Nocleg w Bieszczadach: odkryj piękno natury w bieszczadzkich wioskach
Noclegi w bieszczadzkich wioskach, które przez całe dziesiątki lat zionęły pustką, należą do wyjątkowych. W spokoju, blisko natury i z malowniczymi widokami.
Krzywe, Przysłup, Strzebowiska i Cisna powoli wracają do życia i zachwycają widokiem na bieszczadzkie Połoniny. Tutaj znajdziesz w Bieszczadach noclegi blisko szlaków.
Dowiesz się z tego artykułu:
- Jakie miejscowości są w Bieszczadach?
- Gdzie najlepsza baza wypadowa w Bieszczadach?
- Gdzie warto pojechać w Bieszczady?
Wioski w Bieszczadach – oaza spokoju w sercu gór
Urokliwe bieszczadzkie wioski położone pomiędzy Cisną, a Wetliną coraz liczniej przyciągają turystów. Widokami, ciszą, kontaktem z naturą i klimatycznymi agroturystykami. W takich górach jesteś bliżej nieba, a gwiazdy wydają się być na wyciągnięcie ręki.
W artykule znajdziesz krótki opis wiosek leżących w samym sercu Bieszczad i atrakcje, które oferują.
Wioski na prawach wołoskich i wysiedlenia
Zarówno Krzywe, Przysłup i Strzebowiska jak i inne, bieszczadzkie wioski były osadzone na prawie wołoskim. Miały podobną historię, żyli w nich ludzie, którzy utrzymywali się z gospodarstwa, hodowli i drobnego rzemiosła niezbędnego do życia w wiejskiej społeczności. Druga wojna światowa, a właściwie jej końcówka, kiedy to bandy UPA grasowały w Bieszczadach stała się początkiem końca społeczności.
W ramach „Akcji Wisła” przeprowadzonej przez Wojsko Polskie po wojnie, mieszkańcy wiosek zostali wysiedleni, a wioski spalone i niemal zrównane z ziemią.
Prawo wołoskie – prawo osadnicze. Zbiór norm regulujący stosunki pomiędzy właścicielem a osadnikami (najczęściej byli to Wołosi, Rusini, Bojkowie, Huculi).
W Polsce prawo to upowszechniło się końcem XV wieku. Od roku 1468 przed Sądem wyższym prawa niemieckiego mieli się również stawiać sołtysi tzw. kniaziowie wsi lokalnych na prawie wołoskim. Lokowanie wsi na tym prawie było procesem społecznym, a nie etnicznym. Osady tego typu lokowano na terenach górzystych i trudnych w uprawie. Osadnictwo polegało tu na przejmowaniu pasterskich form prawnych i gospodarczych (mieszkańcy tego typu wsi płacili czynsz w naturze, oddając panu między innymi po jednej owcy z każdej hodowanej dwudziestki, istniała też większa wolność w przemieszczaniu się i zmiany osady). Terminem Wołoch w tamtych czasach określano w Polsce i na Węgrzech pasterzy przybyłych ze wschodnich Karpat.
Krzywe. Bieszczady i konie.
Wioska Krzywe. Nazwa wywodzi się od polskiego Krzywe lub ukraińskiego Krywe. Najstarsza wzmianka o jej istnieniu pochodzi z XVI wieku. W XIX i XX wieku w Krzywym mieszkało kilku malarzy cerkiewnych z rodu Pawlikowskich. Wieś miała młyn wodny, cerkiew, leśniczówkę i murarza. Na początku XX wieku wybudowano odcinek bieszczadzkiej kolejki wąskotorowej prowadzącej z Majdanu do Kalnicy.
W 1947 roku – w ramach „Akcji Wisła” – połowę ludności wysiedlono na Ukrainę, pozostałych na ziemie zachodnie, a wieś spalono. Z tamtych czasów zachował się jedynie zdewastowany cmentarz otoczony kępą starych drzew. Znajduje się on w miejscu, gdzie dawniej stała drewniana cerkiew.
Atrakcje turystyczne w Krzywym:
- Stadnina koni Carpatia
- Krzyż na starym cmentarzu (można do niego dojść drogą nieopodal kolejki)
- Przystanek (na żądanie) kolejki wąskotorowej
- ścieżka rowerowa pomiędzy Smerekiem a Majdanem biegnąca za wioską
Przysłup. Karczma, pstrągi i koncerty
Wioska Przysłup. Dawna osada, która powstała około XVI wieku. Na przestrzeni wieków wioska miała kilku właścicieli, w okresie międzywojennym należała do żydowskiej rodziny Baeckenroth.
Połączenie ze światem uzyskała dzięki zbudowanej na początku XX wieku kolejce wąskotorowej. W okresie międzywojennym zbudowano w Przysłupiu tylko kilka domostw, za to prężnie działały w niej 2 karczmy, 2 kuźnie, młyn, olejarnia i szkoła.
Początek końca wioski nastąpił w 1946 roku kiedy to wysiedlono pierwszych mieszkańców. Po roku wioska praktycznie przestała istnieć.
Atrakcje turystyczne w Przysłupiu:
- widok z przełęczy Przysłup na Bieszczady Wysokie
- coroczne, sierpniowe Bieszczadzkie Spotkania Muzyczne BIES CZAD BLUES i jam session w Karczmie Brzeziniak
- przystanek kolejki wąskotorowej
- pracownia artystyczna Stacja Przestworza
- zabytkowa kapliczka
- ścieżka rowerowa pomiędzy Smerekiem a Majdanem biegnąca za wioską
- galeria rękodzieła Fantasmagoria
- żółty szlak na Jasło – górę z najpiękniejszym widokiem na Bieszczady
- Karczma Brzeziniak i smażalnia pstrągów
Strzebowiska.Oszałamiający widok na połoniny
Nosi miano najpiękniejszej wioski Bieszczad. Fakt, jest urokliwa, ale najpiękniejsze są z niej widoki na połoniny.
Do połowy XX wieku wioska nosiła nazwę Strubowiska. W 1921 roku wioska liczyła 53 domy z 278 mieszkańcami. Była w niej drewniana cerkiew z XIX wieku, młyn wodny, leczniczówka, karczma, sklep, olejarnia i szkoła z 1936 roku, a nieco później wybudowano kolejkę wąskotorową.
Na początku 1945 roku we wsi toczyły się zaciekłe walki, po których ludność została wysiedlona, a wioska spalona i doszczętnie zniszczona. Ocalała jedynie zabytkowa tabliczka otoczona niezwykłymi lipami usytuowana na początku wsi po prawej stronie.
Widok z góry wioski na połoniny jest bezsprzecznie największą atrakcją Strzebowisk.
Atrakcje turystyczne w Strzebowiskach:
- wspomniana wyżej kapliczka z 1920 roku
- pozostałości starego cmentarza
- stadnina koni Kulbaka
- ścieżka rowerowa pomiędzy Smerekiem, a Wetliną
- pomnik papieża z przesłaniem Słowackiego „Słowiański papież” – kierunek pensjonat Horb
- spacery po nieczynnym nasypie kolejki wąskotorowej
Cisna. Królowa regionu
Najbardziej znana wioska, o której słyszeli wszyscy. Czy to sprawą „Deszczu w Cisnej” wyśpiewanego przez Krystynę Prońko, czy też Siekierazady – kultowej knajpy. Tak czy inaczej – każdy jadący w ten region zagląda do Cisnej. Jak już nie na dłuższy pobyt, to chociaż na posiłek lub zakupy w jednym z kilku sklepów.
Dowiesz się, ile jest stołków przy bufecie w Siekierezadzie poświęconych jest bieszczadzkim Zakapiorom, gdy zerkniesz do artykułu W Bieszczadach nie tylko Zakapiory.
Odkryjesz niezwykłą knajpkę z intencją: „W tej kuchni nie warzy miarka, tylko dobra kucharka” Gdzie zjeść w Bieszczadach.
Jaki wybrać nocleg w Bieszczadach?
Obecnie wioski rozkwitają. Pozostają co prawda nadal spokojnymi, pełnymi uroku miejscami, ale wróciło do nich życie.
W każdej bieszczadzkiej wiosce znajduje się po kilkanaście (a w Strzebowiskach ponad trzydzieści) noclegów agroturystycznych i domków do wynajęcia w Bieszczadach, w których można doskonale wypocząć podziwiając widoki i wtapiając się w cudowną, bieszczadzką przyrodę.
Wpisz w poniższą tabelkę nazwę wioski w której masz ochotę nocować w Bieszczadach, a ukażą Ci się propozycje.
Otrzymuj powiadomienia o nowych wpisach!
Wypełnij formularz, zapisz się na listę, a otrzymasz regularnie informacje o nowych przepisach i relacjach z podróży!