pałac na tle wody

Niemcy Podróże Świat

Dlaczego Park Mużakowski to must-see na Twojej liście podróżniczej?

Danuta Walter - Urych Danuta Walter - Urych 2 września 2024

Park Mużakowski (Muskauer Park) to unikatowy zabytek krajobrazowy, który rozciąga się na powierzchni około 700 hektarów i składa się z dwóch części – polskiej i niemieckiej, które razem tworzą harmonijną całość. Założony został założony w I połowie XIX wieku przez księcia Hermanna von Pückler-Muskau.

W 2004 roku park został wpisany na listę UNESCO jako jedno z najwybitniejszych dzieł europejskiej architektury ogrodowej dziewiętnastego stulecia.

Gdzie jest park Mużakowski?

Park znajduje się po polskiej stronie na terenie województwa lubuskiego w miejscowości Łęknica, a po niemieckiej w Bad Muskau i nieopodal Krumlau, na terenie Gornych Łużyc. Jedną z ciekawostek parku jest fakt, że przepływająca przez niego rzeka Nysa Łużycka dzieli go na dwie części, a po wojnie była jednocześnie rzeką graniczną pomiędzy Polską, a ówczesnym NRD.

Polska część parku to obszar z malowniczymi ścieżkami spacerowymi, romantycznymi zakątkami oraz urokliwymi mostami.

Ta część parku jest dzika, a natura ma w niej wiele do powiedzenia. Przed wejściem do parku znajdują się tablice zakazujące wejścia w czasie silnych wiatrów i burz, co wcale mnie nie zdziwiło, gdy spojrzałam w górę na stan drzew i w dół na liczne leżące na ziemi, połamane konary.

Część niemiecka to z kolei przestronne, bardzo zadbane łąki, starannie zaprojektowane krajobrazy oraz zabytkowy pałac, będący centralnym punktem parku. To także doskonałe miejsce na piknik – widziałam sporo osób z kocami i koszami piknikowymi wypoczywającymi w cieniu wiekowych drzew.

zamek o czerwonych murach w parku
Zamek po niemieckiej stronie Parku Mużakowskiego

Park Mużakowski na rowerze

Odwiedzając Park Mużakowski, najlepiej jest przemierzać go na rowerze – to najwygodniejszy sposób, aby szybko i komfortowo zobaczyć obie części parku i w pełni cieszyć się jego niezwykłym pięknem oraz bogactwem przyrodniczym.

Polecam pojechać na drugą stronę parku po niemieckiej stronie (czyli trochę w górę, kierując się na Kromlau) i popatrzeć na zamek z góry.

Na rowerze można jeździć po terenie całego parku, za wyjątkiem ogrodu kwiatowego przed zamkiem, ale za to w tym miejscu czekają na Ciebie leżaki i ławki na relaks z widokiem na pałac i roślinność. Bajecznie.

widok z góry na zamek
Zamek Mużakowski widziany z górnej części parku
kobieta na rowerze na tle roślin
Park Mużakowski na rowerze – najlepszy sposób na zwiedzanie

Most inny niż wszystkie

W samym sercu Parku Mużakowskiego znajduje się wyjątkowy most, który jest jedynym w Europie mostem dzielącym park na pół, jednocześnie będąc granicą państwową.

Bo – jak wspomniałam wyżej – tak po II Wojnie Światowej ustalono granicę pomiędzy Polską, a ówczesnym krajem NDR, że podzieliła park na pół.

most na rzece
Most w parku- niegdyś granica państwa

Pałac Mużakowski

Pałac Mużakowski, znany również jako Nowy Zamek, był rezydencją księcia Hermanna von Pückler-Muskau, znanego podróżnika i pisarza, który wykorzystał swoje światowe doświadczenia do stworzenia tego unikalnego miejsca.

Podczas II wojny światowej pałac uległ znacznym zniszczeniom, jednak po latach został częściowo odbudowany i odrestaurowany. Dziś pałac pełni funkcję muzeum, przypominając o historii tego wyjątkowego miejsca. Można go zwiedzać.

Szczegóły godziny zwiedzania oraz informacje o darmowym zwiedzaniu parku z przewodnikiem znajdziesz tutaj, na stronie zamku.

zamek z przodu staw
Nowy Zamek Mużakowski nad stawem

Bad Muskau i Łęknica

Bad Muskau zachwyca nazwą. Same miasteczko jednak mnie nie urzekło. Ot, takie zwyczajne, bez uroku typowego dla uzdrowiskowych miejscowości.

Natomiast Łęknica to zupełnie inny klimat. Nie, nie jest ładna, ale kwitnąca życiem handlowym. Szczególnie w niedziele, kiedy setki straganów otwierają się na handel z przyjeżdżającymi tłumnie Niemcami.

staw i roślinność na stawie
Bad Muskau i Łęknica?Lepiej zostać w parku
budynek na tle wody
Wiele jest ciekawych miejsc w Bad Muskau

Leśna kolejka Mużakowska

Popularną atrakcją po niemieckiej stronie parku jest kolejka wąskotorowa, zbudowana ponad sto lat temu jako kolej przemysłowa do transportu towarów. Dziś jest jedną z najważniejszych atrakcji turystycznych na Łużycach.

Kolejka Wąskotorowa o rozstawie zaledwie 600 mm łączy pełne kwiecistych rododendronów parkowe krajobrazy w Kromlau ze znanym na całym świecie parkiem UNESCO księcia Pücklera w Bad Muskau. Na jednej ze stacji kolejowej na trasie, w Weisswasser, znajduje się restauracja z tarasem.

W wybrane dni organizowane są trzy godzinne przejazdy specjalne tak zwanej kolejką glinianą z Weisswasser do wieży widokowej Schwererg Berg. Bilety są dostępne w przedsprzedaży. Więcej informacji rozkład jazdy znajdziesz na Kolejki Mużakowskiej.

las i ścieżka w lesie
Polska część parku Mużakowskiego jest bardziej dzika

Park Mużakowki przydatne informacje

  • Wejście do parku jest bezpłatne.
  • W Łęknicy, przed wejściem znajduje się Informacja Turystyczna. Warto tam podejść, wziąć mapę i zasięgnąć informacji.
  • Jak zwiedzać park Mużakowski? Najlepiej na rowerze, a jeśli piechotą to tak zaplanować trasę, aby dojść do pałacu po stronie niemieckiej.
  • Gdzie zaparkować? W Łęknicy jest spory (płatny) parking przed wejściem do parku.
  • Czy można wejść z psem? Tak, ale pies musi być na smyczy.
  • Kiedy najlepiej jechać do Parku Mużakowskiego? Park jest piękny o każdej porze roku, ale wiosna i lato są najbardziej zachwycające.
  • Ile trwa zwiedzanie parku? Polecam przeznaczyć kilka godzin, a najlepiej cały dzień. Minimum to 2 godziny.
  • Park Mużakowski gdzie zjeść? Polecam restaurację w hotelu Mużakowski. To także miejsce przyjazne rowerzystom.
leżaki przed zamkiem
Relaks przed zamkiem w parku

Park Mużakowski noclegi w okolicy

Teren wokół parku Mużakowskiego może nie obfituje w zbyt wiele hoteli i pensjonatów, ale kilka ciekawych miejsc na nocleg można znaleźć. Po polskiej stronie znajdziesz kilka fajnych noclegów w Łęknicy – w tym we wspomnianym wyżej hotelu Mużakowskim.

Ja natomiast zamieszkałam na te kilka dni po niemieckiej stronie. W maleńkim pensjonacie, w klimatycznym starym domu, w wiosce Kromlau, słynącej z oszałamiającego piękna rododendronów rosnących nieomal wszędzie.

Kliknij tutaj i zobacz mój nocleg. Możesz również zamieszkać w zamku – kliknij i zobacz czy są wolne miejsca.

I co ciekawe. Porównując porównywalne oferty po polskiej i niemieckiej stronie, u naszych sąsiadów nocleg był tańszy.


Wiele ciekawych miejsc do odwiedzenia znajdziesz na moim blogu. Zapraszam do niezwykłego Przemyśla, na wędrówkę po niezatłoczonych, górskich szlakach Beskidów, a także do odkrywania ze mną atrakcji Hiszpanii. To tylko kilka z moich propozycji, więcej znajdziesz na blogu.

Oceń artykuł
[Głosów: 2 Średnia: 5]

Otrzymuj powiadomienia o nowych wpisach!

Wypełnij formularz, zapisz się na listę, a otrzymasz regularnie informacje o nowych przepisach i relacjach z podróży!

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments