2017 Anglia Podróże Świat

Szczypta hazardu na wyścigach konnych w Chester

Danuta Walter - Urych Danuta Walter - Urych 12 października 2017

Wyścigi konne niezmiennie od lat przyciągają miłośników koni, ale przede wszystkim zwolenników hazardu i spotkań towarzyskich.

Ludzie biorą urlopy, umawiają się ze znajomymi i przez kilka dni po prostu świętują. Czasem coś wygrają, niektórzy stracą fortunę. Ale przecież za kilka/kilkanaście dni można będzie się odegrać na następnych wyścigach.

Spis treści

Racecours w Chester

Znane jako jako Roodee, jest według oficjalnych zapisów najstarszym torem wyścigowym  nadal używanym w Anglii.  Sam tor wyścigowy ma długość ponad  1,6 km, jest płaski i wyścigi odbywają się w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara.

tabliczka z informację, że w czasie wyścigów konnych sklep będzie zamnięty

Anglia – w czasie Rodee życia w pubach kwitnie, w sklepach niekoniecznie

ulica w chester i informacja o zamknięciu ulic

Anglia – nastały specjalne dni dla miasta

widok na tor wyścigowy

Anglia – tor w Chester – na drugim planie most, będący świetnym, bezpłatnym punktem obserwacyjnym

tłum ludzi na wyścigach konnych

Anglia – w najdroższych sektorach najciaśniej

Główną cechą toru jest bardzo krótka prosta 219 metrów (239 jardów). W związku z tym, konie które biegają lepiej na długich prostych, są tutaj w niekorzystnej sytuacji.W ciągu roku odbywa się 15 gonitw.

Pierwsze wyścigi konne zorganizował Henryk VIII w 1539 roku i w XVI wieku odbywały się tylko jeden raz w roku.

konie w biegu

Anglia – emocje od wieków te same

Dress Code

Dla ludzi obserwujących wyścigi z murów miejskich i z mostu – strój dowolny.

Wchodzących na teren torów na tańsze miejsca obowiązują zasady ubioru. Mężczyźni mogą być w dżinsach, ale muszą mieć koszulkę zapinaną na guziki. Natomiast szorty, treningowe ubrania i trampki są zabronione!

Dla uczestników spędzających czas w prestiżowej, środkowej części toru, restrykcje są znacznie ostrzejsze. Mężczyźni muszą mieć marynarkę z garnituru, koszulę z kołnierzykiem i krawat, kobiety sukienkę. Sportowe ubrania i dżinsy są zabronione.

kobieta w sukience i kapeluszu na głowie mężczyzna w garniturze

Anglia – w najtańszej strefie

Tyle zasady. W części tańszej nie zawsze przestrzegane, natomiast w droższej bezwzględnie i do z naddatkiem. Właśnie w dni wyścigów główną ulicą miasta „płynie” fala elegancko ubranych ludzi: prawie wszyscy mężczyźni w garniturach, kobiety w pięknych sukniach.

Ale nie suknie u kobiet wzbudzają zainteresowanie i … podziw, tylko kapelusze. Niektóre tak fantazyjne, że pojawia się pytanie: jak to jest umocowane i jakim cudem trzyma się na głowie?

W Chester „dałam na siano”*

 Chester dla zakochanych w wyścigach konnych brzmi jednoznacznie: „x” razy w roku towarzyskie spotkanie i emocje sięgające zenitu! Zarówno dla hodowców i właścicieli koni, jak i dla widzów tłumnie zmierzających na wyścigi. Najstarszy i zarazem najkrótszy w Anglii tor wyścigowy (jeden z wielu w Anglii), dzięki położeniu tuż przy murach obronnych, pozwala na doskonałą obserwację, bez konieczności zakupu biletów.

Najdroższe wejściówki z miejscem przy okrągłych, nakrytych białymi obrusami stołach i możliwością zobaczenia z bliska kogoś z rodziny królewskiej w ich loży – kosztują 98 funtów za osobę.

Wejściówki na tor – ceny uzależnione od zajmowanego miejsca – nabywa się wiele miesięcy wcześniej. Ale dla chcących zażyć emocji w mniej snobistycznym towarzystwie jest to możliwe nawet w dniu wyścigów. Wtedy za 10 funtów nabywamy wejściówkę i wchodzimy w głąb świata hazardu.

Emocje przed gonitwą wciągają każdego – nawet nas, debiutantów w tej branży. Już nieco wcześniej otarłam się o konny hazard, ponieważ Miriam ( mój teacher) zabrała całą moją grupę do Betfred (marka, która uznawana jest za największego niezależnego bukmachera na świecie), gdzie poznaliśmy zasady obstawiania gonitw.

Obstawia się zazwyczaj na konia który wygra, na dwa pierwsze miejsca, na trzy pierwsze miejsca i typowania miejsca, które zajmie określony koń.

kupon wypełniony na zakładch konnych

Anglia – mój szczęśliwy kupon

Nie mając pojęcia o możliwościach poszczególnych koni, kierowałam się informacjami o zajmowanych przez nich miejscach w poprzednich gonitwach i … ciekawie brzmiących imionach. Wypełniłam kupon na całą gonitwę i pozostało mi tylko czekać.

Dzień dla dam podczas wyścigów

Nadszedł czwartek, drugi z trzech dni wyścigów. Już od południa tłumy elegancko ubranych ludzi zmierzają na tor wyścigów. Zaiste niezwykłe to przeżycie znaleźć się wśród angielskiej śmietanki na torze wyścigów konnych!

Damy w kapeluszach i na niebotycznych szpilkach nie mniej niż dżentelmeni przeżywają emocje związane z wyścigami. Trudno podjąć decyzję na kim „zaczepić oko” – na koniach czy ludzkich twarzach. A dokładniej na…kapeluszach. Niezwykłych, mniej lub bardziej pięknych, zadziwiających.

Szczególnie, że dzisiaj jest Ladies Day na wyścigach, i zanim konie staną się najważniejszym tematem dnia, pięknie ubrane damy będą miały swoje „pięć minut”.

W szranki stają damy w wymyślnych kapeluszach i eleganckich strojach. Zwyciężczyni otrzymuje 3 tysiące funtów i zaszczytny tytuł najpiękniej ubranej kobiety na tegorocznych wyścigach.

tablica z nazwiskami zwyciężczyń day ladies

Anglia – najpierw damy, później konie

Dżokej zawieszony nad siodłem

Emocje sięgają zenitu – konie z pierwszej gonitwy stają na starcie. Ostatni gracze obstawiają w zakładach bukmacherskich i… poszły.

Dżokeje wyglądają jakby unosili się nad koniami płynącymi w powietrzu.

Dżokej na koniu

Anglia – symbioza

Na hipodromie, w miejscach do których dobiegają  konie, rozlegają się okrzyki dopingujące, nasilające się w miarę zbliżania się koni do mety.

I mnie poniosło! Wytypowany przeze mnie Deauville zwyciężył! I tak było jeszcze trzy razy – w każdej kolejnej gonitwie, wytypowane przeze mnie konie zwyciężały i dżokerzy odbierali nagrody.

Niestety, szczęście się ode mnie odwróciło i w dwóch ostatnich gonitwach „moje typy” przybiegły bliżej końca.

Najwięksi zwycięzcy

  • wyścigi konne są drugim sportowym wydarzeniem w Wielkiej Brytanii
  • generują 3,7 miliona funtów
  • na terenie kraju znajduje się 59 licencjonowanych torów wyścigów konnych
  • w ciągu ostatnich 10 lat zanotowano ogromny wzrost hazardu on – line
  • największe wygrane to 1.325 miliona funtów ( Dubai World Cup 10 milionów dolarów)
  • wygrane są dzielone dla: właściciela konia, trenera, dżokeja i rodzimej stajni konia. Poniższy przykład świetnie obrazuje rozkład nagrody. Wygrana wynosi 100,000 £: właściciel konia otrzymuje 49, 600  £, a dżokej 4,330  £.

Fusaichi Pegasus

Chociaż brzmi nieco z japońska, to jest to imię  konia pełnej krwi angielskiej, znane każdemu pasjonatowi wyścigów konnych.

Uważany jest za najlepszego konia w historii wyścigów konnych. Został kupiony przez irlandzkiego hodowcę  w 2000 roku za 70 milionów dolarów ( 55 milionów funtów).

I tym stał się najdroższym koniem, jaki kiedykolwiek sprzedano.

ludzie na zielonym torze wyścigowym

Anglia – po każdym wyścigu wkracza ekipa usuwająca powstałe w torze dziury

Zasady obstawiania na wyścigach konnych 

Kilka zasad, poznałam w czasie pierwszej lekcji na temat wyścigów konnych

Obstawiać można w zakładach bukmacherskich lub na torze przed wyścigami. Na wszystkie gonitwy danego dnia lub na konia w poszczególnych gonitwach. I oczywiście w internecie.

Warto sprawdzić jaki kolor stroju ma Dżokej jadący na wytypowanym przez nas koniu. Służą do tego specjalne książeczki. A oprócz nich, przed każdą gonitwą na telebimach jest wyświetlany zestaw startujących wraz z kolorami strojów

A z ciekawostek: Dżokej musi być niewysoki i ważyć bardzo mało. Przed startem waży się dżokeja razem z siodłem – jeśli waży zbyt mało, wkłada się do siodła ciężarki, by wszystkie konie niosły ustalony ciężar.

 stanowiska do obstawiania na torze wyścigów konnych

książeczka z wyścigami konnymi

Anglia – absolutny niezbędnik

portret trzech osób na wyścigach konnych

Anglia – dowód mojej bytności na wyścigach

Miejsce na nocleg

Gdzie się zatrzymać podpowie Ci wyszukiwarka ukryta …po zegarem:).

Gdy klikniesz na poniższy obrazek z najbardziej charakterystycznym widoczkiem dla miasta, ukaże Ci się lista możliwości noclegowych.

Ja mieszkałam w czasie mojego pobytu w szkole u angielskiej rodziny, natomiast jadąc kolejny raz na podobny wyjazd wybrałabym propozycję z poniższej listy Noclegi w Chester

chester średniowieczne budowle

Chester

Więcej o klimatach Anglii i Walii, a także szkole angielskiego dla seniorów przeczytasz, gdy klikniesz: 

Średniowieczne perełki w Chester

Walia: piękne ogrody i potęga zamku Conwy

Jesteś mocno dorosła? Co powiesz na naukę angielskiego w Anglii?

Rowery na barce, a barka na kanale – wakacyjny trójpak w Chester

Wybierasz się do szkoły w Anglii, żeby pouczyć się angielskiego?

Masz pytania dotyczące wyjazdu? Pisz śmiało w komentarzu, postaram się odpowiedzieć 🙂

*Przegrać na wyścigach

Oceń artykuł
[Głosów: 1 Średnia: 5]

Otrzymuj powiadomienia o nowych wpisach!

Wypełnij formularz, zapisz się na listę, a otrzymasz regularnie informacje o nowych przepisach i relacjach z podróży!

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments