Nerja – urok nadmorskiego miasteczka na Costa del Sol

0
292
Akwedukt Nerja

Nerja, przyjemna nadmorska miejscowość na Costa del Sol, która zachowała charakter typowego andaluzyjskiego miasteczka, pomimo wielkiego boomu turystów pod koniec ubiegłego wieku. Tak różna od betonowych apartamentowców, którymi usłane są brzegi hiszpańskich plaż.

Nerja

Zimą do ciepełka

W latach pięćdziesiątych Nerja była małym rybackim miasteczkiem, natomiast obecnie zamieszkuje go około dwadzieścia pięć tysięcy mieszkańców, przy czym sporo z nich to Brytyjczycy.

Doceniając łagodny klimat, kupują domy, do których przeprowadzają się na jesienno – zimowy czas. Sprzyja im klimat, bowiem w Nerja nawet w środku zimy temperatury oscylują wokół 15 do 20 stopni Celsjusza. W marcu – kiedy ja odwiedziłam miasteczko – temperatura sięgała 25 stopni Celsjusza – leżakowało się znakomicie, natomiast kąpiel…brrr, jak w Bałtyku, więc niekoniecznie. Przynajmniej dla mnie woda była za zimna.

I chociaż klimat miasteczka został zachowany – brukowane, urokliwe uliczki, bielone domy, nawet nowo powstające budynki nie szpecą miasteczka tak, jak to dzieje się w innych hiszpańskich, nadmorskich miasteczkach, to jednak odnosi się wrażenie pobytu w … angielskim kurorcie.

Wszechobecny język angielski ( in plus – bez problemu można dogadać się wszędzie), angielskie piwa w pubach i brytyjskie hamburgery królujące w restauracjach – trochę tak tutaj też jest.

Ale, jak już wspomniałam, pomimo sporych zmian, Nerja zachowała przyjemny charakter wypoczynkowego miasteczka.

Woda krystaliczna, szerokie usiane ciemnym piaskiem plaże po których można chodzić kilometrami, a także małe, urokliwe zatoczki schowane wśród skał sprzyjają wypoczynkowi.

człowiek nad morzem

Uroki Nerja

  • Balcón de Europa – charakterystyczny punkt, na który prędzej czy później zawędruje każdy, kto dotrze do Nerja, aby zachwycać się widokami a całe wybrzeże.
  • W wolnej od plażowania chwili warto zajrzeć do położonej kilka kilometrów  małej wioski Frigiliana, postrzegana jako jedna z najpiękniejszych w Hiszpanii. Zatopione wśród wszechobecnej zieleni białe domki, dodatkowo przyozdobione kwitnącymi w donicach kolorowymi kwiatami.
  • Akwedukt Águila czyli Akwedukt Orła XIX – wieczny akwedukt „w romańskim stylu”, wybudowany do nawadniani i transportu wody do starej fabryki cukru. Akwedukt  jest używany do nawadniania, który nadal jest w użytkowany. Najbardziej spektakularny  widok przedstawia się z pobliskiej drogi biegnącej z Nerja do Cueva de Nerja. Po obu stronach mostu na wspomnianej drodze znajdują się małe parkingi, na których można zostawić samochód i przejść pomiędzy barierkami na drodze, żeby się przyjrzeć tej imponującej budowli. Drugim sposobem dotarcia jest ponad 30 minutowy spacer ścieżką z centrum, którą można okrążyć akwedukt.
balkon Europy w Nerja
Balkon Europy

zachód słońca nad morzem

    Nerja wieczorem

Nauka hiszpańskiego w Andaluzji

Połączenie wakacji z nauką języka to mój ulubiony sposób spędzania wakacji. Także szkoła w Nerja stwarza możliwość połączenia: nauki hiszpańskiego, zwiedzania okolicy, poznania prawdziwego, andaluzyjskiego klimatu i wypoczynku.

Szczegóły znajdziesz na stronie szkoły Szkoła języka hiszpańskiego w Nerja.

Sprawdzona przez moją koleżankę Anię, która wróciła z dwutygodniowego kursu zachwycona – szkołą, okolicą, ludźmi i jedzeniem.

Czas na nocleg w agroturystyce

W Nerja zamieszkałam na obrzeżach miasta w gospodarstwie agroturystycznym prowadzonym przez niemiecką rodzinę, która przeprowadziła się tutaj kilka lat temu. Miejsce na nocleg znakomite – niby kurort, a dominuje wiejski spokój. Dojście na plażę zajmie tylko kilka minut.

W tej części miasta dominują … foliowe krajobrazy. Dawniejsze pola uprawne zostały zamienione na połacie upraw – głównie pomidorów i melonów – pod foliowymi osłonami.

dom
„Moja”agroturystyka

Zanurz się razem ze mą w uroki Andaluzji. Kliknij w linki zamieszczone poniżej, a przeniesiesz się do cudownej krainy:

  1. Trasa z Malaga do Ronda

 Malaga – pierwszy łyk andaluzyjskiego powietrza 

 Wąwóz El Chorro – mekką dla lubiących mocne wrażenia

 Kolejką na wzgórze Calamorro

 Marbella – idealne miejsce dla bogatych turystów na Costa del Sol

 Mijas Pueblo – urocze białe miasteczko

 Ronda – andaluzyjskie miasto na pół

2. Trasa z Ronda do Jerez de la Frontera

 Kadyks (Cádiz) – najstarsze miasto Europy

 Jerez de la Frontera – sherry i tańczące konie

3. Trasa z Jerez de la Frontera do Sewilla

 Tragiczna miłość w Sewilli nieopodal Hiszpańskiego Placu

 Klimatyczna Sewilla, jej legendarny symbol NO8DO i ślad pomarańczy

4. Trasa z Sewilla do Kordoba

 Katedra – Mezquita w Kordobie jeden z najbardziej imponujących budynków na świecie

5. Trasa z Kordoba do Granada

 Granada – klejnot Andaluzji, gdzie śpisz w jaskini i zatapiasz się w flamenco

 Czerwona staję się o zachodzie słońca. Ja – Alhambra w Granadzie

6. Trasa z Granada do Nerja

 Nerja – urok nadmorskiego miasteczka na Costa del Sol

Plan samodzielnego zwiedzanie Andaluzji – dzień po dniu wraz z ilością km do przejechania, dokładne opisy miejsc wartych odwiedzenia, kulinarną odsłonę regionu, fascynującą historię flamenco, przydatne podpowiedzi w języku hiszpańskim i wiele innych, bardzo pomocnych informacji znajdziesz w poniższym artykule.

Andaluzja – plan zwiedzania

Znajdź swoje miejsce na nocleg w NerjaBooking.com

Otrzymuj powiadomienia o nowych wpisach!

Wypełnij formularz, zapisz się na listę, a otrzymasz regularnie informacje o nowych przepisach i relacjach z podróży!