Stawy Milickie w Dolinie Baryczy – trasy rowerowe

0
642
znak stopu z ptakiem
Stawy Milickie - królestwo ptaków

Stawy Milickie w Dolinie Baryczy na rowerze. Tras jest wiele, możliwości jeszcze więcej, bo można je rozszerzyć o wiejskie drogi. Po niemal płaskim, łatwym terenie, w samym sercu przyrody. Mogą być niebezpieczne! Albowiem uzależniają – chce się tutaj wracać i wracać…

Stawy Milickie
Takich widoków tutaj prawie trzysta

Spis Treści
Zwiń
Rozwiń

Hektary wody, kilometry tras

Dolina Baryczy ze Stawami Milickimi jako najbardziej znanym elementem tego Parku Krajobrazowego, bogato zaprezentuje Wam się w artykule  Jak to jest z tymi Stawami Milickimi.

Opowie o sobie, ciekawostkach z krainy i zachęci do sposobów eksploracji. A na koniec zabierze Was na znakomitego, milickiego karpia. Albo inną rybkę z tutejszej hodowli.

Dolina Baryczy  (Park Krajobrazowy Dolina Baryczy ) – urokliwy zakątek ziemi, mniej więcej w połowie drogi pomiędzy Poznaniem i Wrocławiem. Wypełniony przyrodą – stawy, lasy, mokradła będące domem dla ptaków i ryb otoczone lasami i łąkami, z licznymi, historycznymi budowlami. Na terenie Parku znajduje się także jeden z największych w Europie kompleksów stawów rybnych – rezerwat przyrody Stawy Milickie – w skład którego wchodzi prawie trzysta stawów. Oprócz Stawów Milickich, na terenie parku istnieją jeszcze trzy rezerwaty: Wzgórze Joanny, Olszyny Niezgodzkie i Radziądz.

 

Stawy Milickie mapy
Darmowe mapy regionu
Jaz na rzece Barycz
Jaz na rzece Barycz

Na rowery

Wytyczonymi pomiędzy skupiskami stawów i okolicznymi wioskami trasami rowerowymi można godzinami kręcić się na dwóch kółkach.

Przyjąć strategię, że jedziemy jedną z tras, albo zmieniamy ją zgodnie z fantazją chwili. Odległości nie są zbyt duże. Teren jest prawie płaski, ścieżki najczęściej są szutrowe lub utwardzone, aczkolwiek zdarzają się miejsca – jak na przykład trasa żółta na obrzeżach Milicza, która prowadzi niezbyt uczęszczaną, dość zarośniętą groblą nad rzeką Barycz. Ale tak jest tylko w mniej popularnych miejscach. I do przejechania.

Cały obszar Doliny Baryczy poprzecinany jest dobrze oznakowanymi trasami  rowerowymi i ścieżkami dydaktycznymi. W wielu miejscach trasy rowerowe łączą się lub przecinają z pieszymi szlakami lub trasami konnymi. Mając przy sobie mapą – bezpłatne mapy dostępne są w punktach  Informacji Turystycznej, w hotelach, wypożyczalniach a nawet restauracjach. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby powłóczyć się także wiejskimi, niezbyt uczęszczanymi drogami i leśnymi duktami.

Tak zresztą zrobiłam w czasie mojej wyprawy rowerowej – częściowo przez gapiostwo, gdy przejechałam skręt.

Jedynie czego musimy przestrzegać, to zakazu wstępu w niektóre regionu stawów, o czym przypominają nam stosowne tablice.

Ścieżki dydaktyczne z tablicami informującymi o zwyczajach ptactwa i ryb,  czatownie i wieże obserwacyjne to absolutna wartość dodana tras. Warto zabrać lornetkę – na pewno przyda się do podglądania hałasujących mieszkańców szuwar.

Przez Dolinę Baryczy przebiega 17 kilometrowy fragment EuroVelo – (europejska sieć szlaków rowerowych)  EV9 Bałtyk – Adriatyk od miejscowości Przewory do Baranowiec.

W sumie na całym obszarze mamy do dyspozycji sporo tras, z wieloma miejscami postojowymi.

Uważam, że nie ma sensu wymieniać tras – ruszając w drogę zaopatrzcie się w mapę.

Jedynie na co chciałabym zwrócić uwagę, to dwie ścieżki. Moim zdaniem absolutnie konieczne – jedne z najpiękniejszych.

 1. Ścieżka kolejowa trasą dawnej kolejki wąskotorowej biegnąca pomiędzy miejscowościami Sułów i Grabownica, przez Milicz. Dwadzieścia kilometrów trasy, bardzo łatwej, świetnie nadającej się także dla dzieci, poprowadzono po nasypie, dla uatrakcyjnienia pozostawiając oznaczenia kolejowe. Kilka miejsc postojowych i tablice informacyjne.
 2. Trasa rowerowa groblą pomiędzy stawami Stawno i Nowe Grodzisko. Krótka, bo zaledwie dwu kilometrowa, ale niezwykle urokliwa. Uważana za jedno z najpiękniejszych miejsc w Dolinie Baryczy. Tutaj bywa nieco tłoczno – po obu stronach grobli są parkingi, więc sporo ludzi spaceruje z wózkami, dzieci jeżdżą na rowerkach, ludzie spacerują. W sumie może to i lepiej – nie można śmignąć szybko na rowerze, tylko trzeba zwolnić i porozglądać się wokół. A naprawdę warto!

Planując trasę, proponuję te dwa odcinki obowiązkowo wziąć pod uwagę.

Stawy Milickie i rower
Dowód mojej bytności w rejonie stawów
oznaczenia trasy rowerowej Stawy Milickie
Oznaczenia na trasach
Rowerzysta na trasie w lesie
Trasa po nasypie kolejowym
tablica informacyjna
Tablice informacyjne na trasie

Na rowery bez roweru

Nie musisz posiadać swojego roweru, aby wyruszyć w teren. Sporo wypożyczalni rowerów oferują zarówno zwykłe jak i elektryczne rowery. Także skorzystałam z takiej propozycji.

Wypożyczenie roweru na cały dzień kosztuje od 30 do 40 złotych.

Gdzie wypożyczysz rower

 • Rowery Dajczman – Milicz. 691 843 294, 889 436 515.
 • Rowery Milicz 783 040 077
 • Mirosław Krzyżoszczak – Milicz. 606 586 733 – z tej wypożyczalni skorzystałam i byłam zadowolona.
 • Wypożyczalnia Milicz – Niesułowice. 665 145 094
 • Punkt Informacji Turystycznej w Pałacu Żmigród. 71 385 39 31.
 • Maciej Kowalski 665 145 094.
 • Jaz – Kaj Milicz. 785 554 714
 • Naturum Ruda Sułowska 71 75 90 888
 • Agroturystyka „U źródła” Milicz  509787669
 • Usługi Turystyczne Ruda Sułowska.  603 976 169.
 • Sklep i wypożyczalnia rowerów Milicz.  506 454 311.
 • Wypożyczalni rowerów Krośnice (przystań). 71 38 28 181.
rowery
Nasze rowery

Ścieżki rowerowe

Przed wyjazdem radzę zerknąć na stronę regionu, gdzie znajdziecie trasy wraz z ciekawymi opisami Trasy rowerowe Dolina Baryczy.

Bardzo przydatna aplikacja, z interaktywną mapą regionu, na której zaznaczone są wszystkie rodzaje tras. Polecam ściągnąć i korzystać: mapy interaktywne Dolina Baryczy.

Jak dojechać

 • Samochodem.
 • Pociągiem. Do Krośnic i Milicza z Wrocławia można dojechać bezpośrednim pociągiem około 1,5 godziny. Z Poznania nieco gorzej, bo z jedną przesiadką.

Gdzie zamieszkać

Zarówno Milicz, jak i okoliczne  – mniejsze i większe – miejscowości oferują sporo różnego rodzaju noclegów. Począwszy od pokoi do wynajęcia, poprzez zakwaterowanie w agroturystyce, hotelu, a na pałacu skończywszy.

Moim miejsce w pobliżu Stawów Milickich jest ostatni element wyliczanki noclegowej. Pałac Pakosław. Jak tam jest opowiem Ci w artykule Pałac Pakosław – a w nim smaki i pokoje, jakich nie znajdziesz na świecie.

A w jakim pokoje się zatrzymać? To będzie Twój problem. Tematycznie najbardziej pasuje Ptasie Radio

Pokój "Ptasie radio" w Pałacu Pakosław
Pokój „Ptasie radio” w Pałacu Pakosław
Pokój "Ptasie radio" w Pałacu Pakosław
W pokoju”Ptasie radio”

Jeśli masz ochotę dowiedzieć się więcej o Dolinie Baryczy, zerknij do moich kolejnych artykułów:

Stawy Milickie w Dolinie Baryczy – podróż na kilka sposobów w serce przyrody

Tutaj znajdziesz nocleg w Dolinie Baryczy

Wybierasz się do Doliny Baryczy? Masz pytania dotyczące wyjazdu? Pisz śmiało w komentarzu, postaram się odpowiedzieć.Booking.com

Dopisek specjalny

Wyjazd odbył się w ramach corocznego prezentu urodzinowego od mojego bardzo dorosłego syna dla mnie. Dziękuję Radziu, za wspólnie spędzony czas, przegadane godziny i ból pewnej części ciała po kilku godzinach spędzonych na rowerze.

Kiedyś bowiem Radek powiedział, że tworzy nową, rodzinną tradycję – zamiast kwiatów czy prezentu, wspólnie spędzony weekend w otoczeniu przyrody.

Z reguły wyjeżdżamy w góry – tym razem padło na stawy.

Nasze poprzednie wyjazdy – gdybyście mieli ochotę zerknąć – ukrywają się po poniższymi linkami:

 W Bieszczadach nie tylko Zakapiory

 Tatry – kto raz przybył, przepadł z kretesem

Kobieta i mężczyzna na rowerze
Dana i Radek na trasie
Oceń artykuł
[Głosów: 7 Średnia: 4.4]

Otrzymuj powiadomienia o nowych wpisach!

Wypełnij formularz, zapisz się na listę, a otrzymasz regularnie informacje o nowych przepisach i relacjach z podróży!