Spragniony ciszy i głodny wypoczynku? Odkryj Mazury nad jeziorem Omulew
Wjeżdżających do mazurskich wiosek wita – rzadko spotykany – znak drogowy: przekreślona trąbka. Ten symbol ciszy wprowadza nas w miejsce na Mazurach, w których łapie się prawdziwe slow.
Porzuca telefony, a sięga po książki, ściąga buty i zaczyna chodzić boso, zatapia się w myślach siedząc na pomoście nad wodą wśród szumu trzcin i śpiewu ptaków. Bez tłumu turystów i głośnych sportów wodnych.
Omulew – Kraina 7 Osobliwości
Jezioro Omulew położone nieopodal Nidzicy to strefa ciszy i aktywnego wypoczynku. Urokliwe mazurskie wioski Wikno, Jabłonka, Natać Wielka i Natać Mała promują region i oferują ciekawostki dla pragnących wypoczywać wśród ciągle jeszcze dzikiej przyrody.
Powstała Kraina 7 Osobliwości skupiająca wymienione wioski kultywuje piękno i tradycje regionu. Uroczy Wodnik Omulek wprowadza w świat legend i baśni, a na Szlaku Starego Mazura poznamy narzędzia (także praktycznie) dawnych zawodów – leśnika, rolnika i rybaka.
Najbardziej zafascynował mnie … prawdziwy piec – kuchnia na parkingu, na którym latem organizowane są warsztaty kulinarne.
Ciekawostka z Jabłonek. Przed wojną, każdy mieszkaniec wioski, który nie ukończył 40 roku życia miał obowiązek odśnieżania wsi. Hmm, czyli po 40 – ce już był za stary do takiej pracy?
Mazurskie spływy kajakowe
Wypożyczając kajak można po prostu popływać po jeziorze Omulew albo wybrać się na krótszy lub dłuższy spływ kajakowy.
Jedną z takich propozycji jest szlak kajakowy na rzeki Omulew – 43.00 km – prowadzący od Jabłonki prze Kot, Dębowiec, Wesołowo, Wielbrak. Trasa niezwykle malownicza, ale wymagająca szczególnej uwagi (zwalone pienie i pływające konary) i kilkukrotnego przenoszenia kajaków przez jazy. Zdecydowanie bardziej spokojna trasa (bez tłumów) niż spływ Krutynią.
W wypożyczalni kajaków Frajda w Jabłonce proponują świetny pomysł na wakacyjny odpoczynek w ruchu, przy okazji podpowiadając gdzie można popłynąć rzeką Łyną, Omulew, Marózką.
Zamiast samochodem, przyjedź do nas rowerem. Wypożycz kajak, my Twój rower bezpiecznie przewieziemy w miejsce, gdzie chcesz skończyć płynąć. Wsiądziesz znowu na rower i dojedziesz do domu lub miejsca wypoczynku.
Garncarska Wioska – mazurskie atrakcje dla dzieci i dorosłych
Garncarska Wioska w Kamionce stworzona przez pięknie odrestaurowaną mazurską zagrodą z kilkoma budynkami, w których czeka sporo atrakcji. Zarówno dla dzieci jak i dla dorosłych.
Zwiedzałam Garncarską Wioskę w moim półtorarocznym wnuczkiem i nawet dla niego było tam wiele interesujących wabików: króliki, piasek do skoków w dal, rysunki zwierząt, przechodzenie po kamieniach w strumyku, woda z deszczu w tulipanach…
A czym starsze dzieci, tym więcej dla nich atrakcji!
Największą popularnością cieszą się warsztaty ceramiczne, podczas których uczestnicy poznają praktyczne zasady tworzenia z gliny.
A poza tym zielarnia, zakątek Świetego Mikołaja, zabytkowa stodoła, Kino Przyrodnicze, wioska uli i wiele innych ciekawostek przyrodniczych związanych z regionem.
Tuż obok wioski, na sporym terenie położony jest największy na Mazurach ogród pokazowy, który nawiązuje do Edenu i roślin biblijnych z kilkom tysiącami roślin, urokliwymi zakątkami dla dzieci opisanymi na kartkach książki – Bajki znad jeziora Omulew pani Janki Malinowskiej.
Z zakątkiem dla dorosłych, do którego prowadzi ukryta droga pomiędzy wiszącymi drągami, po której przejściu odkryjemy celtycki horoskop. A w nim siebie.
W Garncarskiej Wiosce funkcjonuje gospoda „Ptasie radio” oferująca tradycyjne potrawy kuchni pruskiej i mazurskiej. Wystrój karczmy jest niezwykły. J
edną z sal ozdabiają obrazy pani Marii Jaraczewskiej, druga natomiast zadziwia ilością najróżniejszych modeli radiów pochodzących z dawnych lat, a udostępnione ze zbiorów pana Stanisława Chojnackiego, nidzickiego listonosza i kolekcjonera. Człowieka bardzo życzliwego i aktywnego w życiu mazurskiej społeczności.
Nawet znalazłam model radia, które pamiętam z czasów mojego dzieciństwa.
Moje ulubione placki ziemniaczane jadłam tutaj pod nazwą Plince z pomocką.
A jakie dokładnie warsztaty i atrakcje czekają zobaczysz na stronie Garncarskiej Wioski.
Odkryj źródła rzeki Łyny – mazurskie walory przyrodnicze
Łyna to najdłuższa rzeka Warmii i Mazur, która bierze swój początek w malowniczej otoczce pośród wąwozów i lasów. Miejsce to jest unikatowe, ponieważ zachodzi tutaj jedyne w Europie zjawisko erozji wstecznej.
Erozja wsteczna występuje kiedy źródła cofają się w kierunku granicy działu wodnego
Cała trasa spacerowa Źródła Rzeki Łyny jest dobrze onaczona i ma około 3,5 km. Jej przejście zajmuje około 1 do 1,5 godziny. Dojście (od strony drogi pomiędzy Nidzicą i Jabłonką) brukowaną droga i później sporą ilość schodów i pomostów, nie jest zbyt polecana dla małych dzieci i wózków dziecięcych. Zreszta jazda na rowerze po – bardzo zresztą urokliwej – brukowanej drodze także nie należy do zbyt przyjemnych.
Morenowe ukształtowanie terenu, woda i przyroda utworzyły urokliwe miejsce. To natura. A człowiek oprawił ten teren w ścieżki, schody i podesty, które ułatwiają dojście do trudniej dostępnych miejsc.
Rzeka Łyna pięknie wije się w terenie. Raz spokojnie meandruje, aby za chwilę stać się niemal górskim potokiem. Spływy kajakowe na szlaku Łyny to propozycja dla osób, które lubią spędzać czas na wodzie w otoczeniu dzikiej przyrody.
Poniżej źródeł Łyny, przy granicy rezerwatu przyrody „U źródeł rzeki Łyny”, leży osada Łyński Młyn. Część zabudowań jest zniszczona, jednak odbudowany młyn, położony nad powstałym poprzez spiętrzenie wody jeziorkiem, można zwiedzać.
Rezerwat Przyrody Źródła Rzeki Łyny im. prof. Romana Kobendzy położony jest między wsiami Łyna i Orłowo w gminie Nidzica.
Koniuszanka – mazurski pieszy szlak wśród przyrody
Szlak dydaktyczny Leśna Ścieżka Koniuszanka w pobliżu wioski Wikno. Ścieżka ma charakter zamkniętej pętli o długości około 2,5 kilometra i można ją przejść jako trasę spacerową (także z dzieckiem), przy okazji podziwiając majestatyczne dęby (12 uznanych za pomniki przyrody, w wieku prawie 400 lat ), kępy daglezji, olbrzymią sosnę i wiele innych ciekawostek przyrodniczych opisanych na dwunastu tablicach edukacyjnych.
Najstarszym dębem rosnącym na terenie rezerwatu Koniuszanka II jest dąb zwany Kaiserem Wilhelmem Eiche, jego wiek szacuje się na 480 lat, a obwód na 640 cm.
Jeden z dębów którego pokonał wiek, stał się garażem dla mojego roweru :).
Park rozrywki na Mazurach
Park Rozrywki Aktywnej BARTBO w Butrynach to jeden z największych parków rozrywki w Polsce.
A co czeka na chętnych zabawy? Oprócz quadów, które wyjeżdżają na błotną wyprawę także paintball, park linowy, buggy dla dzieci, ludzka katapulta i wiele innych atrakcji zlokalizowanych na sporym terenie.
Dla mniejszych dzieci plac zabaw, dla wszystkich – miejsce do wypoczynku nad wodą i karczma, w której można się posilić.
Atrakcje parku dostępne są w dniach 3 do 6 czerwca i od 26 czerwca do 29 sierpnia. Wstęp do Parku Bartbo jest bezpłatny dla wszystkich gości.
Szczegółowy cennik za poszczególne atrakcje oraz całą ofertę parku znajdziesz na stronie Parku Rozrywki na Mazurach.
Mazurskie trasy rowerowe w okolicy Nidzicy
W okolicach Nidzicy wytyczono trzy szlaki rowerowe: Tatarski, Bursztynowy i Generała Samsonowa.
Trasy są bardzo dobrze oznaczone i prowadzą lokalnymi drogami i leśnymi, szerokimi traktami. Znakomicie się po nich jeździ.
W czasie trasy napotykamy ciekawostki z regionu opisane na tablicach, bunkry i i inne obiekty związane z działalnością militarną podczas wojny. Ale to co przede wszystkim mnie zachwyca to przyroda i orkiestra lasu. Szum drzew, śpiewy ptaków, odgłosy zwierząt i niesamowite dźwięki, kiedy drzewa poruszane wiatrem ocierają się o siebie.
Zielony Szlak generała Samsonowa – łącznie 80 km. Szlak rozpoczyna się w Nidzicy i prowadzi przez miejscowości: Nibork, Dobrzyń, Żelazno , Bujaki, Brzeźno Łyńskie, Bolejny,Kurki, Natać Duża, Jabłonka, Zimna Woda, Wały, Muszaki, Módłki, Magdaleniec, Piotrowice, Zagrzewo, Siemiątki, Kanigowo, Borowy Młyn, Olszewo, Piątki, Nidzica.
Niebieski Szlak Tatarski mający około 45 kilometrów poprowadzono tak, aby rowerzyści poznali legendę związaną z napadem Tatarów na Nidzicę i zobaczyli największy głaz narzutowy na Mazurach w wiosce Tatary. Na trasie znajduje się również dawny majątek ziemski rodziny Frankenstein w Zagrzewie, skansen w Grzegórzkach i kompleks wsi drobnoszlacheckich oraz osad leśnych.Trasa posiada wiele ciekawych punktów widokowych.
Żółty szlak Bursztynowy o długości 53 kilometrów umożliwia poznanie walorów przyrodniczych i krajobrazowych w północno-wschodniej części gminy. Trasa prowadzi poprzez kompleks osad rybackich i leśnych: Wikno, Jabłonkę, Natać Wielką i kompleks historycznych rządowych plantacji leśnych i osad leśnych: Brzeźno Łyńskie, Likusy, Zimna Woda, Nadleśnictwo Koniuszyn i Nadleśnictwo Zimna Woda.
Szlak Wokół jeziora Omulew – prowadzi wokół jeziora Omulew o długości około 23 km. Szlak jest dwustronny, prowadzi przez lasy i cztery wioski: Jabłonkę, Wikno, Natać Mała i Natać Wielka. Zaprojektowany jest w formie pętli, dlatego też można z niego korzystać z każdego punktu i w dowolną stronę. Po drodze mijamy ładnie położone nad jeziorem ośrodki wypoczynkowe w Jabłonkach, leśniczówkę w środku lasu i spory, ogrodzony teren Ośrodka Reprezentacyjnego Ministerstwa Obrony Narodowej.
Jeździłam zarówno oznaczonymi szlakami rowerowymi, jak i leśnymi traktami bez oznaczeń. Trasy są tak piękne i spokojne, że spokojnie mogę je polecić na wyprawy rowerowe z dziećmi.
Gdzie zjeść na Mazurach ?
Podczas mojego pobytu na Mazurach mieszkałam w apartamentach nad jeziorem 12 jabłek w Jabłonkach.
Na obiady jeździłam do okolicznych restauracji, a produkty do przyrządzania śniadań kupowałam w okolicy. Czyli w sklepie w Jabłonkach i okolicznych gospodarstwach.
Wrzucam kilka miejsc, które mogę polecić jako miejsce na dobre jedzenie na Mazurach:
- Restauracja i sklep Port Jabłonka Jabłonka 36a
- Gospoda Warmińska Burtyny 26a
- Karczma Mazurska Witowa 4
- Karczma Bartbo Butryny 100 (na terenie parku rozrywki, czynna latem)
- Gospodarstwo Rybackie Szwaderki Swaderki 13 a
- Restauracja Mazuriana Szczytno ul. Sienkiewicza 2
- Karczma Pod Gołębiem Nidzica ul. Sienkiewicza 10
- Chleb na zakwasie i ciasto drożdżowe Natać Wielka pani Bogusia tel. 514 733 066
- Chleb, grzyby i domowe pierogi – do kupienia w punkcie bibliotecznym w Jabłonce w sezonie w soboty
- Wiejskie jaja w sklepie w Jabłonce i w domach w wioskach – wypatruj tabliczki „jaja”
- Miód z pasieki rodzinnej Mazurskie Złoto telefon: 607 812 008
Nocleg na Mazurach blisko jeziora
Kiedy dotrzesz na Mazury, sam sobie odpowiesz na pytanie dlaczego Mazury nazywamy Krainą Tysiąca Jezior. Czy to podczas rowerowej wyprawy, czy jazdy samochodem co rusz napotykamy mniejsze lub większe jeziora.
Dlatego też tak łatwo znaleźć na Mazurach nocleg nad jeziorem. Wybór jest naprawdę spory. Począwszy od przecudnej mazurskiej leśniczówki, przez pensjonaty i Ranczo na Mazurach, aż po nocleg w zamku.
Podczas mojego majowego odkrywania mazurskiej krainy zamieszkałam w urokliwej i maleńkiej wiosce Jabłonka w apartamentach nad jeziorem 12 jabłek. Miejsce znakomite dla lubiących odpoczywać w komforcie, blisko natury. Nocleg z jacuzzi, sauną i basenem tuż nad jeziorem Omulew, które objęte jest strefą ciszy.
Z innych noclegów, które poznałam w okolicy mogę polecić pensjonat Port Jabłonka, nocleg na Mazurach nad samym jeziorem, Gawra hotel nad jeziorem.
Lubisz wypoczywać nad wodą?
Zerknij do moich artykułów, które dla Ciebie przygotowałam, a które opisują niesamowite miejsca noclegowe nad jeziorem i apartamenty na wodzie.
Ps.Hasło „Spragniony ciszy, głodny wypoczynku” przeczytałam na tablicy reklamowej hotelu Gawra – zapadło mi w pamięć, bowiem oddaje całą prawdę o tej części mazurskiej krainy.
Źródło: Tablice poglądowe nadleśnictwa Nidzica, IT Nidzica.
Otrzymuj powiadomienia o nowych wpisach!
Wypełnij formularz, zapisz się na listę, a otrzymasz regularnie informacje o nowych przepisach i relacjach z podróży!