Joga i rowery Podróże Polska

Jesienne warsztaty jogi w Białym Domu w Antoniowie

Danuta Walter - Urych Danuta Walter - Urych 30 listopada 2016

Położona niecałe dwadzieścia kilometrów za Jelenią Górą, zanurzona w urokliwych Górach Izerskich, najmniejsza miejscowość gminy Stara Kamienica.

 Antoniów oczarowuje spokojem i zaprasza spragnionych złapania oddechu i dystansu do codzienności.

Spis treści

Mariaż Białego Domu i nauczyciela jogi

Yoga (Joga), to system indywidualnej praktyki prowadzącej do integracji osobowości na płaszczyźnie psychicznej, emocjonalnej i fizycznej. Dzięki praktykowaniu Jogi, odkrywa się jak własną pracą można korzystnie wpływać na swój stan psychiczny, zdrowie, relacje z otoczeniem. Joga uzmysławia, że ciało i umysł są ze sobą połączone i wzajemnie na siebie oddziałują.

Warsztaty jogi w zwiastujący nadejście zimy, przedłużony, listopadowy weekend pozostają w dwujnasób w pamięci.

Po pierwsze za sprawą miejsca, a po drugie prowadzącej warsztaty Pauliny, mojego ulubionego nauczyciela jogi. To mój kolejny wyjazd z Pauliną, który jak zwykle skutkuje ciałem w lepszej kondycji, a po tym pobycie także zintensyfikowaniem praktyki własnej

droga pośród pól

Antoniów –  droga z Bożej Góry do Białego Domu

Praktyka pod jej okiem na chorwackiej wyspie Pasman, we wrocławskiej szkole, na warsztatach weekendowych czy w magicznym klimacie Indii nieodmiennie pozostają w mojej pamięci.I są pokusą do następnego wyjazdu!

Bo to nie tylko praktyka jogi, ale i sympatia do Pauli i jej rodziny.

duża sala do ćwiczeń

Antoniów – sala do ćwiczeń

Asana –  (pozycja jogi) to świadome połączenie ułożenia ciała w określonej pozie, świadomego oddechu oraz koncentracji umysłu. Podczas wykonywania asan, aktywizowane są określone partie mięśni i stawów. Wchodząc w asany nie tylko wzmacniamy ciało, ale także masujemy i tonizujemy narządy wewnętrzne, pozbywamy się toksyn i poprawimy swoje zdrowie.

Praktyka asan dwa razy dziennie plus popołudniowa pranajamy. Plus pyszne (jak zwykle zresztą, bo to moja kolejna wizyta w tym magicznym miejscu), wegańskie jedzenie spowodowały, że pierwszy dzień można scharakteryzować trzema słowami: jedzenie, spanie, joga.

Jak się okazało następnego dnia, prawie cała nasza dwudziestoosobowa grupa zapadła w „taki stan”.Tym bardziej, że i pogoda nam sprzyjała:mglisto, ponuro – zaiste listopadowo!

Pranajama –  ćwiczenia oddechowe. Mają za zadanie panowanie nad emocjami i wyciszeniem. Dotleniony organizm jest bardziej stabilny i mocny w swej egzystencji. Jej zadaniem jest oczyszczanie systemu nerwowego oraz reszty ciała z toksyn. Dzięki Pranajamie , oddychamy „świadomie”, głęboko, dotleniamy organizm.

Kąpiel w gongach – energia z dźwięków

Kolejny dzień zakończony ponad godzinnym rytuałem – kąpielą w gongach. Tym razem nieco inną, niż te, na których bywałam, bowiem gongi wzbogacone o misy kryształowe, misy tybetańskie, bębny szamańskie, gongi, flet etniczny, instrumenty archaiczne oraz śpiew intuicyjny i mantry.

Dzisiaj w czarowny czas wprowadzili nas Camila Vatral i  Grzegorz Zielonko
z  Music medicina.

Co prawda, odtwarzanie nie zastąpi uczestnictwa w „kąpieli”, ale daje chociaż namiastkę.

Dla mnie, w czasie tego swoistego rytuału zestrojenia  umysłu i emocji, czas zatrzymuje się w miejscu.

Po kąpieli czuję się rewelacyjnie, ale jest mi bardzo zimno – mimo otulenia się dwoma wełnianymi kocami. Tak zareagował mój osłabiony przez nękające mnie przeziębienia, organizm.

Reakcje koleżanek były różne. Wszyscy –  za wyjątkiem jednej osoby -„odpłynęli” w błogostan.

Kąpiel w gongach – to misterium i rytuał. Gongi zabierają nas w podróż dźwiękową, dzięki której kompletnie można odłączyć się od codziennych spraw. Pozorna sprzeczność – umysł odbiera z zewnątrz intensywne dźwięki, a jednocześnie pogrąża się w głębokiej ciszy. Na początku słyszy się jeszcze dźwięki, ale już po chwili kąpieli umysł się wyłącza. To tak jakby jednocześnie było się w stanie snu i posiadało wyostrzoną świadomość tego co się dzieje. Osiąga się stan pomiędzy snem a jawą. Po prostu świadomie śnisz! Pod wpływem wielowarstwowych dźwięków człowiek zanurza się w inną przestrzeń niż codzienność. Czasem mocno zasypia, czasem jest w półśnie. Najlepiej będziemy odbierać gongi, gdy ułożymy ciało w wygodnej pozycji, głową w kierunku głównych dźwięków, dobrze okryjemy (żeby uniknąć wychłodzenia)…i zanurzymy się w kąpieli. Po kąpieli w gongach dobrze jest wziąć gorącą kąpiel lub długi, gorący prysznic i przez kilka dni pić dużo wody.

Historia Białego Domu

Budynek powstał na początku XX wieku i służył niemieckim mieszkańcom okolicznych wiosek jako miejsce spotkań towarzyskich – urządzano w nim tańce i imprezy okolicznościowe. W znajdującym się obok basenie całe rodziny znajdowały ochłodę w letnie dni.

Po wojnie dom początkowo stał bezużyteczny, a później zaadaptowano go na ośrodek wypoczynkowo – kolonijny. Nieopodal wybudowano azbestowe domki – baraczki, w których wypoczywający mieszkali.

Obecnie właściciele zastali zniszczone zabudowania i  stworzyli z nich cudowne miejsce – pozbyli się azbestu, a dla przyjeżdżających dobudowali piętro z pokojami.

duży biały dom ukryty za drzewammi

Antoniów – Biały Dom w całek okazałości

Paulina określa go jako: ” stworzone przez joginów dla joginów”. Nic dodać!

Na stronie Białego Domu w Antoniowie znajdziesz wiele interesujących propozycji warsztatów.

Boża Góra z domami szachulcowymi

Boża Góra” zwana także „Bożą Górką” – klimatyczne mini – wzgórze nad Białym Domem z pięknymi, wyremontowanymi domami przysłupowymi.

dom za drzewami

Antoniów – dom na „Bożej Górce”- w drodze do dobrego stanu

Najwięcej domów przysłupowych jest po stronie niemieckiej, bo ponad sześć tysięcy. Po czeskiej ponad trzy tysiące, a najmniej po polskiej, bo około sześćset. Najwięcej w okolicy Bogatyni i Zgorzelca. Domy budowane o tym sposobie konstrukcji charakterystyczne są również dla Rzeszowszczyzny – przykładem są ustawione szczytem do placu, w odwiedzonych przeze mnie latem, Jaśliskach!

Pierwsze domy tego typu pojawiły się w średniowieczu, ale prawdziwą furorę zrobiły w I połowie XIX wieku. Związane jest to z upowszechnieniem się dużych rzemieślniczych warsztatów tkackich, których funkcjonowanie uzależnione było od budynku, w jakim się znajdowały.

Warsztaty tkackie musiały opierać się o ściany, na które przenosiły się drgania uruchamianych maszyn, co było zagrożeniem dla konstrukcji budynku.

dom drewniany z białymi wstawkami

Antoniów – dom przysłupowy

Dom przysłupowy, w którym parter z warsztatem tkackim był stawiany niezależnie od wyższej kondygnacji, nie stanowił jedności z umocowanym na słupach piętrem, stał się idealnym rozwiązaniem.

Co prawda Izba na parterze  znajdowała się przy słupie, ale nie była z nim powiązana.

Taka konstrukcja umożliwiała pracę i nie zagrażała bezpieczeństwu.

Ściany parteru, na których opierał się warsztat, były drewniane o konstrukcji zrębowej, natomiast piętro oparte na słupach miało konstrukcję szachulcową (jak w Ustce)  – drewniane belki z przestrzeniami wypełnionymi gliną i słomą.

Dwuspadowy dach przykryty był łupkiem lub gontem. Od strony doliny dach był wysunięty i składano pod nim drewno na opał.

drewniany dom, pod jego dachem skład na drewni

Antoniów – skład na drewno pod dachem – jak niegdyś

Duża, przelotowa sień dzieliła budynek na dwie części. W jednej mieszkali domownicy, drugą wykorzystywano na oborę dla zwierząt lub warsztat. Często były to szlifiernie kamienia, malarnie szkła lub pomieszczenie służące do wyrobu medykamentów z ziół.

Zwykle pomiędzy sienią a główną Izbą znajdował się duży piec do ogrzewania pomieszczeń i pieczenia chleba.

Ciekawostką jest, że w izbie głównej zazwyczaj znajdowała  się wnęka, która spełniała funkcję kapliczki.

Na piętrze – wejście z sieni –  znajdowały się pokoje dla rodziny lub sezonowych robotników, suszono tam zioła, a w przewodzie kominowym zamontowano wędzarnie.

W miarę upływu lat, ta niezwykła  architektura rozwijała się  i dopasowywała do nowych potrzeb.

Kolejne pokolenia budowały więc domy mniejsze, większe, wąskie, szerokie, proste i o charakterze reprezentacyjnym. Nie ma więc „typowego” domu przysłupowego – każdy z nich jest na swój sposób unikatem.

dom stojący za ogrodzeniem

Antoniów – klimat domu

Kraina Domów Przysłupowych obejmuje dzisiaj skrawki trzech krajów. Zawirowania historyczne utrudniały  na długie lata polskiej ludności  poczucie tożsamości z tym miejscem. Obecnie to się zmienia – domy są odnawiane zgodnie z ich „duchem”.

Odwiedź domy przysłupowe w maju

Każdego roku w maju – dla wszystkich chętnych – obecni właściciele otwierają drzwi i zapraszają, aby do nich zajrzeć, porozmawiać, rozsmakować się w odrestaurowanym wnętrzu.

Zerkając wiosną na stronę stowarzyszenia domów przysłupowych poznamy kiedy i jakie domy szachulcowe w Polsce południowo- zachodniej możemy odwiedzić.

Kozie sery z Antoniowa

Nie sposób przeoczyć pyszności, które dostarcza Antoniów, a konkretnie kozich serów. Wytwarzane z  pozyskanego naturalnymi metodami zdrowego mleka, sery twarogowe, wędzone, dojrzewające żółte i w zalewie z przyprawami z oleju z pestek winogrona.

Najlepsze kozie sery, jakie do tej pory jadłam.

antoniow44-min

Antoniów – kozie sery z Antoniowa DELICJE!!

Można je kupić/zamówić w Białym Domu, albo w sklepie spożywczym w pobliskim Chromcu u pani Krystyny Zajcew.

Piękne drzwi wejściowe sklepu, mające „swoje lata”, wykonane przez miejscowych rzemieślników. Tradycja malowania na szkle i wykonywania witraży przeżywa w regionie renesans, czego skutkiem są powstające nowe pracownie, w których można uczestniczyć w warsztatach lub po prostu zakupić taką piękność.

drzwi z malowanym szkłem

Antoniów – sklep w Chromcu

Eko produkty z Dolnego Śląska

Historia płaskurki (Turgidum dicoccum) jest dłuższa niż bijącego ostatnio rekordy popularności orkiszu. To jedno z pierwszych udomowionych zbóż. Dużą popularnością cieszyło się za czasów Cesarstwa Rzymskiego.Uzyskana z płaskurki mąka jest jakościowo nawet lepsza niż mąka orkiszowa. Znakomicie nadaje się do wypieku chleba, któremu nadaje lekko orzechowy posmak. Mąka z płaskurki znakomicie nadaje się do wypieku chleba, herbatników, ciastek, makaronu czy też piwa.  We Włoszech, ziarna płaskurki stanowią składnik tradycyjnej zupy.

Kuchnia Białego Domu opiera się na zdrowych, pochodzących z regionu produktach ekologicznych.

W niedzielę, po zakończeniu warsztatów przyjechali okoliczni rolnicy. I czego tam nie było! Począwszy od suszonych ziół (kwiaty czarnego bzu i lipy – idealne w walce z przeziębianiami), przez dżemy najróżniejsze, po świeżo tłoczone oleje i różnego rodzaje mąki. Na przykład mąka z płaskurki, o której nigdy wcześniej nie słyszałam, ale zakupiłam.

Gospodarstwo ekologiczne – Gościniec – Kaszarnia „Kamienne” oferuje także sprzedaż wysyłkową – to tak, dla zainteresowanych :).

produkty spożywcze stojące na stojaku

Antoniów – ekologiczne propozycje

Spotkanie z Moniką

Znamy się, czy tylko kogoś mi przypomina? – przemknęło mi przez myśl, gdy zobaczyłam Monikę.

A jakże! znamy się z … warsztatów jogi na chorwackim Pasmanie. Fajna ekipa wtedy była – niezapomniane wieczory i wspólne przygotowywanie muli kupionych bezpośrednio od rybaków.

A dzisiaj pogaduchy przed kominkiem, przy ziołowej herbacie.

antoniow29-min

Antoniów – pogaduchy przed kominkiem

Ciasto marchewkowe 🙂 

I tak jakoś zeszło na tematy kulinarne. Powód był znaczący: podano nam pyszne, marchewkowe ciasto do obiadu.

Monika dała mi przepis na swoje ulubione, sprawdzone. Udaje się nawet „antytalentom wypiekowym”, więc do dzieła:

Odwzajemniłam się moim sprawdzony przepisem na chleb. To niewiele, bo wystarczyło tylko skopiować przepis na chleb na zakwasie, który mam na stronie i wysłać.

Gorsza sprawa z zakwasem. Obiecałam Monice, że jej przyślę… do Londynu. Pakuję i wysyłam… Dojdzie? Bo zakwas ma wygląd specyficzny:).

Oceń artykuł
[Głosów: 3 Średnia: 5]

Otrzymuj powiadomienia o nowych wpisach!

Wypełnij formularz, zapisz się na listę, a otrzymasz regularnie informacje o nowych przepisach i relacjach z podróży!

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments