Cytrusy z własnej donicy? Możesz je mieć w domowej uprawie

0
1132
cytryna dojrzewająca w donicy
Moje zbiory cytryn

Uprawa cytryn i pomarańczy w donicy w domu jest jak najbardziej możliwa, o czym mogą zaświadczyć odwiedzający mój dom. 

Spis Treści
Zwiń
Rozwiń

Cytrusy w doniczce – uprawa

Sadzonkę drzewka cytrusowego można kupić w którymś z marketów ogrodniczych, zakupić przez internet lub przywieść z centrum ogrodniczego w wakacyjnych wojaży. Tak właśnie przyjechała ze mną z południa Chorwacji moja mandarynka. Pozostałe drzewka kupiłam w Obi.

Uprawa naprawdę nie jest skomplikowana, wystarczy pamiętać o zasilaniu, nawożeniu naturalnymi środkami – bo jeśli będziemy mieć własne owoce, to chcemy przecież mieć ekologiczne.

A jaki stosować nawóz do cytrusów? Polecam Biohumus z dżdżownic. Drzewo cytrusowe należy także nawozić zimą, bowiem cytrusy zimą kwitną i dlatego też potrzebują sporo składników pokarmowych. Zimą należy pamiętać o spryskiwaniu rośliny wodą. Zauważyłam bowiem, że wstrętne przędziorki lubią atakować drzewka cytrusowe szczególnie zimą.

kwiaty w donicy
W moim ogrodzie domowym, gdy na zewnątrz lekka zima

Drzewko cytrusowe zimą

Moje donice z cytrusami zimują w ogrodzie zimowym. Tak jest obecnie, od kilku lat, jednak przed powstaniem ogrodu donice stały przez całą zimę w salonie przy południowym oknie. Natomiast od wiosny, aż do późnej jesieni rośliny ozdabiają taras.

Kwiat cytryny

Zbiory cytrusów mam dwa do trzech razy w roku, po kilkanaście owoców za każdym razem. Często jest tak, że na drzewku są jednocześnie kwiaty i owoce, które jeszcze nie zdążyły dojrzeć.

A jak wtedy pachnie w całym domu! Czuję się jakbym znalazła się wczesną wiosną na urokliwej uliczce hiszpańskiej Sewilli czy tureckiej Antalyi.

Skórki z obranych mandarynek i pomarańczy nigdy nie wyrzucam, tylko je suszę. Poza tym zawsze kilka owoców ląduje w przetworach: co najmniej kilka cytryn kiszę, a mandarynki i pomarańcze dorzucam do Nalewki Bożonarodzeniowej.

Zachęcam do uprawy! A tak na marginesie. Zakup donicy z cytrusami może być doskonałym pomysłem na drobny upominek dla kogoś, kto lubi rośliny i ma miejsce, żeby postawić donicę.

krzak cytryny w donicy i owoc donicy
Cytryna w donicy
Biały kwiat pomarańczy na krzaku
Zapach kwitnącej pomarańczy – zniewala

Poznaj inne prozdrowotne rośliny w Twoim domu

 Geranium (anginka) – aromatyczna i lecznicza roślina

Rośliny doniczkowe, które oczyszczą powietrze w Twoim domu

Żyworódka pierzasta – łatwa w uprawie roślina lecznicza

Ogród w domu – oryginalne roślinne aranżacje we wnętrzach

Oceń artykuł
[Głosów: 2 Średnia: 5]

 

Otrzymuj powiadomienia o nowych wpisach!

Wypełnij formularz, zapisz się na listę, a otrzymasz regularnie informacje o nowych przepisach i relacjach z podróży!