alta badia

2019 Podróże Świat Włochy

Gdzie najlepiej pojechać na narty we Włoszech? Polecam San Cassiano

Danuta Walter - Urych Danuta Walter - Urych 28 lutego 2019

San Cassiano, urokliwe włoskie miasteczko, położone na wysokości 1537 m.n.p.m, u podnóża masywów Lavarella i Conturines w rejonie Alta Badia we włoskich Dolomitach, w niewielkiej odległości od Bolzano, zachwyca.

Spis treści

San Cassiano w Alta Badia (Alto Adige)

Zanim o miasteczku, słów kilka o Alta Badia, znane także jako Alto Adige. Leży w krainie z mocno pokręconą historią, o której więcej przeczytasz klikając w ten artykuł Trydent region.

A San Cassiano po prostu zachwyca. Podobnie jak setki innych włoskich i austriackich miasteczek, w których wieża kościoła na tle gór, wykończone drewnem domy wtapiające się w górski krajobraz, postrzępione, sięgające nieba szczyty i rozległe łąki – w zależności od pory roku: pokryte śniegiem lub upstrzone dzikimi kwiatami – tworzą pogardzany nieco „landszaft”.

Ale czyż nie lepiej otaczać się pięknem i czerpać z niego pozytywną energię, niż krytykować każdą rzecz, która staje na naszej drodze?

Alta Badia ośrodek narciarski
San Cassiano „zakleszczone” pomiędzy górami

San Cassiano historia niezwykła z niedźwiedziem w roli głównej

San Cassiano otoczone ze wszystkich stron mniej lub bardziej postrzępionymi Dolomitami, pomimo że położone jest w trudno dostępnym terenie, już w XIII wieku zostało zamieszkane przez nielicznych pasterzy, bowiem tereny  były głównie wykorzystywane do wypasu bydła.

Mieszkańcami zarówno San Cassiano, jak i pobliskich, powstających miejscowości był lud Ladyński, który zamieszkuje tereny Alta Badia do dnia dzisiejszego.

Nadal żywy język ladyński widoczny jest praktycznie na każdym kroku – sporo pensjonatów i hoteli posiada ladyńską nazwę. Podobnie jak hotel La Stüa, w którym  się zatrzymałam. La Stüa – jest w języku ladyńskim synonimem izby, w której strudzeni podróżnicy zatrzymuję się na nocleg i pożywienie.

Ladynowie – wywodzą się od starożytnych mieszkańców – Retów – zamieszkujących obszar Tyrolu Południowego, obejmującego teren Dolomitów i Górnej Adygi ( Trentino i Bolzano). W Południowym Tyrolu ludzie z językiem niemieckim, włoskim i ladyńskim żyją obok siebie od niepamiętnych czasów, co stworzyło unikalną mieszankę tradycji alpejskich i włoskiego stylu życia.

kościół na tle gór
Kościół w San Cassiano w Alta Badia

Miasteczko otrzymało obecną nazwę od imienia swojego patrona Świętego Kasjana. Jego wizerunek umieszczony jest na obrazie namalowanym przez śląskiego malarza Carla Henrici i spogląda na zbudowany w 1782 roku kościół z wysokości głównego ołtarza.

W 2011 roku w San Cassiano zostało oddane do użytku muzeum Ursus Ladinicus, w którym prezentowane są niektóre skamieniałości znalezione w okolicy oraz szczątki niedźwiedzia.

Pewnego słonecznego dnia, pod koniec września 1987 roku, Willy Costamoling, znana postać mieszkająca w pobliskiej Corvarze, podczas spaceru pod szczytem Cima Cunturines, na wysokości około 2 800 metrów, odkrył szczątki dawnego gatunku niedźwiedzi, nigdy wcześniej nie znanego, który otrzymał nazwę: Ursus Ladinicus (lub „Ladin Bear” – na cześć ludu Ladyńskiego).

Muzeum, położone w samym centrum San Cassiano zachęca do odwiedzenia nie tylko piwnicy, w której znajduje się zrekonstruowana „jaskinia niedźwiedzia” ale i do bliższego kontaktu z historią Dolomitów.

Bliższe informacje dostępne są na oficjalnej stronie Muzeum Ursus Ladinicus.

Trzy restauracje z gwiazdką Michelina w San Cassiano

San Cassiano zaczęło rozwijać się turystycznie w latach 60-ych ubiegłego wieku. Z maleńkiej osady stało się miejscem, w którym nie tylko można odpocząć, ale i rozsmakować się w kuchni w licznych restauracji.

Taka maleńka osada, a posiada aż trzy restauracje, docenione przez „Przewodnik Michelin”. Zacytuję za komunikatem strony regionu Alta Badia:

…Podczas prezentacji Przewodnika Michelin na rok 2019 w dniu 16 listopada Norbert Niederkofler z restauracji St. Hubertus w hotelu Rosa Alpina odebrał swoją trzecią gwiazdkę Michelin. Matteo Metullio z restauracji La Siriola w hotelu Ciasa Salares dostał swoją drugą gwiazdę, a szef kuchni Nicola Laera otrzymał jedną gwiazdkę dla restauracji La Stüa de Michil w Hotelu La Perla.

Narty Włochy Dolomity Alta Badia

Alta Badia, ośrodek narciarski na terenie którego znajduje się San Cassiano, oferuje ponad 50 wyciągów i 130 km tras narciarskich o różnym stopniu trudności, ale z wyraźną przewagą tras łatwych – niebieskich i czerwonych.

San Cassiano jest maleńką, niezbyt znaną miejscowością, położoną w sąsiedztwie swoich bardziej znanych sąsiadek jak Corvara, Colfosco czy Arabba.

W Alta Badia często organizowany jest Puchar Świata w narciarstwie alpejskim. Oprócz małego San Cassiano do ośrodka przynależą również bardziej znane ośrodki: Corvara, Colfosco, La Villa, Badia, La Val. Wszystkie miejscowości położone są na wysokości od 1300 – 1600 m np.p.m

tabliczka przy drodze Alta Badia na tle gór
Alta Badia narty

Alto Adige trasy narciarskie

Wymienione wyżej ośrodki narciarskiego regionu Alta Badia (za wyjątkiem La Val) połączone są ze sobą siecią wyciągów i tras narciarskich.

Poza tym bez problemu można – z dowolnego z tych miejsc – dojechać do Arabby, a stamtąd dalej aż na Marmoladę, do Val Gardeny, ośrodka narciarskiego Alpe Di Siusi.

Alta Badia i okoliczne ośrodki dają nam możliwości bez liku – każdy dzień narciarskich wakacji można spędzić w innej scenerii.

Miejscowości ośrodka Alta Badia to także znakomite punkty startowe do przejechania ponad 26 kilometrowej trasy wokół masywu górskiego Sella, zwanego popularnie  Sella Ronda.

Z ciekawostek: od lata 2015 roku La Val jest pierwszą certyfikowaną wioską turystyczną Południowego Tyrolu.

Alta Badia ski pass

Możesz kupić karnet – tańszy – tylko na region Alta Badia lub – droższy – na całe Dolomity. Różnica wynosi około 30 € za tydzień szusowania. Jeśli chcesz pojechać na Sella Rondę, musisz kupić droższy bilet.

Szczegóły dotyczące cen karnetów i promocji znajdziesz, gdy klikniesz karnety w Dolomitach.  

Najlepszy Apfelstrudel w Alto Adige

Krótki cytat z mojego wpisu na facebook.

Restauracja na stoku La Fraina – łatwo do niej trafić. Cały czas prosto od wyciągu Piz Sorega.

  Radość!!! Bo jakże się nie cieszyć, gdy okazało się że Apfelstrudel w Ristorante La Fraina jest tak samo pyszny jak 9 lat temu ? Po to przejechałam ponad 1000 km 🙂 I też aby nieco poszusować ⛷  i nacieszyć oko widokami :).

Wędrówki i biegówki w Alta Badia

  • Biegówki. W Armentarola – przysiółku San Cassiano – na chętnych czeka 25 kilometrów tras biegowych, w tym około 4 km przygotowywanych jest ze sztucznym śniegiem, w przypadku niedostatku naturalnego białego puchu. W ośrodku bez problemu wynajmiemy sprzęt do biegania, umówimy się z na lekcje z instruktorem i wzmocnimy się posiłkiem w restauracji. Dzienny karnet na trasy kosztuje 10 €.
  • Wędrówki. Ponad trzy kilometrowa „Ścieżka artystów” (Tru di artisc w języku ladyńskim), będąca galerią sztuki plenerowej, została otwarta w 2011 roku i łączy miejscowości La Villa / Altin i San Cassiano.

Ścieżka przyozdobiona jest rzeźbami lokalnych artystów, a co roku ta swoista galeria powiększana jest o kolejną rzeźbę. Wędrujesz, a przy okazji podziwiasz rzeźby, zimową porą wypatrując je wśród śniegu. Ciekawscy (w tym oczywiście i ja ) zaglądną także do szafki przy ścieżce.

Pieszy trakt wytyczony jest na terenie wolnym od ruchu samochodów i wije się wzdłuż potoku Rio Gadera. Nadaje się również do spacerów z wózkami dziecięcymi (zimą z sankami) co czyni ją – wraz z jej długością i pięknem otaczającego krajobrazu – popularnym celem wędrówek z dziećmi.

W San Cassiano można przedłużyć wędrówkę oznaczoną numerem 11 trasą aż do wioski Amanterola, gdzie królują trasy biegowe.

  • Wyprawy o różnym stopniu trudności i rodzajach sportowej aktywności, organizowane są przez lokalnych przewodników.

Począwszy od łatwych wyjść skitour (połączeniem narciarstwa zjazdowego z zimową turystyką górską), poprzez jazdę poza trasami, aż po wspinaczki po zamarzniętych wodospadach i via ferratach. Szczegółowy plan tygodnia, ceny i kontakt dostępne są na stronie  ośrodka  Alta Badia.

Lot helikopterem nad Dolomitami

Lot helikopterem nad Marmoladą. Informacje dostępne pod numerem telefonu: +39 331 8877888. Helikopter czeka na chętnych przy niebieskiej trasie numer 28 w regionie Alta Badia – sprawdź na maoie, gdzie to jest.

Droga powrotna z niespodziankami

Nawet powrotna droga z wakacji może nie być zwyczajna, kiedy za bardzo zaufa się nawigacji oferującej ominięcie 2 – godzinnego korka w okolicy Lienz. Milion zakrętów i urokliwe widoki w zamian.
Do czasu, gdy bardzo boczna droga została zamknięta wskutek remontu i skierowano nas na coś co przypominało nieco szerszy tor saneczkowy, w którym boczne lusterka samochodu muskały śnieżne zaspy po bokach tej niby drogi…
Ostro w dół, przez drewniane mostki i zasypany śniegiem las … Chętnym niezwyczajnych dróg polecam drogę 111 i objazd.

Gdzie spać w drodze na narty do Włoch?

Ponieważ trasa z Polski jest dość długa – z południa Polski około 1000 km – z reguły dzielimy podróżujemy śpiąc przez jedną noc w którymś z miast w pobliżu autostrady.

Ostatnio upodobaliśmy sobie bawarskie Bad Reichenhall, w którym nie tylko znajdziemy przyjemny pensjonat lub hotel do spania, ale i przyjemnie spędzimy wieczór spacerując po parku, wdychając rześkie powietrze spod tężni lub relaksując ciało w termach – gdybyśmy dysponowali nieco dłuższą chwilą.

Więcej o urokach miasta znajdziesz w artykule Bad Reichenhall atrakcje

Alta Badia
Wracając z nart we Włoszech takie widoki
ALta Badia
Narty Włochy Dolomity

San Cassiano w Alta Badia – gdzie to jest?

Poniższa mapa pokaże Ci dokładnie, gdzie znajduje się region Alta Badia i San Cassiano.


Hotele i apartamenty w San Cassiano w Alta Badia

Liczne pensjonaty i hotele pozwolą każdemu znaleźć miejsce w zależności od potrzeb i zasobów finansowych.

Bo chociaż niemal każdego zadziwia hotel z ceną za tygodniowy pobyt HB w granicach 25 – 30 tysięcy złotych (!) w Rosa Alpina czy Fanes, to oferty noclegów są również w bardziej przystępnych cenach. Generalnie jednak ceny na tygodniowy pobyt w San Cassiano są wyższe, niż na przykład w regionie Alpe di Siusi.

Podczas pobytu w Alta Badia mieszkałam w hotelu Lagacio i w hotelu La Stüa. Obydwa warte polecenia.

Szczególnie hotel La Stua przypadł mi do gustu. „Rodzinny, miły, czysty…” Takie opisy najczęściej pojawiają się w opisach. I nie mijają się z rzeczywistością. W tym hotelu jednak czuje się prawdziwie przyjazną atmosferę pomiędzy właścicielami, a personelem co automatycznie rozszerza się na gości.

Duży pokój, w którym po otwarciu drzwi otoczył nas naturalny zapach drewna pochodzący z wykończonych sosnowymi deskami ścian i przyjemne Spa stworzyły niemal idealne miejsce do wypoczynku.

Ale przysłowiową „wisienką na torcie” jest kuchnia. Śniadanie dobre, natomiast kolacje… Po prostu znakomite! Tak dopracowane smakowo i wizualnie, że otrzymały trzy gwiazdki Wagabundy.

laptop z otwartą stroną na tle gór
W moim hotelu w Alta Badia – praca z takim widokiem

Jeśli zastanawiasz się gdzie pojechać do Włoch na narty, zerknij jeszcze do mojego ulubionego włoskiego regionu narciarskiego niedaleko Bolzano.

Na pewno przyda Ci się także informacja o cenach skipassów we Włoszech.

Szukasz hotelu lub apartamentu na narty w Alta Badia? Innego niż polecane przeze mnie?

Wpisz swoje miejsce lub region na nocleg w poniższą wyszukiwarkę i znajdziesz dla siebie sporo propozycji.

Booking.com
Oceń artykuł
[Głosów: 2 Średnia: 5]

Otrzymuj powiadomienia o nowych wpisach!

Wypełnij formularz, zapisz się na listę, a otrzymasz regularnie informacje o nowych przepisach i relacjach z podróży!

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments