Roztocze co warto zobaczyć? Top 17 atrakcji Roztocza

4
2
most odbijający się w rzece
Stawy w Zwierzyńcu na Roztoczu

Roztocze to piękna, zielona kraina na wschodzie Polski. Z charakterystycznymi wzgórzami pokrytymi szachownicą pól i lasami, poprzecinane dolinami rzek i strumieni.

Jedne z nich leniwie meandrują wśród pól, inne zaś tworzą malownicze przełomy, które nadają im charakter górskich potoków.

Atrakcji Roztocza jest mnóstwo. Przygotowałam zestawienie miejsc – moim zdaniem najciekawszych – do których warto zajrzeć podczas wypoczynku na Roztoczu.

Roztocze zwiedzałam na rowerze, ale oczywiście do wszystkich tych miejsc (lub w ich pobliże) można dojechać samochodem.

Poniższe atrakcje Roztocza to tylko zarys, bez dokładnych opisów, najbardziej interesujących miejsc. Po prostu „Roztocze co warto zobaczyć”.

dom drewniany, drewniany pło, mnóstwo polnych kwiatów
Urok Roztocza
Spis Treści
Zwiń
Rozwiń

1. Zamość – miasto idealne

Należy do najcenniejszych zespołów zabytkowych w Europie. Zamość wpisany jest na Listę Światowego Dziedzictwa Unesco.

Zachwycisz się ratuszem położonym na uroczym rynku otoczonym przecudnej urody kamieniczkami. Otaczające miasto mury i bramy miejskie i mnóstwo uliczek i placów do zagubienia się. Jesteś w Polsce, a w podwórkach i kamienicach odnajdziesz włoskie klimaty. Bowiem Zamojski zakładając miasto wzorował się na Padwie.

Polecam zwiedzić Zamość z przewodnikiem. Szczegóły w Informacji Turystycznej pod schodami ratusza.

Na chwilę relaksu polecam klimatyczną kawiarnię – galerię U Dziwisza położoną nieco poza ścisłym centrum, a na nocleg w Zamościu Hotel Arte na rynku z widokiem na ratusz.

Te dwa miejsca zostały mi polecone przez czytelników mojego bloga przed wyjazdem na wakacje. Byłam, zachwyciłam się i polecam także Wam. Bo warto.

napis zamość i ratusz w zamościu
Ratusz w Zamościu – rok 2020

2. Zabytkowe centrum Zwierzyńca 

Zatopione w zielenie piękne centrum Zwierzyńca, a w nim wyjątkowy kościółek na wyspie, do którego prowadzi drewniany most. Naprzeciw kościółka budynki Ordynacji Zamojskiej, a za nimi malownicze stawy i mostki. Tuż obok nadal czynny ponad 200 letni browar. Nieopodal modrzewiowa willa Zamojskich (obecnie nadleśnictwo). A i jeszcze jedyny na świecie pomnik szarańczy. W parku, stoi bowiem pomnik pokonania przez mieszkańców w 1711 roku szarańczy.

Będąc w Zwierzyńcu i spacerując po Roztoczańskim Parku Narodowym, warto wybrać się na Piaseczną Górę żółtą ścieżką, a następnie zajrzeć na obszar ochrony ścisłej Bukowa Góra i zdobyć szczyt o takiej samej nazwie. Uwaga! Wchodząc na teren Roztoczańskiego Parku musimy kupić bilet wstępu – w biurze nieopodal drogi.

budynek kaplicy odbijający się w wodzie
Atrakcja Roztocza – kaplica na wodzie w Zwierzyńcu

3. Stawy Echo w Zwierzyńcu

Rzeka Świerszcz dała życie czterem sztucznym zbiornikom wodnym – stawom. To z jej wód wiosną stawy są napełniane wodą. Na skarpie przy stawach prowadzą drewniane pomosty, a nad jednym z brzegów urządzono miejsce kąpielowe.

Stawy Echo zostały założone przez Ordynację Zamojską w latach 30-ych XX wieku.

4. Szczebrzeszyn

Najstarsze miasto Roztocza, w którym można poczuć ducha dawnych miasteczek.

Tak, to jest to miasto, o którym pisał Jan Brzechwa, w którym chrząszcz brzmi w trzcinie. Dwa chrząszcze/świerszcze stojąca na pomnikach w mieście kultywują tę opowieść.

A poza nimi warto odwiedzić Szczebrzeszyn dla jego zabytków i festiwali, o których przeczytasz w artykule o Szczebrzeszynie: Szczebrzeszyn atrakcje.

5. Roztocze Krasnobród – zalew i zabytki

Miejsce do wypoczynku i zwiedzania. Warto rozpocząć zwiedzanie od podziwiania miasta i okolicy z wieży widokowej.

Zalew na rzece Wieprz to znakomity pomysł na wypoczynek: plażowanie, kąpiele i spacery wokół zalewu.

A do zwiedzania: barkowy kościół, kaplica na wodzie, kilkuhektarowa „Kalwaria krasnobrodzka”, 200 -letni drewniany spichlerz.

6. Szumy na Tanwi – przyrodnicza atrakcja Roztocza

Malowniczy przełom rzeki Tanew z naturalnymi progami wodnymi, czyli 28 następującymi po sobie niewielkimi wodospadami. Możesz tam dotrzeć pieszo, albo rowerem po wąskich, leśnych dróżkach i ścieżkach.

7. Górecko Kościelne

Urokliwie położona śródleśna wieś z sanktuarium św. Stanisława Biskupa, licznymi kapliczkami, aleją stuletnich dębów z malowniczym przełomem  rzek Szum.

8. Wieża widokowa w Suścu na Górze Grabowickiej

Miejsce na które warto wejść dla cudnych widoków na poszatkowane (szczególnie pięknie wyglądające latem) pola wokół.

9. Baszta widokowa w Józefowie

Widoki z baszty na Józefów i rozciągającą się wokół puszczę. Pod basztą rozlokowany jest nieczynny kamieniołom Biała Dolina, do którego także warto zajrzeć.

10. Najwyższy wodospad na Roztoczu

Na rzece Jeleń, wśród dzikiej roztoczańskiej przyrody, znajduje się pomnik przyrody nieożywionej. Czyli wodospad o wysokości 1,5 metra i szerokości 9 metrów.

11. Rezerwat Czartowe Pole

Magiczne miejsce to już ścieżka prowadząca wzdłuż rzeki Sopot do rezerwatu. Zatopione wśród zieleni kładki i szum strumyka tworzą niesamowity klimat.

Przez najciekawszy odcinek sporego rezerwatu wytyczona jest ścieżka o długości około 1,5 km. Start od parkingu w wiosce Hamernia.

dzika rzeczka w lesie
Szumy na Roztoczu

12. Roztocze w skansenie: zagroda Guciów

W wiosce Guciów mały, prywatny skansen z regionu. Kryte strzechami chałupy kryją w sobie nie tylko eksponaty, ale i restaurację z regionalnymi daniami i miejsca do spania w starych chatach z klimatycznym wnętrzem.

W ramach zwiedzania Zagrody Guciów także ścieżka archeologiczno-poznawcza do grodziska (datowanego na IX-XI w.) z fascynującymi pozostałościami wałów obronnych (w części płn.-zach.).

drewniany dom kryty strzechą
Zagroda Guciów to jedna z atrakcji Roztocza

13. Roztoczański Park Narodowy

Ponad osiem tysięcy hektarów lasów z licznymi fragmentami pierwotnej puszczy. Imponujące drzewa, śródleśne stawy i koniki polskie będące potomkami dzikich koni – tarpanów.

Rewelacyjne miejsce na rower – liczne ścieżki, drogi leśne i wytyczone trasy rowerowe.

konik polski pasie się na łące
Koniki Polskie na Roztoczu

14. Kościół w Tomaszowie Lubelskim na Roztoczu

Perła architektury sakralnej – modrzewiowy kościół Zwiastowania NMP. Niezwykły, bo barokowy wystrój drewnianej świątyni. Wystawy sztuki sakralnej z dawnych lat.

15. Radruż

Cerkiew Św. Paraskewy, która jest jedną z najpiękniejszych drewnianych cerkwi w Polsce. W 2013 roku wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Wraz z dzwonnicą otoczona jest kamiennym murem o charakterze obronnym.

16. Mauzoleum w Bełżcu

Przejmujący i pełen ekspresji monument upamiętniający ofiary niemieckiej zagłady. Niewielkie, ale znakomite muzeum multimedialne.

17. Spływ kajakowy rzeką Wieprz na Roztoczu

Spływ kajakowy na Roztoczu to także zwiedzanie. Tego, co najcenniejsze na Roztoczu – przyrody.

Podczas spływu po rzece Wieprz trwającego od 1 godziny do nawet 5 godzin zanurzysz się w zieloność i naturę. Spływ kajakowy to także super propozycja na Roztocze z dziećmi, jako że trasy są bardzo łatwe i bezpieczne. Odwóz lub dowóz na miejsce spływu kajakowego masz zagwarantowane przez organizatorów.

Tu zarezerwujesz kajaki do spływu: Zarezerwuj kajaki w Roztoczu 

Zamość i Roztocze noclegi

Jak dla mnie najlepszym miejscem na nocleg w Zamościu jest hotel położony w samym sercu miasta tuż przy rynku, tak doskonałą propozycją na zatrzymanie się na Roztoczu jest agroturystyka.

Moje miejsce na nocleg na Roztoczu to niezwykłej urody dom nieopodal Zwierzyńca Ranczo Turzyniec.

Top 5 najczęściej rezerwowanych miejsc na noclegi na Roztoczu:

Bondyrz  Szklane Domy

Józefów Kryształowa Józefów

Szczebrzeszyn Ostoya Roztocze

Susiec Hacjenda

Zwierzyniec Siedlisko pod Lasem

Zamość Hotel Zamojski

Znasz jeszcze inne urokliwe miejsca na Roztoczu? Dopisz w komentarzu, proszę.

A podczas zwiedzania Roztocza nie zapomnij przywitać się z chrząszczem w Szczebrzeszynie!

Oceń artykuł
[Głosów: 1 Średnia: 5]

Otrzymuj powiadomienia o nowych wpisach!

Wypełnij formularz, zapisz się na listę, a otrzymasz regularnie informacje o nowych przepisach i relacjach z podróży!

Poprzedni artykułO czym brzmi chrząszcz w Szczebrzeszynie? Festiwale i atrakcje miasta
Następny artykułHvar lawendowa, słoneczna chorwacka wyspa
Subscribe
Powiadom o
guest
4 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
LanaDelRey.PL
LanaDelRey.PL
11 miesięcy temu

Wiedziałam, że roztocze jest piękne, ale nie zdawałam sobie sprawy z tego, że aż tak!! Koniecznie muszę odwiedzieć!!

Marek
Marek
10 miesięcy temu

Będąc w Szczebrzeszynie warto wybrać się do wąwozów lessowych.Pomiędzy Józefowem a Suścem jest miejscowość Oseredek z Muzeum Pożarnictwa.W muzeum znajduje się wiele ciekawych eksponatów z różnych okresów i nie tylko z Polski,których zbieranie zainicjował były komendant miejscowej OSP.We wsi Paary ciekawy budynek Straży Granicznej z 1876 r.Na Roztoczu byłem już kilka razy,lubię jeździć po puszczy i jedno co rzuca się w oczy to wycinanie dużych obszarów lasu.Sadzi się sadzonki,ale kiedy z nich będzie prawdziwa puszcza??

Dana - Jawagabunda. Zapraszam Was do bloga z dojrzałym spojrzeniem na świat, w którym będziemy wspólnie smakować życie ( dosłownie i w przenośni) i odkrywać w sobie zainteresowania. To blog dla nas - którzy mimo posiadania wielu lat - nadal z pasją idą przez siebie.