O czym brzmi chrząszcz w Szczebrzeszynie? Festiwale i atrakcje miasta

0
0
chrząszcz na rynku w Szczebrzeszynie
Chrząszcz w Szczebrzeszynie

W Szczebrzeszynie dwa chrząszcze brzmią. Ale nie w trzcinie!

Pierwszy pomnik bohatera wiersza Jana Brzechwy stanął u podnóża Góry Zamkowej, drugi jest najważniejszym punktem na rynku.

Artykuł, który właśnie czytasz musi obronić się słowem. Oprócz fotki ni to chrząszcza, ni to świerszcza, z mojej całodniowej wyprawy do Szczebrzeszyna i okolic nie zachowały się żadne zdjęcia. Jeden nierozważny krok … i zniknęły.

Tak że pozostawiam Cię z informacjami na temat Szczebrzeszyna i jego okolic, a widoczki będziesz miał przed oczami, gdy pojedziesz na Roztocze.

Do czego szczerze zachęcam, bo piękna, pełna spokoju to kraina.

Spis Treści
Zwiń
Rozwiń

Gdzie leży Szczebrzeszyn

Nazwę Szczebrzeszyn na pewno znasz, ale czy wiesz gdzie znaleźć Szczebrzeszyn na mapie Polski? Szczebrzeszyn jest urokliwym miastem na Roztoczu i jednocześnie jednym z najstarszych miast na Lubelszczyźnie, które prawa miejskie otrzymało pod koniec XIV wieku.

Szczebrzeszyn położony na trakcie handlowym, a dokładnie na skrzyżowaniu szlaków komunikacyjnych z północy na południe i ze wschodu na zachód przyciągał kupców i tym samym bogacił się.

Powstawały znaczące budowle i kościoły. Niestety, dogodne położenie było także łakomym kąskiem dla najeźdźców. W czasie najazdów wiele budowli uległo zniszczeniu. W tym także zamek i mury obronne miast.

Obecnie Szczebrzeszyn słynie dwoma rzeczami. Rozsławionym przez Jana Brzechwę chrząszczem i organizowanym od kilku lat festiwalem Stolica Języka Polskiego w Szczebrzeszynie.

Szczebrzeszyn. Wiersz. Chrząszcz. Pszczyna

Już zbitki słów w tych czterech słowach powodują niezłe wygibasy językowe!

A czy znasz cały wiersz o chrząszczu? Bo ja znałam tylko pierwszy wers. Dopiero po odwiedzeniu Szczebrzeszyna przypomniałam sobie z dzieciństwa, że przecież chrząszcz powędrował ze Szczebrzeszyna do Pszczyny!

W Szczebrzeszynie chrząszcz brzmi w trzcinie
I Szczebrzeszyn z tego słynie.

Wół go pyta: „Panie chrząszczu,
Po co pan tak brzęczy w gąszczu?”

„Jak to – po co? To jest praca,
Każda praca się opłaca.”

„A cóż za to pan dostaje?”
„Też pytanie! Wszystkie gaje,

Wszystkie trzciny po wsze czasy,
Łąki, pola oraz lasy,

Nawet rzeczki, nawet zdroje,
Wszystko to jest właśnie moje!”

Wół pomyślał: „Znakomicie,
Też rozpocznę takie życie.”

Wrócił do dom i wesoło
Zaczął brzęczeć pod stodołą

Po wolemu, tęgim basem.
A tu Maciek szedł tymczasem.

Jak nie wrzaśnie: „Cóż to znaczy?
Czemu to się wół próżniaczy?!”

„Jak to? Czyż ja nic nie robię?
Przecież właśnie brzęczę sobie!”

„Ja ci tu pobrzęczę, wole,
Dosyć tego! Jazda w pole!”

I dał taką mu robotę,
Że się wół oblewał potem.

Po robocie pobiegł w gąszcze.
„Już ja to na chrząszczu pomszczę!”

Lecz nie zastał chrząszcza w trzcinie,
Bo chrząszcz właśnie brzęczał w Pszczynie.

Szczebrzeszyn pomnik chrząszcza

Dlaczego Jan Brzechwa napisał wiersz o Szczebrzeszynie, tego nie wiadomo. Ale to, że zarówno słowo świerszcz jak i Szczebrzeszyn stanowią niezłą ekwilibrystykę nawet dla Polaków, to wiedzą wszyscy.

A może to właśnie nazwa miasta się przyczynkiem dla poety do stworzenia wiersza?

Wiersz, a przynajmniej jego początek znają niemal wszyscy, a „żywe” pomniki świerszczy ozdabiają miasto.

Grający na skrzypcach drewniany chrząszcz wita turystów od 2002 roku na ulicy Klukowskiego u podnóża Góry Zamkowej (na przeciw zabytkowego młyna), a drugi dołączył do kuzyna w 2011 roku i przygrywa na rynku.

Żeby dodać nieco realności obok ponad dwumetrowego pomnika świerszcza na rynku postawiono donice z trawami. Tak więc ma chrząszcz swoje „prawie” trzciny, w których może przygrywać.

chrząszcz w trzcinie
Chrząszcz czy świerszcz brzmi w trzcinie w Szczebrzeszynie

Festiwal Stolica Języka Polskiego w Szczebrzeszynie

Szczebrzeszyn od kilku lat jest stolicą Języka Polskiego. Organizowany w sierpniu festiwal literacki podczas którego publiczność ma możliwość bliskiego kontaktu z żywym językiem w cudownym otoczeniu roztoczańskiej przyrody.

Szczebrzeska łąkę nad Wieprzem i pobliski Zamość pełne są w tym czasie wydarzeń, spotkań, wystaw i kreatywnych warsztatów (zarówno dla dzieci jak i dla młodzieży).

Polecam zerknąć na Facebook, aby bieżąco śledzić na profilu Stolicy Języka Polskiego co i gdzie dzieje się przez cały tydzień na szczebrzeszyńskim festiwalu.

Piotr Duda – pomysłodawca i dyrektor artystyczny festiwalu – pochodzi z Roztocza i także w ten sposób propaguje swoje rodzinne strony. Literacko w otoczeniu roztoczańskiej przyrody.

Festiwal Stolica Języka Polskiego w Szczebrzeszynie to projekt, którego zadaniem jest przypominanie dorobku wybitnych polskich pisarzy, poetów i dramaturgów oraz promowanie współczesnych autorów i ich twórczości

W każdym roku festiwal języka polskiego ma swojego patrona. W 2021 roku jest nim Tadeusz Różewicz. W poprzednich latach byli:

  • 2015 – Zbigniew Herbert
  • 2016 – Bolesław Leśmian
  • 2017 – Wisława Szymborska i Kornel Filipowicz
  • 2018 – Skamandryci
  • 2019 – Anna Świrszczyńska i Jan Brzechwa
  • 2020 – Cyprian Kamil Norwid

Przyrodnicze atrakcje Szczebrzeszyna

Do urokliwie położonego Szczebrzeszyna przyjechałam na rowerze polnymi i wiejskimi drogami ze Zwierzyńca. Okolice miasta to piękne miejsce na piesze i rowerowe wyprawy.

Nieopodal Szczebrzeszyna zachwycają dzikie, lessowe wąwozy, w których świetnie można złapać wytchnienie od słońca w upalne dni, a w bardziej pochmurne zanurzyć się w tajemniczy zakątek świata skąpany w półmroku.

Planując wyjazd w okolice Szczebrzeszyna koniecznie zajrzyj do labiryntu wąwozów lessowych i wędruj oznaczonymi ścieżkami. Bo jak to w labiryncie – łatwo się zgubić.

Na mapie znajdziesz miejsce ich występowania i tym samym nie ominiesz  Piekiełka Szczebrzeszyńskiego.

Szczebrzeszyn zabytki

Wielokulturowość Szczebrzeszyna widać do dzisiaj w różnorodności zachowanych zabytków sakralnych.

Tak więc i amatorzy architektury sakralnej również znajdą coś dla siebie. Ciekawe wnętrza kościołów p.w. Św. Mikołaja i Św. Katarzyny z wnętrzami w stylu Renesansu Lubelskiego.

Najstarszą w Polsce murowaną świątynią prawosławną w Polsce Cerkiew Zaśnięcia Bogurodzicy, w której podziemiach pochowani zostali dawni właściciele Szczebrzeszyna, a która zachwyca bogatą polichromią.

Odrestaurowana synagoga i najstarszy na Lubelszczyźnie Kirkut to kolejne miejsca do odwiedzenia w Szczebrzeszynie.

Szczebrzeszyn atrakcje turystyczne: festiwale i wystawy

Oprócz wspomnianego już festiwalu opiewającego nasz ojczysty język, w życiu kulturalnym Szczebrzeszyna sporo się dzieje.

  • Dni Chrząszczowego Grodu
  • Festiwal piosenki Rozśpiewany Chrząszcz
  • Festiwal Śladami Singera – wędrówka szlakiem miejsc (sztetli) opisanych przez noblistę Isaaca Baszewisa Singera
  • Festiwal Folklorystyczny Eurofolk

A także propagujący zdrowy styl życia, a oczywiście powiązany z bohaterem miasta, Bieg Chrząszcza.

Od kilku lat na mapie ciekawych rzeczy do zobaczenia na Roztoczu jest Muzeum Starych Zegarów w Szczebrzeszynie. Przewodnim tematem zbioru liczącego ponad 300 eksponatów są zegary zegary wiszące, wahadłowe.

Muzeum Dawnych Rzemiosł, z oryginalną, w pełni wyposażona roztoczańską kuźnią oraz Muzeum Skarbów Ziemi i Morza ze zbiorami liczącymi ponad 1000 eksponatów z całego świata. Muzea znajdują w „Domu dyrektora” w zespole dawnej cukrowni „Klemensów”.

Szczebrzeszyn agroturystyka i restauracje

A jeśli zastanawiasz się gdzie zjeść w Szczebrzeszynie, może przydać Ci się informacja, że w obiekcie dawnej cukrowni znajduje się również restauracja oferująca regionalne i polskie dania oraz hotel Klemens.

W Szczebrzeszynie i okolicy znajdziesz sporo ciekawych miejsc agroturystycznych na nocleg. Mniej hoteli – chyba, że zawitasz do Zamościa. Tam będziesz mógł zamieszkać w hotelu Koronny ” z duchem epoki”.

Zwiedzając wschodni region Polski może zajrzysz nieco na południe i odwiedzisz równie spokojny, skąpany w zieleni Beskid Niski i odwiedzisz Jaśliska, które „zagrały” główną rolę w nominowanym do Oskara filmie „Boże Ciało” lub zaglądniesz w coraz mniej dzikie Bieszczady?

Kierując się z atrakcyjnego Roztocza na północ kraju znajdziesz nie tylko sporo ciekawych miejsc do odwiedzenia, ale i mnóstwo niezwykle klimatycznych miejsc na nocleg. Takich, które aż żal opuszczać chociaż na kilka godzin.

źródło: Jan Brzechwa „Chrząszcz”

Oceń artykuł
[Głosów: 2 Średnia: 5]

 

Otrzymuj powiadomienia o nowych wpisach!

Wypełnij formularz, zapisz się na listę, a otrzymasz regularnie informacje o nowych przepisach i relacjach z podróży!

Poprzedni artykułŻurek z maślanki z ziemniakami
Następny artykułRoztocze co warto zobaczyć? Top 17 atrakcji Roztocza
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Dana - Jawagabunda. Zapraszam Was do bloga z dojrzałym spojrzeniem na świat, w którym będziemy wspólnie smakować życie ( dosłownie i w przenośni) i odkrywać w sobie zainteresowania. To blog dla nas - którzy mimo posiadania wielu lat - nadal z pasją idą przez siebie.