
Folwark Wrzosówka. Luksusowa agroturystyka w Górach Izerskich u stóp Karkonoszy
Folwark Wrzosówka to agroturystka z fasonem i widokami nie do pobicia. W maleńkiej wiosce Kłopotnica, wśród natury i niezmąconego spokoju, znajdziesz prawdziwy luksus.
A wieczorem zachwycisz się rozgwieżdżonym niebem siedząc przy ognisku z widokiem na Karkonosze lub wygrzewając ciało w jacuzzi.
Miejsce pełne uroku, w którym zapomnisz o całym świecie.
Nocleg z widokiem na góry
Pierwsze zauroczenie domem, którego doznałam po znalezieniu Folwarku Wrzosówka w internecie, uległo zwielokrotnieniu, gdy przejechałam przez szerokie, otwarte wrota na teren posiadłości w Kłopotnicy na Pogórzu Izerskim.
Miękkie światło powoli zapadającego zmroku, pewnego listopadowego dnia, wydobywało urok starych kamiennych murów (pozostałości dawnej stodoły), pięknie odnowionego, stuletniego domu, a nade wszystko domu Ruskiej Bani położonej nad stawem.
A to wszystko z widokiem na kładącą się powoli do snu królową regionu – Śnieżkę, która stopniowo niknęła w wieczornej, karkonoskiej mgle.
Folwark Wrzosówka położony jest w maleńkiej wiosce Kłopotnica, u stóp Karkonoszy. Znam te tereny doskonale, bowiem całkiem niedaleko stąd spacerkiem do Antoniowa, przez Bożą Górkę, do którego od lat jeżdżę na warsztaty jogi.
Chociaż – z racji położenia, nazwy i urządzenia – Folwark Wrzosówka jest agroturystyką, to zdecydowanie bliżej mu do dobrej klasy hotelu. Pięć pokoi i apartamentów na powierzchni 900 mkw. I to wszystko do dyspozycji gości.
Bo wyobraź sobie przepięknie (z sielankowo i z niesamowitem smakiem) urządzone pokoje (każdy inny, każdy równie piękny) i olbrzymią kuchnię z piecem. Tak pięknym, że aż dech zapiera (a kominków jeszcze kilka znajdziesz w tym domu).
Potężną bibliotekę z tysiącami woluminów i kasynem. Małe obserwatorium astronomiczne. Salę kominkową z sofami w których zatopisz się w komforcie oglądając filmy (setki do wyboru).
I jacuzzi z widokiem na Karkonosze i Śnieżkę. I pokoje z kaflowymi piecami. Zachwycającymi.
I miejsca do zrobienia ogniska. I do odpoczynku, bo wokół ogromne połacie zielonego terenu. I wiele innych atrakcji, o których piszę poniżej.
Folwark Wrzosówka to po prostu fajne miejsce na weekend w górach. Lub na wakacje. W zależności od ilości czasu, jakim dysponujesz.
Komu polecam Folwark Wrzosówka
Znakomite miejsce dla osób, które cenią sobie komfort, a jednocześnie nie są zwolennikami bezosobowych, hotelowych pokoi. Świetnie będą czuły się tutaj osoby pragnące uciec od miejskiego hałasu i spędzić czas chłonąc piękno natury i spokój. Spokój zarówno dla ciała (kilkanaście różnorodnych miejsc do wypoczynku) jak i duszy. Tutaj znajdziesz „slow” w pełnym tego słowa znaczeniu.
Z kolei przyjeżdżając z dziećmi pokażesz im prawdziwe życie na wsi: z owieczkami, kozami, stawem w którym pływają ryby, z zaprzyjaźnionymi psami. A w razie niepogody lub krótszego dnia dziecko i tak zwieje Ci na górę domu do sali zabaw.
Folwark Wrzosówka to także „miejscówka” dla lubiących delektować się śniadaniem. Rzadko spotyka się jedzenie w pensjonatach w takim wyborze i o takiej jakości.
Z domowym chlebem, przetworami z folwarcznej kuchni i wyrobami z okolicznych, zaprzyjaźnionych gospodarstw.
W Folwarku Wrzosówka spędzisz czas zarówno leniwie (książki, muzyka, gry wszelakie, jacuzzi, miejsc bez liku do polegiwania) jak i aktywnie (wyjścia w góry, spacery po okolicy, jazdy quadem, trasy na rowery, kamieniołomy do odkrycia i minerały do znalezienia).
Historia Folwarku Wrzosówka w Kłopotnicy
Obecny Folwark Wrzosówka to dawny (obecnie ponad stuletni) dom zarządcy, na terenie należącym do hrabiego Schaffgotscha. Na polecenie hrabiego terenem, na którym leżał majątek, zarządzały siostry zakonne z zakonu z pobliskiego Lubomierza.
I to dzięki siostrom właśnie w Kłopotnicy i okolicy znajduje się tyle nietypowych kapliczek. Bowiem każdy nowy mieszkaniec musiał postawić obok swojego budowanego domu kapliczkę z barankiem wielkanocnym. I taka też stoi przy Folwarku Wrzosówka, którą postawił hrabiowski zarządca budując swój dom.
Kapliczka przetrwała także kolejnych właścicieli, którzy po zakończeniu II Wojny Światowej zamieszkali w tym domu, doprowadzając go do kompletnej ruiny.
I taki budynek, w całkowitej ruinie (okna bez szyb, podłogi bez desek, porozbierane piece) kupiła pani Iwona z panem Waldemar. Na rodzinny dom.
Po latach remontów dom zmienił przeznaczenie i stał się enklawą dla turystów spragnionych wypoczynku.
Córka właścicieli – Joanna wraz z mężem Kamilem stworzyli miejsce, do którego przyjeżdżając czujesz się jakbyś wpadł w odwiedziny do najbliższej rodziny. Do domu, z którego gospodarze na chwilkę wyszli, prosząc Cię, abyś się rozgościł.
Folwark Wrzosówka, bo pośród wrzosów?
Otóż nie! Bo wśród owiec! Na sporym terenie należącym do gospodarstwa agroturystycznego, pasą się owce, wzbudzające powszechne zainteresowanie przechodzących turystów.
To właśnie Wrzosówki, czyli owce rasy niemieckiej, bardzo odporne na złe warunki atmosferyczne, doskonale czujące się, gdy zimno na dworze. Chętnie śpią w śniegu (śnieg się na nich nie topi), a do owczarni przenoszą się gdy temperatura spada poniżej 15 stopni. Uwielbiają wolność (w niewoli umierają) i trawę, dlatego są nazywane „naturalnymi kosiarkami”.
I właśnie od tych sympatycznych zwierząt wziął nazwę Folwark Wrzosówka.
Fotograficzny spacer po Folwarku Wrzosówka
Co oferuje Folwark Wrzosówka
1. Kiedy czynne
Przez cały rok.
2. Lokalizacja
Na Dolnym Śląsku, na Pogórzu Izerskim w małej (w wiosce zamieszkanych jest 18 domów) wiosce Kłopotnica, oddalonej od Świeradowa Zdroju – 14 km , Szklarskiej Poręby – 23 km Jeleniej Góry – 20 km, Wrocławia 130 km.
Gdzie znajduje się Kłopotnica i Folwark Wrzosówka pokaże ci mapa.
Booking.com
3. Rodzaj noclegu
- 1 dom z 2 pokojami i 3 apartamentami, mieszczący max 14 osób. Dom można wynająć cały lub poszczególne pokoje i apartamenty.
- Dom niezwykły, trzy kondygnacyjny o powierzchni 900 mkw.
- Dwa domki do wynajęcia położne na terenie folwarku, a usytuowane w brzeziniaku. W których budzisz się z widokiem na Karkonosze.
4. Wyżywienie
- Znakomite śniadania serwowane w klimatycznej sali jadalnej przy kuchni. A i sama kuchnia robi niesamowite wrażenie.
- Możliwość – dla grupy – dodatkowego wyżywienia.
- Wyżywienie w czasie warsztatów kulinarnych.
- Świetnie wyposażona druga kuchnia (z olbrzymim kaflowym piecem, w którym można piec chleb), połączona z drugą jadalnia. W tej kuchni przygotujesz śniadanie (jeśli nie skorzystasz z gotowej oferty), zrobisz znakomitą kawę w kawiarce i ugotujesz obiad czy kolację.
5. Udogodnienia
- Kuchnia dostępna jest całą dobę. Wyposażona nie tylko w sprzęt do gotowania i serwowania posiłków, ale także w przyprawy, kawiarki, herbaty, półprodukty wszelakie.
- Uzdatniana woda do picia. Czeka na Ciebie w karafce w pokoju, a podczas pobytu uzupełniasz ją z kranu z kuchni.
- Jadalnia przy kuchni z kominkiem.
- Salon telewizyjny z ekranem 63″ oraz projektorem i nagłośnieniem JBL.
- Zawierająca tysiące woluminów biblioteka oraz składająca się z setek płyt filmoteka i płyty z muzyką.
- Olbrzymi playroom (300 mkw), w którym można grać w cymbergaj, piłkarzyki, ruletkę czy szachy ogrodowe.
- Kącik muzyczny z gitarą czekająca na chętnych.
- Mini obserwatorium (z wyposażeniem) do obserwacji Izerskiego Parku Ciemnego Nieba.
- Ruska Bania SPA. To po prostu absolutny hit! Spory, piętrowy drewniany dom położony nad stawem. A w nim: na parterze jacuzzi (dla 7 osób) z widokiem na Karkonosze, wilgotna i sucha sauna, prysznice i wiadro do schłodzenia oraz spore miejscem do biesiadowania – łącznie z kuchnią i kolejnym, kaflowym piecem. Na górze Bani Spa są pokoje do masażu. Natomiast weranda to błogość i jeszcze raz błogość. Kanapy z miękkimi poduchami, pledy i hamaki, na których siedzisz i podziwisz podświetlone z tyłu przez wschodzące słońce Karkonosze, albo wieczorem skąpane w zachodzącym słońcu szczyty. Każdego dnia inny spektakl! A w ciągu słonecznego dnia, nawet późną jesienią czy zimą, wygrzewasz się w słońcu. To miejsce w Folwarku Wrzosówka skradło moje serce.
- Masaże lecznicze i relaksacyjne.
- Skandynawski plac zabaw dla dzieci w ogrodzie i drugi, pełen zabawek i gier na górnej kondygnacji w domu.
- Urocze miejsca w rozległym ogrodzie do wypoczynku: na leżakach, na kocu, na hamaku.
- Miejsca do zrobienia grilla i ogniska.
- Nauka jazdy na quadach.
- Kontakt z naturą – owce wrzosówki i kozy w pobliskiej zagrodzie.
- Warsztaty kulinarne: nauka gotowania różnych kuchni (tajska, włoska, polska, kresowa), warsztaty sezonowe, kuchni wege, kurs tradycyjnego wyrobu wędlin.
- Zwierzęta chętnie widziane, jednak za dodatkową opłatą.
- Na terenie całego obiektu nie pali się papierosów.
Atrakcje w pobliżu Folwarku Wrzosówka
- Otoczenie – rozległe pola, poprzecinane lasami, mało uczęszczanymi drogami i spokojnymi wioskami zachęca do spacerów, Slow Joggingu, wyjść z kijami czy spacerów z dziećmi. To także doskonałe miejsce na wyprawy rowerowe. Zaplanowane lub spontaniczne – prosto przed siebie. Ale zawsze z pięknymi widokami na horyzoncie.
- Urokliwe, nieczynne kamieniołomy położone w okolicy. Najbliższy oddalony jest kilkaset metrów od Folwarku Wrzosówka. W czasie chodzenia w okolicy kamieniołomów należy zachować szczególną ostrożność – raczej nie polecam na wyjścia z dziećmi.
- Wyjścia na górskie trasy: pobliskie Jelenie Skały z „cudownym” źródełkiem, wycieczka w Góry Izerskie połączona z podziwianiem Świeradowa – Zdroju czy też wyjście w Karkonosze. Możliwości jest naprawdę wiele, wszystko zależy od kondycji i warunków pogodowych.
- Dla podziwiania widoków można wjechać kolejką gondolową z Świeradowie – Zdroju na Stóg Izerski.
- Wypad „do wód” czyli kurację zdrowotną wodą w Świeradowie – Zdroju, połączona z podziwianim drewnianej pijalni i spacerze po uzdrowiskowym parku.
- Sky Walk największa w Polsce ścieżka w chmurach w Świeradowie – Zdroju.
- Warte odwiedzenia są pobliskie miasta: Jelenia Góra, Karpacz czy Szklarska Poręba.
- Nieco oddalone, bo o około 50 km Kolorowe Jeziorka w Rudawach Janowickich
- Wycieczka do urokliwego Lubomierza (17 km), miasta filmu „Sami Swoi” i odwiedzenie Muzeum Kargula i Pawlaka.
- Zamek Lenno. Najstarszy murowany zamek w Polsce.
- Spływ kajakiem po Bobrze (około 30 km).
- Największa kamienna zapora w Pilchowicach (19 km) wybudowana na początku XX wieku, warta zobaczenia dla potęgi budowy dla ujarzmienia przyrody i widoków. Wokół zapory mnóstwo tras do spacerowania.
- Schronisko Perła Zachodu (20 km) urokliwie położone nad zaporą. Koniecznie polecam przejście na drugą stronę, przewieszonym przez zaporę, po moście.
- Wieża Rycerska w Siedlęcinie (18 km) i targ rolny niczym z prowansalskich wiosek (targ przeniesiono do Jeleniej Góry)
- Trasy rowerowe i Single tracki w pobliskich Górach Kaczawskich i w okolicach Świeradowa Zdroju.
- Zimą trasy biegowe w Świeradowie – Zdroju (przygotowane Izerski Ślad Cietrzewia i Zajęcznik ) oraz w okolicy (po prostu idziesz z nartami w teren).
- Biegówki w Górach Izerskich w Jakuszycach.
- Warsztaty (nie tylko dla dzieci) grawerowania i malowania na szkle w hucie szkła Julia w Piechowicach.
- Ceramiczna przygoda – warsztaty ceramiczne w Bolesławcu
- Stacja Wolimierz – na starej stacji kolejowej ma siedzibę Teatr Lalek. Tam dzieje się sporo artystycznych rzeczy, w tym Festiwal Wolimierz.
- W górach Izerskich pojeździsz także na nartach zjazdowych.
- Propozycje wycieczek po najbliższej okolicy, z dokładnym opisaniem miejsc, historii i tajemnic znajdziesz także w moich artykułach: Jelenie Skały, Góry Izerskie z przewodnikiem, Trasy i ciekawostki Gór i Pogórza Izerskiego.
Gdzie nocować w Górach Izerskich?
Oczywiście, sporo jest możliwości znalezienia noclegu w Górach Izerskich. Ja polecam Folwark Wrzosówka. Żeby sprawdzić, czy są wolne miejsca, kliknij na Folwark Wrzosówka.
Góry Izerskie i dokładne położenie Folwarku Wrzosówka wskaże Ci mapa:
Booking.com
Lubisz naprawdę dobrze wypoczywać?
Sprawdź inne noclegi, które polecam w zakładce Super nocleg w Polsce.
Po odwiedzeniu Folwarku Wrzosówka podziel się swoimi wrażeniami w komentarzu pod artykułem.
Otrzymuj powiadomienia o nowych wpisach!
Wypełnij formularz, zapisz się na listę, a otrzymasz regularnie informacje o nowych przepisach i relacjach z podróży!