Mauritius praktycznie – szczegółowy poradnik, niezbędnik przed podróżą

3
3393

Podróżowanie stanie się ciekawsze i łatwiejsze, jeśli wesprzemy je pomocnymi informacjami. Nieważne, czy poruszamy się po najbliższej okolicy, czy dalekim świecie.

Zebranie i usystematyzowanie wiadomości  przyczyni się do tego, że wyjazd będzie udany.

mapa z zaznaczonym położeniem Mauritiusa
Mauritius – perełka rzucona na Ocean
Spis Treści
Zwiń
Rozwiń

Gdzie leży Mauritius

Mauritius, – państwo wyspiarskie położone w południowo-zachodniej części Oceanu Indyjskiego, około 900 km na wschód od Madagaskaru. Wyspa jest częścią archipelagu Maskarenów. Poza wyspą do Mauritiusa należą wyspy: Rodrigues (w odległości 563 km na wschód od wyspy głównej), archipelag Cargados Carajos (402 km na północ) i Wyspy Agalega (933 km na północ). Około 174 km na południowy zachód od Mauritiusa położony jest Reunion.

Mauritius szczepienia

Szczepienia przed wyjazdem na Mauritius nie są konieczne. Komary czasem gryzą, ale nie przenoszą malarii. Co prawda w 1860 roku w środku wyspy malaria zdziesiątkowała ludność, ale od tej pory nie ma jej na wyspie.

Oczywiście, profilaktycznie przeciw żółtaczce czy tężcowi można się zaszczepić – jak przed innymi wyjazdami.

Mauritius różnica czasu

Różnica czasowa w stosunku do Polski to +3 godziny od listopada do marca oraz +2 od kwietnia do października.

Polska Mauritius – czas lotu

  • Najłatwiej i najszybciej można dostać się na wyspę korzystając z oferty Biura Podróży (Itaka, Rainbow Tour, Tui ). W takim przypadku polecimy bezpośrednio czarterem.  Lot samolotem Dreamliner  z Warszawy trwa ponad 11 godzin. Można wykupić wakacje lub tylko sam lot. Cena lotu na Mauritius zaczyna się od około 2 tysięcy złotych.
  • Tańszą ofertę znajdziemy decydując się na lot z przesiadką – wtedy jednak podróż będzie trwała co najmniej 14 godzin, a najczęściej znacznie więcej. W zależności od linii przesiadka będzie w Londynie (British Airways), we Frankfurcie lub Zurychu (Lufthansa),  w Amsterdamie (KLM), lub w Dubaju (Emirates Airline).
mapa świata z zaznaczoną trasą przelotu na Mauritius
Mauritius – w drodze na wakacje po kilku godzinach lotu: przelot nad Somalią
  • Bilety na samoloty rejsowe można znaleźć na przykład w wyszukiwarkach: Kayak, Azair, Momondo, Azuon.  
  • Lotnisko Sir Seewoosagur położone jest na południu wyspy. Z lotniska do hotelu można przyjechać taksówką, wynająć auto albo zamówić odebranie z lotniska przez obsługę hotelu – jeśli nie jesteśmy na zorganizowanych wakacjach.

Wiza na Mauritius dla Polaków

Planując wyjazd musimy posiadać paszport ważny przynajmniej pół roku po przyjeździe na Mauritius. W samolocie załoga rozdaje do wypełnienia karty wjazdowe ( w języku angielskim). Do wypełnienia formularza potrzebny będzie adres hotelu lub inne miejsca zakwaterowania.

Po wylądowaniu, przy odprawie migracyjnej dostaje się wizę na Mauritius ważną 6 miesięcy. Dostaniemy także do wypełnienia dokument świadczący o stanie naszego zdrowia – władze wyspy starają się nie wpuszczać chorych osób. Oprócz kwestionariusza ( który wiadomo, jak ludzie wypełniają!), urzędnicy wprowadzili drugi system kontrolny – każda osoba wychodząca z samolotu, ma dwa razy skanowane ciało, w celu zmierzenia temperatury. Osoby o podwyższonej temperaturze są zatrzymane na kwarantannę lub jest dla nich włączone leczenie.

godło mauritiusa
Mauritius – dokumenty do wypełnienia

Mauritius waluta i język

Językiem urzędowym na Mauritiusie jest angielski. Dużo mieszkańców mówi po francusku, a prawie wszyscy po kreolsku (uproszczony francuski).

Walutą jest rupia maurytyjska (MUR). 1 złoty = 10 rupii. Pieniądze (lepszy jest kurs dolara niż Euro), wymienić można w kantorach lub w hotelach.

Mauritius pogoda – kiedy jechać

Wyspę bez obaw można odwiedzać przez cały rok, jednak dla osób ceniących sobie lato w pełni, najlepszym okresem będzie sezon od grudnia do czerwca, bo właśnie w tym czasie mamy tutaj do czynienia z najcieplejszą porą roku. Malutkim minusikiem jest pora cyklonów w tym okresie, które od listopada do lutego nawiedzają wyspę. Mnie pod koniec stycznia na lotnisku przywitał cyklon Carlos, ale – na całe szczęście – to było już jego pożegnanie z Mauritiusem.

Na Mauritiusie Słońce świeci średnio przez 9 – 10 godzin dziennie – w zależności od pory roku. Zimą słońce świeci krócej o godzinę. Wilgotność powietrza waha się pomiędzy 70% a 90 % i świetnie działa na cerę i oskrzela.

Temperatura w poszczególnych miesiącach wynosi:

Miesiąc              I  II  III  IV  V  VI  VII  VIII  IX  X  XI  XII
Temperatura     27 27 27 26  24 22  21   21  22  23 25 27

mężczyzna stojący w turkusowym oceanie
Mauritius – a często będzie tak

Mauritius gdzie najlepiej jechać

Na którą część wyspy pojechać? Sama nie wiem – cała wyspa jest przepiękna ( no, może na wyjątkiem małego odcinka plaży na południowym – zachodzie wyspy, gdzie rosną drzewa mangrowe i zamieszkują w blaszanych domach bezrobotni). Warto pamiętać, że na południu wyspy i na wschodniej jej części mocniej wieje.

widok na błękitne morze i małą łódkę
Mauritius – takich widoczków znajdziemy bez liku

Mauritius gdzie się zatrzymać

Wybrałam ofertę z Biura Podróży, więc mieszkałam w hotelu CANONNIER BEACHCOMBER , na zachodniej stronie wyspy (mniej wietrznej).

Ale możliwości zakwaterowania jest naprawdę mnóstwo: od pokoi i apartamentów do wynajęcia, poprzez wille, aż po hotele, w których cena za tydzień pobytu znacznie przekracza 10 000 złotych za osobę na tydzień pobutu. Szukając samemu noclegu, warto skorzystać z niezawodnego bookingu.

stwa i egzotyczne rośliny na brzegu
Mauritius – na terenie „mojego” hotelu
dom na brzegu oceanu ukryty wśród palm
Mauritius – hotel zatopiony wśród palm

Mauritius Jak się poruszać po Mauritiusie

Na wyspie obowiązuje ruch lewostronny. Kto nie zdecyduje się na wypożyczenie samochodu, może skorzystać z taksówki. Wziętej z hotelu lub z postoju.

Koniecznie trzeba przed jazdą ustalić kwotę – jak wszędzie na świecie taksówkarze lubią „naciągać”. Za wynajęcia taksówki na cały dzień zapłaciłam 3000 rupii, co przy przeliczeniu na 4 osoby nie było jakąś porażającą kwotą.

autobus i samochody jadące lewą stroną drogi
Mauritius – droga w Grand Baie

I autobusy. Przystanki są oznaczone małymi tablicami – rozkładów jazdy brak! Przychodzi się i czeka – za jakiś czas autobus przyjedzie. Jeśli jesteśmy gdzieś na prowincji, musimy pamiętać, że autobusy kursują maksymalnie do godziny 18- ej. I mają niezłą klimatyzację – pomimo ponad 30 stopniowych upałów – wentylatorki i otwarte okna!

znak bus stop i samochód marki Toyota
Mauritius – bacznie trzeba wypatrywać znaku przystanku autobusowego

Nieco lepiej jest na dłuższych trasach (pomiędzy większymi miastami) – tam kursują pojazdy z klimatyzacją, i nieco dłużej, bo nawet do 22-ej godziny.

Niezależnie jaką trasę wybierzemy, zawsze wsiadamy przodem. I zajmujemy miejsce. Po chwili podejdzie konduktor i sprzeda nam bilet – cena zależna od miejsca, do którego jedziemy. Funkcja konduktora jest bardzo przydatna –  nie tylko pilnuje kiedy mamy wysiąść, ale podpowiada, co ciekawego można zobaczyć w okolicy.

ludzie siedzący w autobusie
Mauritius – w autobusie

Telefony na Mauritiusie

Chcąc taniej rozmawiać – rozmowa do i z Polski kosztuje około 8 zł za minutę – należy kupić miejscową kartę (na przykład Entel), będziemy mieli pakiet minut i bezpłatny dostęp do internetu.

Mauritius – rajskie smaki … do wieczora

Restauracje i sklepy – generalnie funkcjonują do godziny 18 – maksymalnie. Później życie zamiera. Za wyjątkiem centrów handlowych – te są czynne do 21.00 godziny. Pory dnia wyznaczają rytm – życie się toczy, dopóty jest widno. Po zmroku przebywa się w domach. Bo przecież wcześnie rano trzeba wstać, zanim znowu zrobi się bardzo gorąco.

obrane owoce podane na talerzu
Mauritius – najlepsze danie: owoce

Zwrot podatku Vat Tax – Free

15 procentowy podatek Vat, który zapłacimy przy zakupach, zostanie nam zwrócony na lotnisku. Warunkiem jest posiadanie paragonu i wypełnienie na lotnisku stosownego formularza. Zakupów nie należy pakować zbyt głęboko do torby – często odpowiednie służby każą pokazać zakupione towary. W niektórych ( większych) sklepach zwrot podatku jest możliwy przy robieniu zakupów – warunkiem jest posiadanie przy sobie paszportu.

Buty do wody

Koniecznie zabrać – oczywiście można kupić. Przydają się, szczególnie gdy chcemy pochodzić po morzu lub plaży – jeżowce i ostre kawałki połamanej rafy koralowej czyhają na niezabezpieczone stopy.

piasek na plaży z kawałkami rafy koralowej
Mauritius – ostre kawałki rafy czyhają na niezabezpieczone stopy

Czy na Mauritiusie są rekiny? Sporty wodne

Mauritius jest chroniony przez rafę koralową, więc rekiny nie podpływają w najbliższą okolicę wyspy, dzięki czemu zarówno plażowanie, jak i uprawianie sportów wodnych jest jak najbardziej bezpieczne. Wybór olbrzymi. Oferty mają zarówno biura podróży, hotele, biura turystyczne mieszczące się w prawie każdej większej mieścinie, jak i „obnośni” sprzedawcy na plaży. Od katamarana, poprzez łódki mniejsze i większe, na łowieniu ryb skończywszy. Albo snorkeling – za darmo, godzinami można pływać w ciepłej jak zupa wodzie. 

postać pływającej pod wodą kobiety
Mauritius – pływanie całymi godzinami

Ptak z Mauritiusa i inne pamiątki

Wiadomo, trzeba liczyć siły na zamiary – w tym przypadku finansowe. Oprócz mnogości gadżetów typu: magnes na lodówkę, fajną pamiątka czy prezentem będzie wanilia – do kupienia na straganach lub w sklepach. Zapakowane 2 sztuki kosztują około 10 złotych, a pachną oszałamiająco!

Pyszna jest także herbata – szczególnie ta „wzbogacona” aromatem wspomnianej wyżej wanilii. Kilka paczek przyleciało ze mną do domu.

Dla smakoszy kawy – delikatne ziarna, o niepowtarzalnym aromacie kakao, z delikatnymi cytrusowymi nutkami i pikantnym posmaku, prosto z plantacji Chamarel.

Rum – najbardziej popularna pamiątka. Wybór olbrzymi! Jedna butelka waniliowego – wręcz obowiązkowa.

Drewniany ptak Dodo – jako wspomnienie nie istniejącego już gatunku, który Homo Sapiens po prostu zjadł w czasach kolonizacji.

Dla pasjonatów modelarstwa ( czyli dla mojego męża) ręcznie produkowane modele statków. Do kupienia w „wytwórni” w Voiliers de L`Ocean lub w wielu sklepach na terenie wyspy.

mężczyzna w czapce pracujący przy sklejaniu modeli statków
Mauritius -produkcja statków

I wreszcie mnóstwo „ozdóbek” i pareo sprzedawanych na plaży. Jak prawie wszędzie przez obnośnych sprzedawców, którzy jednak nie są na Mauritiusie natarczywi. Po krótkim: „non, merci”, po prostu odchodzą, życząc miłego dnia.

magnesy na lodówkę z napisem Mauritius
Mauritius – magnesy: zawsze i wszędzie dostępne

Święta na Mauritiusie

Święta na Mauritiusie

Świąt i dni wolnych na Mauritiusie jest szesnaście w ciągu roku. Są zarówno państwowe, jak i związane z wyznaniem mieszkańców.

 Tak więc są  święta hinduistyczne (jak Cavadee,w którym brałam udział), chiński Nowy Rok, chrześcijańskie Boże Narodzenie. Dokładny harmonogram dostępny jest na stronie: OfficeHolidays.

Warto zerknąć – może termin jakiegoś święta pokryje się z terminem naszych wakacji? Jak to było w przypadku Cavadee w czasie mojego pobytu.

Sprawdzony kierowca taxi

Mieszka w The Vale w okolicy hotelu Le Canonnier ( w pobliżu Grand Baie ) podaję do niego namiary:

Dave Mungee dave@taxidesiles.com. phone:+230 5767 4024.

samochód osobowy na drzwiach tabliczka taxi
Mauritius – godny polecenia kierowca

Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Nairobi

Tak, tak to nie pomyłka. Najbliższa ambasada znajduje się w nieco oddalonej Kenii (bezpośredni lot do Nairobi trwa ponad 4 godziny, obsługiwany przez Air Mauritius, Kenya Airways).

  • Kabarnet Rd., 00100 Nairobi, P.O. Box 30086tel.: (00-254 20) 38 72 811, 38 72 812  e-mail: ambnairo@kenyaweb.com

Business Lounge na lotnisku Mauritius

Ostatnie dwie godziny moich „wakacji w raju” spędziłam – jak zwykle, na tego typu wakacjach – czekając na samolot. W tak znakomitych warunkach, że muszę o tym wspomnieć. Świetnie urządzony Business lounge, z dużym wyborem jedzenia i picia.

Wyposażony w liczne miejsca do wypoczywania i relaksu. Niejedne nasze europejskie „poczekalnie” mogą się schować! Dla nieposiadających karty wejście – niestety, nie jest zbyt tanie – kosztuje  22.00 £.

Praktyczne rady to tylko suche informacje. Prawdziwy klimat Mauritiusa znajdziesz w poniższych artykułach.

Kliknij w link niżej, aby zobaczyć inne relacje:

Tutaj znajdziesz najwięcej porad o podróży na Mauritius

Mauritius – top 10

Historia powstania wyspy 

Plaże na Mauritiusie – top 12 najpiękniejszych plaż

Tak się żyje w raju na ziemi

Zwiedzamy Mauritius – podróż przez interior

Rajskie smaki i rajska przyroda na Mauritiusie

Przejmująca procesja – Święto Cavadee – na Mauritiusie

Tylko na Mauritiusie tak zachodzi słońce – codziennie inny spektakl

Ślub na Mauritiusie

Tajemnica Port Louis – stolicy Mauritiusa

Oceń artykuł
[Głosów: 0 Średnia: 0]

Otrzymuj powiadomienia o nowych wpisach!

Wypełnij formularz, zapisz się na listę, a otrzymasz regularnie informacje o nowych przepisach i relacjach z podróży!

Poprzedni artykułPrzejmująca procesja. Święto Cavadee – na Mauritiusie
Następny artykułNa Mauritiusie czekają na Ciebie rajskie smaki i rajska przyroda
Subscribe
Powiadom o
guest
3 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Dana
1 rok temu

Od Edyty dostałam e-maila, który zamieszczam na stronie – może komuś się przyda:).
„Eh ten Dave to niezle ziolko. Cene mi zrobil prawie 2 x taka jak Pani 😉

Nie chce negocjowac. Mowi ze taniej nie znajde.

Nie taki on znowu fajny..

Bede szukac kogos innego..

Ale generalnie lubie Pani opis Mauritiusa ?

Jeden Dave tego nie zmieni.

Pozdrawiam cieplutko
Edyta”

Anna Adamska
Anna Adamska
1 rok temu

Właśnie jadę na Mauritius, dziękuję za masę dobrych praktycznych informacji i piękne zdjęcia 🙂

Dana
1 rok temu
Reply to  Anna Adamska

Bardzo proszę:) cudownych wakacji życzę:) dana

Danuta Walter - Urych
Dana - Jawagabunda. Zapraszam Was do bloga z dojrzałym spojrzeniem na świat, w którym będziemy wspólnie smakować życie ( dosłownie i w przenośni) i odkrywać w sobie zainteresowania. To blog dla nas - którzy mimo posiadania wielu lat - nadal z pasją idą przez siebie.