
Rośliny, które oczyszczą powietrze są dzisiejszymi bohaterkami artykułu i jednocześnie – mam nadzieję – „wpraszają się na salony”.
Kwiaty doniczkowe filtrujące powietrze
Rośliny doniczkowe. Niegdyś trudno było sobie wyobrazić bez nich mieszkanie czy dom jednorodzinny. Zdobiły restauracje, hole i poczekalnie, a także – często siermiężnie wyglądające – miejsca pracy.
Kwiaty postawione na parapecie okiennym były wręcz obowiązkowe u każdego. Rozwiązań gdzie i jak je zaaranżować we wnętrzu jest naprawdę mnóstwo, ale że warto zaprosić je do domu, mówią nawet naukowcy. I to mówią coraz głośniej i częściej. Bowiem rośliny oczyszczają powietrze ze szkodliwych związków, które atakują nas z każdej strony.
Parę lat temu amerykańska NASA opublikowała listę roślin zalecanych do umieszczenia w domu i pracy, ze względu na ich doskonałe właściwości oczyszczające powietrze. Naukowcy zapewniają także, że mikroorganizmy żyjące w ziemi w doniczce usuwają benzen z powietrza.
Już same nazwy „trucicieli” brzmią okropnie: aldehyd mrówkowy, amoniak, benzen, ksyleny, trichloroetylen, a co dopiero ich działanie. Otaczają nas i – często – bezwonnie wnikają do naszego organizmu.
To nie tylko spaliny i zanieczyszczenia, które są produkowane przez piece, samochody i.t.p, ale i wszelkiego rodzaje produkty, których używamy na co dzień, jak na przykład: perfumy, środki chemiczne używane w domu, perfumy, farby i wiele innych.
Zaleca się, aby jedna roślina średniej wielkości przypadała na 10 do 12 mkw powierzchni.
Wiemy, czym oddychamy, a teraz poznajmy rośliny, które pomogą nam lepiej oddychać.
Kwiaty do sypialni i salonu
Większość tych roślin doskonale znamy, często nawet mamy je w domu. A jeśli nie, to kupmy chociaż kilka z nich ( w sklepach typu: OBI, Castorama czy sklepach internetowych) i pozwólmy, aby oczyściły powietrze, którym oddychamy.
A przy okazji stały się zielonym, naturalnym i wprowadzającym w wakacyjny klimat elementem wyposażenia mieszkania lub miejsca pracy.
A skąd wakacyjny klimat? Bo przecież miejscem rodzimym dla większości z nich są odległe, ciepłe kraje, stąd ślad Mauritiusa, Madagaskaru, wysp Polinezji czy dżungli amazońskiej w naszych domach.
Jak dbać o kwiaty doniczkowe
- Zadbać o dobry drenaż w donicy ( oczywiście musi być donica z odpływem) – tutaj nie ma lepszego składnika niż keramzyt.
- Sprawdzić warunki jakich potrzebują rośliny i dostarczyć im według potrzeby.
- W uprawie roślin od ” – dzieści” wstecz są mi pomocą dwie książki: Margot Schuber i Rob Herwing „Mieszkamy wśród kwiatów” i Anna Skalicka „Encyklopedia roślin domowych”. I pomimo, że obecnie wszystkie informacje mogę znaleźć w internecie, to z ich pomocy nadal chętnie korzystam.
- Nie zostawiać wody w podstawce!
- Pamiętać o ich zasilaniu preparatami mineralnymi – ja najczęściej stosuję naturalny Biohumus.
- Zraszać często! Zbyt suche powietrze w domu sprzyja powoduje, że chętnie rośliny atakują szkodniki – szczególnie aktywne są przędziorki, tarczniki i miseczniki. Uwaga: niektóre części tych roślin są trujące – należy przemyśleć ich usytuowanie w przypadku małych dzieci i zwierząt domowych.

Rośliny oczyszczające powietrze – alfabetycznie
Aglaonema

Anturium Andrego

Bluszcz pospolity

Chryzantema wielkokwiatowa

Dracena odwrócona

Figowiec beniamina

Gerbera Jamisona

Grubosz drzewiasty (Crassula arborescens)/ Drzewko szczęścia

Liriope szafirkowata – bylina

Palma: Dypsis lutescens/Rapis wyniosły/ Areca

Paprotki (Nefrolepis)

Sansewieria gwinejska

Scindapsus – Epipremnum

Skrzydłokwiat

Zielistka Czubata – Sternberga

Kwiaty doniczkowe nie tylko dodają uroku
Geranium (anginka) – aromatyczna i lecznicza roślina
Żyworódka pierzasta – łatwa w uprawie roślina lecznicza
Ogród w domu – oryginalne roślinne aranżacje we wnętrzach
Cytrusy z własnej donicy? Możesz je mieć w domowej uprawie.
Źródło: WL Douglas; K Bounds (July 1989). A study of interior landscape plants for indoor air pollution abatement (Report). NASA. NASA-TM-108061.
Oceń artykuł
Otrzymuj powiadomienia o nowych wpisach!
Wypełnij formularz, zapisz się na listę, a otrzymasz regularnie informacje o nowych przepisach i relacjach z podróży!