wycięte serce w drewnie, a w nim góry Alpy

2017 Podróże Świat Włochy

Narty w Alpach. Cudowny urlop w Dolomitach, w Seiser Alm

Danuta Walter - Urych Danuta Walter - Urych 5 lutego 2020

Seiser Alm/Alpe di Siusi – znakomity ośrodek narciarski we włoskich Dolomitach, w którym można doskonale szusować także w marcowym słońcu. Ciekawostki z regionu.

Spis treści

Seiser Alm co to jest?

Seiser Alm/Alpe di Siusi to malowniczy obszar górski położony w północnych Włoszech, około 20 km na wschód od Bolzano i zachwycającego urodą Merano.

Jest to największa wysokogórska łąka w Europie, otoczona majestatycznymi Dolomitami. Ośrodek ten stanowi doskonałe miejsce dla miłośników sportów zimowych, oferując liczne trasy narciarskie, szlaki do narciarstwa biegowego oraz malownicze trasy do wędrówek i spacerów.

Ubiegłoroczny wyjazd narciarski do Alpe di Suisi/Seiser Alm tak mnie zachwycił, że zdecydowałam się przyjechać tutaj ponownie. Nawet miasteczko na nocleg pozostało to samo – zmieniłam jedynie hotel.

Seiser Alm pogoda

Styczeń bardzo mnie zaskoczył, przede wszystkim brakiem śniegu. Znikł zeszłoroczny urok zasypanego śniegiem miasteczka i otulonych śnieżnym puchem gór. Jego miejsce zajęły hale z wyschniętą trawą i panująca „ponurość” krajobrazu. Na szczęście zeszłoroczne zdjęcia pozwalają przypomnieć sobie magię ubiegłorocznej – marcowej – zimy.

Koniec stycznia, to dla mnie czas szczególny – urodziny na wyjeździe narciarskim na długo pozostaną w mojej pamięci.

Cały dzień białego szaleństwa, z przerwami w urokliwych Hute na cappuccino czy kieliszek Veneziano (tutejsza nazwa Aperol Spritz) – tak weszłam w kolejny rok dojrzałej dorosłości.

Pogodę na stokach sprawdzisz klikając na Alpe di Siusi Bergfex. Jednocześnie zobaczysz na kamerach jak wyglądają w danym momencie wszystkie stoki w ośrodku.

kobieta na tle miasteczka
Miasteczko włoskie zimą bez śniegu

Idealne trasy w pomimo braku śniegi na Seiser Alm

Trasy narciarskie przygotowane perfekcyjnie, mimo totalnego braku śniegu. Ostatni raz padało tutaj – i to niewiele – przed Świętami Bożego Narodzenia. Jednak pomimo tego „łąka narciarska” funkcjonuje znakomicie. Warunki narciarskie nie różnią się niczym od tych w czasie moich ubiegłorocznych, marcowych wakacji – jest tylko mniej urokliwie.

Plusem takiego krajobrazu jest świetna topografia tras narciarskich – wyróżniające się z wszechobecnej burości porośniętych trawami łąk.

Obok wyciągu na szczyt Laurin (trasa narciarska numer 8) znajduje się rozbudowany snowpark, który zdaniem profesjonalistów jest najlepszy we Włoszech.

W tygodniu mojego pobytu odbywają się tutaj Mistrzostwa Świata w Snowboardzie oraz Mistrzostwa Świata we Freestyle’u Narciarskim.

Już samo patrzenie na wielkość skoczni robi wrażenie. A obserwacja skaczących dosłownie zatyka dech w piersiach z wrażenia.

pokryte częściowo śniegiem stoki narciarskie
Trasy przygotowane perfekcyjnie w Seiser Alm mimo braku śniegu

Alpe di Siusi – atrakcje w okolicy

Gdy zdarzy się gorszy kondycyjnie lub pogodowo dzień, warto wybrać się na eskapadę po okolicy i odwiedzić jeden z zamków.

Najbardziej imponująca forteca Castel Forte (Trostburg), zbudowana przez panów Castelrotto/Kastelruth jest odnowiona i  udostępniona do zwiedzania. Położona jest około 10 km od Castelrotto w Ponte Gardena. Można podziwiać  interesujące wnętrza z częściowo jeszcze zachowanym oryginalnym wyposażeniem.

Stała wystawa pokazuje etapy życia Oswalda von Wolkenstein, mieszkającego wraz  rodziną w XIV wieku w zamku w Castelvecchio, na stoku góry Sciliar.

Wolkenstein był nie tylko jednym z najbardziej walecznych i ekscentrycznych średniowiecznych rycerzy, ale i  bardem , postrzeganym jako osoba lubiąca używać życia.Charakterystyczny wizerunek rycerza, to skutek utraty oka w czasie jednej z wypraw.

Z kolei po rodzinnej siedzibie von Wolkenstein pozostały już tylko ruiny, które jednak  można zwiedzać – dojdziemy tam ścieżką nr 3 z Siusi allo Sciliar. Wypatrujmy ich także wśród drzew po prawej stronie, jadąc na górę kolejką gondolową z Siusi allo Sciliar.

A znane w całej Europie (ale tej dawnej raczej, jak sądzę) pieśni, to barwny zapis kolei jego życia.

Oswald von Wolkenstein mieszkał także przez jakiś czas w oddalonym o około 10 km  od Castelrotto Castel Presule – perełce średniowiecznej architektury. Zamek został zbudowany jako „drzwi wejściowe”, a dokładniej obronne do  doliny w pobliżu Fiè allo Sciliar.

Zamek uzyskał  niezbyt chwalebny rozgłos  w XVI wieku, kiedy to przeprowadzono w nim proces czarownic, w wyniku którego 30 kobiet zostało skazanych do spalenia na stosie. Do zwiedzania, ale zimą tylko w czwartki.

Rzeźba w drewnie – tradycja regionu Allpe di Siusi

Natura miała i nadal ma potężny wpływ na kształtowanie tego regionu i ludzi. W wysokich górach, gdzie życie jest regulowane przez pogodę, surowe warunki panują przez dużą część roku. W górskich gospodarstwach kultywowane są tradycje i wierzenia. Kobiety nadal szydełkują, szyją i robią na drutach, suszą zioła.

Z kolei domeną mężczyzn jest rzeźba w drewnie. Dłubanie w drewnie w długie zimowe wieczory jest nie tylko pasja, ale i sposobem na zarabianie pieniędzy.

Spacerując uliczkami podziwiam drewniane figury, będące ozdobą domów, mieszkań czy barów. Surowe lub malowane rzeźby oferują do sprzedaży sklepy z pamiątkami.

W miejscowej szkole nadal uczą rzeźby, a jednym z pasjonatów tej sztuki jest ratownik górski Gabriel Kostner, o którym wspomniałam w artykule o Alpe di Siusi.

Tradycja w regionie przetrwała i nadal jest kultywowana także w języku. Oprócz niemieckiego i włoskiego, zdecydowana część wiejskiej ludności posługuje się dialektem ladyńskim.

Dobrze, że oprócz słów czasem zamieszczają rysunki. Tak jest na przykład w toalecie w mojej ulubionej restauracji na stoku – Baita Sanon Hutte

Ratownictwo lotnicze w regionie

Jak wspomniałam już rok wcześniej w artykule o Castelrotto/KastelrutBaita Sanon Hutte (przy wyciągu nr 60, na mapce narciarskiej oznaczona dużą literą S) – rodzinna restauracja Państwa Kosnter – to nie tylko malowniczo położona chata ze świetnym jedzeniem, ale i historyczna baza ratownictwa lotniczego w latach 1987- 2002.

Położona na skraju rozległej doliny, do dzisiaj jest miejscem, gdzie można zobaczyć „zaparkowany” ratowniczy śmigłowiec. Ratownictwo górskie jest domeną Raffaela Kostner, natomiast kuchnia to królestwo jego żony – Maddaleny.

Przepyszne dania miejscowej kuchni i domowej roboty desery, niejednokrotnie przyciągnęły mnie tutaj na posiłek. W ciągu dnia nieraz trzeba zaczekać na stolik, natomiast na wieczorny posiłek konieczna jest rezerwacja w Baita Sanon Hutte. Restauracja na stoku czynna tylko w sezonie zimowym, od początku grudnia do początku kwietnia.

restauracja w górach, liczni narciarze
Uwielbiana przez narciarzy na Seiser Alm Baita Sanon Hutte 

Dlaczego koń zjada narty?

Oprócz uczty kulinarnej, jeszcze jedna ciekawa sytuacja mnie tutaj spotkała.

Od dzieciństwa myślałam, że konie jedzą trawę, siano i owies. A jednak nie tylko! Musiałam przyjechać aż w Alpy, aby dowiedzieć się, że przysmak koni to także drewno. I narty.

Sielanka, przed knajpą wszyscy wystawiają twarze do słońca, cichutko gra muzyka, słychać tylko leniwe rozmowy i pobrzękiwania sztućców, gdy nagle ciszę przerywa okrzyk : „ Hallo, hallo –  uwaga na narty!”. Zapanowało ogólne poruszenie, po czym wybucha zbiorowa kaskada śmiechu. Rozbawieni są wszyscy, oprócz jednego narciarza – właściciela granatowych nart. Bo właśnie jego narty upodobał sobie koń, który znudziwszy się jedzeniem zwykłego drewna, przeszedł na próbowanie  innych smaków. Narty uratowane, sielanka powraca.

koń zjada drewnianą deskę
Na Seiser Alm narty to nie jedyna rozrywka

Peter Fill – duma Alpe di Siusi

Nie tylko legendy i zabytki sławią Casterlotto, ale i żyjące współcześnie postacie.

Peter Fill (urodziny w Castelrotto) – obecnie dwukrotny medalista mistrzostw świata w zjazdach i zdobywca małej kryształowej kuli, szusował na narciarskich stokach Alpe di Siusi.

Zaczął jazdę jako trzylatek, a jego marzeniem – po 31 latach uprawiania narciarstwa – jest wygranie zjazdu na trasie Lauberhorn Wengen.

Trasa Lauberhorn – najdłuższy i najbardziej wymagający zjazd w ramach Pucharu Świata – liczy 4455 m, a zawodnik pokonuje go w około 2,5 minuty. Najlepsi na odcinku Haneggschuss (najbardziej stromy) osiągają prędkości dochodzące do 160 km/h! Główna trudność obok prędkości to fakt, że z taką prędkością zawodnik zabiera się do najazdu na serię skrętów.

widok na zasypane góry
Seiser Alm trasy narciarskie

Kąpiel w sianie – specjalność Alpe di Siusi

Po nartach czas na relaks. Dzięki kultywowaniu regionalnych tradycji mam okazję zażyć kąpieli w siane, spróbować tyrolskich knedli i innych specjalności kulinarnych regionu.

Kąpiele w sianie? Brzmi ciekawie. Widziałam takie oferty w hotelach Spa i jakoś nie budziły mojego entuzjazmu. Tutaj aż chce się tego spróbować! W najprostszym wydaniu to spanie na sianie, jakie pamiętam z pobytów na wsi w dzieciństwie.

Rodzina rolników przygotowuje „kąpiel” i nie pozostawia  wyboru – trzeba się kłaść. W niektórych hotelach w SPA proponują specjalne podgrzewane łoża, aby jeszcze bardziej wydobyć aromat zasuszonych ziół.

Absolutnie nie dla alergików – kichanie nawet dla osób nie wrażliwych włącza się od pierwszego kontaktu z sianem.

Pomysł na kąpiel zawdzięczamy rolnikom górskim, którzy po mozolnym koszeniu łąk górskich i po spędzeniu nocy na sianie, następnego dnia rano odzyskiwali siły i budzili się pełni energii.

Wkrótce ich śladem poszli rodacy z nizin i tak „sianowe kąpiele” ruszyły  w świat. W różnych wariacjach: jest się dosłownie zakopanym w sianie, w wannie wypełnionej gorącą wodą, w której zaparza się siano jak zioła, w jakiś wymyślnych tubach. Cel pozostaje ten sam – poczuć się lepiej dzięki aromaterapii.

kukły rodziny w sianie
Kąpiel w sianie na Seiser Alm

Zupa z siana – zobacz w której restauracji zjesz

Celem kontynuacji terapii sianem, polecają zupę z siana (Zuppa con fieno – Suppe mit Heu). Brzmi dziwnie, wygląda jeszcze gorzej!.

Tymczasem okazuje się, że może smakować i to wybornie. Tajemnica tkwi w 20 różnych ziołach, które zbierane na alpejskich łąkach, lądują w zupie. Zupa posypana jest jadalnymi, suszonymi kwiatami. Do tego pięknie podana – na uwitym z siana gniazdku, w wydrążonym chlebie. A chleb poezja!

Podają ją w jednej z najbardziej popularnych chat na stokach w Malga Gostner Schwaige (przy trasie nr 59, na mapce narciarskiej oznaczona dużą literą O).

zupa z siana podana w chlebie
Zupa z siana specjalność na Seiser Alm
restauuracja w górach i mnóstwo nart
Tutaj na Seiser Alm serwują słynną zupę z siana

Bombardino czy Aperol Spritz?

Na koniec dnia szusowania lub biegania – lub innej zimowej, sportowej aktywności – nadchodzi czas na nagrodę. Może nią być kieliszek Veneziano (w innych regionach nazywany Spritz Aperol ) – pomarańczowy aperitif z Prosecco i ziołowym likierem Aperol zwieńczonym plastrem sycylijskiej pomarańczy, z niewielką ilością gazowanej wody.

Lekko gorzkawy, aromatyczny napój doskonale zaostrzający smak przed kolacją. I uwielbiany przez narciarzy na zakończenie dnia na stoku.

Albo Bombardino. Ja serwowałam sobie w nagrodę za dobrą jazdę przed zjazdem gondolą w dół. Ten rozgrzewające i aksamitny w smaku specjał, to podawany na ciepło napój alkoholowy mający w swoim składzie mleko, jajka i rum.

Podgrzane bombardino serwuje się z bitą śmietaną, opcjonalnie także z dodatkiem mocnego espresso (w tej wersji nosi nazwę Calimero).

Taki chleb zjesz tylko w regionie Alpe di Siusi

Okrągły, świetnie wypieczony, z kminem i kminkiem, składający się głównie ze skórek z cieniutką warstwą miąższu. Chleb – Schüttelbrot. Wypieczony z żytniej mąki, długo przydatny do spożycia.

Genialne rozwiązanie dla żyjących w górach, którzy nie mogli codzienne mieć świeżego chleba. Pierwszego dnia chleb jest chrupiący, miękki – wystarczy go rozciąć, wypełnić prosciutto, serem lub nawet samym  masłem, aby osiągnąć poezję smakową. Wysuszony też smakuje wybornie, ale wtedy dedykowany jest dla ludzi o mocnych zębach.

Wyrabiany w specjalny sposób – wprawiając ciasto w ruch obrotowy na tablecie, uzyskuje się jego charakterystyczny, okrągły kształt. Coś pysznego! Zajadam się nim codzienne na śniadanie w moim hotelu.

suszony chleb
Chleb dla smakoszy z regionu Seiser Alm

Kultowy hotel Icaro – ulubiony także przez polskich celebrytów

Hotele na stokach Alpe di Siusi same w sobie są świetne, a jeszcze ich położenie! Z oszałamiającymi widokami na spowite w puszystym śniegu hale i wystające sponad nich groźne, jakby drapieżne szczyty.

  • Hotel Icaro ( na mapce narciarskiej oznaczony „R”) – dla mnie zdecydowanie najbardziej „pociągające” miejsce na pobyt.

Ławeczka nieopodal hotelu Icaro (przy trasie narciarskiej numer 55). Dedykowana zapewne czarownicom, które – podobno w noce, gdy jest pełnia – nadal tutaj urzędują.

Zapewne łatwiej jest czarownicom  „z góry” przysiąść na niej, niż mi wdrapać się na ławkę.

kobieta na bardzo dużej ławce, w tle góry
„Mała ławeczka” przy hotelu Icaro na Seiser Alm

Latem w Dolomitach – mała dygresja

Moje marzenie na lato: zanocować na „łące” Alpe di Siusi/Seiser Alm i ciesząc się wczesnym porankiem podziwiać wschód słońca. I rozkoszować się zachodem, podziwiając grę świateł na górze  Sciliar/Schlern.

Pomysł na lato – wędrówka od schroniska do schroniska po górach. Z tym, że zamiast siermiężnych schronisk, hotele z zapleczem Spa i pysznym, regionalnym jedzeniem.

Taką propozycję ma w swojej ofercie hotel Icaro, proponując wędrówkę po górach z noclegami w różnych hotelach. Wędruje się tylko z małym plecakiem, a cały bagaż jest przewożony z jednego miejsca noclegowego do następnego.

Dopisek do tekstu: Latem 2017 roku udało mi się spełnić marzenie. Wędrówka po Dolomitach od hotelu do hotelu możliwa jest w okresie od  09.06.2017 do 08.10.2017 –  siedem nocy z HB Cena około 1000 € od osoby. Mój tygodniowy pobyt w Dolomitach pamiętam jako: wędrówki po górach, zachwyt przyrodą, jedzeniem i widokami. Zamieszkałam w hotelu Icaro i mogłam rozkoszować się refleksami słońca grającymi na stokach Sciliar, o czym przeczytasz Latem na Alpe di Siusi

ogromna ławka i siedząca na niej kobieta
Monumentalna, niczym Dolomity wokół Seiser Alm

Legenda o kamieniu na Alpe di Siusi

Kamień, którego nie można przeoczyć podczas szusowani po Alpe di Siusi nie jest zwykłym kamieniem. To głaz rzucony przez rozwścieczonego…

Zresztą, przeczytaj skąd wziął się ten olbrzymi głaz.

Słońce nadal świeciło nad spokojną wioską Świętego Walentego, kiedy po raz kolejny Hans Kochler z kamienną twarzą wyruszył w góry. Ci, którzy spotkali go na swojej drodze, spuszczali wzrok. Odważniejsi, którzy spoglądali na niego z bezpiecznej odległości, szeptali: „On idzie na górę Schlern, aby dołączyć do sabatu czarownic”.

Wieśniacy mieli rację w swych obserwacjach. Ten groźny mężczyzna w rzeczy samej był czarownikiem – mistrzem czarów. Wszyscy wiedzieli, że mógłby on w jednym momencie skoczyć z góry Schlern na swój balkon lub kiedy jest wściekły, mógłby rzucić ciężkimi skałami z Schlern na hale Seiser Alm. I tak się kiedyś stało.

Hans Kochler, doprowadzony przez czarownice do szaleństwa, rzucił z góry Petz ogromny głaz na sam środek płaskowyżu Seiser Alm. Rzeczony głaz – Tschonstoan – po dzień dzisiejszy pozostaje jako dowód rzeczowy „urzędowania” czarodziejów i czarownic na tych terenach.

potężny kamień na środku stoku zasypany śniegiem
Głaz czarownic na Seiser Alm

Pieszo zimą przez ośrodek Alpe di Siusi

Któregoś przedpołudnia postanowiłam zdradzić narty na korzyść chodzenia. Wybrałam się na pieszą wycieczkę z Compatsch (górna stacja kolejki z Siussi allo Sciliar).

Wyruszam o godzinie 10:00 trasą numer 3. Idąc pod górę i delektując się widokami, docieram do górnej stacji kolejki Panorama. A że słońce wyszło mi dzisiaj naprzeciw, więc wędrówka w dwójnasób staje się przyjemna.

Spotykam wędrowców takich jak ja, przystaję czasem na krótkie pogaduszki.

Ale i uważać trzeba! To nie tylko takie łazęgowanie. Przechodzę przez tor saneczkowy, mijam się z narciarzami na biegówkach, przekraczam trasę zjazdową. W tym ostatnim przypadku już trochę dziwnie – tak sobie pomykać pomiędzy śmigającymi narciarzami.

A to dopiero początek większego zdziwienia. Dziwny dźwięk dochodzący z tylu – aha, sanie, trzeba zejść z drogi. Nie wierzę, jakbym słyszała samochód?

Faktycznie, zza łuku drogi wyłania się osobówka, która mijając mnie, przejeżdża przez trasę narciarską(!) i staje na parkingu przed hotelem.

Docieram do Punta d`Oro i wzdłuż toru saneczkowego schodzę do osady Saltria. Wsiadam do autobusu i przejeżdżając przez całą dolinę wracam do Compatsch, aby jeszcze pojeździć na nartach. Cała trasa zajęła mi 2 godziny i 30 minut.

Przy górnej stacji kolejki znajduje w  Compatsch „pierwsza pomoc” dla piechurów. Kierunkowskazy z zaznaczonym czasem przejść i informacje, które schroniska (restauracje) są w danym dniu czynne. I oczywiście, które trasy są czynne. Bo w przypadku dużych opadów, trasy piesze są zamykane.

autobus, który przejeżdża przez stok narciarski
Autobus przejeżdżający przez stoki Seiser Alm dziwi tylko na początku

Najpiękniej położony kościół Św. Walentego

Pięknie usytuowany na tle majestatycznych Dolomitów, mały kościółek Świętego Walentego (St.Valentin), położony wśród rozproszonych gospodarstw, jest ulubionym miejscem zawierania ślubów.

I spacerów. I fotografii.

kościółek na tle gór
Kościół Św. Walentego u stóp Seiser Alm

Najpiękniejsze widoki na Alpe di Siusi

Z niemal każdego miejsca Seiser Alm roztaczają się cudne widoki, jednak są dwa wyjątkowe punkty, z których ciężko się ruszyć w dół.

  1. Góra Spitzbuhl – stąd szczyty Sciliar są już na wyciągnięcie dłoni. Udało nam się znaleźć wolne miejsce i popijając cappuccino rozkoszować się  zachwycającymi widokami na doliny i majaczące na horyzoncie lodowce Alp – w tym słynną Marmoladę.
  2. Góra Bullacia (Puflatsch) – ciągnące się po horyzont hale, ośnieżone stoki i jedyna knajpa gdzie słychać tyrolskie melodie.
tablica informacyjna o paralotni w górach
Paralotnie na Seiser Alm

Hotel na stoku Alpe di Siusi

Szukasz noclegu na narty? Takiego, w którym zrelaksujesz się po całodziennym szaleństwie?

Oprócz wspomnianego wyżej hotelu położonego bezpośrednio przy trasie narciarskiej, lubię także zatrzymywać się w dwu hotelach w tym regionie. Obydwa ze wspaniałymi centrami Spa do wypoczynku i basenami na zewnątrz, w których świetnie regeneruje się ciało po zejściu ze stoku.

To hotel welness w Dolomitach z cudnym widokiem na miasteczko i pasma górskie i hotel Valentinerhof pięknie położony u stóp gór.

Zerknij do poniższej wyszukiwarki, tam znajdziesz naprawdę sporo propozycji na narciarski wyjazd, jeśli nie przypadł ci do gustu żaden z polecanych przeze mnie noclegów.

Booking.com

Ponieważ od kilku lat wracam w ten region – zarówno na letni, jak i na zimowy wypoczynek – to i artykułów na blogu znajduje się kilka.

Jeśli będziesz jeździć na nartach, to koniecznie zapoznaj się z artykułem o cenach skipassów w Dolomitach i może podejmiesz decyzję a zakupieniu karnetu przez internet? Unikniesz wtedy kolejek – które szczególnie duże są w soboty – przy kasach. Jeszcze więcej przeczytasz gdy klikniesz Alpe di Siusi zimą, a odkryjesz urok położonego w dolinie miasteczka, gdy klikniesz Castelrotto.

A może zaplanujesz urlop w Dolomitach latem? Ten artykuł Ci to ułatwi „Wędrówki latem po Dolomitach dla każdego”.

Oceń artykuł
[Głosów: 4 Średnia: 5]


Otrzymuj powiadomienia o nowych wpisach!

Wypełnij formularz, zapisz się na listę, a otrzymasz regularnie informacje o nowych przepisach i relacjach z podróży!

Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Leszek
Leszek
2 miesięcy temu

Lubię tam być!