Mijas Pueblo – urocze białe miasteczko w hiszpańskiej Costa del Sol

0
413

Zachwycające widoki, białe domy przyklejone do skały, pomnik osła i przejazd „oślą” taksówką to właśnie Mijas Pueblo – jedno z typowych, andaluzyjskich, białych miasteczek. 

tak właśnie wygląda mijas puebl wypoczynek, ludzie, kolorowe doniczki i osły na ulicy
Andaluzja – Mijas Pueblo- jedno z „białych hiszpańskich miasteczek”

Ogromne, białe bąble

Taka myśl przyszła mi do głowy, gdy zbliżałam się moją wypożyczoną w Maladze Kia do pierwszego z kilkunastu białych hiszpańskich miasteczek, powszechnie znanych jako Pueblos Blancos.

Skręcając w prawo z drogi w kierunku Rondy, podążam ostro w górę, bo z drogi biegnącej wzdłuż morza, do poziomu ponad 400 m n.p.m.

„Wspinaczka” moim niedotartym – licznik informuje o przejechaniu zaledwie 80 km  – małym autkiem Kia skutkuje przedziwnym zapachem dochodzącym gdzieś spod maski.

Nie ma tego złego… Zostałam zmuszona do postoju na parkingu przed małą kawiarenką i wypicie filiżanki kawy bombón w towarzystwie przemiłych właścicieli kawiarenki.

Nieznajomość – z mojej strony oczywiście – języka hiszpańskiego nie była żadną przeszkodą. Nauczyli mnie jak zrobić „jedyne dobre i prawdziwe espresso  bombón” – zrozumiałam  i omlet hiszpański – z tym już nieco gorzej, może dlatego, że za nim nie przepadam. 

Ostudzony samochód już bez żadnych problemów dowiózł mnie w górę. Widocznie ta niby awaria to było celowe zagranie losu!

Białe wioski (Pueblos Blancos) to kilkanaście  miast w głębi prowincji Andaluzja i Kadyks. Każda z nich ma swoją własną własną historią, ale wszystkie posiadają jedną cechę wspólną: BIEL! Kolor biały wapno obejmuje ulic i placów, ściany, sufity, kościoły, domy, pałace. Koniecznie trzeba dotrzeć do chociaż jednego z nich: Alcalá del Valle, Algar, Algodonales, Arcos de la Frontera, Benaocaz, Bornos, El Bosque, El Gastor, Grazalema, Mijas Pueblo, Olvera, Prado del Rey, Puerto Serrano, Setenil, Torre Alháquime, Ubrique, Villaluenga del Rosario, Villamartin i Zahara de la Sierra.

Wiele z tych andaluzyjskich wiosek położonych blisko morza dzieli się na dwie części. Stara, urokliwa część położona jest na wzgórzu, gdzie życie płynie leniwie. Gdzie kamieniczki nieraz nadszarpnięte przez ząb czasu, pamiętają historie sprzed setek lat. Gdzie zamieszkują ludzie szukający ciszy, spokoju, artyści odnajdujący się w prowincjonalnej rzeczywistości. Gdzie – jak okiem sięgnąć – roztacza się piękny widok, a zjazd do morza zajmuje tylko kilka minut.

Wszystkie budowle są obowiązkowo białe – rokrocznie odnawiane: albo na wiosnę, albo przed ważnym dla wioski świętem – najczęściej jest to fiesta ku czci patronki wiejskiego kościoła/kapliczki.

Odkąd miejscowi sięgają pamięcią, malowaniem na biało kamiennych domów zajmowały się wyłącznie kobiety. I to kobiety „czyste”, a więc poza okresem menstruacji. Obecnie niektóre budynki nadal są malowane przez właścicieli, jednak sporo pracy wykonują po prostu… ekipy budowlane.

I druga część miasteczek – to tętniące życiem, położone przy ciągle rozbudowujących się nabrzeżach i promenadach nadmorskie osiedla, gdzie życie tętni w cieniu wielkich hoteli.

Ośla taksówka

Taksówki osle na postoku w mijas pueblo
Andaluzja-Mijas Pueblo-postój „oślich” taksówek

Całe miasteczko Mijas Pueblo można obejść w ciągu niedługiego spaceru. Jest uroczo – wąskie uliczki, liczne, ukwiecone  tarasy z pięknymi widokami, sławne ośle taksówki, które rokrocznie ściągają tutaj miliony turystów z całego świata. I to widać. Mieszkańców praktycznie nie ma, tylko sami turyści i … jakoś tak nie czuję klimatu, tej specyficznej wakacyjnej nostalgii.

Ale  warto podejść do burros taxi czyli oślich taksówek z których słynie miasteczko lub zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie przy pomniku osła.

Wszystko zaczęło się od turystów, którzy podpatrywali w latach 50-ych XX wieku miejscowych robotników wracających z pracy w kamieniołomie na osiołkach.

Widok taki był dla gości z innych krajów niesamowicie atrakcyjny. I jak to turyści – robili zdjęcia, a także prosili robotników o pozwolenie na krótką oślą przejażdżkę.

Robotnicy skuszeni łatwym zarobkiem, wykorzystali swoją szansę i założyli Przedsiębiorstwo taksówkowe osłów. Teraz każda „ośla taksówka” mająca postój na specjalnych parkingu jest kolorowo przystrojona i ma swoją „tablicę rejestracyjną” z numerem.

Osły na tyle wrosły w krajobraz miasteczka, że na jednym z głównych placów, w pobliżu informacji turystycznej wystawiono pomnik upartego czworonoga, na którym można zrobić sobie zdjęcie. Dla ułatwienia wspinaczki, z jednej strony zwierzęcia  postawiono …schody.

numer taxi na głowie osła w mijas pueblo
Andaluzja – Mijas Pueblo – numer „burros taxi”
tak właśnie wygląda mijas puebl wypoczynek, ludzie, kolorowe doniczki i osły na ulicy
Schody umożliwiają wejście na grzbiet osła

Prośba na kartce do Matki Boskiej

Dysponując nieco większą ilością czasu warto udać się na wzgórze, do mieszczącej się w wydrążonej skale kaplicy patronki miasteczka – Virgen de la Peña. Na temat powstałej tu kaplicy i objawień Maryjnych, powstało sporo legend.

Jedna z nich mówi, że w 1536 bawiące się na wzgórzu dzieci zauważyły gołębia, który codziennie siadał o tej samej porze na tej samej skale. Powiedzieli o tym ojcu, który stwierdził, że skała w środku jest pusta, a kiedy wszedł do niej zobaczył wizerunek Matki Boskiej nakazujący mu zbudowanie kaplicy w tym miejscu.

Inna legenda przypisuje powstanie kaplicy mnichowi, który własnoręcznie wydrążył skałę, aby oddać cześć Matce Boskiej, która w tym właśnie miejscu mu się ukazała.

W ciemnym wnętrzu kaplicy do tej pory mieści się obraz patronki Mijas. A licznie przybywający pielgrzymi wierzą, że zapisane na kartkach prośby zostaną za jej pośrednictwem przekazane Bogu.

Tak więc nierzadkim  obrazkiem są turyści, którzy na skrawkach papieru zapisują prośby i wrzucają do specjalnie przygotowanej w tym celu skrzynki. Nie zaszkodzi!

Andaluzja-Mijas Pueblo matka boska w skale koscioł
Andaluzja-Mijas Pueblo-kościół Matki Boskiej w skale
Andaluzja-Mijas Pueblo wnętrze kaplicy matki boskiej
Mijas Pueblo – Virgen de la Pena – ołtarz

Dwa wieki rozrywki

Niewielkie rozmiary miasteczka pozwolą bez trudu odnaleźć niewielką, wybudowanej na prośbę mieszkańców w 1900 roku, arenę corridy.

Położona na skale arena, o nietypowym, owalnym kształcie jako jedna z nielicznych do dziś zachowała biały kolor. Odbywają się tutaj nie tylko walki byków, ale i liczne koncerty.

tak właśnie wygląda mijas puebl wypoczynek, ludzie, kolorowe doniczki i osły na ulicy

Artystyczne wizje

Wąskie uliczki i place są wręcz zapełnione sklepikami, oferującymi najprzeróżniejsze ozdoby rzeźby, ceramikę ręcznie, malowane obrazy. Dzięki wyjątkowo przyjaznej artystycznej aurze, Mijas Pueblo to także miejsce ulubione przez artystów i twórców z całego świata.

Ceramicznymi misami i kolorowymi donicami wypełnionym nieomal przez cały rok wielobarwnymi kwiatami, są także ozdabiane ściany domów.

Jak dojechać

Z Malagi należy jechać na południe, drogą AP7 w kierunki Marbella. Po około 25 minutach skręcić w A -387. Dojazd z Malagi około 35 minut.

ceramiczne,kolorowe cudeńka na scianch domów i sklepów w Mijas Pueblo

Mijas Pueblo

Po urokliwym spacerze, który także przydał się mojej nadwyrężonej przez podjazdy Kia, ruszam w dalszą drogę do Rondy.

Zanurz się razem ze mą w uroki Andaluzji. Kliknij w linki zamieszczone poniżej, a przeniesiesz się do cudownej krainy:

  1. Trasa z Malaga do Ronda

 Malaga – pierwszy łyk andaluzyjskiego powietrza 

 Wąwóz El Chorro – mekką dla lubiących mocne wrażenia

 Kolejką na wzgórze Calamorro

 Marbella – idealne miejsce dla bogatych turystów na Costa del Sol

 Mijas Pueblo – urocze białe miasteczko

 Ronda – andaluzyjskie miasto na pół

2. Trasa z Ronda do Jerez de la Frontera

 Kadyks (Cádiz) – najstarsze miasto Europy

 Jerez de la Frontera – sherry i tańczące konie

3. Trasa z Jerez de la Frontera do Sewilla

 Tragiczna miłość w Sewilli nieopodal Hiszpańskiego Placu

 Klimatyczna Sewilla, jej legendarny symbol NO8DO i ślad pomarańczy

4. Trasa z Sewilla do Kordoba

 Katedra – Mezquita w Kordobie jeden z najbardziej imponujących budynków na świecie

5. Trasa z Kordoba do Granada

 Granada – klejnot Andaluzji, gdzie śpisz w jaskini i zatapiasz się w flamenco

 Czerwona staję się o zachodzie słońca. Ja – Alhambra w Granadzie

6. Trasa z Granada do Nerja

 Nerja – urok nadmorskiego miasteczka na Costa del Sol

Plan samodzielnego zwiedzanie Andaluzji – dzień po dniu wraz z ilością km do przejechania, dokładne opisy miejsc wartych odwiedzenia, kulinarną odsłonę regionu, fascynującą historię flamenco, przydatne podpowiedzi w języku hiszpańskim i wiele innych, bardzo pomocnych informacji znajdziesz w poniższym artykule.

Andaluzja – plan zwiedzania

 

Znajdź swoje miejsce na nocleg w Mijas Pueblo


Booking.com

Otrzymuj powiadomienia o nowych wpisach!

Wypełnij formularz, zapisz się na listę, a otrzymasz regularnie informacje o nowych przepisach i relacjach z podróży!