obraz a na nim kobieta w ubraniu i długim łańcuchu pereł

Podróże Polska

Daisy z zamku Książ. Niepokorna księżna i ostatnia Pani na zamku

Danuta Walter - Urych Danuta Walter - Urych 22 października 2023

Z pochówkiem Daisy związana jest także legenda o jej perłach. Albowiem została w nich pochowana. Podobno.

Perły księżnej Daisy

Daisy często kojarzona jest z siedmiometrowym naszyjnikiem z prawdziwych pereł, uznawanym za najdłuższy sznur pereł na świecie. Te perły możesz zobaczyć na portrecie Daisy w zamku Książ. A zanim wybierzesz się na zwiedzanie zamku, to zerknij na główną fotografię do tego artykułu – to właśnie te perły ma na sobie Księżna Daisy.

Legenda mówi, że to właśnie perły spowodowały, że Daisy nie była szczęśliwa. Ów naszyjnik miał jakoby pochodzić z Morza Czerwonego, z pereł wyławianych przez młodych poławiaczy specjalnie na życzenie męża Daisy.

Podczas gdy oboje małżonkowie obserwowali połów ze statku, nalegając na pośpiech jeden z poławiaczy, młody chłopiec, miał się wyłonić z fal z ogromną perłą, bluznąć krwią z ust, przekląć Daisy – i umrzeć.

To legenda, która powstała w XX wieku. Tak naprawdę perły dla Daisy kupił książę wiosną 1882 roku w Paryżu podczas podróży poślubnej.

W 1909 roku słynna fotografka londyńska Rita Martin zrobiła znane powszechnie zdjęcie Daisy półleżącej na kanapie i owiniętej długim sznurem pereł.

A gdzie są perły Daisy? Czy faktycznie została w nich pochowana i później zostały zrabowane?

Jedna z teorii mówi, że kiedy syn Daisy Bolko został aresztowany przez gestapo, księżna miała zwrócić się do wrocławskiego jubilera o wycenę biżuterii, a następnie pociąć sznur pereł na kawałki i sprzedać, aby wykupić syna z więzienia.

A gdzie są klejnoty księżnej Daisy? Pozostałe, których miała sporo, kupując je podczas podróży i zamawiając w specjalnych katalogach wysyłkowych? Wiele jest na ten temat teorii. Najczęściej sprzecznych.

Księżna Daisy biografia i fikcja literacka

Wiele jest publikacji o księżnej Daisy, ale najlepszym źródłem wiedzy o niej samej, rodzinie i współczesnej Europie są pamiętniki, która księżna pisała i postanowiła wydać w 1928 roku. Pamiętniki cieszyły się sporą popularnością, ale arystokracja nie była nimi – delikatnie mówiąc – zachwycona, bowiem Daisy zbyt osłaniała prawdziwe życie bogatej Europy.

  • „Lepiej przemilczeć”  i „Taniec na wulkanie” pamiętniki Daisy von Pless, jej myśli, uczucia i świadectwo jej codziennego życia na dolnośląskiej ziemi.
  • „Siostry: Daisy von Pless i Shelagh Westminster” biografia Diasy i jej siostry napisana przez Barbarę Borkowy.
  • „Księżna Daisy pani na Książu i Pszczynie” biografia księżnej Daisy napisana przez Beatę Górnioczek
  • „Daisy. Wspomnienie minionego świata” film dokumentalny, który można zobaczyć na kanale youtube.
  • „Ciemno, prawie noc” w książce Joanny Botor epizod z perłami księżnej Daisy.
  • „String of Pearls” (Sznur pereł) książka napisana przez Alexandrę Taylor-Daye. Beletrystyka, w której sznur pereł nabyty przez młodą dziewczynę w  amerykańskim antykwariacie, inspiruje do podróży do Anglii i Polski.
  • „Ławeczka Księżnej Daisy” romantyczna beletrystyka Gabrieli Kańtor z motywem księżnej w tle.
  • Filmy „Magnat” i „Biała Wizytówka”. Romans młodego Bolka – syna Daisy i księcia – ze swoją macochą i późniejszy ich ślub oraz losy rodziny Hochbergów w Pszczynie i na Książu stały się kanwą do powstania tych dwu filmów ze znakomitymi rolami Grażyny Szapołowskiej, Jana Nowickiego i Bogusława Lindy.
  • Wspomnienia pani Doroty, która pamięta Daisy żyjącą na zamku. Wywiad można zobaczyć klikając w link   W Książu, moim domu – spotkanie z Doris Stempowską w Zamku Książ w Wałbrzychu.
  • Zobacz także film dokumentalny   „Daisy – wspomnienie minionego świata”.

Ławeczka księżnej Daisy i inne ciekawostki

W W 1911 roku niemiecki hodowca róż Peter Lambert, zauroczony księżną Daisy, postanowił złożyć jej hołd poprzez nadanie białej róży o bladoróżowym środku jej imienia i tak powstała „Róża księżnej Daisy” (Furstin von Pless).

Obecnie sadzonki tej rzadkiej odmiany róży  przy odrobinie szczęścia można kupić w specjalistycznych sklepach ogrodniczych.

„Róża księżnej Daisy”  to także rzeźba w formie róży autorstwa Bronisława Krzysztofa, wręczana od kilku lat osobom  wspierającym muzeum w zamku w Pszczynie.

Ławeczka księżnej Daisy w Pszczynie. Ławeczka odsłonięta została w maju 2009 roku na centralnym placu w Pszczynie tuż obok pszczyńskiego zamku należącego do Hochbergów, w którym bywała Diasy.

Zajrzyj do Książa

To moja krótka – w bardzo wielkim skrócie – opowieść o księżnej. Znacznie lepiej poznasz jej postać, posiłkując się pamiętnikami Diasy, książkami i filmami o Daisy.

Koniecznie odwiedź zamek Książ, a przed odwiedzinami zaplanuj jego zwiedzanie, co ułatwi Ci mój artykuł o zamku Książ.

Zanocuj jak księżna Daisy w zamku

Nie zanocujesz w samym zamku Książ, bowiem nie ma w nim pokoi hotelowych, ale znajdziesz nocleg w jednym z zabudowań przyzamkowych. Zresztą to właśnie w jednym z tych budynków mieszkała Daisy pod koniec życia.

Polecam zanocować w przyzamkowych hotelach. Dopiero wtedy poznasz prawdziwe oblicze zamku, kiedy tłumy ludzi opuszczają zamek i zapada cisza. I duchy przeszłości pojawiają się na przyzamkowych terenach :).

Kliknij i zarezerwuj nocleg w Książu.

Oceń artykuł
[Głosów: 4 Średnia: 5]

Otrzymuj powiadomienia o nowych wpisach!

Wypełnij formularz, zapisz się na listę, a otrzymasz regularnie informacje o nowych przepisach i relacjach z podróży!

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments