwiowy na zamku w murach obronnych

Wiele jest urokliwych zaułów na zamku w Kyrenii

wiekowe tablice

Ileż wieków mają te tablice leżące w zaułku zamkowym?

stare, wiekowe naczynia amfory

Amfory znalezione obok Kyrenii

Kyrenia co zobaczyć – port 

Położony łukowato nad morzem port to najładniejsza część miasta.To właśnie tutaj od wieków skupiało się życie społeczności. Jako, że bogactwo wyspy powiązane było z handlem miejscowymi wyrobami (oliwa, wino czy produkty z karobu), to port musiał być chroniony przed najeźdźcami.

Oczywiście zamek był jedną z form obrony, ale w zatoce możemy zauważyć także inną tarczę ochronną, która zachowała się do dzisiejszych czasów.

Taka nietypowa, okrągła budowla, o której pomyślałam, że jest pozostałością dawnej latarni, była specjalistycznym urządzeniem do ochrony portu. Potężne łańcuchy połączone w specjalne systemy podnoszono z wody uniemożliwiając tym samym statkom wpłynięcie do portu. Ale postępowano także w odwrotny sposób. Niepożądane jednostki pływające wpuszczano do portu, aby podnosząc łańcuchy odciąć im drogę ucieczki.

Obecnie w dawnym obronnym porcie cumują łodzie i statki zabierające turystów na wycieczki, a nabrzeże zabudowane jest restauracjami i kawiarniani, serwującymi lokalne przysmaki.

Dobre miejsce na posiłek lub odpoczynek przy kawie, ale z obowiązkowym towarzystwem zwierząt. Niech nie zdziwią Cię psy chodzące wokół stolików i koty zaglądające Ci przez ramię, czy nie spadnie Ci coś pysznego z talerza.

Stary port to co prawda najładniejsze miejsce w Kyrenia, ale nie jakoś specjalnie urzekające. Zdziwiłam się bardzo czytając, że bywa porównywane do francuskiego Saint Tropez czy chorwackich, urokliwych miasteczek. Nie jest tutaj zbyt czysto (delikatnie mówiąc), a zapachy… Hmm, powiem delikatnie, do przyjemnych nie należą.

port w Kyrenii

Kyrenia port i „urządzenie” do zatrzymywania statków

statki na wodzie i budynki wokół zatoki

Knajpki wokół zatoki w Kyrenia

Karob – dawne bogactwo wyspy

Karob, zwany również drzewkiem chleba świętojańskiego, to długie brązowe strąki rosnące na drzewach, bogate w potas, magnez, błonnik i węglowodany. Stosowany jest jako zamiennik kakao lub kawy i służy jako naturalny słodzik.

Na Cyprze produkuje się z niego słodki syrop zwany charoupomelo  (zmiażdżony karob zalany niewielką ilością wody gotuje się przez kilka godzin), którym słodzi się ciasta, polewa naleśniki. Specyficzny smak, który mnie nie urzekł.

Ale za to bardzo smakował mi likier, którym częstowali mnie moi gospodarze na chorwackiej wyspie Solta. Tam karob (będący dumą wyspy Solta) nosi nazwę Rogač.

Zakupy w Kyrenia

Planując zakupy znajdziesz coś dla siebie na pewno w jednym z licznych sklepów. Pamiętaj, że należy się targować – bo to przecież Turcja – ale zachowując granice zdrowego rozsądku.

W Kyreni – tak jak w Turcji na kontynencie – znajduje się mnóstwo sklepów z markowymi podróbkami, wyrobami bawełnianymi i skórzanymi.

Obok pięknych sklepów z imponującymi witrynami są także takie typowo miejscowe, jak ten poniżej.

Sklepy są otwarte przez cały tydzień, a niektóre także w niedzielę.

sklep w Turcji

Piękne drzwi obok sklepu w Kyrenia

Lubisz południowe klimaty?

Zobacz jak ładnie jest także na południowym Cyprze (czyli w jego greckiej części) oraz jak wypoczywa się w Turcji w Antalyi.


? ?    Szukasz noclegu na północnym Cyprze? 

Cieszę się, że zawitałaś/zawitałeś na mój blog. Jeśli moje artykuły są dla Ciebie interesujące, a zawarte w nich porady przydatne miło mi będzie jeśli, planując rezerwację noclegu, skorzystasz z linku polecającego booking.com  lub z wyszukiwarki poniżej.

Dla Ciebie cena nie ulegnie zmianie, a ze mną booking.com podzieli się swoją prowizją, co będzie dla mnie bardzo pomocne w utrzymaniu bloga.

Napisz w komentarzu pod artykułem, jeśli masz jakieś pytania dotyczące wyjazdu – chętnie pomogę.

Dziękuję serdecznie 🙂 Dana/jaWagabundaBooking.com

Oceń artykuł
[Głosów: 1 Średnia: 5]

Otrzymuj powiadomienia o nowych wpisach!

Wypełnij formularz, zapisz się na listę, a otrzymasz regularnie informacje o nowych przepisach i relacjach z podróży!

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments