Sella Ronda – najbardziej rozpoznawalna trasa we włoskich Dolomitach

0
98
Sella Ronda

Sella Ronda. Nie bez powodu nosi nazwę “karuzela narciarska”, bowiem oplata trasami i wyciągami narciarskimi, niczym siecią, potężny masy górski Gruppo del Sella.

Sella Ronda
Widoki z trasy

Na okrętkę

Sella Ronda znajduje się około 40 kilometrów od Bolzano, we włoskich Dolomitach. Narciarskie miejscowości, które powszechnie uważa się za “startowe” do przejechania trasy to: Arabba, Canazei, Corvara, Selva di Val Gardena. Doskonałym początkiem trasy są także pozostałe miejscowości ośrodka  Alta Badia.

Sella Ronda nosi swoją nazwę od wieków, kiedy o narciarskich trasach, a zwłaszcza wyciągach nikt nie myślał, a miejscowy lud Ladyński przemieszczał się przez cztery przełęcze i trasy u stóp szczytów, aby pozostać w kontakcie z innymi mieszkańcami tego obszaru.

Obecnie trasy Sella Ronda to ponad 40 km, z czego około 25 km są trasami  do przejechania, pozostałe kilometry zajmują wyciągi.

Sella Ronda
Szusując w kierunku Arabby

Kilka ważnych informacji dla pokonujących trasy narciarskie Sella Ronda.

  • Trasy. Sella Ronda oferuje trasy niebieskie i czerwone – czyli łatwe i średnio trudne.
  • Dwa kolory = dwa kierunki. Sella Ronda zielona i Sella Ronda pomarańczowa.

Objazd gór Sella wyznaczony jest za pomocą dwóch kolorów: zielonego – zgodnego z ruchem wskazówek zegara i pomarańczowego – odwrotnego do ruchu wskazówek zegara. Zarówno odległości jak i czas potrzebny do przejechania Sella Ronda według każdego z tych kolorów są zbliżone i wynoszą 36 km ( trasa pomarańczowa) i 38  km ( trasa zielona) włącznie z wyciągami.

  • Przed startem. Zaplanować trasę. Sprawdzić prognozę pogody, albowiem nie tylko dla samej jazdy warto pokonać karuzelę, ale i dla oszałamiających widoków, zmieniających się niczym w kalejdoskopie wraz z kolejnymi przejechanymi kilometrami. Nawet jeżeli jest ciepło i słonecznie, należy pomyśleć o odpowiednio ciepłym ubraniu ( ewentualnie zabrać coś dodatkowego do plecaka), bowiem na wyciągach i w kolejkach do nich, a także na przełęczach bywa naprawdę zimno.
  • Sprawdzić, najlepiej na stronie  Dolomiti Superski czy Sella Ronda jest otwarta.
  • Ruszając na trasę. Obowiązkowo zabrać mapkę tras. Chociaż trasy są oznaczone kolorami, to jednak trzeba mieć możliwość zorientowania się w terenie.
  • Czas przejazdu. Pokonanie tras Sella Rondy zajmuje około dwóch godzin, do których należy jednak doliczyć czas potrzebny na przejazdy wyciągami i kolejki przy wyciągach – a zdarzają się dość spore, czasem trzeba nawet odstać kilkanaście minut!

Zaleca się, aby przeznaczyć na przejechanie całej trasy od czterech do siedmiu godzin. Najbezpieczniej będzie wyruszyć rano – najpóźniej po godzinie 9.00, aby wrócić do ostatniego wyciągu przed godziną 16.00.

Pozostanie w górach nam nie grozi, zawsze zjedziemy gdzieś w dół, ale taka sytuacja może nieźle “szarpnąć kieszeń”, bowiem zamknięte wyciągi zmuszą nas do skorzystania z taksówki, która tania nie jest!

  • Karnet. Dolomiti Super Ski – tylko ten karnet obowiązuje na całej trasie Sella Ronda.
  • Punkt startowy. W dowolnej miejscowości regionu Alta Badia lub okolicznych ośrodków.
  • Kiedy nie wyruszać. Jeśli stacje meteorologiczne zapowiadają złą pogodę – ominie nas ogromna przyjemność podziwiania widoków. Drugim niewskazanym dniem jest pierwszy po opadach śniegu lub po zamknięciu trasy Sella Ronda – wtedy bowiem mnóstwo narciarzy wyrusza na trasy i nie tylko będą na nas czekały trasy ze sporymi muldami, ale także spore zagęszczenie na trasach i naprawdę spore kolejki przy wyciągach. W takich właśnie przypadkach pokonanie Sella Rondy może zająć nawet siedem godzin.
Sella Ronda
Spektakl natury

Poznaj pobliskie San Cassiano

Jednym z miejsc, z których wyruszysz na Sella Ronda jest urokliwe San Cassiano. Maleńka, górska osada w Alta Badia, w której nie tylko znajdziesz urokliwy hotel czy apartament do zamieszkania, ale i skosztujesz specjałów kuchni w licznych restauracjach, w tym trzech z gwiazdkami Michelin.

Więcej w artykule   San Cassiano – pobyt w sercu Alta Badia i w cieniu Sella Ronda

 

 

 

Podobał Ci się ten artykuł?

Zapisz się na listę i nie przegap nowych ciekawostek, porad i konkursów!