Na Zakynthos czeka na nas kilkanaście odcieni niebieskiego

0
2774

Na Zakynthos kilkanaście odcieni niebieskiego znajdziesz bez trudu – wystarczy, że powłóczysz się nieco po jej wybrzeżu. Wyspa zadziwia przyrodą – poraża pięknem i wycisza skołatane nerwy.

 

mapa wyspy zakyntos
Mapa wyspy źródło: zanteweb.gr

Smak Zakynthos

Położona na greckich Wyspach Jońskich ( na zachód od wyspy Kefalonii i na wschód od Półwyspu Peloponez) jest miejscem, do którego leci się wypocząć i włócząc się po wyspie, wczuć się w grecki klimat. Zante ( bo taka jest jej historyczna nazwa) zajmuje niezbyt wielki obszar ( około 40 km x 20 km), ale wystarczająco urozmaicony, aby każdy znalazł tutaj „swoje miejsce”.

  • Nizinna południowo – wschodnia część wyspy, upstrzona nieco pagórkami, to miejsce gdzie dobrze będą się czuły osoby lubiące wypoczywać w dobrych hotelach, jednocześnie mając naturę w zasięgu ręki.
  • Zachodnia strona – górzysta, o mocno poszarpanym klifowym wybrzeżu  zdecydowanie bardziej „dzika”, niejednokrotnie bez dostępu do morza, za to z cudownymi  widokami ze skał na odcienie Morza Jońskiego.
  • Środek wyspy to klimat natury i spokojnego, greckiego, toczącego się od lat w ten sam sposób, życia.
wysokie skały białe nad brzegiem morza
Zachodnie klify

Rys historii

Wenecjanie, którzy byli przez jakiś czas  jej włodarzami, byli nią zauroczeni i nazwali ją Kwiatem Wschodu. Świetnie się na niej czuli i przyczynili się do znacznego rozwoju wyspy  –  zostawili swoje liczne „ślady” w postaci budowli sakralnych i budynków tzw. użyteczności publicznej

Od końca XVIII przewijali się przez wyspę najeźdźcy z Francji, Turcji, Rosji i Anglii, aż w 1864 wyspa połączyła się z niezależną Grecją.Tak pięknego zakątka nie ominęła jednak Druga Wojna Światowa – najpierw „urzędowali” na niej Włosi, a w 1943 roku okupację wyspy rozpoczął niemiecki Wehrmacht. Pod koniec września 1944 mieszkańcy odzyskali wyspę, jednak los przygotował dla nich kolejną, koszmarną niespodziankę.

Groza trzęsienia ziemi. Ten czas wielu mieszkańców do dzisiaj zachowało głęboko w pamięci. Jest niedziela 9 sierpnia 1953 rok. Piękne lato, bezmiar spokoju, na wyspie  szumią sosny, delikatnie pluszczą morskie fale, świerszcze grają swoje trele jak szalone. Nagle jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki świat zaczyna się zmieniać: wyspa zaczyna się trząść, niektóre domy zostają uszkodzone.

Po sekundach wszytko się uspokaja. Przerażeni mieszkańcy zdążyli nieco ochłonąć, ale „Matka Natura” postanowiła jeszcze dwa razy zatrząść wyspą. Ostatnie trzęsienie 12 sierpnia było koszmarne: zniszczeniu uległo ponad 90 % domów mieszkalnych, zabytkowe budynki i historyczne pamiątki zostały zaprzepaszczone na zawsze. Dziesiątki ludzi zginęło, mnóstwo opuściło wyspę, aby nigdy już na nią nie wrócić…

W następnych latach budynki na wyspie zostały odbudowane według starych planów i zasad ochrony przez trzęsieniami ziemi.

miasto położone nad morzem
Stolica Zakynthos

Sławią wyspę

Olbrzymie morskie żółwie Caretta Caretta  ( ponad metr długości i 100 kg wagi) upodobały sobie południowo – wschodnią część Zante do przedłużania gatunku.

Przypływają z różnych zakątków świata w miesiącach czerwiec – lipiec, aby na plaży złożyć jaja. W tym celu wypełzają na ląd, tylnymi łapkami wykopują dołek, w który zakopują jaja – około 150 sztuk, po czym … odpływają.

Jaja, ogrzewane słońcem i ciepłym piaskiem, dojrzewają i po około 2 miesiącach wykluwają się małe żółwie. Wiedzione instynktem kierują się do wody, aby ( jeśli są samicami) po czasie gdy dorosną przybyć ponownie na plażę, miejsce swojego urodzenia i złożyć jaja – jak to robią i robiły ich protoplaści.

Wiosną każdego roku samice zagrożonych wyginięciem żółwi morskich Caretta Caretta wyruszają do ​​Zante z Morza Libijskiego i południowego Adriatyku, nie dlatego, że lubią pływać, ale dlatego, że natura każe im składać jaja w piaskach Gerakas, Dafni, Kalamaki, Marathonisi, a zwłaszcza Sakanii, na wschód od Laganas. 

Plaża w okresie lęgowym, upstrzona jest małymi budowlami z patyków, za pomocą których zaznacza się miejsca, gdzie zostały złożone jaja. Często dołączona jest do nich kartka z datą złożenia jaj.

Ponieważ okres inkubacji trwa około 2 miesięcy, to  już od początku sierpnia do połowy września trwa okres wylęgu jaj. Nie rzadkim widokiem w okresie letnim są ludzie ukrywający się na końcu plaży wczesnym rankiem czy nawet nocą. To fotografowie, „łapacze” chwili wylęgania się żółwi.

W celu ochrony miejsc lęgowych i tym samym zahamowanie spadku populacji żółwi morskich w tym regionie, rząd grecki utworzył Morski Park Narodowy Zakyntos. W okolicy plaż jest zakaz pływania łodziami motorowymi, na plaży zaś obowiązuje zakaz chodzenia w nocy. Nawet samoloty nie mogą latać nocą. Wprowadzono takie obostrzenia, bowiem samica żeby złożyć jaja potrzebuje około 8 godzin spokoju, a z kolei małe żółwie po wykluciu mogłyby zostać … zadeptane przez nocnych spacerowiczów.

żółw morski w wodzie
Żółw morski w pełnej okazałości

Co zwiedzić

1. Zatoka Wraku – Ναυάγιο, Navagio Beach – najbardziej znane, wręcz kultowe miejsce na wyspie. Na małej plaży, otoczonej przez strzeliste skały, „zacumował” w 1982 roku grecki statek. Załoga nie planowała takiego zakończenia rejsu, ale ponieważ nie miała zbytniej ochotę na bliższy kontakt z policją, która zamierzała wejść na pokład statku, zdecydowała się na ucieczkę. Dosyć mocno musieli „pędzić” skoro statek zatrzymał się dopiero na lądzie! Dzisiaj statek stanowi malowniczy  punkt na tle białych skał i porażająco niebieskiego koloru morza. Na plażę można dostać się tylko statkiem lub łódką lub podziwiać ją z góry klifu, ze specjalnie wybudowanej platformy.

zatoka ze statkiem wraku na wyspie Zakynthos
Kultowy obrazek wsypy
mnóstwo ludzi na plaży i w morzu widok z góry
Zatoka Wraku …nieco z góry

2. Błękitne Groty Blue Caves Za kwotę około 20 € od osoby przenosimy się łódką do „krainy niebieskości” grot Blue Cavas. Wycieczkę oferują w wielu miejscach, jednak im bliżej grot, tym niższa cena. Najkorzystniej jest wykupić wycieczkę na przylądku Skinari. Dwugodzinna wycieczka zauroczy każdego feerią odcieni niebieskiego koloru zarówno wody, jak i …skał. To promienie słoneczne, odbijając sie od wody tworzą taki spektakl na śnieżno białych – z natury – skałach. Dodatkowo zachwycają poszarpane formy skalne, powstałe przez trwającą lata całe erozję ( niszczycielskie działanie wody, słońca i wiatrów) na wapienne skały wystające z morza. Płynąc koniecznie należy spojrzeć w górę, na „zawieszone” na szczycie klifu …domy mieszkalne.

groty i niebieskie morze
Błękit grot

Porada: warto wykupić wycieczkę, która obejmuje zarówno groty jak i Zatokę Wraku. Dobrze jest wybrać ofertę mniejszej łódki, bo tylko takie mogą wpłynąć wgłąb jaskiń. Jako, że urok grot jest największy w czasie słonecznej pogody, to tylko w taki czas należy się wybrać. Chętni mogą „wskoczyć” z łódki do wody.

ludzie kąpiący się w morzu
Kąpiel z trapu

3Półwysep Vassilikos: na południu wyspy, gdzie zachwycają liczne plaże, często mające w tle białe, wapienne pagórki. Cudne miejsca do słodkiego lenistwa.

  • Banana Beach na półwyspie Vasilikos – na plaży w Porto Azzuro występują naturalne zielone glinki. Plażowicze smarują się tym naturalnym peelingiem korzystając z darmowego spa.
  • Najlepszym, mięciutkim piaskiem chwali się  plaża Gerakas (Παραλία Γέρακας) położona na końcu półwyspu. Wchodząc na nią należy wykupić bilet wstępu, ponieważ leży na terenie Parku Narodowego, chroniącego przyrodę oraz miejsca lęgowe żółwi Caretta Caretta.

 4. Zatoka  Laganas 

Z jednej strony otoczona przez półwysep Vassilikos jest drugim ulubionym przez żółwie miejscem. Nota bene położona jest tuż przy najbardziej gwarnym i rozrywkowym miejscu na wyspie.

5. Wyspa Marathonisi – zwana: Żółwią Wyspą.

Znajduje się na  terenie zatoki Laganas, szczególnie upodobana przez żółwie, bowiem dostarcza im spokoju, którego coraz bardziej brakuje na plażach Zakyntos. Dodatkowo zadziwia sam kształt wyspy, przypominający … żółwia :).

Początkiem lata, gdy żółwie gromadnie przypływają na plaże Morza Jońskiego, jest najlpepszym czasem na spotkanie z nimi i fotoraficzne łowy.

Dostać się tam można wynajętą motorówką z Laganas, Porto Koulo lub Keri. Cena od około 20 € od osoby za 2 godziny.

Żółw pomiędzy łódkami
Żółw pomiędzy łódkami

5. Półwysep Keri

Półwysep leżący najbardziej na południu wyspy. Cudowne miejsce: w zawieszonej nad „przepaścią” platformie – do oglądania zachodów słońca tuż obok latarni morskiej  Keri Lighthouse. Aby dotrzeć do latarni, trzeba przejechać przez wioskę Keri. Jest to jedno z niewielu miejsc na wyspie, w którym zachowały się kilka budynków sprzed tragicznej dla wyspy trzęsienia ziemi w ubiegłym wieku.

6. Stolica wyspy Zakynthos prawie cała została wybudowana na nowo po trzęsieniu ziemi. Za prawdziwy cud miejscowi uważają ocalenie wybudowanej w XVIII wieku katedry św. Dionizosa ( patrona wyspy).

Cud czy po prostu solidne fundamenty? Oto jest pytanie. Jednak faktem pozostaje, że Święty Dionizos przyciąga rzesze wiernych przez cały rok, w tym liczne pielgrzymki z całej wyspy.

Po wizycie w centrum miasta, koniecznie udać się na spacer do oddalonej dzielnicy Bokhali. Zatrzymywać się, aby podziwiać panoramę portu, Argassi i Zatoki Laganas. Godzinami można fotografować uliczki zabudowane urokliwymi, starymi domami i tradycyjnymi kawiarniami.

7. Machairado wioska w centrum wyspy słynąca z ikony św. Mavry, za sprawą której dokonują się cuda. Kościół także uległ zniszczeniu w czasie trzęsienia, ale ikona przetrwała pożar. W miesiącu maju mieszkańcy szczególnie Ją sławią podczas odbywających się corocznie pielgrzymek.

8. Plaża Xigia, w pobliżu miejscowości Koroni, jest położona na północno – wschodniej części wyspy. Małe, dwie urokliwe plaże, znane głównie dzięki specyficznemu zapachowi. Bowiem w tym rejonie wyspy, w naturalny sposób wydobywa się siarka.

Zażywać zatem można jednocześnie dwóch rodzajów kąpieli: morskiej i siarkowej. Skóra później nieco pachnie siarką, ale czegóż się nie robi dla zdrowia:).

Urok miejsca, to także górująca tuż nad plażą, na klifie fajna i klimatyczna tawerna.

Ważne! Koniecznie przed zanurzeniem sie w siarkowe „otchłanie” należy zdjąć srebrną biżuterię, bo pod wpływem związków siarki czernieje!

mała łódka na błękitnym morzu
Rejs łódką na plażę dostępną tylko od strony morza

9. Porto Roxa z nazwy plaża, ale ciężko jest się na niej relaksować, bo skały są tak ostre, że nie można się w tym miejscu ani opalać, ani kąpać.

Położona na zachodnim wybrzeżu, z przytulną tawerną i …solą do zbierania. W zakamarkach pomiędzy ostrymi kamieniami, którymi pokryte jest wybrzeże, gromadzi się sól morska.

10. Turlający się kamień 
Wioska Kiliomeno w centrum wyspy. Miejscowi twierdzą, że Mick Jagger pochodzi z wioski Kiliomeno (co tłumaczy się jako „Toczenia„) i dlatego nazwał swój zespół The Rolling Stones. To wielka lokalna złośliwość, ale nikt nie żartuje, jeśli chodzi o wychwalanie zalet tej uroczej osady. Warto zatrzymać się tutaj i nie spiesząc się,  podziwiać tradycyjny styl architektoniczny i stare domy, które przypominają fortece.

11. Kantádes to już do posłuchania w tawernach i knajpkach. Typowe dla wyspy pieśni; swoista mieszanka włoskich ballad operowych i greckich pieśni rodem z Krety.

Czar ślubu na wyspie

Wyspa Cameo zwana też Agios Sostis położona tuż przy plaży Laganas. Maleńka, prywatna wysepka, połączona drewnianym mostem z lądem.

Znana głównie ze … ślubów. Jest ulubionym miejscem do zawierania ślubów nie tylko dla Greków, ale i dla młodych par z niemal całego świata.

„Zwykli turyści” także mogą na nią wejść po uiszczeniu opłaty w wysokości 5 €.

Ciekawostką związana z wysepką jest jej przeszłość. Do XVIII wieku była ona częścią Zakyntos, jednak trzęsienie ziemi, które wówczas wystąpiło, spowodowało jej oderwanie się od lądu.

most na wyspę
Most na wyspę Agios Sostis
ołtarz do ślubu na plaży
Moment przed uroczystością

Szklanka wina

Trochę czasu należy przeznaczyć na inne przyjemności, a mianowicie na wizytę w jednej z wyspiarskich winnic. Setki hektarów są przeznaczone na winnice, a uprawia się tutaj około 60 różnych odmian winogron. Szczególnie popularne jest Popolaro, ale i mniej znane równie zachwycają.Czy to kupione bezpośrednio w winnicy, na straganie przy ulicy, czy w tawernie.

Jakże prawdziwe jest tutaj powiedzenie (jak na innych greckich wyspach) „wino tańsze niż woda”.

Będąc w temacie win, warto „zahaczyć” o słynną grecką Retsinę – wino zaprawione żywicą – posiadające właściwości wspomagające trawienie. Nie jest zalecane picie tego gatunku wina w nadmiarze, bo może nieco zakłócić wakacyjny relaks zbyt częstym szukaniem ustronnych miejsc:).

butelka wina i kieliszek na tle gór
Oto ona – retsina

Ustaw żagle na bajeczne plaże

Rejs dookoła wyspy, w czasie którego nie ma końca zachwytom nad plażami, otoczonymi przez białe klify obmywane przez niebiesko – granatowe morze. Najczęstszą i najtańszą ofertą są rejsy dosyć sporymi statkami z miasta Zakynthos. W czasie rejsu jest kilka postojów – na kąpiel, relaks.

Natomiast o wiele przyjemniejsze są rejsy mniejszymi jednostkami – docieramy wtedy do mniejszych zatoczek, często takich, do których można „zawitać” tylko od strony morza. Płynąć, zarzucić kotwicę w jakiejś urokliwej ( a wszystkie są takie) zatoczce i cieszyć się pływaniem, snorkelingiem lub nurkowaniem.

Strofades, więcej wysp do odkrycia 

Tylko 37 mil morskich od Zante, leżą dwie małe wysepki nieznane większości turystów greckich lub zagranicznych. Tajemnica otacza tutaj XV-wieczny ufortyfikowany klasztor. Znajduje się w nim ikona Matki Boskiej, która nie została uszkodzona po tym, jak została wrzucona do morza przez chrześcijańskich ortodoksów z XIII wieku w Konstantynopolu, aby ocalić ją od ikonoklastów, którzy niszczyli wszystkie obrazy z ludzkimi postaciami. 

motorówka na morzu widok z góry
Kierunek nowe wyspy
Propozycja
  • Zabrać  ze sobą książkę John Fowles „Mag”. I czytając o młodym Angliku, który przyjął stanowisko nauczyciela na greckiej wyspie, wczuć się w grecki klimat. Co prawda akcja książki rozgrywa się na wyspie Spetses, ale opisy pasują do prawie każdej greckiej wyspy. Znakomita literatura!. ps. Książka jest dość spora, ale można ją zakupić w wersji elektronicznej lub mp3.
Ciekawostka
  • Na wyspie mieszkają także (będące już  na wyginięciu, jak to się stało na Sardynii w połowie ubiegłego wieku) foki – mniszki śródziemnomorskie.
Jak dotrzeć i gdzie się zatrzymać

Najlepiej skorzystać z ofert biura podróży – zapewni nam bezpośredni lot i wiele możliwości zakwaterowania. Szczegóły znajdziesz w Odwiedź Zakyntos z Tui.

pojazdy quady w mieście
Pomysł znakomity, zwiedzanie Sante na quadach

Otrzymuj powiadomienia o nowych wpisach!

Wypełnij formularz, zapisz się na listę, a otrzymasz regularnie informacje o nowych przepisach i relacjach z podróży!