Hvar lawendowa, słoneczna chorwacka wyspa

2
0
widok z góry na morze i małe wysepki
Wyspa Hvar zdjęcia robione z twierdzy

Hvar słoneczna wyspa. Hvar lawendowa wyspa. Hvar jedna z najpiękniejszych chorwackich wysp. Takimi przymiotnikami najczęściej opisuje się wyspę Hvar.

Nie bez powodu. Na Hvarze nie tylko panuje rewelacyjna do wypoczynku pogoda, ale i sama wyspa jest pełna atrakcji.

Poniższy tekst to moja opowieść o wyspie Hvar z wieloma wskazówkami i praktycznymi informacjami jak wypoczywać na Hvar i co warto zobaczyć. Bez opisów kościołów i zabytków, ale z opisami najciekawszych miejsc i plaż na Hvarze.

Spis Treści
Zwiń
Rozwiń

Gdzie wyspa Hvar leży? Mapa Hvar

Wyspa Hvar, uznawana za najpiękniejszą w całej Chorwacji za sprawą mieszania się typowo chorwackich przytłumianych barw skał i roślinności z ostrym kolorem kwitnącej lawendy.

Hvar leży w środkowej Dalmacji. Jest najdłuższą chorwacką wyspą – 68 km długości i tylko 4 km szerokości. Jego najbliższym sąsiadem jest równie urodziwy Brac. To właśnie z Vidova Gora na Brac i plaży Złoty Róg Hvar tak pięknie się prezentuje.

Hvar jest nazywany najbardziej słoneczną wyspą, bowiem słońce szczodrze darzy wyspę swoimi promieniami.

A czym oprócz pogody zachwyca Hvar? Uroczymi miasteczkami, zatokami z turkusowymi wodami, znakomitymi winami, letnimi przyjęciami, eleganckimi hotelami, urokliwymi marinami i – rzecz rzadko spotykana na chorwackich wyspach – licznymi, dobrze oznaczonymi ścieżkami rowerowymi.

Zachwyca Hvar, kiedy kwitnie lawenda

Velo Grablje dawna lawendowa stolica wyspy, niegdyś otoczona była z każdej strony fioletowymi, niezmierzonymi wzrokiem, polami lawendy.

Obecnie lawenda nie stanowi głównego źródła dochodu mieszkańców, ale o tradycji przypomina odbywający się rokrocznie na przełomie czerwca i lipca festiwal lawendy, kiedy to lawenda rosnąca na wyspie (bo rośnie nadal na sporych poletkach) jest w pełnym rozkwicie.

Podczas festiwalu można nie tylko zakupić wszelakie dobra z lawendy, ale i zobaczyć w otwartym w tym czasie muzeum lawendy jak na przykład dawniej destylowało się olejki lawendowe.

A dawni mieszkańcy Velo Grabije umieli to robić doskonale, bowiem Hvar przez lata znajdował się w czołówce producentów olejku lawendowego. A właściciele pól i przetwórni bogacili się ponad miarę.

Jednak zawirowania gospodarcze w kraju, wskutek których mieszkańcu przenosili się na wybrzeże i wielkie pożary pól lawendy spowodowały, że Velo Grablje zamieszkuje obecnie niewiele osób i senne, zagubione wśród wzgórz kamienne miasteczko ożywa jedynie na festiwal lawendy.

Na stronie Hvar wpisz Lavender Festival – Velo Grablje i pokaże Ci się informacja kiedy w danym roku odbędzie się festiwal. Warto na niego pojechać.

Obecnie największe lawendowe pola są w okolicy Brusje w interiorze wyspy.

Sława lawendy – na szczęście – przetrwała. Na straganach, warzywniakach i sklepikach. Wszędzie niemal możemy kupić coś z lawendą w tle: olejek, saszetkę z lawendą, lawendowy miód i mnóstwo innych lawendowych gadżetów.

A nawet lawendową parasolkę :).

lawenda w sprzedazy na straganach na wyspie Hvar
Lawendowe pamiątki z Hvaru
parasolki w kolorze lawendy w koszu
Parasolka w kolorze lawendy z wyspy Hvar? Bardzo proszę.

Wyspa Hvar co warto zobaczyć? Stari Grad koniecznie!

Stari Grad to – moim zdaniem – najbardziej urokliwe miasteczko na wyspie Hvar.

Domy rozłożone nad zatoką w kształcie litery U i wąskie uliczki wykładane wypolerowaną przez miliony stóp kostką brukową tworzą wyjątkowy klimat.

A do tego marina oraz niezliczone knajpki. Place, uliczki, skwery, zaułki. A to wszystko w kamiennym wydaniu typowych, chorwackich budowli. Jak dla mnie najlepszy klimat na włóczenie się po mieście.

I nawet statek Wagabunda! Nie mój, ale dostałam od właścicieli propozycję wspólnego pływania, gdy powiedziałam im o moim blogu.

Po Stari Grad można po prostu pospacerować albo pozwiedzać. W mieście jest kilka kościołów, muzeum miasta oraz Zamek Tvrdalj, w którym mieszkał poeta Petar Hektorović.

Na pewno warto wejść na wzgórze Glavica, aby podziwiać widoki. Na wzgórzu jest krzyż i kapliczka, a trasa (oznaczona z dołu strzałkami) zajmuje kilkanaście minut.

Najlepiej wybrać się tam późnym popołudniem. Bo i chłodniej i widoki na miasto są piękniej oświetlone przez ciepłe, zachodzące słońce. Koniecznie zabierz wodę na drogę i sandały, a nie klapki plażowe.

Stari Grad był pierwszym miejscem osadnictwa na wyspie Hvar i jednym z pierwszych w całym regionie basenu Morza Adriatyckiego, o czym przeczytasz poniżej.

Do Stari Grad przyjedziesz drogą, albo przypłyniesz statkiem z innych miejscowości na Hvar, z wyspy Brac, ze Splitu.

brukowana uliczka i kamienne domy w Chorwacji
Kamienne domy i brukowane uliczki tworzą klimat Stari Grad na wyspie Hvar
tablica z napisem w języku angielskim
Wyspę Hvar odwiedzają znani z całego świata
Poeta Petar Hektorović urodził się i zmarł w Stari Grad
kobieta, rower i łódka
Dwie Wagabundy na Hvar

Starogradsko Polje na Hvar wpisane do UNESCO

Jedną z tras rowerowych, którą na zawsze zapamiętałam to trasa pomiędzy Stari Grad i Vrboska. Prowadzi przez pozostałości rzymskich upraw winogron i oliwek obok lotniska, na którym nie chciałabym lądować i knajpki Dionis zagubionej wśród pól, której żal mi było opuszczać. Tak pysznie i tak urokliwie!

Starogradsko Polje (Równina Stari Grad) to spora równina będąca jednym z najstarszych obszarów rolniczych na świecie. Założona została w IV wieku p.n.e jako grecka kolonia miasta Paros.

To co dzisiaj widzimy, to uprawy prowadzone w ten sam sposób od ponad 20 wieków. Nawet pierwotny układ pól (16 hektarowe, geometrycznie poukładane poletka) został zachowany dzięki ciągłemu utrzymywaniu murów granicznych przez kolejne pokolenia spadkobierców greckich kolonistów.

Również zbudowane wówczas kamienne zbiorniki na wodę i budowle do przechowywania narzędzi i schronienia się ludzi nadal są używane.

winnice i napis po angielsku turyści nie
Winnica w okolicy Stari Grad na Hvar
tablica z oznaczeniem lotniska na łące
Hvar lotnisko na łące wśród winnic
dwa małe samoloty awionetki na trawiastym lotnisku
Lotnisko na Hvar

Hvar plaże, plaże, plaże…

Najpiękniejsze plaże na wyspie Hvar nie są oczywiście w samym centrum miasta Hvar, ale warto włożyć nieco wysiłku, aby do nich dotrzeć.

Zerknij na Hvar Google maps na plaże: Pachamama Beach i Beach Robinson do których dotrzesz dobrze oznaczoną ścieżką prowadzącą z centrum miasta Hvar albo dopłyniesz łódką. Motorówka zawiezie Cię i na plażę i wróci po Ciebie wieczorem. Tablice z rejsami stoją na nabrzeżu mariny.

Na plażach możesz poleniuchować, popływać, wypożyczyć leżak i zjeść smakowity posiłek w restauracji. Po prostu odpocząć w urokliwych zatoczkach.

Oczywiście możesz zabrać swój prowiant i karimatę do leżenia. A na drogę koniecznie zabierz butelkę wody i wygodne buty – mogą być sandały, ale nie plażowe klapki.

A poza tym na wyspie Hvar znajdziesz mnóstwo plaż i zatoczek, w których złapiesz oddech. W centrum każdej miejscowości znajdują się kamieniste (lub lekko betonowe) plaże, a wystarczy pójść (lub pojechać rowerem) nieco dalej, aby „odkryć” urocze zakątki z turkusową wodą.

Na wyspie Hvar znajdziesz także sporo plaż nudystów. Zlokalizowane są za miejscowościami, oznaczone znaczkiem na skałach.

Jedna z nich w urokliwej zatoczce, znajduje się tuż za wioską Ivan Dolac w kierunku Zawala.

Najsłynniejsze plaże na Hvar to plaże: Mekicevica, Milna, Dubowica, Zaraće, Pišćena, Sveta Nedjelja.

droga przez las, którą idzie kobieta
Piękne spokojne miejsca w Chorwacji – przez las na plażę
turkusowe morze, łódki i skalisty brzeg porośniety lasem
Pachamama Beach – dzika plaża na Hvar
plaża kamienista z turkusową wodą
Rzeczy do robienia na Hvar w Chorwacji: pobyt na plaży. Zawsze!

Hvar Hvar – czyli miasto Hvar na wyspie Hvar

Niezwykle malownicze miasto Hvar z klimatyczną starówką, mariną i plażami w okolicy, na które warto się wybrać się na pieszą wędrówkę lub popłynąć łódką z mariny w centrum Hvar.

Zabytkiem, do którego warto zaglądnąć w mieście Hvar jest Katedra św. Szczepana. Renesansowa budowla, do której można wejść i zobaczyć obrazy z tego samego okresu. Szczególnie wieczorem, kiedy zachodzące słońce prześwieca przez kamienne łuki tworząc cudnej urody spaktakl.

Dokładnie naprzeciw katedry znajduje się rynek Hvar. To perfekcyjne miejsce na złapanie chwili oddechu nad filiżankę kawą i robienie tego, co robią Chorwaci w gorący czas. Gapienie się na przemieszczających się ludzi.

Z kolei najpiękniejszy widok na Hvar i okolice zobaczysz z Fortecy górującej nad miastem.

Wejdź na górę (lub wjedź samochodem, pod fortecą znajduje się parking) i oniemiej z zachwytu nad roztaczającymi się z góry widokami.

Na położone w dole miasto Hvar z marina i okoliczne wysepki: Paklinski Otoci i Otok Marinkovac, na które możesz popłynąć z mariny. Wypożyczając łódką lub wykupując miejsce w motorówce.

A sama forteca to kawał historii Hvar.Twierdza została pierwotnie zbudowana przez Wenecjan w XVI wieku i przebudowana w 1557 roku. Wnętrze twierdzy można zwiedzać.

A jak spędzić wieczory w najbardziej rozrywkowym mieście na wyspie? Jeśli lubisz imprezować, także znajdziesz coś dla siebie.

Jedna strona miasta nad zatoką, to wielka imprezownia. Którą poznasz po dochodzącej stamtąd muzyce.

Natomiast druga część miasta, położona nieopodal mariny i jednego z pierwszych teatrów miejskich w Europie (z XVII wieku) jest znacznie spokojniejsza.

Tak, że w zależności od preferencji znajdziesz dla siebie miejsce na spędzenie wieczoru w Hvar. W towarzystwie naprawdę międzynarodowym, bo słychać głosy w niemal całego językach świata.

Dwie osoby ciągną walizki przez brukowany plac
Na tle miejskiego teatru w Hvar
uliczka kamienna i domy wokół
Zagubić się w kamiennej uliczce na Hvar
twierdza nad miastem
Hvar co zobaczyć? Twierdzę w mieście Hvar
widok na kamienne miasto, jachty i niebieskie morze
Hvar widziany z fortecy

Wino na Hvar

Dojrzewające w pełnym słońcu na południowych stokach winogrona autochtonicznego dalmatyńskiego szczepu Mały Plavac, z którego wyrabia się – zbierające zasłużone nagrody w winiarskim świecie – wino Ivan Dolac.

winnice w tle pasma górskie
Nagrzane słońcem winnice dają znakomite, chorwackie wina
kieliszek z winem w którym odbija się winnica
Jakie wina kupić w Chorwacji?
beczka na wino
Chorwackie wina wyrabiane tradycyjną metodą

Wyspa Hvar rowerem

Na wyspie Hvar jest naprawdę gdzie pojeździć rowerem. Chociaż wyspa – jak wszystkie zresztą chorwackie wyspy – jest mocno górzysta, to w części w okolicy Stari Grad znajduje się sporo ścieżek rowerowych.

Dzięki dwóm kółkom dotarłam do wielu urokliwych zatoczek. Takich, w których nie ma nikogo. I takich, w których cumują „wypasione” jachty. Kolor adriatyckiej wody widziany z góry, kiedy muszę zwolnić na podjazdach i „złapać” oddech jest po prostu zjawiskowy.

Trasy rowerowe są bardzo zróżnicowane. Począwszy od urokliwej, bardzo łagodnej trasy  Vrboska – Jelsa po wymagające niezłej kondycji i dobrego roweru jak na przykład prowadząca z Stari Grad w kierunku szczytu Sv. Nikolna na wysokość dobrze ponad 400 m.n.m. Od poziomu morza właśnie!

W Informacjach Turystycznych dostępne są mapy rowerowe z dobrze opisanymi trasami, a i trasy rowerowe są dobrze oznaczono.

Na wyspie jest kilka tras rowerowych, ale spora ilość ścieżek i wąskich dróżek sprzyja wykreowaniu swojej indywidualnej trasy rowerowej.

A często polna wąska droga, która wydaje się że prowadzi donikąd, zawiezie nas do najpiękniejszych zatoczek, więc warto nie zrażać się, tylko jechać do końca. A czasem warto się wspomóc – Hvar google map.

Mieszkałam w Ivan Dolac i tam niestety nie pojeździłam na rowerze. Upał i zbyt duże podjazdy jak na moje możliwości kondycyjne, więc zabierałam rowery samochodem w okolice Stari Grad lub Jelsa i tam jeździłam.

Na Hvar w większych miejscowościach bez problemu można wypożyczyć rower, także z siodełkami dla dzieci.

kobieta na rowerze w górach
I takie trasy rowerowe są na Hvarze
mężczyzna na rowerze
Hvar na rowerze
kobieta w kasku rowerowym przy tablicy ze ścieżkami rowerowymi
Trasy rowerowe na Hvar są dobrze oznaczone
lustro na ulicy i numer trasy rowerowej
Zwiedzanie rowerem wyspy Hvar to super pomysł
dwa rowery zaparkowane w pobliżu brzegu morza
Hvar Jelsa
wyspa z palmą w środku miasta
Co robić na Hvar? Odkrywać uroki miasteczek

Hvar gdzie zjeść ?

Olbrzymia jest oferta gastronomiczna na Hvar.

Polecam kilka miejsc – z wielu innych – które mnie zauroczyły usytuowaniem. I zachwyciły jedzeniem. Bowiem – wbrew powszechnej opinii – nie w każdej chorwackiej restauracji dobrze karmią.

I jeszcze słówko o punkach gastronomicznych, na które możesz natrafić w małych zatoczkach. Z reguły napijesz się tam zimnego piwa lub wina i zjesz niewyszukane danie. Często podają moje ulubione czarne risotto (Crni rižot), czyli ryż z atramentem kałamarnicy.

Restauracja w Hvar Dalmatino

Restauracja  Dionis w szczerym polu (o której wspominam powyżej)

Restauracja Konoba Nono w Jelsie

Restauracja w Ivan Dolac Slavinka tuż nad morzem

Restauracja  Rot Ivan Dolac nad Ivan Dolac na wzgórzu z oszałamiającym widokiem

Restauracja w Stari Grad Santa Marija

lokalne produkty chorwackie
Lokalne produkty dostępne na targu w Hvar

Jak dojechać na wyspę Hvar ?

Na Hvar samochodem

Na wyspę Hvar można dotrzeć nie tylko promem, ale i samolotem. Ta druga możliwość dostępna jest jednak tylko dla wybranych, bowiem na małym, trawiastym lotnisku lądują jedynie prywatne awionetki.

A co do drogi morskiej. Najbardziej popularne jest połączenie promowe największego chorwackiego przewoźnika Jadrolinija ze Splitu do miasta Hvar, Stari Grad i Jelsa oraz z Makarskiej Riwiery z Drvenika do Sucuraj.

Z tym, że samochodem przeprawimy się do Starego Grodu lub Sucuraj. Do miasta Hvar i do Jelsa pływają tylko pasażerskie wodoloty.

Poza tym można dotrzeć na Hvar z sąsiedzkich wysp i miejscowości: Brac, Lastovo, Korczula, Vis, Dubrownika.

Nie tylko z Jadrolinija, ale i katamaranami innych przewoźników. Ponieważ ten czynnik jest nieco zmienny – godziny i kierunki czasem ulegają zmianie – sprawdzajcie w portach bieżące informacje.

kamienne domu nad brzegiem morza i wieża kościelna
Do urokliwego Sucuraj przypływa prom z Drvenika

A Hvar bez samochodu?

Jak najbardziej! Dlatego na wyspie Hvar, a szczególnie w mieście Hvar jest tak dużo młodych ludzi, bo łatwo na Hvar dojechać bez samochodu.

Samolotem na lotnisko w Split lub koleją (dworzec znajduje się przy przystani promowej). A z portu w Splicie promem do Starego Gradu lub katamaranem albo wodolotem do Hvar lub Jelsy.

klasztor i latarnia w Sucuraj na Hvar
Urokliwy Sucuraj na Hvar

Hvar zakwaterowanie. Na Hvar apartament czy hotel?

Gdzie zatrzymać się na Hvarze w Chorwacji na nocleg zależy nie tylko od możliwości finansowych, ale i od sposobu w jaki lubisz spędzać wakacje w Chorwacji.

Wśród turystów lubiących wypoczywać w hotelu dobrą opinią cieszy się hotel Fontana Resort w Jelsa i Grand Beach Resort w Hvar.

Pięknie położony, bo zaledwie 50 metrów od morza ośrodek Valamar to polecane miejsce na nocleg w Stari Grad.

Na mój prawie trzytygodniowy pobyt na Hvar wybrałam dwa miejsca na nocleg. W stolicy wyspy czyli w mieście Hvar i w maleńkiej wiosce Ivan Dolac.

A dlaczego tak właśnie? Aby móc poznać całą wyspę Hvar i różne jej oblicza.

Na początek wakacji wybrałam gwarny i dość rozrywkowy Hvar, gdzie zamieszkałam w komfortowym apartamencie z cudownym widokiem.

Druga część wakacji to był wybór – jak zwykle w moim przypadku – przypadkowy. Wybrałam tę część wyspy, która z opisów i Hvar google maps wydawała mi się najbardziej odpowiednia dla mnie i pojechałam.

Wczesnym rankiem wyjechałam z Hvar, żeby bez stresu poszukać odpowiedniego miejsca. Satysfakcjonujący mnie apartament w Chorwacji to taki z widokiem na morze, z dużym tarasem, w maleńkiej miejscowości ze sklepem i restauracją. I z zatoczkami w okolicy. Objechałam kilka wiosek, aż znalazłam takie miejsce w wiosce Ivan Dolac.

Gospodarze – jak się już później okazało – produkowali także swoje wino z miejscowych szczepów, więc mieliśmy stu procentowy chorwacki klimat w zasięgu ręki.

Do morza z łóżka 45 kroków, do restauracji 280! Nieco dalej do sklepu. Moje boskie wakacje na Hvar.

kawiarenka pod drzewem tuż nad morzem
Moje miejsce na poranną kawę w Ivan Dolac na Hvar
samochód, rondo tuż nad morzem
Rondo w Ivan Dolac na Hvar
przyczepa kampingowa jako sklep spożywczy
Sklepy na Hvar są i takie jak w Ivan Dolac
łódka, turkusowe morze i skalisty brzeg
Najpiękniejsza plaża na Hvar 🙂 …jedna z wielu
niebieskie morze i skaliste brzegi i las
Dla takich widoków warto przyjechać na wyspę Hvar

Ciekawe miejsce na Hvar – tunel Pitve

 

Top 7 najbardziej popularnych apartamentów Hvar w tym tygodniu

Hvar History Hvar Design Heritage Suites

Ivan Dolac Dom Renato

Gdinj Apartament Zarace

Bogomolje Dom nad brzegiem morza Ana

Jelsa Kalina Delux Apartaments

Stari Grad Dom Heritage

Zawala Apartamenty Jele

oraz wiele innych willi do wynajęcia i apartamentów na wyspie Hvar

Pakujesz się na wakacje do Chorwacji?

Podpowiadam Ci jak się spakować na wakacje do Chorwacji: co zabrać koniecznie, a co może się przydać.

Poza tym na pewno przyda Ci się pomoc o tym jak kursują promy w Chorwacji (jeśli planujesz odwiedzić wyspę, jak w przypadku Hvaru) i z czego słynie Chorwacja, czyli jakich potraw warto spróbować (słownik z chorwackimi i polskimi nazwami potraw – wielce przydatny).

A jeśli znajdziesz chwilkę czasu, wybierz się na wycieczkę na pobliską wyspę Brac. Też piękna i urokliwa.

Oceń artykuł
[Głosów: 2 Średnia: 5]

Otrzymuj powiadomienia o nowych wpisach!

Wypełnij formularz, zapisz się na listę, a otrzymasz regularnie informacje o nowych przepisach i relacjach z podróży!

Poprzedni artykułRoztocze co warto zobaczyć? Top 17 atrakcji Roztocza
Następny artykułKomary. Jak się ich pozbyć?
Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Dorota
Dorota
1 rok temu

Hej. Dzięki za fajny opis. Możesz podac nazwę miejsca w Ivan dolac w którym się zatrzymałaś?

Dana - Jawagabunda. Zapraszam Was do bloga z dojrzałym spojrzeniem na świat, w którym będziemy wspólnie smakować życie ( dosłownie i w przenośni) i odkrywać w sobie zainteresowania. To blog dla nas - którzy mimo posiadania wielu lat - nadal z pasją idą przez siebie.