San Cassiano – pobyt w sercu Alta Badia i w cieniu Sella Ronda

0
247
alta badia

San Cassiano, urokliwe włoskie miasteczko, położone na wysokości 1537 m.n.p.m, u podnóża masywów Lavarella i Conturines w rejonie Alta Badia we włoskich Dolomitach, w niewielkiej odległości od Bolzano, zachwyca…

Spis Treści
Zwiń
Rozwiń

San Cassiano w Alta Badia

Zachwyca, podobnie jak setki innych włoskich i austriackich miasteczek, w których wieża kościoła na tle gór, wykończone drewnem domy wtapiające się w górski krajobraz, postrzępione, sięgające nieba szczyty i rozległe łąki – w zależności od pory roku: pokryte śniegiem lub upstrzone dzikimi kwiatami – tworzą pogardzany nieco „landszaft”.

Ale czyż nie lepiej otaczać się pięknem i czerpać z niego pozytywną energię, niż krytykować każdą rzecz, która staje na naszej drodze?

Alta Badia ośrodek narciarski
San Cassiano „zakleszczone” pomiędzy górami
Alta Badia
San Cassiano od strony wyciągu
Alta Badia ośrodek narciarski
Nawet wjazd wyciągiem jest przyjemnością

Spotkanie z niedźwiedziem w sercu Alta Badia

San Cassiano otoczone ze wszystkich stron mniej lub bardziej postrzępionymi Dolomitami, pomimo że położone jest w trudno dostępnym terenie, już w XIII wieku zostało zamieszkane przez nielicznych pasterzy, bowiem tereny  były głównie wykorzystywane do wypasu bydła.

Mieszkańcami zarówno San Cassiano, jak i pobliskich, powstających miejscowości był lud Ladyński, który zamieszkuje tereny Alta Badia do dnia dzisiejszego.

Nadal żywy język ladyński widoczny jest praktycznie na każdym kroku – sporo pensjonatów i hoteli posiada ladyńską nazwę. Podobnie jak hotel La Stüa, w którym  się zatrzymałam. La Stüa – jest w języku ladyńskim synonimem izby, w której strudzeni podróżnicy zatrzymuję się na nocleg i pożywienie.

Ladynowie – wywodzą się od starożytnych mieszkańców – Retów – zamieszkujących obszar Tyrolu Południowego, obejmującego teren Dolomitów i Górnej Adygi ( Trentino i Bolzano). W Południowym Tyrolu ludzie z językiem niemieckim, włoskim i ladyńskim żyją obok siebie od niepamiętnych czasów, co stworzyło unikalną mieszankę tradycji alpejskich i włoskiego stylu życia.

Miasteczko otrzymało obecną nazwę od imienia swojego patrona Świętego Kasjana. Jego wizerunek umieszczony jest na obrazie namalowanym przez śląskiego malarza Carla Henrici i spogląda na zbudowany w 1782 roku kościół z wysokości głównego ołtarza.

Alta Badia ośrodek narciarski
Kościółek w San Cassiano

W 2011 roku w San Cassiano zostało oddane do użytku muzeum Ursus Ladinicus, w którym prezentowane są niektóre skamieniałości znalezione w okolicy oraz… szczątki niedźwiedzia.

Pewnego słonecznego dnia, pod koniec września 1987 roku, Willy Costamoling, znana postać mieszkająca w pobliskiej Corvarze, podczas spaceru pod szczytem Cima Cunturines, na wysokości około 2 800 metrów, odkrył szczątki dawnego gatunku niedźwiedzi, nigdy wcześniej nie znanego, który otrzymał nazwę: Ursus Ladinicus (lub „Ladin Bear” – na cześć ludu Ladyńskiego).

Muzeum, położne w samym centrum San Cassiano zachęca do odwiedzenia nie tylko piwnicy, w której znajduje się zrekonstruowana „jaskinia niedźwiedzia” ale i do bliższego kontaktu z historią Dolomitów.

Bliższe informacje dostępne są na oficjalnej stronie  Muzeum Ursus Ladinicus.

Trzy gwiazdki Michelina

San Cassiano zaczęło rozwijać się turystycznie w latach 60-ych ubiegłego wieku. Z maleńkiej osady stało się miejscem, w którym nie tylko można odpocząć, ale i rozsmakować się w kuchni w licznych restauracji.

Taka maleńka osada, a posiada aż trzy restauracje, docenione przez „Przewodnik Michelin”. Zacytuję za komunikatem strony regionu Alta Badia:

…Podczas prezentacji Przewodnika Michelin na rok 2019 w dniu 16 listopada Norbert Niederkofler z restauracji St. Hubertus w hotelu Rosa Alpina odebrał swoją trzecią gwiazdkę Michelin. Matteo Metullio z restauracji La Siriola w hotelu Ciasa Salares dostał swoją drugą gwiazdę, a szef kuchni Nicola Laera otrzymał jedną gwiazdkę dla restauracji La Stüa de Michil w Hotelu La Perla.

 

Gdzie na narty? Do Alta Badia

Alta Badia, ośrodek narciarski na terenie którego znajduje się San Cassiano, oferuje ponad 50 wyciągów i 130 km tras narciarskich o różnym stopniu trudności, ale z wyraźną przewagą tras łatwych – niebieskich. San Cassiano jest maleńką, niezbyt znaną miejscowością, położoną w sąsiedztwie swoich bardziej znanych sąsiadek jak Corvara, Colfosco czy Arabba.

W Alta Badia często organizowany jest Puchar Świata w narciarstwie alpejskim. Oprócz małego San Cassiano do ośrodka przynależą również bardziej znane ośrodki: Corvara, Colfosco, La Villa, Badia, La Val. Wszystkie miejscowości położone są na wysokości od 1300 – 1600 m np.p.m

Alta Badia trasy narciarskie

Wymienione wyżej ośrodki narciarskiego regionu Alta Badia ( za wyjątkiem La Val) połączone są ze sobą siecią wyciągów i tras narciarskich.

Poza tym bez problemu można – z dowolnego z tych miejsc – dojechać do Arabby, a stamtąd dalej aż na Marmoladę, do Val Gardeny, ośrodka Alpe Di Siusi…

Alta Badia i okoliczne ośrodki dają nam możliwości bez liku – każdy dzień narciarskich wakacji można spędzić w innej scenerii.

Miejscowości ośrodka Alta Badia to także znakomite punkty startowe do przejechania ponad 26 kilometrowej trasy wokół masywu górskiego Sella, zwanego popularnie  Sella Ronda.

Z ciekawostek: od lata 2015 roku La Val jest pierwszą certyfikowaną wioską turystyczną Południowego Tyrolu.

Szusując na terenie Alta Badia można rozszerzyć poznawanie terenów narciarskich o inne, sąsiedzkie ośrodki narciarskie, objęte karnetem Dolomiti Superski.

Najlepszy apfelstrudel w Alta Badia

Krótki cytat z mojego wpisu na facebook. Restauracja na stoku La Fraina – łatwo do niej trafić. Cały czas prosto od wyciągu Piz Sorega.

  Radość!!! bo jakże się nie cieszyć, gdy okazało się że Apfelstrudel w Ristorante La Fraina jest tak samo pyszny jak 9 lat temu ? Po to przejechałam ponad 1000 km ?? … i też aby nieco poszusować ⛷  i nacieszyć oko widokami.

Alta Badia ski pass

Karnet na region Alta Badia w szczycie sezonu (czyt. najdroższym okresie) 2018/1019  kosztuje 282 € za sześć dni jeżdżenia. Dla porównania, za karnet Dolomiti Superski w tym samym czasie zapłacimy 304 €.

Szczegóły dotyczące cen karnetów i promocji dostępne są na stronie  Dolomiti.

Piesze trakty, biegówki  i lot helikopterem w Dolomitach

  • Biegówki. W Armentarola – przysiółku San Cassiano – na chętnych czeka 25 kilometrów tras biegowych, w tym około 4 km przygotowywanych jest ze sztucznym śniegiem, w przypadku niedostatku naturalnego białego puchu. W ośrodku bez problemu wynajmiemy sprzęt do biegania, umówimy się z na lekcje z instruktorem i wzmocnimy się posiłkiem w restauracji. Dzienny karnet na trasy kosztuje 6 €.
  • Wędrówki. Ponad trzy kilometrowa „Ścieżka artystów” (Tru di artisc w języku ladyńskim), będąca galerią sztuki plenerowej, została otwarta w 2011 roku i łączy miejscowości La Villa / Altin i San Cassiano.

Ścieżka przyozdobiona jest rzeźbami lokalnych artystów, a co roku ta swoista galeria powiększana jest o kolejną rzeźbę. Wędrujesz, a przy okazji podziwiasz rzeźby, zimową porą wypatrując je wśród śniegu. Ciekawscy ( w tym oczywiście i ja  ) zaglądną także do … szafki przy ścieżce.

Pieszy trakt wytyczony jest na terenie wolnym od ruchu samochodów i wije się wzdłuż potoku Rio Gadera. Nadaje się również do spacerów z wózkami dziecięcymi ( zimą z sankami) co czyni ją – wraz z jej długością i pięknem otaczającego krajobrazu – popularnym celem wędrówek z dziećmi.

W San Cassiano można przedłużyć wędrówkę oznaczoną numerem 11 trasą aż do wioski Amanterola, gdzie królują trasy biegowe.

  • Wyprawy. Wyprawy o różnym stopniu trudności i rodzajach sportowej aktywności, organizowane są przez lokalnych przewodników. Począwszy od łatwych wyjść  skitour ( połączeniem narciarstwa zjazdowego z zimową turystyką górską), poprzez jazdę poza trasami, aż po wspinaczki po zamarzniętych wodospadach i via ferratach. Szczegółowy plan tygodnia, ceny i kontakt dostępne są na stronie  ośrodka  Alta Badia.
  • Lot helikopterem nad Marmoladą. Informacje dostępne pod numerem telefonu: +39 331 8877888. Helikopter czeka na chętnych przy niebieskiej trasie numer 28.
Alta badia
Inspiracja na letnie wakacje…

Hotele i apartamenty Alta Badia

Liczne pensjonaty i hotele pozwolą każdemu znaleźć miejsce w zależności od potrzeb i zasobów finansowych.

Bo chociaż niemal każdego zadziwia hotel z ceną za tygodniowy pobyt HB w granicach 25 – 30 tysięcy złotych (!) w Rosa Alpina czy Fanes to oferty noclegów są również w bardziej przystępnych cenach. Generalnie jednak ceny na tygodniowy pobyt w San Cassiano są wyższe, niż na przykład w regionie Alpe di Siusi, w którym można jeździć na tym samym karnecie co w Alta Badia.

Zatrzymałam się w oddalonym o 600 metrów od gondoli i stoku narciarskiego hotelu La Stüa.

Rodzinny, miły, czysty… Takie opisy najczęściej pojawiają się w opisach. I nie mijają się z rzeczywistością. W tym hotelu jednak czuje się prawdziwie przyjazną atmosferę pomiędzy właścicielami, a personelem co automatycznie rozszerza się na gości.

Duży pokój, w którym po otwarciu drzwi otoczył nas naturalny zapach drewna pochodzący z wykończonych sosnowymi deskami ścian i przyjemne Spa stworzyły niemal idealne miejsce do wypoczynku.

Ale przysłowiową „wisienką na torcie” jest kuchnia. Śniadanie dobre, natomiast kolacje… Po prostu znakomite! Tak dopracowane smakowo i wizualnie, że otrzymały trzy Wagabundy.

Tak, to był zdecydowanie jeden z moich najlepszych hoteli na pobyt narciarski.

Z takim widokiem pracuję w  La Stüa

Alta Badia

Droga powrotna z niespodziankami

Nawet powrotna droga z wakacji może nie być zwyczajna, kiedy za bardzo zaufa się nawigacji oferującej ominięcie 2 – godzinnego korka w okolicy Lienz.
Milion zakrętów i urokliwe widoki w zamian …
Do czasu, gdy bardzo boczna droga została zamknięta wskutek remontu i skierowano nas na coś co przypominało …nieco szerszy tor saneczkowy, w którym boczne lusterka samochodu muskały śnieżne zaspy po bokach tej niby drogi…
Ostro w dół, przez drewniane mostki i zasypany śniegiem las … Chętnym polecam drogę 111 i objazd, zanim zakończą jej remont ???.

Ponieważ trasa z Polski jest dość długa – z południa Polski około 1000 km – z reguły dzielimy podróżujemy śpiąc przez jedną noc w którymś z miast w pobliżu autostrady.

Ostatnio upodobaliśmy sobie bawarskie Bad Reichenhall, w którym nie tylko znajdziemy przyjemny pensjonat lub hotel do spania, ale i przyjemnie spędzimy wieczór spacerując po parku, wdychając rześkie powietrze spod tężni lub relaksując ciało w termach – gdybyśmy dysponowali nieco dłuższą chwilą. Więcej o urokach miasta znajdziesz w artykule   Smak piwa i soli w bawarskim Bad Reichenhall.

Alta Badia
Widoczek z trasy
ALta Badia
Widoczek z trasy – kawałek dalej

San Cassiano – gdzie to jest


Kliknij na link, które zaprowadzi Cię bezpośrednio do  hotelu La Stüa.

Zostań jeszcze chwilę w narciarskich klimatach

Przejedź pobliską Sella Rondę

 Przeczytaj – to Ci się przyda! Włochy Dolomiti Superski – ośrodki, wyciągi i ceny karnetów (skipassów)


Booking.com

Oceń artykuł
[Głosów: 1 Średnia: 5]

Otrzymuj powiadomienia o nowych wpisach!

Wypełnij formularz, zapisz się na listę, a otrzymasz regularnie informacje o nowych przepisach i relacjach z podróży!